Spis treści

Oświetlenie LED sufitowe – jako pomysł na oświetlenie sufitu

Sufit podwieszany LED to chyba jedno najbardziej atrakcyjnych rodzajów oświetlenia współczesnych wnętrz. Oświetlenie LED sufitowe – jako pomysł na oświetlenie sufitu w 2022 roku. Sufity podwieszane podświetlane źródłem światła LED to niekwestionowany hit ostatnich lat. Najmodniejsze są zdecydowanie taśmy LED, które w zależności od natężenia jakie zastosujemy, mogą być dekoracyjne lub spełniać funkcję oświetleniową. Sufit LED w tym stylu wpasuje się do większości dzisiejszych trendów oświetleniowych i doskonale sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, czy sypialni. Najczęściej do oświetlenie sufitów podwieszanych wykorzystywane są taśmy LED montowane w profilach aluminiowych. Jak zrobić podwieszany sufit z oświetleniem? – pomysł na oświetlenie sufitu
Oświetlenie pomieszczenia ma ogromny wpływ na jego estetykę, funkcjonalność i ogólne wrażenie. Jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Ciekawą alternatywą dla wszelkiego rodzaju, żyrandoli, plafonów, kinkietów i innych źródeł światła w pomieszczeniu jest podświetlenie sufitu. Dzięki dużej powierzchni, jaką mamy do wykorzystania, uzyskujemy możliwość uzyskania naprawdę ciekawego efektu świetlnego i dużej funkcjonalności w danym pomieszczeniu. Montując LEDy na suficie, te możliwości są jeszcze większe przy jednoczesnym uzyskaniu dużej oszczędności w zużywanej energii elektrycznej.
oswietlenie led sufitowe pomysl na oswietlenie sufitu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego wnętrza – pomysł na oświetlenie sufitu

Oświetlenie sufitowe Led to nie tylko energooszczędne rozwiązanie do naszych domów, ale przede wszystkim ogromny wybór produktów, które znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu. W ofercie znajdziemy szeroki wybór lamp ze zintegrowanym źródłem światła, jak i tych z możliwością samodzielnego doboru. Oświetlenie sufitowe Led to również idealne lampy, które znajda zastosowanie w prywatnych domach i mieszkaniach, jak również w przemyśle i środowisku biurowym. Szybko postępująca technika i zmieniające się trendy nie omijają rynku oświetlenia Led. Dzięki temu nie wybieramy już oświetlenia, kierując się jedynie względami praktycznymi. Względy estetyczne również mają ogromne znaczenie. W łatwy sposób znaleźć możemy oświetlenie sufitowe Led pasujące do naszego stylu i idealnie komponujące się z wnętrzem. Oświetlenie sufitowe Led ma dużą przewagę na tym tradycyjnym z uwagi na jego niskie zużycie prądu. Powszechnie panujący trend eko wymusza na nas racjonalne rozwiązania, dzięki którym dbamy o nasze środowisko naturalne. Oświetlenie Led idealnie wpisuje się w ten trend, dzięki niemu dbamy nie tylko o nasza kieszeń, ale również o zasoby naturalne. Oświetlenie sufitowe Led odnajdzie się w każdym rodzaju wnętrza. Znajdziemy tutaj zarówno oświetlenie typowo biurowe czy przemysłowe jak panele Led, jedne z najpopularniejszych lamp stosowanych w nowoczesnych biurowcach. Panel LED to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy dostarczyć dużo równomiernie rozchodzącego się światła.

Sufit podwieszany LED – czym jest?

