Oświetlenie LED sufitowe – jako pomysł na oświetlenie sufitu

Sufit podwieszany LED to chyba jedno najbardziej atrakcyjnych rodzajów oświetlenia współczesnych wnętrz. Sufit LED w tym stylu wpasuje się do większości dzisiejszych trendów oświetleniowych i doskonale sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni, czy sypialni.  Najczęściej do oświetlenie sufitów podwieszanych wykorzystywane są taśmy LED montowane w profilach aluminiowych. Jak zrobić podwieszany sufit z oświetleniem? Na to i na inne ważne pytania odnośne montażu ledów w sufitach ozdobnych. postaramy się odpowiedzieć w naszym wpisie poradnikowym na temat sufitów podwieszanych.

oswietlenie led sufitowe pomysl na oswietlenie sufitu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego wnętrza

Sufit podwieszany LED

Ledy w suficie podwieszanym, czy innego rodzaju sufity ozdobne wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zyskało o wiele więcej możliwości. Podwieszany sufit w salonie, czy kuchni możemy rozświetlić za pomocą taśm ledowych z profilami aluminiowymi, paneli ledowych, plafonów, czy oprawek sufitowych z żarówkami. W naszym wpisie nie weźmiemy pod uwagę lamp natynkowych. Sufity podwieszane z podświetleniem LED zostały stworzone głównie po to, aby używać w nich wpuszczanych źródeł światła. Natynkowe oprawy mogą jedynie być tzw. dopełnieniem całości lub głównym oświetleniem wśród dekoracyjnej reszty.

Sufit z ledami

Ledy w suficie

Przyszedł czas na rodzaje oświetlenia, jakie będziemy mogli zamontować w naszym nowoczesnym suficie. Jest ich naprawdę wiele, a wszystkie z nich możemy ze sobą mieszać, lub zdecydować się na jeden rodzaj oświetlenia.

Montaż taśmy LED na suficie to chyba pierwsze co przychodzi nam do głowy, jeżeli chodzi o podświetlenie sufitu. Paski ledowe to bardzo uniwersalne źródła światła, ale pamiętajmy o tym, że powinniśmy montować je wyłącznie na listwach, lub profilach aluminiowych. Kiedyś paskowe ledy w suficie mogły służyć jedynie do dekoracyjnego oświetlenia, ale dziś wraz z profilami architektonicznymi mogą one również posłużyć do głównego oświetlenia.

Ledy w salonie

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Profile architektoniczne to szerokie listwy, w których zamontujemy nawet do 6 taśm ledowych równolegle. Montujemy je za pomocą sprężynek montażowych, wpuszczając w sufit. Odpowiedni profil, wraz z kloszem mlecznym pozwoli nam na stworzenie jednolitej linii światła, która dosyć mocno oświetli całe nasze pomieszczenie. Będzie to również bardzo efektowne, gdyż taśmy LED są na tyle uniwersalne, że możemy je swobodnie ściemniać lub rozjaśniać, a także zmieniać ich kolor świecenia.

Podświetlenie sufitu

Sufit z ledami dekoracyjnymi może również nadać niesamowity klimat naszemu wnętrzu. Do tego rodzaju oświetlenia najlepiej użyć profili na jedną taśmę LED, które dyskretnie ukryjemy w suficie. Nowością są profile architektoniczne, które montujemy na krawędziach sufitu. Profile IPA/APA firmy LUMINES mogą świecić (w zależności od wybranego modelu) prostopadle lub równolegle do naszego sufitu.

  • Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Oprawy oświetleniowe do sufitów podwieszanych i napinanych stanowią najczęściej znane już nam oprawy sufitowe wraz z żarówkami LED GU10. Mogą one podobnie jak taśmy LED stanowić główne, jak i dekoracyjne, bardziej punktowe podświetlenie sufitu. Jeśli chcemy, aby nasze oprawy stanowiły główne źródło światła, powinniśmy równomiernie rozmieścić je po całej powierzchni sufitu i użyć do nich żarówek z szerokim kątem świecenia. Oświetlenie dekoracyjne, punktowe w sufitach podwieszanych stanowią źródła światła o wąskim kącie świecenia. Zabudowa LED tego typu powinna być wyposażona w żarówki ledowe soczewkowe, o wąskim strumieniu świetlnym.

