Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe to coraz popularniejszy sposób na to, by nadać charakteru miejscu, w którym mieszkamy. Coraz częściej korzysta się z uroków terenu dookoła domu. Dlatego też design oświetlenia, jakiego w nim użyjemy, staje się istotnym elementem podczas urządzania ogrodu. Istnieje wiele rodzajów lamp, jakie możemy wykorzystać do oświetlenia ogrodów. Pojawia się zatem pytanie, jak odpowiednio dobrać oświetlenie ogrodu? W końcu lampy muszą spełniać funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Szczęśliwie na rynku istnieje olbrzymia ilość modeli lamp. Nie ważne czy interesuje nas nowoczesne oświetlenie ogrodu, czy coś bardziej klasycznego, każdy jest w stanie znaleźć model, który wizualnie wpasuje się w ogólny design ogrodu. Aby zmaksymalizować efekt płynący z wykorzystania oświetlenia ogrodowego, warto połączyć je z odpowiednim oświetleniem elewacji. Wspólnie upiększą one każdą posesję. Coraz częstsze oświetlenie ogrodowe LED natomiast jest gwarantem niskiego zużycia energii, co niweluje ewentualne wady stosowania oświetlenia ogrodów. 

oświetlenie ogrodowe - jak wybrać oświetlenie ogrodowe i zaprojektować

 

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? 

Wśród olbrzymiej oferty na oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? Kluczem do tego, jak odpowiednio wykonać oświetlenie ogrodów jest zrozumienie, jakie są rodzaje lamp i które sprawdzą się w określonym miejscu. Za przykład posłużyć mogą lampy ogrodowe stojące. Są to najczęściej używane modele, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe. W większości przypadków wybierane są niskie słupki ogrodowe. Ich zaletą jest to, że służą jako dodatek i nie dominują przestrzeni. Jako że są niewysokie, łatwo komponują się w przestrzeni, dając jednolity ogród z lampami. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by lampa była centralnym punktem, warto zastanowić się nad tym, co dają latarnie ogrodowe, czyli wysokie lampy widywane, chociażby w parkach. Duża latarnia ogrodowa zamontowana w odpowiednich odległościach zapewnić może niezapomniany efekt wizualny. Całość uzupełnić może dobrane wizualnie oświetlenie elewacji. Najczęściej stosuje się kinkiet zewnętrzny, często o tym samym designie co ogrodowe lampy. Odpowiedni kinkiet ogrodowy nie tylko uzupełni całość aranżacji ogrodu, ale również upiększy sam budynek, co będzie dodatkowym plusem. 

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ogrodowym

Oświetlenie do ogrodu i nasze propozycje 

Wybierając oświetlenie do ogrodu, warto sprawdzić kilka opcji. Pierwszą decyzją, która należy podjąć, jest to, czy planujemy zakupić produkt z wymiennym źródłem światła, czy ze zintegrowanym modelem LED. Każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Lampy do oświetlenia ogrodów z wymiennym źródłem światła mają tę zaletę, że w przypadku jego uszkodzenia nie musimy naprawiać czy wymieniać całej lampy, a samo źródło. Niestety wykorzystanie wymiennych żarówek wymusza zachowanie określonych kształtów lamp ogrodowych. Najczęściej są to typowo klasyczne oprawy takie jak np. kinkiety serii Retro. Jednak również nowoczesne oświetlenie ogrodu może mieć wymienne źródło. Przykładem może być na słupek ogrodowy Inox czy też kinkiet Adela. Oświetlenie ogrodowe ze zintegrowanych źródłem światła nie jest ograniczane przez kształt żarówek, stąd też bardziej wymyślne lampy w większości przypadków wykorzystują właśnie zintegrowane źródła LED. Przykładem jest np. lampa Fler, która nie mogłaby uzyskać tak unikalnego wyglądu, wykorzystując wymienne źródło. Innymi słowy, każde z rozwiązań ma swoje plusy. Realnie więc tym, co powinno być głównym czynnikiem przy wyborze oświetlenia do ogrodu, jest sam design. Nie ważne czy chodzi o oświetlenie tarasowe zewnętrzne, czy chcemy stworzyć ogród z lampami. 

