Oświetlenie ogrodzenia – nasze porady i propozycje

Oświetlenie ogrodzenia wydaje się mało istotną rzeczą. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy może jednak warto poświęcić trochę uwagi tematowi oświetlenia ogrodzenia? Często ogrodzenie stanowi piękne wykończenie i otoczenie całej działki. Jednocześnie stanowi element wyznaczający strefy i oddzielający teren prywatny od publicznego. Oświetlenie ogrodzenia może więc okazać się rozwiązaniem funkcjonalnym, a przy okazji dyskretnie podkreślającym jego atuty. Z pewnością piękne ogrodzenie podświetlone w przemyślany sposób będzie stanowiło nowoczesny i prestiżowy element wykończeniowy, uzupełniając architekturę całej naszej działki. Przy okazji oświetlenie ogrodzenia zwiększy nasze bezpieczeństwo, oświetlając teren wokół działki i sprawiając, że żaden intruz nie będzie mógł ukryć się w mroku.

Oświetlenie ogrodzenia, czyli jakie lampy wybrać?

Stały rozwój technologii LED spowodował, że w ostatnim czasie pojawiły się na rynku rozwiązania w postaci podświetlanych słupków ogrodzeniowych. Z pewnością jest to produkt nowoczesny i designerski. Jednak wysoka cena tego rozwiązania powoduje, że nie każdy może sobie pozwolić na instalację ogrodzenia wyposażonego w takie podświetlane słupy. Z czasem na pewno ceny tego typu rozwiązań staną się bardziej przystępne cenowo dla przeciętnego inwestora. Na razie, jako oświetlenie ogrodzenia warto wykorzystać istniejące na rynku inne lampy, nie przeznaczone nie tylko do tego celu. Lampy ogrodowe wiszące, czy lampy ogrodowe stojące, neony, girlandy i wiele innych rodzajów lamp doskonale spełnią swoje zadanie, oświetlając ogrodzenie i teren bezpośrednio do niego przylegający. Aby uniknąć konieczności rozprowadzania zasilającej instalacji elektrycznej, co może być szczególnie trudne w przypadku ogrodzeń dużych terenów, można skorzystać z pomocy lamp solarnych zasilanych energią słoneczną. Pamiętajmy, że lampy oświetlające nasze ogrodzenie pracować będą na zewnątrz, często w trudnych warunkach pogodowych, będąc narażonymi na niekorzystne działanie wiatru, kurzu i wody. Dlatego wybierajmy lampy przeznaczone do pracy w takich warunkach i charakteryzujące się zwiększoną klasą szczelności co najmniej IP65.

Oświetlenie ogrodzenia

Oświetlenie na ogrodzeniu

W celu oświetlenia ogrodzenia doskonale sprawdzą się lampy ogrodowe. W naszym sklepie znajdą Państwo lampy stojące w formie słupka i kuli ogrodowej, reflektory LED oraz oprawy najazdowe do montażu w ziemi. Oświetlenie ogrodzenia lampami ogrodowymi umożliwia spójne zaprojektowanie oświetlenia całej działki. Lampy tej samej formy mogą oświetlić teren wokół posesji wraz z ogrodzeniem, a także ogród, podjazd czy fasadę domu. Bez względu na wybór rodzaju lampy umożliwiamy wybór zasilania napięciem sieciowym 230 V oraz napięciem bezpiecznym 12 V. Gdy nie chcemy rozprowadzać instalacji zasilającej, nasz sklep umożliwi Państwu zakup lamp ogrodowych z panelami solarnymi. Są to lampy wyposażone w specjalne akumulatory, magazynujące energię pobieraną w ciągu dnia ze słońca i wykorzystujące tą zgromadzoną energię podczas wieczornej i nocnej pracy oświetlenia. Koszt eksploatacji takich lamp jest więc praktycznie zerowy. Lekka budowa, energooszczędność, trwałość i wytrzymałość powodują, że mogą one pracować przez długi czas w każdych warunkach, zachowując odpowiednią efektywność świecenia. Większość lamp solarnych wyposażona jest w czujniki zmierzchowe, ograniczające czas ich pracy jedynie do okresu dnia o zmniejszonej jasności. Pracują więc one jedynie po zmroku lub w bardzo zachmurzone dni.

Oświetlenie w ogrodzeniu

Do oświetlenia ogrodzenia możemy wykorzystać również dostępne w naszej ofercie lampki ogrodowe wbijane. Ze względu na łatwość ich kradzieży polecamy jednak stosować je wewnątrz ogrodzonego terenu, oświetlając ogrodzenie niejako „od środka”. Wbijane lampki ogrodowe to małe lampy, najczęściej w formie reflektora z regulacją nachylenia. Umożliwiają one skierowanie światła dokładnie w miejsca, na których nam zależy i zmianę kierunku świecenia w zależności od potrzeb.

Oświetlenie w ogrodzeniu

Jako oświetlenie w ogrodzeniu, szczególnie firm czy sklepów doskonale swoją funkcję spełni neon LED. Jest to wąż świetlny pokryty warstwą ochronnego silikonu. Jego giętkość i wytrzymałość umożliwi dowolne projektowanie kształtów. Klasy szczelności IP 65 lub IP67 z kolei zapewniają długą pracę nawet w najtrudniejszych warunkach zewnętrznych. W naszej ofercie znajdą Państwo neony w postaci węża świetlnego zasilane napięciami 12 V, 24 V oraz 230 V.
Atrakcyjnym oświetleniem ogrodzenia, szczególnie po jego wewnętrznej stronie może być girlanda z żarówek. Niedużym kosztem jesteśmy w stanie dzięki girlandom stworzyć wyjątkowy efekt dekoracyjny i nadać uroku i odrobiny magii bezpośredniemu otoczeniu ogrodzenia. Z naszej oferty wybrać można girlandy ogrodowe wyposażone w żarówki LED E27 świecące światłem białym barwy ciepłej, zimnej oraz neutralnej, a także girlandy w wersji kolorowej RGB. Girlandy ogrodowe mamy w stałej sprzedaży i dostępne są one w długości 5, 10, 30 oraz 50 metrów. Oferujemy również girlandy ogrodowe w wersji solarnej.

Neon LED

Jako oświetlenie w ogrodzeniu sprawdzą się także dostępne w naszym sklepie moduły LED. Moduł LED to diody zamknięte w hermetycznej obudowie. Idealnie sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach pracy, więc doskonale będą świecić wbudowane w ogrodzenie. Moduły dostępne są w wersjach o białym (6500K, 10000K i 11000K) oraz kolorowym (czerwony, niebieski, zielony) świetle. Dostępna jest również wersja RGB umożliwiająca zmianę koloru światła. Moduły mogą być wyposażone w dwie, trzy lub cztery diody.

Moduły LED

Jak widać, korzystając z oferty naszego sklepu, możemy wybrać lampy, które posłużą nam do oświetlenia ogrodzenia i będą pasowały do reszty oświetlenia znajdującego się na posesji oraz odpowiadające naszym oczekiwaniom i gustom. Oświetlenie na ogrodzeniu czy też w bezpośredniej jego bliskości podkreśli urodę samego ogrodzenia, nada naszej działce uroku i wyjątkowości, a także stworzy nowoczesny i prestiżowy wygląd otoczenia naszego domu. Jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo, oświetlając bezpośrednie sąsiedztwo. Warto więc rozpatrzeć kwestię oświetlenia ogrodzenia przy projektowaniu otoczenia działki.

Oświetlenie ogrodzenia

Post Author: Marcin Pietrasik