Sufit podwieszany LED – czym jest? Sufit podwieszany jest wspaniałą alternatywą dla starych i nudnych sufitów. Posiada wiele zalet m.in dzięki niemu ukryjemy nierówności na suficie, zastępując je nowoczesnością i stylowym wyglądem. Jest też wspaniałą alternatywą dla osób chcących obniżyć wysoki sufit. Ledy w suficie podwieszanym, czy innego rodzaju sufity ozdobne wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zyskało o wiele więcej możliwości. Podwieszany sufit w salonie, czy kuchni możemy rozświetlić za pomocą taśm ledowych z profilami aluminiowymi, paneli ledowych, plafonów, czy oprawek sufitowych z żarówkami. W naszym wpisie nie weźmiemy pod uwagę lamp natynkowych. Sufity podwieszane z podświetleniem LED zostały stworzone głównie po to, aby używać w nich wpuszczanych źródeł światła. Natynkowe oprawy mogą jedynie być tzw. dopełnieniem całości lub głównym oświetleniem wśród dekoracyjnej reszty.

profil aluminiowy LEDlampy wpuszczane w sufit – znajdziesz je w naszym sklepie!

Sufit podwieszany LED - czym jest?

Sufit podwieszany LED – czym jest?

Ledy na suficie – jakie?

Przyszedł czas na rodzaje oświetlenia, jakie będziemy mogli zamontować w naszym nowoczesnym suficie. Jest ich naprawdę wiele, a wszystkie z nich możemy ze sobą mieszać, lub zdecydować się na jeden rodzaj oświetlenia. Jeśli myślimy nad oświetleniem sufitu warto wziąć pod uwagę nowoczesne ledy na suficie. Jakie? Oto 3 pomysły:

 • Taśmy LED
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Montaż taśmy LED na suficie to chyba pierwsze co przychodzi nam do głowy, jeżeli chodzi o podświetlenie sufitu. Paski ledowe to bardzo uniwersalne źródła światła, ale pamiętajmy o tym, że powinniśmy montować je wyłącznie na listwach, lub profilach aluminiowych. Kiedyś paskowe ledy w suficie mogły służyć jedynie do dekoracyjnego oświetlenia, ale dziś wraz z profilami architektonicznymi mogą one również posłużyć do głównego oświetlenia.

Zapoznaj się z naszą ofertą!

Ledy w salonie

Ledy na suficie – jakie?

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Profile architektoniczne to szerokie listwy, w których zamontujemy nawet do 6 taśm ledowych równolegle. Montujemy je za pomocą sprężynek montażowych, wpuszczając w sufit. Odpowiedni profil, wraz z kloszem mlecznym pozwoli nam na stworzenie jednolitej linii światła, która dosyć mocno oświetli całe nasze pomieszczenie. Będzie to również bardzo efektowne, gdyż taśmy LED są na tyle uniwersalne, że możemy je swobodnie ściemniać lub rozjaśniać, a także zmieniać ich kolor świecenia.

Podświetlenie sufitu

Ledy na suficie – jakie?

Sufit z ledami dekoracyjnymi może również nadać niesamowity klimat naszemu wnętrzu. Do tego rodzaju oświetlenia najlepiej użyć profili na jedną taśmę LED, które dyskretnie ukryjemy w suficie. Nowością są profile architektoniczne, które montujemy na krawędziach sufitu. Profile IPA/APA firmy LUMINES mogą świecić (w zależności od wybranego modelu) prostopadle lub równolegle do naszego sufitu.

 • Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Oprawy oświetleniowe do sufitów podwieszanych i napinanych stanowią najczęściej znane już nam oprawy sufitowe wraz z żarówkami LED GU10. Mogą one podobnie jak taśmy LED stanowić główne, jak i dekoracyjne, bardziej punktowe podświetlenie sufitu. Jeśli chcemy, aby nasze oprawy stanowiły główne źródło światła, powinniśmy równomiernie rozmieścić je po całej powierzchni sufitu i użyć do nich żarówek z szerokim kątem świecenia. Oświetlenie dekoracyjne, punktowe w sufitach podwieszanych stanowią źródła światła o wąskim kącie świecenia. Zabudowa LED tego typu powinna być wyposażona w żarówki ledowe soczewkowe, o wąskim strumieniu świetlnym.

Halogeny w suficie

Ledy na suficie – jakie?