Halogeny w suficie

Średnica halogenów sufitowych nie jest zbyt wielka, więc oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym nie popsuje nam aranżacji całego wnętrza i doskonale sprawdzi się w miejscach, w których okazało się, że brakuje nam dodatkowego źródła światła.

Sufity ozdobne

 

  • Panele LED i plafony podtynkowe

Kolejnym typem oświetlenia, jaki możemy, użyć w sufitach podwieszanych są panele i lampy wpuszczane w sufit. Są to oprawy ze zintegrowanym źródłem światła dostępne w przeróżnych rozmiarach. Ponadto jest to bardzo uniwersalny rodzaj oświetlenia, który doskonale sprawdzi się zarówno w domowym, jak i bardziej komercyjnym wnętrzu. Przy wyborze tego typu światła musimy pamiętać o optymalnym rozmieszczeniu wszystkich źródeł światła tak, aby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone. Później możemy zaopatrzyć się w podwójne, a nawet potrójne włączniki, tak aby móc włączyć światło tylko w miejscu, w którym tego najbardziej potrzebujemy.

Oświetlenie ledowe sufitu

Wybierz odpowiedni panel LED do oświetlenia Twojego wnętrza

Montaż oświetlenia LED w suficie podwieszanym

W momencie wybrania przez nas rodzaju oświetlenia, przychodzi najwyższy czas na jego instalację. Prężnie rozwijająca się technologia LED sprawiła, że wielu dawnych montażystów może nie poradzić sobie z tak nowoczesnymi produktami. Nie jest to również takie trudne, aby nie móc zrobić tego samemu. Poniżej przedstawimy Państwu podstawowe instrukcje, których należy przestrzegać, kiedy to będziemy projektować nasz sufit dekoracyjny.

Sufit podwieszany w kuchni

Kiedy decydujemy się, na montaż taśmy LED w suficie powinniśmy montować je na powierzchni, która będzie odprowadzać z nich ciepło. Taśmy LED zamontowane bezpośrednio na suficie mogą dosyć szybko przegrzewać się i przepalać. Do tego typu instalacji można użyć zwykłego płaskownika lub dedykowanych profili aluminiowych. Sufit podwieszany z oświetleniem LED wykonanych na profilach aluminiowych jest dzisiaj popularnym trendem, który jest bardzo często wykorzystywany przez projektantów.

Jeżeli chodzi o wpuszczane profile aluminiowe, to ich montaż opiera się w na kleju lub sprężynkach montażowych. Więcej na temat instalacji tego rodzaju listw LED dowiedzą się Państwo z naszego wpisu pod tytułem „Listwa LED jak podłączyć

Montując halogeny w suficie podwieszanym, pamiętajmy o odpowiednim otworze montażowym. Występuje wiele rodzajów oprawek o różnych wymiarach, dlatego nie ma jednego uniwersalnego otworu, który byłby odpowiedni dla wszystkich z nich. Montaż halogenów powinniśmy rozpocząć włożenia żarówek w oprawki i przeciągnięciu przewodów zasilających wraz z odpowiednimi gniazdami. W przypadku bezpiecznego napięcia pamiętajmy, że będziemy musieli również odpowiednio zamieścić zasilacz. Kolejnym krokiem będzie podłączenie gniazda do oprawki z żarówką, a następnie włożenie całości w sufit. Jest to najprostszy schemat, który pozwoli nam na szybką i prostą instalację tego typu oświetlenia.

średnica halogenów sufitowych

Oświetlenie LED sufitowe może składać się również ze zintegrowanych źródeł światła. Są to oczywiście panele ledowe i plafony podtynkowe, które idealnie sprawdzą się do oświetlenia w sufitach podwieszanych. Montujemy je podobnie jak oprawki sufitowe za pomocą klipsów montażowych. Montaż oświetlenia LED tego typu w suficie podwieszanym również nie stanowi większego wyzwania. W zależności od wielkości wybranej lampy powinniśmy najpierw zadbać o to, aby otwór montażowy spełniał wszystkie wskazania zawarte w instrukcji produktu. Następnie naszą lampę możemy zawiesić podobnie jak oprawki za pomocą klipsów montażowych. Pamiętajmy o tym, że większość tego typu lamp posiada zewnętrzny zasilacz, który trzeba będzie później umieścić w niewidoczny sposób na panelu. Panele LED to uniwersalne lampy, które będziemy mogli zarówno wpuścić w nasz sufit, ale również zamontować natynkowo lub zwiesić. Oczywiście wszystko będzie zależeć od naszego pomysłu oraz dodatkowych akcesoriów montażowych (klipsy, zawiesia, ramka natynkowa).

