Spis treści

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz częściej spotykane, gdyż zwracamy większą uwagę na wygląd domu nie tyko wewnątrz, ale i na to co go otacza. Doskonale sprawdzają się oświetlenia w kształcie kuli, a także wszelkie lampy solarne. Oświetlenie ogrodowe to coraz popularniejszy sposób na to, by nadać charakteru miejscu, w którym mieszkamy. Coraz częściej korzysta się z uroków terenu dookoła domu. Dlatego też design oświetlenia, jakiego w nim użyjemy, staje się istotnym elementem podczas urządzania ogrodu. Istnieje wiele rodzajów lamp, jakie możemy wykorzystać do oświetlenia ogrodów. Pojawia się zatem pytanie, jak odpowiednio dobrać oświetlenie ogrodu? W końcu lampy muszą spełniać funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną. Szczęśliwie na rynku istnieje olbrzymia ilość modeli lamp. Nie ważne czy interesuje nas nowoczesne oświetlenie ogrodu, czy coś bardziej klasycznego, każdy jest w stanie znaleźć model, który wizualnie wpasuje się w ogólny design ogrodu. Aby zmaksymalizować efekt płynący z wykorzystania oświetlenia ogrodowego, warto połączyć je z odpowiednim oświetleniem elewacji. Wspólnie upiększą one każdą posesję. Coraz częstsze oświetlenie ogrodowe LED  natomiast jest gwarantem niskiego zużycia energii, co niweluje ewentualne wady stosowania oświetlenia ogrodów.

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować

Najczęściej wybierane słupki ogrodowe do oświetlenia ogrodu przez naszych klientów:

FAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMFAN SU-MA - STOJĄCA LAMPA OGRODOWA LED 80CMZobacz produkt
FLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELFLER - LAMPA OGRODOWA STOJĄCA 58CM - CIEMNY POPIELZobacz produkt
LAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYLAMPA STOJĄCA TAO 3 SU-MA - CZARNYZobacz produkt

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? 

Wśród olbrzymiej oferty na oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? Kluczem do tego, jak odpowiednio wykonać oświetlenie ogrodów jest zrozumienie, jakie są rodzaje lamp i które sprawdzą się w określonym miejscu. Za 1 z przykładów posłużyć mogą lampy ogrodowe stojące. Są to najczęściej używane modele, jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe. W większości przypadków wybierane są niskie słupki ogrodowe. Ich zaletą jest to, że służą jako dodatek i nie dominują przestrzeni. Jako że są niewysokie, łatwo komponują się w przestrzeni, dając jednolity ogród z lampami. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by lampa była centralnym punktem, warto zastanowić się nad tym, co dają latarnie ogrodowe, czyli wysokie lampy widywane, chociażby w parkach.
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOProfil LED MONOZobacz więcej
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
Duża latarnia ogrodowa zamontowana w odpowiednich odległościach zapewnić może niezapomniany efekt wizualny. Całość uzupełnić może dobrane wizualnie oświetlenie elewacji. Najczęściej stosuje się kinkiet zewnętrzny, często o tym samym designie co ogrodowe lampy. Odpowiedni kinkiet ogrodowy, nie tylko uzupełni całość aranżacji ogrodu, ale również upiększy sam budynek, co będzie dodatkowym plusem.
Interesują Cię latarnie ogrodowe? Zapraszamy do naszego sklepu, znajdziesz coś dla siebie.
Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać? 

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy wybrać?