Średnica halogenów sufitowych nie jest zbyt wielka, więc oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym nie popsuje nam aranżacji całego wnętrza i doskonale sprawdzi się w miejscach, w których okazało się, że brakuje nam dodatkowego źródła światła.

Sufity ozdobne

Ledy na suficie – pomysł na oświetlenie sufitu

 

 • Panele LED i plafony podtynkowe

Kolejnym typem oświetlenia, jaki możemy, użyć w sufitach podwieszanych są panele i lampy wpuszczane w sufit. Są to oprawy ze zintegrowanym źródłem światła dostępne w przeróżnych rozmiarach. Ponadto jest to bardzo uniwersalny rodzaj oświetlenia, który doskonale sprawdzi się zarówno w domowym, jak i bardziej komercyjnym wnętrzu. Przy wyborze tego typu światła musimy pamiętać o optymalnym rozmieszczeniu wszystkich źródeł światła tak, aby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone. Później możemy zaopatrzyć się w podwójne, a nawet potrójne włączniki, tak aby móc włączyć światło tylko w miejscu, w którym tego najbardziej potrzebujemy. Doskonałym pomysłem na oświetlenie sufitu jest Panel LED 30×30 24w.

Oświetlenie ledowe sufitu

Ledy na suficie – jakie?

Wybierz odpowiedni panel LED do oświetlenia Twojego wnętrza

Oświetlenie LED w suficie sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Znajdzie swoje zastosowanie zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience czy kuchni. Niezależnie od stylu wnętrza, przeznaczenia i wielkości. Oświetlenie LED podwieszanego sufitu może być głównym źródłem światła, dopełniającym, łagodnym oświetleniem, a także dekoracją świetlną, uatrakcyjniającą pomieszczenie. Oświetlenie LED sufitu doskonale ukryje wszelkie niedoskonałości, nierówności sufitu i ścian. Jednocześnie optycznie powiększy wnętrze. Podświetlenie sufitu wykonać możemy, korzystając z taśm LED, paneli i plafonów, a także opraw sufitowych, halogenowych w formie oczek. Oświetlenie LED może być o neutralnej, białej barwie światła, ale także w wielu innych kolorach, lub nawet wielobarwne z możliwością sterowania. Dzięki temu możemy uzyskać nowoczesną dekorację, uzyskując atrakcyjne efekty świetlne. Oprawy halogenowe w formie oczek umożliwiają umieszczenie w suficie punktowych źródeł światła. Pozwoli to wyeksponować wybrane elementy wystroju pomieszczenia, będąc jednocześnie efektownym światłem dopełniającym. Oczka znajdą swoje zastosowanie przy oświetleniu wszelkich blatów roboczych, wnęk i półek wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Wykonać możemy oświetlenie w postaci wyspy (okrągłej, prostokątnej lub innej), a także opaski montowanej po obrysie sufitu. Stosując taśmy LED w niebanalny sposób uatrakcyjnimy. Z ich pomocą możemy również efektownie wyodrębnić i zaakcentować pewne strefy naszego mieszkania, a Wykorzystując LEDy o zwiększonej klasie szczelności, możemy zainstalować oświetlenie sufitu nawet w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak np. łazienka. Obecnie coraz częściej tradycyjne halogeny zastępuje się żarówkami LED. Są one bowiem dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem (zużywają nawet kilkukrotnie mniej mocy), będą jednocześnie rozwiązaniem bezpieczniejszym. Często bowiem sufit podwieszony jest na stelażu drewnianym lub stosowane w nim jest docieplenie będące łatwopalnym, LEDy emitując dużo mniej ciepła od tradycyjnych halogenów, nie staną się przyczyną zniszczenia sufitu, jego konstrukcji lub nawet pożaru. Dobierając oświetlenie LED o odpowiedniej dla nas mocy i kącie świecenia, uzyskamy równomierne oświetlenie dużej powierzchni lub punktowe oświetlenie danego miejsca czy też przedmiotu w pomieszczeniu. Oświetlenie punktowe o szerokim kącie może pełnić funkcję oświetlenia głównego. Natomiast takie o wąskim kącie doskonale sprawdzi się w roli oświetlenia dekoracyjnego.