Jak zrobić podwieszany sufit z oświetleniem

Oświetlenie sufitu podwieszanego porady

Sufit LED powinien być ponadczasową konstrukcją, która nie straci swoich walorów z biegiem upływającego czasu. Jednocześnie tego rodzaju oświetlenie powinno być na tyle funkcjonalne, że będzie spełniać wszystkie nasze indywidualne zapotrzebowania świetlne. Aby jak najbardziej wesprzeć wszystkich laików przygotowujących podświetlenie sufitu, przygotowaliśmy dla Państwa kilka cennych porad.

  • Równomierne rozmieszenie oświetlenia – postarajmy się o to, aby nasze źródła światła były rozmieszczone w ten sposób, by pełniły funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również równomiernie oświetlały nasze pomieszczenie.
  • Sufit podwieszany w kuchni i łazience, a podwyższona klasa szczelności – jeśli zdecydujemy się na sufity ozdobne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, pamiętajmy, że jest to elektronika i wymaga ona odpowiedniego zabezpieczenia.
  • Systemy sterowania – ledy w suficie, jak i inne źródła światła jednego systemu, możemy swobodnie kontrolować za pomocą dedykowanych sterowników LED (np. Mi-Light). Oznacza to, że oświetlenie sufitu LED możemy swobodnie ściemniać, rozjaśniać lub zmieniać barwę jego świecenia. Mamy możliwość także podzielenia oświetlenia na strefy, dzięki czemu jedna część pokoju będzie mogla świecić na niebiesko, a druga na czerwono.
  • Energooszczędne oświetlenie, na którym nie warto oszczędzać – jeśli chcemy, aby nasz sufit dekoracyjny i jego oświetlenie było trwałe i bezawaryjne, a ponadto spełniało wszystkie nasze wymagania, nie warto na nim oszczędzać. Wysokiej jakości taśmy LED wraz z profilami, czy panele LED renomowanych producentów to wybór, który sprawi, że nasze oświetlenie będzie długowieczne i nie straci swoich walorów z biegiem upływającego czasu.

Sufit dekoracyjny

Wypróbuj inne rozwiązania do oświetlenia sufitu

Jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym

Równomierne oświetlenia całego wnętrza, wraz z dekoracyjnym światłem, może stanowić nie lada wyzwanie. Kupując lampy do naszego salonu, nie mamy możliwości sprawdzenia, jak będą one funkcjonować wraz z tymi, które już mamy, dlatego ten wybór jest najczęściej intuicyjny.

Oświetlenie LED Sufit

Najważniejsze jest to, aby w zależności od kształtu i wielkości wnętrza, halogeny w suficie, czy plafony LED były jak najbardziej równomiernie rozmieszczone. Pozwoli nam to na uniknięcie ciemnych miejsc. Pamiętajmy również o tym, że światła może być za mało, ale rzadko jest go zbyt wiele, dlatego nie warto zbytnio oszczędzać na mocy tego typu oświetlenia. Przecież zawsze możemy pokusić się o podwójne lub potrójne włączniki, aby móc naszym światłem odpowiednio sterować.

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego

Każdy może mieć inny pomysł na oświetlenie sufitu, dlatego dziś możemy spotkać naprawdę przeróżne wnętrza. W jednych taśmy ledowe rola pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjnego podświetlenia, a w drugich ich funkcja będzie znacznie ważniejsza. W wielu aranżacjach spotkamy się również z mieszaniem barw światła, kiedy to główne oświetlenie będzie dzienne, natomiast dekoracyjne paski będą świecić zimnym światłem. Podświetlenie sufitu, czy podwieszany sufit w salonie to wszystko zależy wyłącznie od naszych własnych preferencji. Pamiętajmy o tym, żeby wybrać nie tylko elegancki wygląd, ale również funkcjonalność, tak aby cieszyć się swoim nowoczesnym oświetleniem, a jego światło było odpowiednie dla naszych własnych potrzeb.

Sufit podwieszany z oświetleniem LED

przez

Post Author: Rafał Brzeziński