Oświetlenie do ogrodu – propozycje

Oświetlenie do ogrodu – propozycje jakie możemy polecić do stworzenia dobrego oświetlenia to przede wszystkim lampy solarne, które są dobre dla środowiska, co jest niezwykle ważną kwestią w 21. wieku. Wybierając oświetlenie do ogrodu, warto sprawdzić kilka opcji. Pierwszą decyzją, która należy podjąć, jest to, czy planujemy zakupić produkt z wymiennym źródłem światła, czy ze zintegrowanym modelem LED.
LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CMZobacz produkt
LAMPA OGRODOWA OKRĄGŁA ALEKULE G 250 Z SU-MA - 27 CMZobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CMZobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CMZobacz produkt
Każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Lampy do oświetlenia ogrodów z wymiennym źródłem światła mają tę zaletę, że w przypadku jego uszkodzenia nie musimy naprawiać czy wymieniać całej lampy, a samo źródło. Niestety wykorzystanie wymiennych żarówek wymusza zachowanie określonych kształtów lamp ogrodowych. Najczęściej są to typowo klasyczne oprawy takie jak np. kinkiety serii Retro. Jednak również nowoczesne oświetlenie ogrodu może mieć wymienne źródło.
KINKIET NEX SU-MA - CZARNYKINKIET NEX SU-MA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR PRIT SU-MA - CZARNYZobacz więcej
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt
Przykładem może być na słupek ogrodowy Inox czy też kinkiet Adela. Oświetlenie ogrodowe ze zintegrowanych źródłem światła nie jest ograniczane przez kształt żarówek, stąd też bardziej wymyślne lampy w większości przypadków wykorzystują właśnie zintegrowane źródła LED. Przykładem jest np. lampa Fler, która nie mogłaby uzyskać tak unikalnego wyglądu, wykorzystując wymienne źródło. Innymi słowy, każde z rozwiązań ma swoje plusy. Realnie więc tym, co powinno być głównym czynnikiem przy wyborze oświetlenia do ogrodu, jest sam design. Nie ważne czy chodzi o oświetlenie tarasowe zewnętrzne, czy chcemy stworzyć ogród z lampami.
Jeśli szukasz oświetlenia ogrodowego takiego jak: kinkiet zewnętrzny Retro, słupek ogrodowy Inox, kinkiet Adela czy
lampa Fler – koniecznie odwiedź nasz sklep.
Oświetlenie do ogrodu - propozycje 

Oświetlenie do ogrodu – propozycje

Świetlne kule do ogrodu o mocy 5W działa pod napięciem 24V i emituje światło barwy białej neutralnej o maksymalnej mocy 550 lumenów.

ŚWIETLNE KULE DO OGRODU LED 30CM 24V - BN
ŚWIETLNE KULE DO OGRODU LED 30CM 24V - BN

Zobacz produkt

Ogród – oświetlenie energooszczędne

Ogród – oświetlenie energooszczędne to duże udogodnienie z co najmniej 2 powodów. Pierwszym z nich jest mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie mniejsze rachunki. Drugą ważną zaletą posiadania oświetlenie energooszczędnego w swoim ogrodzie jest przyczynianie się do dbania o środowisko. Projektując ogród oświetlenie, powinno być zarówno wizualnie atrakcyjne, ale też proste i tanie w użytkowaniu. Rozważając oświetlenie energooszczędne, idealnym wyborem stają się lampy ogrodowe LED. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, lampki zewnętrzne ogrodowe LED pozwalają osiągać dobre światło, przy zachowaniu niskiego poboru mocy. Decydując się na lampy LED jako oświetlenia do ogrodu, tym, co warto rozważyć, jest napięcie zasilające. Decydując się na modele zasilane napięciem 230V, zapewniamy sobie prostotę w doprowadzeniu zasilania i późniejszym doborze źródeł światła LED. Coraz częściej jednak wybiera się również lampy ogrodowe LED niskonapięciowe (głównie 24V DC ze względu na niższe spadki napięć na przewodach). Ich niewątpliwą zaletą jest prostota sterowania. W większości przypadków stosować możemy te same sterowniki, co w przypadku taśm LED. To sprawia, że stworzyć możemy nowoczesne oświetlenie ogrodowe LED RGB, w pełni sterowalne przy użyciu pilota, czy też telefonu.
Ogród – oświetlenie energooszczędne

Ogród – oświetlenie energooszczędne

Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe 

Decydując się na oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, warto wiedzieć, jakie mamy możliwości. Istnieje wiele różnych rodzajów lamp, których użyć możemy jako oświetlenie zewnętrzne i ogrodowe. Oto 7 najpopularniejszych sposobów na oświetlenie zewnętrzne ogrodowe: 

Słupki ogrodowe – niskie lampy stojące, będące idealnym uzupełnieniem alejek biegnących przez nasz ogród;

Latarnie ogrodowe – wysokie lampy, które mogą być główną częścią krajobrazu, zapewniając przy tym główne oświetlenie w ogrodzie;

Kinkiety ogrodowe – montowane naściennie, mogą być stosowane na elewacji domu jako uzupełnienie aranżacji altan i murków okalających posesję;