Panele LED, plafony LED i Taśmy Ledowe – dostępne w ofercie naszego sklepu, zapraszamy!

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

W momencie wybrania przez nas rodzaju oświetlenia, przychodzi najwyższy czas na jego instalację. Prężnie rozwijająca się technologia LED sprawiła, że wielu dawnych montażystów może nie poradzić sobie z tak nowoczesnymi produktami. Nie jest to również takie trudne, aby nie móc zrobić tego samemu. Poniżej przedstawimy Państwu podstawowe instrukcje, których należy przestrzegać, kiedy to będziemy projektować nasz sufit dekoracyjny. Montaż oświetlenie LED w suficie podwieszanym. Jak to wygląda? Kiedy decydujemy się, na montaż taśmy LED w suficie powinniśmy montować je na powierzchni, która będzie odprowadzać z nich ciepło. Taśmy LED zamontowane bezpośrednio na suficie mogą dosyć szybko przegrzewać się i przepalać. Do tego typu instalacji można użyć zwykłego płaskownika lub dedykowanych profili aluminiowych. Sufit podwieszany z oświetleniem LED wykonanych na profilach aluminiowych jest dzisiaj popularnym trendem, który jest bardzo często wykorzystywany przez projektantów.

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Jeżeli chodzi o wpuszczane profile aluminiowe, to ich montaż opiera się w na kleju lub sprężynkach montażowych. Więcej na temat instalacji tego rodzaju listw LED dowiedzą się Państwo z naszego wpisu pod tytułem „Listwa LED jak podłączyć

Montując halogeny w suficie podwieszanym, pamiętajmy o odpowiednim otworze montażowym. Występuje wiele rodzajów oprawek o różnych wymiarach, dlatego nie ma jednego uniwersalnego otworu, który byłby odpowiedni dla wszystkich z nich. Montaż halogenów powinniśmy rozpocząć włożenia żarówek w oprawki i przeciągnięciu przewodów zasilających wraz z odpowiednimi gniazdami. W przypadku bezpiecznego napięcia pamiętajmy, że będziemy musieli również odpowiednio zamieścić zasilacz. Kolejnym krokiem będzie podłączenie gniazda do oprawki z żarówką, a następnie włożenie całości w sufit. Jest to najprostszy schemat, który pozwoli nam na szybką i prostą instalację tego typu oświetlenia.

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

średnica halogenów sufitowych

Oświetlenie LED sufitowe może składać się również ze zintegrowanych źródeł światła. Są to oczywiście panele ledowe i plafony podtynkowe, które idealnie sprawdzą się do oświetlenia w sufitach podwieszanych. Montujemy je podobnie jak oprawki sufitowe za pomocą klipsów montażowych. Montaż oświetlenia LED tego typu w suficie podwieszanym również nie stanowi większego wyzwania. W zależności od wielkości wybranej lampy powinniśmy najpierw zadbać o to, aby otwór montażowy spełniał wszystkie wskazania zawarte w instrukcji produktu. Następnie naszą lampę możemy zawiesić podobnie jak oprawki za pomocą klipsów montażowych. Pamiętajmy o tym, że większość tego typu lamp posiada zewnętrzny zasilacz, który trzeba będzie później umieścić w niewidoczny sposób na panelu. Panele LED to uniwersalne lampy, które będziemy mogli zarówno wpuścić w nasz sufit, ale również zamontować natynkowo lub zwiesić. Oczywiście wszystko będzie zależeć od naszego pomysłu oraz dodatkowych akcesoriów montażowych (klipsy, zawiesia, ramka natynkowa).