oświetlenie ogrodowe

Ogród – oświetlenie energooszczędne

Projektując ogród oświetlenie, powinno być zarówno wizualnie atrakcyjne, ale też proste i tanie w użytkowaniu. Rozważając oświetlenie energooszczędne, idealnym wyborem stają się lampy ogrodowe LED. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, lampki zewnętrzne ogrodowe LED pozwalają osiągać dobre światło, przy zachowaniu niskiego poboru mocy. Decydując się na lampy LED jako oświetlenia do ogrodu, tym, co warto rozważyć, jest napięcie zasilające. Decydując się na modele zasilane napięciem 230V, zapewniamy sobie prostotę w doprowadzeniu zasilania i późniejszym doborze źródeł światła LED. Coraz częściej jednak wybiera się również lampy ogrodowe LED niskonapięciowe (głównie 24V DC ze względu na niższe spadki napięć na przewodach). Ich niewątpliwą zaletą jest prostota sterowania. W większości przypadków stosować możemy te same sterowniki, co w przypadku taśm LED. To sprawia, że stworzyć możemy nowoczesne oświetlenie ogrodowe LED RGB, w pełni sterowalne przy użyciu pilota, czy też telefonu. 

oświetlenie ogrodowe LED

Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe 

Decydując się na oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, warto wiedzieć, jakie mamy możliwości. Istnieje wiele różnych rodzajów lamp, których użyć możemy jako oświetlenie zewnętrzne i ogrodowe. Wśród najpopularniejszych znaleźć można: 
Słupki ogrodowe – niskie lampy stojące, będące idealnym uzupełnieniem alejek biegnących przez nasz ogród; 
Latarnie ogrodowe – wysokie lampy, które mogą być główną częścią krajobrazu, zapewniając przy tym główne oświetlenie w ogrodzie; 
Kinkiety ogrodowe – montowane naściennie, mogą być stosowane na elewacji domu jako uzupełnienie aranżacji altan i murków okalających posesję; 
Wiszące lampy ogrodowe – uzupełniające oświetlenie ogrodów do zwieszania, będące idealnym wykończeniem w altanach, na pergolach, czy też jako oświetlenie tarasowe zewnętrzne; 
Kule ogrodowe – lampy w formie kuli, które są idealnym uzupełnieniem aranżacji, w których użyto np. kamienie i które mają wpasować się w ten design; 
Lampy najazdowe – montowane w nawierzchni, są to lampy, po których możemy bez obaw chodzić czy nawet jeździć autem. Projektując ogród oświetlenie najazdowe, używamy głównie w podjazdach, ale też do podświetlania alejek i elewacji; 
Kostka brukowa LED – rodzaj oświetlenia najazdowego w formie kostki brukowej. Jest to oświetlenie ogrodowe, używane w połączeniu z wyłożonymi kostką elementami ogrodu. 
W zależności od projektu ogrodu warto dobrać rodzaj lamp tak, by, jak najbardziej wpasowały się w jego wystrój. Dzięki szerokiemu spektrum wyboru każdy znajdzie oświetlenie ogrodowe zewnętrzne dla siebie. 

Oswietlenie LED do ogrodu

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, projektując nowoczesne oświetlenie ogrodu, warto pod uwagę brać co najmniej kilka elementów. Ważna jest nie tylko sama forma, jaką ma lampa na ogród. Istotna jest też jej oszczędność, łatwość użytkowania i to, w jaki sposób komponuje się z resztą otoczenia. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, często poszukiwać należy unikalnych lamp, które sprawdza się w jednym, konkretnym miejscu. Szczęśliwie, dzięki coraz większej popularności, jaką cieszy się oświetlenie ogrodu, na rynku znaleźć można bardzo dużo modeli lamp, różniących się między sobą wyglądem, ilością emitowanego światła, czy sposobem montażu. Właśnie dzięki tej różnorodności, jesteśmy w stanie stworzyć swój ogród marzeń. Będzie to ogród, w którym ogrodowe oświetlenie jest spójne z całością aranżacji. Ogrodowe lampy dopełniać będą całość nie tylko dzięki pięknej konstrukcji obudowy, ale też światłu, które nocą da nam jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. 

Oświetlenie LED ogrodowe

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym

przez

Post Author: Emil Okrasa