Spis treści

Oświetlenie LED ze sterowaniem – co warto wiedzieć?

Oświetlenie LED to obecnie stały element każdej aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się je również do dekoracji przestrzeni publicznych, m.in. dzięki ich właściwościom energooszczędnym i gwarancji wysokiej jakości oświetlenia. Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie LED z możliwością sterowania za pomocą specjalnych kontrolerów. Dlaczego warto korzystać z takich urządzeń i co dokładnie należy o nich wiedzieć? Odpowiadamy.

Oświetlenie LED ze sterowaniem

Oświetlenie LED rewolucją

Technologia LED to dokładnie technologia diod elektroluminescencyjnych emitujących światło, która od lat jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków technologicznych. Jej pojawienie się znacząco zrewolucjonizowało branżę oświetleniową przede wszystkim ze względu na doskonałe właściwości w zakresie wytrzymałości, energooszczędności, dynamiki zmiany kolorów oraz wysokiej jakości oświetlenia. Diody LED pobierają znacznie mniej prądu niż w przypadku oświetlenia konwencjonalnego, przez co są znacznie tańsze w użytku. Ma to również znaczenie w zakresie ekologii, gdzie coraz większą uwagę zwraca się na nadmierne wykorzystywanie energii elektrycznej. Kolejnym atutem oświetlenia LED jest wytrzymałość. Diody LED są niezwykle trwałe, bowiem mogą pracować nawet przez 100 000 godzin, co daje niemal 100-krotnie dłuższą żywotność niż klasyczne żarówki. Zwracają na to uwagę m.in. deweloperzy we Wrocławiu, którzy w swoich inwestycjach coraz częściej wykorzystują tę technologię. Kolejnym atutem jest różnorodność zastosowania diod LED, które są wykorzystywane zarówno jako alternatywa dla konwencjonalnych żarówek, a także bardzo często są konstruowane w formie taśmy LED czy też w oprawie typu Downlight. Co więcej, można nimi bardzo łatwo sterować, szczególnie w zakresie zmiany kolorów. To wszystko sprawia, że ich masowe zastosowania odnotujemy nie tylko w architekturze, ale również w innych branżach jak np. przemysł, farmaceutyka, czy transport.

Zobacz jak zbudować efektowne oświetlenie z użyciem taśm LED

Sterowanie oświetleniem LED

Wszelkie kombinacje kolorystyczne, a także pełna regulacja temperatury światła, które są dostępna za pomocą technologii LED pozwalają na wykorzystywanie jej nie tylko do zwykłego oświetlenia przestrzeni, ale również do dekoracji. Ich wykorzystanie w aranżacji wnętrz jest bardzo powszechne i możemy znaleźć je w każdym rodzaju dostępnych nieruchomości. Oferują je zarówno luksusowe wille w Sopocie, jak i tanie mieszkania we Wrocławiu czy usługowe lokale w Warszawie. Szczególnie, że każdym źródłem światła LED można w pełni sterować za pomocą dedykowanych urządzeń. Mowa o kontrolerach, które są stale rozwijane. Znajdziemy je w formie ściennych paneli sterujących, nadajników, małych pilotów czy nawet w formie aplikacji mobilnej na smartfony. Co więcej, wszystkie źródła światła LED można ze sobą łączyć w systemy, którymi można sterować za pomocą jednego urządzenia. Daje to wiele możliwości, szczególnie w zakresie inteligentnego zarządzania domem. Coraz więcej technologii sterowania światłem pozwala na takie funkcje jak: symulacja obecności, podążanie światła nocą za domownikiem , automatyczne wyłączanie światła wraz z włączeniem alarmu, a także możliwość zaprogramowania światła na zmianę kolorystyki i wyłączanie o konkretnych godzinach. Decydując się na zakup tego typu oświetlenia warto dokładnie sprawdzić jakie funkcje posiada i czy jest kompatybilne z innymi urządzeniami.


Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 czerwca 2021