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

Oświetlenie sufitu podwieszanego porady

Sufit LED powinien być ponadczasową konstrukcją, która nie straci swoich walorów z biegiem upływającego czasu. Jednocześnie tego rodzaju oświetlenie powinno być na tyle funkcjonalne, że będzie spełniać wszystkie nasze indywidualne zapotrzebowania świetlne. Jakie powinno być oświetlenie sufitu podwieszanego? Porady jakie przygotowaliśmy dla Państwa wyglądają następująco w 4 najważniejszych punktach:

 • Równomierne rozmieszenie oświetlenia – postarajmy się o to, aby nasze źródła światła były rozmieszczone w ten sposób, by pełniły funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również równomiernie oświetlały nasze pomieszczenie.
 • Sufit podwieszany w kuchni i łazience, a podwyższona klasa szczelności – jeśli zdecydujemy się na sufity ozdobne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, pamiętajmy, że jest to elektronika i wymaga ona odpowiedniego zabezpieczenia.
 • Systemy sterowania – ledy w suficie, jak i inne źródła światła jednego systemu, możemy swobodnie kontrolować za pomocą dedykowanych sterowników LED (np. Mi-Light). Oznacza to, że oświetlenie sufitu LED możemy swobodnie ściemniać, rozjaśniać lub zmieniać barwę jego świecenia. Mamy możliwość także podzielenia oświetlenia na strefy, dzięki czemu jedna część pokoju będzie mogla świecić na niebiesko, a druga na czerwono.
 • Energooszczędne oświetlenie, na którym nie warto oszczędzać – jeśli chcemy, aby nasz sufit dekoracyjny i jego oświetlenie było trwałe i bezawaryjne, a ponadto spełniało wszystkie nasze wymagania, nie warto na nim oszczędzać. Wysokiej jakości taśmy LED wraz z profilami, czy panele LED renomowanych producentów to wybór, który sprawi, że nasze oświetlenie będzie długowieczne i nie straci swoich walorów z biegiem upływającego czasu.
Oświetlenie sufitu podwieszanego porady

Oświetlenie sufitu podwieszanego porady

Wypróbuj inne rozwiązania do oświetlenia sufitu

Jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym

Decydując się na oświetlenie sufitowe jednym z ważnych pytań na jakie należy poznać odpowiedź jest to jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym. Przede wszystkim pamiętajmy, że minimalna odległość od materiałów łatwopalnych wynosi nie mniej niż 0.5 m. Natomiast jeśli chodzi o odległość między transformatorem a spotem, wynosić powinna około 20 cm. Równomierne oświetlenia całego wnętrza, wraz z dekoracyjnym światłem, może stanowić nie lada wyzwanie. Kupując lampy do naszego salonu, nie mamy możliwości sprawdzenia, jak będą one funkcjonować wraz z tymi, które już mamy, dlatego ten wybór jest najczęściej intuicyjny.

Jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym

Jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym

Najważniejsze jest to, aby w zależności od kształtu i wielkości wnętrza, halogeny w suficie, czy plafony LED były jak najbardziej równomiernie rozmieszczone. Pozwoli nam to na uniknięcie ciemnych miejsc. Pamiętajmy również o tym, że światła może być za mało, ale rzadko jest go zbyt wiele, dlatego nie warto zbytnio oszczędzać na mocy tego typu oświetlenia. Przecież zawsze możemy pokusić się o podwójne lub potrójne włączniki, aby móc naszym światłem odpowiednio sterować.

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego

Każdy może mieć inny pomysł na oświetlenie sufitu, dlatego dziś możemy spotkać naprawdę przeróżne wnętrza. W jednych taśmy ledowe rola pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjnego podświetlenia, a w drugich ich funkcja będzie znacznie ważniejsza. Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego będzie więc najlepsze? Oświetlenie takie jak plafony, czy lampy wiszące to doskonałe rozwiązanie, które używane jest prawie tak często jak same taśmy LED. Wybierając 1 z tych 3 form oświetlenia, możemy być pewni, że efekt będzie zadowalający. W wielu aranżacjach spotkamy się również z mieszaniem barw światła, kiedy to główne oświetlenie będzie dzienne, natomiast dekoracyjne paski będą świecić zimnym światłem. Podświetlenie sufitu, czy podwieszany sufit w salonie to wszystko zależy wyłącznie od naszych własnych preferencji. Pamiętajmy o tym, żeby wybrać nie tylko elegancki wygląd, ale również funkcjonalność, tak aby cieszyć się swoim nowoczesnym oświetleniem, a jego światło było odpowiednie dla naszych własnych potrzeb.