Wiszące lampy ogrodowe – uzupełniające oświetlenie ogrodów do zwieszania, będące idealnym wykończeniem w altanach, na pergolach, czy też jako oświetlenie tarasowe zewnętrzne;

KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27KINKIET OGRODOWY FOX BLACK 1XE27Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻALAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 DUŻAZobacz produkt
Lampa ogrodowa wisząca FOX BLACK 1xE27LAMPA OGRODOWA WISZĄCA FOX BLACK 1XE27Zobacz produkt
LAMPA OGRODOWA STOJĄCA FOX BLACK 1XE27 MAŁAZobacz produkt

Kule ogrodowe – lampy w formie kuli, które są idealnym uzupełnieniem aranżacji, w których użyto np. kamienie i które mają wpasować się w ten design;

Lampy najazdowe– montowane w nawierzchni, są to lampy, po których możemy bez obaw chodzić czy nawet jeździć autem. Projektując ogród oświetlenie najazdowe, używamy głównie w podjazdach, ale też do podświetlania alejek i elewacji;

Kosta brukowa LED – rodzaj oświetlenia najazdowego w formie kostki brukowej. Jest to oświetlenie ogrodowe, używane w połączeniu z wyłożonymi kostką elementami ogrodu.

W zależności od projektu ogrodu warto dobrać rodzaj lamp tak, by, jak najbardziej wpasowały się w jego wystrój. Dzięki szerokiemu spektrum wyboru każdy znajdzie oświetlenie ogrodowe zewnętrzne dla siebie.
Interesują Cię lampy ogrodowe LED? Latarnie ogrodowe, kinkiety ogrodowe, wiszące lampy ogrodowe, kule ogrodowe,
lampy najazdowe i kostka brukowa LED – wszystko znajdziesz w naszym sklepie.
Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe 

Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Jeśli chcemy zaplanować oświetlenie otoczenia naszego domu, należy pamiętać, że nowoczesne oświetlenie ogrodu powinno spełniać 3 podstawowe warunki. Po pierwsze musi być odporne na warunki atmosferyczne, po drugie oświetlenie ogrodowe powinno być dobrane tak, by podkreślać zalety i ukrywać wady domu i otoczenia, po trzecie powinno być energooszczędne. Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, projektując nowoczesne oświetlenie ogrodu, warto pod uwagę brać co najmniej kilka elementów. Ważna jest nie tylko sama forma, jaką ma lampa na ogród. Istotna jest też jej oszczędność, łatwość użytkowania i to, w jaki sposób komponuje się z resztą otoczenia.

Profil LED ZATIZobacz więcej
KWADRATOWA SZARA OPRAWA Z NUMEREM DOMU MAXIM E27Zobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7W 230VZobacz produkt
LAMPA ALEKULE G 300 Z SU-MA - 32 CMZobacz produkt

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, często poszukiwać należy unikalnych lamp, które sprawdza się w jednym, konkretnym miejscu. Szczęśliwie, dzięki coraz większej popularności, jaką cieszy się oświetlenie ogrodu, na rynku znaleźć można bardzo dużo modeli lamp, różniących się między sobą wyglądem, ilością emitowanego światła, czy sposobem montażu. Właśnie dzięki tej różnorodności, jesteśmy w stanie stworzyć swój ogród marzeń. Będzie to ogród, w którym ogrodowe oświetlenie jest spójne z całością aranżacji. Ogrodowe lampy dopełniać będą całość nie tylko dzięki pięknej konstrukcji obudowy, ale też światłu, które nocą da nam jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. 

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Jak oświetlić ogród?

Jak oświetlić ogród? Od odpowiednio dobranych lamp zależy efekt końcowy wyglądu naszego domu i podwórka. Inteligentne oświetlenie ogrodu jest dobrym rozwiązaniem, które każdy w 2022 powinien posiadać. Dlaczego? Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też niezwykle modne i stylowe. Nowoczesna technologia LED przyniosła nam nie tylko znacznie mniejsze zużycie energii, ale także znacznie powiększyła możliwości odnośnie do doświetlenia różnych przestrzeni. Oświetlenie ogrodu, czy tarasu dzisiaj nie musi jedynie nudnym wymogiem, ale może stać się ogromnie ważnym elementem całościowej aranżacji. Oświetlenie alejek ogrodowych, czy podświetlenie roślin w ogrodzie, może doskonale komponować się nie tylko z wystrojem podwórka, ale także całej elewacji budynku.