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego – pomysł na oświetlenie sufitu

Sufit podświetlany LED – pomysły

Sufit podświetlany LED – pomysły na modne oświetlenie sufitu są niemalże nieskończone. Co możemy jeszcze zaproponować? Oświetlenie LED na suficie może mieć także postać plafonu lub panela wpuszczanego. Sprawdzą się one doskonale zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych. Są to lampy ze zintegrowanym źródłem światła. Dostępne są w wielu rozmiarach. Doskonale spełniają funkcję głównego oświetlenia wnętrza (istotne jest równomierne rozmieszczenie w celu dokładnego jego oświetlenia). Plafony najczęściej wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach. Można oczywiście zamontować je także w innych pomieszczeniach. Doskonale nadają się jako główne źródło światła do pomieszczeń o niewielkiej wysokości wnętrza, uniemożliwiającej wyposażenie ich w lampy wiszące. Tuby sufitowe dają wiele możliwości aranżacyjnych. Różnorodność wielkości, kolorów i wykończenia sprawia, że znajdą swoje miejsce w każdym wnętrzu.

Sufit podświetlany LED - pomysły

Sufit podświetlany LED – pomysł na oświetlenie sufitu

Oświetlenie LED podwieszanego sufitu jest rozwiązaniem wysoce energooszczędnym, trwałym i atrakcyjnym wizualnie. Sufit podświetlany odmienia nasze wnętrze i sprawia, że w danym pomieszczeniu jest przyjemnie i przytulnie, a jednocześnie funkcjonalnie. Odpowiednie ukrycie źródła światła LED lub nawet jego widoczności powoduje, że uzyskujemy tak pożądany w nowoczesnych wnętrzach minimalistyczny efekt.

Jaka taśma LED do podświetlenia sufitu?

Jaka taśma LED do podświetlenia sufitu będzie odpowiednia? Są co najmniej 3 warianty do wyboru:

 •  Ledy w suficie w postaci taśmy mogą mieć kolor biały, być w jednym z wybranych innych kolorów (czerwone, niebieskie, żółte itp.).
 • Możemy również wyposażyć nasze wnętrze w taśmy LED wielokolorowe RGB umożliwiające zmianę koloru oświetlenia w zależności od nastroju danej chwili lub uzyskanie ciekawych efektów świetlnych.
 • Możemy wybrać LEDy w suficie barwy ciepłej lub zimnej.

Wybór barwy ma wpływ na oddawanie kolorów przez elementy wystroju pomieszczenia. Dlatego warto dobrze zastanowić się przy wyborze oświetlenia, jaki efekt zamierzamy uzyskać. Ciepła barwa wpłynie korzystnie na estetykę wnętrza i będzie przyjemna dla oka. Neutralna poprawiając koncentrację i wydajność, bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Zimna natomiast doskonale spełni funkcje dekoracyjne. Sterować Ledami w suficie możemy za pomocą włącznika ściennego lub pilota. Taśmy LED mogą mieć diody rozmieszczone gęsto, jak i rzadko. Zestaw potrzeby do oświetlenia LED podwieszanego sufitu składa się z taśmy LED o zadanej długości i odpowiedniego zasilacza. Dodatkowym wyposażeniem zestawu może być pilot służący do sterowania oświetleniem. Możemy za jego pomocą zmieniać kolor oświetlenia, rozjaśniać je lub przyciemniać.

Jaka taśma LED do podświetlenia sufitu? - pomysł na oświetlenie sufitu

Jaka taśma LED do podświetlenia sufitu? – pomysł na oświetlenie sufitu

Taśmy LED powinniśmy często montować za pomocą specjalnych profili aluminiowych. Profile aluminiowe do taśm LED nadają estetyki całej instalacji, służą jako wykończenie, podwyższają stopień ochrony montowanej taśmy LED. Sam profil działa jednocześnie jak radiator i odprowadza ciepło wydzielane przez taśmy LED. Profile mogą być wpustowe, nawierzchniowe, hermetyczne czy narożne. Profile aluminiowe chronią i zabezpieczają znajdującą się w nich taśmę LED. Sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, w jakich je zainstalujemy. Znajdą zastosowanie zarówno w łazience i kuchni, jak i salonie czy sypialni. Doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach biurowych, sklepach, restauracjach. Wyposażając je (profile) w mleczną osłonkę, możemy stworzyć wyjątkowe, przyjemne oświetlenie. Rozproszy ona odpowiednio światło, tworząc jednolitą linię, niwelując efekt punkcików świetlnych, który niekoniecznie jest mile widziany. Korzystając natomiast z profili wodoodpornych bezproblemowo, wyposażymy w oświetlenie LED np. łazienkę.

Interesuje Cię taśma LED RGBprofil aluminiowy LED lub oprawy halogenowe? Zapoznaj się z naszą ofertą!

Jak zrobić sufit podwieszany LED? – pomysł na oświetlenie sufitu

Jak zrobić sufit podwieszany LED? Przed przystąpieniem do wykonania sufitu podwieszanego musimy zaplanować całą jego konstrukcję. Ważne jest określenie powierzchni, jaką chcemy podświetlić, miejsca zainstalowania źródła światła i dobrać właściwy rodzaj oświetlenia.

Oto podwieszanie sufitu LED w 8 krokach:

 1. Zaplanuj całą konstrukcję
 2. Przytwierdź profile boczne
 3. Zrób konstrukcję profili
 4. Zadbaj o wykonanie wnęki na oświetlenie
 5. Doprowadź instalację elektryczną (Pamiętaj o BHP i zachowaniu ostrożności. Instalacje powinien wykonywać fachowiec)
 6. Przymocuj płyty karton-gips
 7. Dokończ instalację oświetlenia
 8. Za pomocą potrzebnych narzędzi np. szpachli i farby, wykończ sufit

Zaczynamy od wykonania konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Do jej powstania wykorzystujemy profile ścienne, do których przymocujemy płyty. Podczas montażu płyt należy wykonać instalację elektryczną oraz wywiercić otwory na oczka halogenowe, jeśli takie zamierzmy zamontować. Po zamontowaniu płyt przechodzimy do spoinowania łączeń, nakładania, gładzi, szlifowania i malowania. Po ukończeniu wszystkich tych prac możemy podłączać nasze oświetlenie i cieszyć się pięknym, nowoczesnym i interesującym sufitem. Dokładnych instruktaży wykonania sufitu podwieszanego znajdziemy mnóstwo, przeglądając Internet. My tylko skrótowo przedstawiliśmy kolejność działań podczas jego wykonywania.

Jak zrobić sufit podwieszany LED? - pomysł na oświetlenie sufitu

Jak zrobić sufit podwieszany LED? – pomysł na oświetlenie sufitu

 

Oświetlenie LED sufitu daje nam szerokie możliwości aranżacyjne, uatrakcyjniając wnętrze, ukrywając jego mankamenty, nadając wnętrzu „charakteru” i przytulności. Jest przy tym rozwiązaniem wysoce energooszczędnym. Może być stosowane jako główne źródło światła lub mieć charakter jedynie dekoracyjny. W dzisiejszych czasach oświetlenie sufitu (coraz częściej w postaci LEDów) stało się standardem w większości świeżo wykańczanych czy remontowanych mieszkaniach i pomieszczeniach. Dzięki niemu cieszyć możemy się nowoczesnym wnętrzem przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i wygody. Różnorodność wyboru źródeł światła LED sprawi, że znajdą one zastosowanie w każdym wnętrzu, niezależnie od wymagań, jakie przed oświetleniem sufitu postawimy.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 28 grudnia 2022