Jak oświetlić ogród?

Jak oświetlić ogród?

Lampy najazdoweLampy najazdoweZobacz produkty
Kostka brukowa LEDKostka brukowa LEDZobacz produkty
Profil aluminiowy LEDProfil aluminiowy LEDZobacz produkty

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu powinno być przemyślane pod względem nie tylko wizualnym, ale i praktycznym. Wybierając lampy do oświetlenia ogrodu pamiętajmy, że należy wybrać oprawy o wysokim poziomie szczelności minimum IP44. Zapewni to bezpieczeństwo i funkcjonalność. Obecnie klienci oświetleniowi najczęściej decydują się na oświetlenie ogrodu, czy tarasu wykonane w jednym stylu. Najchętniej wybierane są lampy ogrodowe z jednej serii, w której skład wchodzą słupki ogrodowe, kinkiety ścienne, czy lampy wiszące ogrodowe. Taka bogata oferta sprawia, że każdy z nas będzie w stanie zaprojektować swoje oświetlenie ogrodu w taki sposób, aby było ono jak najbardziej zbliżone do jego indywidualnych wymagań. Obecnie lampy ogrodowe przystosowane do żarówek, czy te posiadające już zintegrowane źródło światła LED występują w bardzo atrakcyjnych cenach. Stworzenie Retro, czy nowoczesnej aranżacji w Twoim ogrodzie nie musi już pochłonąć ogromnych ilości pieniędzy, aby było schludne i eleganckie.

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

W naszej ofercie znajdą Państwo oświetlenie ogrodowe znanych i cenionych producentów, takich jak SUMA, czy Kaja. Obie te firmy są cenione i znane na współczesnym rynku oświetleniowym ze swojej niezawodności, ale także z dbałości o najdrobniejsze szczegóły i elegancję. Najpopularniejsze ich produkty to m.in. słupki ogrodowe z serii INOX, Wiki, czy Rado, ale także bardzo chętnie nasi klienci wybierają lampy solarne, jak i wiszące wyżej wymienionych producentów.
Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

KINKIET OGRODOWY ŚCIENNY SOLARNY V-TAC 2W LED SZARY 2-FUNKCJE VT-77 3000K 220LM IP65KINKIET OGRODOWY ŚCIENNY SOLARNY V-TAC 2W LED SZARYZobacz produkt
SŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 CZARNY VT-11022 3000K 90LM 3 LATA GWARANCJISŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 CZARNYZobacz produkt
LAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 3 5,5W BARWA NEUTRALNALAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 3 5,5W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt

Oświetlenie tarasu

Oświetlenie tarasu to doskonały pomysł dla każdego, kto uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu w swoim ogrodzie. W tym celu do oświetlenia tarasu najlepiej wybrać oświetlenie LED, które pozwoli na oszczędność nawet do 80% na rachunkach za prąd. Do oświetlenia tarasu idealnie pasują girlandy, nadające designerskiego stylu i przytulności.
OPRAWA HALOGENOWA GU10Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CMZobacz produkt
Doświetlenie balkonu, czy oświetlenie tarasu jest bardzo przydatne zarówno w letnie wieczory, jak i zimowe chłodne już dosyć noce. W okresie zimowym oświetlenie tarasu ma bardziej charakter dekoracyjny i aranżacyjny, natomiast latem będzie mogło stworzyć nam swoim oświetleniem odpowiednie miejsce do czytania książek, wypoczynku, czy spotkań z przyjaciółmi. Jako oświetlenie tarasu i balkonu sprawdzą się różne modele lamp, zarówno te stojące, wiszące, jak i ścienne. Lampy stojące doskonale sprawdzają się pomieszczeniach wewnętrznych, dlatego równie dobrze możemy je wykorzystać na naszym tarasie. Jedynie, o czym musimy pamiętać to oczywiście klasa szczelności. Lampy zewnętrzne będą narażone na szkodliwe warunki zewnętrzne, dlatego warto zainteresować się oświetleniem posiadającym odpowiednią klasę szczelności.
Oświetlenie tarasu

Oświetlenie tarasu

Podobnie jest w przypadku lamp wiszących ogrodowych, które równie dobrze możemy wykorzystać w oświetleniu zewnętrznym. Elegancka lampa ogrodowa zawieszona na elewacji naszego budynku, czy w altance doda nie tylko niesamowitego uroku, ale także spełni swoją najważniejszą, czyli tą oświetleniową.

Lampki ogrodowe wbijaneLampki ogrodowe wbijaneZobacz produkty
Lampy najazdoweLampy najazdoweZobacz produkty
Lampy solarne ogrodowe wbijaneLampy solarne ogrodowe wbijaneZobacz produkty

Oświetlenie alejek ogrodowych

Odpowiednie oświetlenie alejek ogrodowych na naszym podwórku należy do tego rodzaju doświetlenia, do którego będziemy mogli wykorzystać wiele rodzajów różnych lamp. Najpopularniejsze z nich to oczywiście słupki ogrodowe, które rozstawione odpowiednio wzdłuż ścieżki nie tylko równomiernie ją oświetlą, ale także stworzą niesamowity klimat.
Oświetlenie alejek ogrodowych

Oświetlenie alejek ogrodowych

Kolejną alternatywą, którą możemy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie alejek ogrodowych, są oprawy najazdowe. Tego typu lampy wbudowane w ziemie nie popsują nam ogólnej aranżacji podwórka, a doskonale spełnią swoje funkcje oświetleniowe.
Oświetlenie alejek ogrodowych

Oświetlenie alejek ogrodowych

Jeżeli alejka naszego ogrodu znajduje się blisko elewacji budynku, możemy wykorzystać do tego celu także eleganckie lampy wiszące, czy kinkiety ogrodowe. Wykonane w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu, będą nie tylko urozmaiceniem wyglądu naszego domu, ale również bardzo ciekawym rozwiązaniem oświetleniowym.
Oświetlenie alejek ogrodowych

Oświetlenie alejek ogrodowych

Podświetlenie roślin w ogrodzie, szczególnie tych o wyjątkowym wyglądzie, będzie pełnić również niebagatelną rolę w oświetleniu naszego podwórza. Krzewy ozdobne od teraz nie muszą być tylko elementem dekoracyjnym w dzień, ale także mogą pełnić swoją ozdobną funkcję również w nocy.
Lampa ogrodowa stojąca FOX BLACK 1xE27 mała Zobacz produkt
REFELKTOR OGRODOWY VILO 1XGU10 IP65Zobacz produkt
Lampy ogrodowe, wykonane w technologii LED nie grzeją się, ale także nie szkodzą naszym roślinom, dlatego będzie to rozwiązanie w pełni ekonomiczne, ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Oświetlenie alejek ogrodowych

Oświetlenie alejek ogrodowych

Oświetlenie do ogrodu – porady

Oświetlenie do ogrodu – porady jakie powinniśmy rozważyć zanim zdecydujemy się na zakup opraw odpowiednich do naszego ogrodu to przede wszystkim wybranie oświetlenia odpornego na warunki atmosferyczne, a także wybranie modnych w 2022 roku lamp solarnych. Planując oświetlenie do ogrodu warto przemyśleć kilka bardzo istotnych kwestii, między innymi ile lamp powinniśmy zastosować, jaki klimat chcielibyśmy uzyskać oraz co dokładnie chcielibyśmy oświetlić.
GIRLANDA 10 METRÓW Z ZARÓWKĄ FILAMENTOWĄ 10X1,5WZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC 4W E27 FILAMENT PRZEŹROCZYSTAZobacz produkt
Wszystkie parametry muszą być zgodne z naszymi założeniami. Jeśli planujemy zamontować lampy ogrodowe ze wbudowanym źródłem światła, przed zakupem sprawdźmy, ile światła one generują, aby dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych lamp. W przypadku lamp z wymiennym źródłem światła nie musimy się tak martwić, ponieważ zawsze możemy wymienić żarówkę na mocniejszą.
Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie do ogrodu – porady

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu? Zwróćmy uwagę na wielkość terenu. Do większych powierzchni lepiej użyć lamp stojących, które dzięki swojej wysokości rozsyłają światło na większy obszar. Podczas dobierania oświetlenia do ogrodu pamiętajmy także, że jeśli znajduje się ono blisko np. oczka wodnego należy zakupić oprawy o szczelności minimum IP65.
Profil LED ZATIZobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMLAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMZobacz produkt
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej
Przed przystąpieniem do projektowania oświetlenia do ogrodu, zastanówmy się, jak duży teren należy oświetlić. Przeanalizujmy topografię terenu. Uwzględnijmy w planach dodatkowe oświetlenie elewacyjne, altany czy balkonu. Najlepiej zaplanować oświetlenie tak, aby tworzyło spójna całość. W ofercie producentów lamp ogrodowych znajdziemy w kompletach lampy różnej wysokości, kinkiety ogrodowe i lampy wiszące. Łatwo więc stworzyć oświetlenie, które w całości będzie nie tylko praktyczne, ale również stanowić będzie ozdobę naszego ogrodu.
Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Jaka barwa światła do ogrodu?

Jeśli wybieramy oświetlenie do swojego ogrodu, na pewno zastanawiamy się jaka barwa światła do ogrodu będzie odpowiednia? Barwę światła dobierajmy w zależności do zastosowania naszego oświetlenia do ogrodu. Od co najmniej 3 lat najchętniej wybierana jest barwa neutralna, sprawiająca, że nasz ogród prezentuje się ładnie i naturalnie.

KOSTKA BRUKOWA LED ROCDECO 15X15X6 CM - BIAŁA ZIMNAZobacz produkt
KOSTKA BRUKOWA LED ROCDECO 15X15X6 CM - RGB + BIAŁA CIEPŁAZobacz produkt

Chcąc ładnie oświetlić ogród, wybierzmy to z barwą neutralną. Jeśli chcielibyśmy stworzyć subtelne oświetlenie klimatyczne najlepiej wybrać to o temperaturze barwowej ciepłej. Nie tylko lampy ogrodowe mogą posłużyć nam za oświetlenie ogrodu. Do wyboru mamy również oprawy dogruntowe czy najazdowe oraz coraz bardziej popularną kostkę brukową. Dobrze zaplanowane oświetlenie pozwoli nam na spędzanie wielu godzin w naszym ogrodzie bez względu na porę roku i doby.

Jaka barwa światła do ogrodu?

Jaka barwa światła do ogrodu?

W ogrodach możemy również zastosować oświetlenie solarne lub mieszane. Tradycyjne lampy uzupełnić możemy tymi z panelami solarnymi i w tych miesiącach roku, kiedy mamy znacznie mniej światła alternatywnie uruchamiać tradycyjne. Lampy umieścić możemy wzdłuż alejek lub jeśli wolimy wkomponować w roślinność. Ważne, aby spełniało ono funkcję zgodną z naszymi założeniami. Możemy również zastosować mieszane oświetlenie, czyli to doświetlające ciągi komunikacyjne z tym klimatycznym zastosowany w miejscu przeznaczonym do relaksu na świeżym powietrzu. Aby uzyskać nastrojowe oświetlenie warto zaopatrzyć się również we wszelkiego rodzaju latarenki. Subtelne światło świec dopełni całości i nada romantyczny klimat.

Jaka barwa światła do ogrodu?

Jaka barwa światła do ogrodu?

Podsumowując, wybór i projektowanie oświetlenia ogrodowego w 2022 roku to istotny aspekt aranżacji przestrzeni zewnętrznej, który wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę otoczenia domu. Wśród popularnych opcji oświetlenia ogrodowego znajdziemy lampy solarne, stojące słupki, latarnie ogrodowe oraz kinkiety zewnętrzne, które mogą być wykorzystane do doświetlenia ścieżek, akcentowania elementów krajobrazu oraz tworzenia klimatycznej atmosfery. Należy pamiętać o odpowiednim doborze barwy światła oraz oświetlenia energooszczędnego, jakim są lampy LED, które zapewniają oszczędność energii i są przyjazne dla środowiska. Przy projektowaniu oświetlenia ogrodowego ważne jest uwzględnienie wielkości przestrzeni, topografii terenu oraz połączenie estetyki z praktycznością, co pozwoli stworzyć harmonijne i funkcjonalne oświetlenie. Nowoczesne technologie, takie jak oświetlenie LED z możliwością sterowania, dodatkowo zwiększają komfort użytkowania i pozwalają na tworzenie indywidualnych scenariuszy oświetleniowych.

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 25 lipca 2022