Spis treści

Oświetlenie parkingu – normy i wymagania

Parkingi stały się nieodłącznym elementem krajobrazu mniejszych i większych miast. Dlatego też ważne stało się odpowiednie oświetlenie parkingu – normy i wymagania opisują, jak powinno ono prawidłowo wyglądać, przez wzgląd na wiele czynników które opiszemy w poniższy artykule.

  • Przestudiuj razem z nami wyznaczone normy oświetlenia parkingu i nie zastanawiaj się nad faktami.
  • Dowiedz się, jakie są normy dla trzech rodzajów parkingów, by nie popełnić błędu.
  • Wybadaj, na co powinieneś zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlania parkingu.
  • Zagłęb się w drobiazgi dotyczące wyglądu parkingowego oświetlenia.
Oświetlenie parkingowe

Oświetlenie parkingowe

 

Prawidłowe oświetlenie parkingu możemy podzielić na dwa typy. Mowa o parkingach otwartych i zadaszonych. W zależności od tego, jaki rodzaj parkingu oświetlamy, wybrać należy inny typ oświetlenia. Parkingi otwarte, które oświetla się lampami montowanymi na słupach oświetleniowych, używać będą lampy uliczne LED, czy też naświetlacze LED. Parkingi zadaszone to zupełnie inny typ oświetlenia opartego najczęściej o lampy liniowe LED i lampy hermetyczne LED. Pytanie brzmi jednak jak prawidłowo oświetlić parking? Jeśli chodzi o oświetlenie parkingu, norma sztywno określa, jakie warunki należy spełniać, aby był on odpowiednio doświetlony. Dlatego też pozwolimy sobie przedstawić konkrety, jeśli chodzi o oświetlenie parkingu – normy i wymagania. Powinny one ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego oświetlenia LED na parking.

oświetlenie parkingu podziemnego

oświetlenie parkingu podziemnego

Oświetlenie parkingu norma

Jeśli chodzi o oświetlenie parkingu, norma oświetleniowa, która go dotyczy, jest ściśle określona. Wchodzi ona w skład szeregu wytycznych dotyczących prawidłowego oświetlenia obiektów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wśród norm odnoszących się do oświetlenia znaleźć można normy jak poniżej:

  • EN 12464-1:2011
  • EN 12464-2:2014
  • EN 15193:2008
  • DIN V 18599:2007
  • CIE 97:2005
  • CIE 154:2003

Odnoszą się one oczywiście do norm europejskich – w innym kraju, jeśli chodzi o oświetlenie parkingu, norma może być zupełnie inna. Innymi słowy, inne wymogi dotyczyć będą parkingu w Polsce, czy Niemczech, a inne w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Normy wskazują kilka wytycznych, które powinno spełniać oświetlenie parkingu. Znajdują się w nich wymogi dotyczące m.in. indeksu odwzorowania barw (Ra), czy współczynnik ograniczenia olśnienia (GR). Najważniejszą z nich jest jednak wskazanie natężenia oświetlenia na parkingu i jego równomierności, które w głównej mierze wskazują na to, ile światła potrzebuje określony typ parkingu.

lampa parkingowa

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym

Natężenie oświetlenia na parkingu

Przejdźmy zatem do rzeczy – jakie powinno być natężenie oświetlenia na parkingu. Projektując parking, ile lx powinniśmy zaplanować? Kierując się normami oświetleniowymi, jest to zależne od tego, jakie natężenie ruchu na nim panuje. Wydziela się trzy podstawowe typy parkingu takie jak poniżej.
1. Parking o niewielkim ruchu komunikacyjnym – najczęściej chodzi o niewielkie parkingi sklepów, parkingi bloków mieszkalnych, domków szeregowych itp. Ze względu na niewielki ruch, który na nich panuje natężenie światła, jakie powinno na nim panować, jest naprawdę niewielkie i powinno wynosić średnio 5lx.
2. Parking o średnim ruchu komunikacyjnym – częściej uczęszczane parkingi. Najczęściej są to powierzchnie należące do biur, fabryk, hal czy obiektów sportowych. Ze względu na większą ilość poruszających się po nim aut, norma jest wyższa i wynosi 10 lx średniego natężenia.
3. Parking o wysokim natężeniu komunikacyjnym – parkingi dużych obiektów jak centra handlowe, duże ośrodki sportowe, szkoły czy też kościoły. Norma przewiduje na nich 20 lx, co jest wartością czterokrotnie większą niż przy małych parkingach.
Pamiętać należy oczywiście o tym, że istnieją elementy, które mogą wymagać dodatkowego doświetlenia, jak np. droga wjazdowa czy strefy komunikacji pieszej. Dlatego też, jeśli chodzi o oświetlenie parkingu, projekt jest ważnym elementem wskazującym konkretne wymogi.

oświetlenie parkingu zadaszonego

Oświetlenie parkingu projekt

Przygotowując oświetlenie parkingu, projekt jest jednym z podstawowych rzeczy, które pozwolą odpowiednio zakupić lampy dla obiektu. Projekt oświetlenia parkingu wskazuje dokładnie, jakie natężenia oświetlenia będzie na jego powierzchni. Wskazuje on również miejsca, w których należy zamontować lampy, oraz ich moc. Dzięki weryfikacji projektu i kierowaniu się wytycznymi, które są w nim zawarte, mamy pewność, że oświetlenie zostanie odpowiednio dobrane. Dlatego też, gdy ktoś wysyła do nas zapytanie ofertowe o oświetlenie parkingu, projekt jest pierwszą rzeczą, którą przygotowujemy. W naszej firmie do projektowania używa się programu Dialux i jego nowszej wersji Dialux Evo. Pozwala on w jasny i zrozumiały dla naszych klientów sposób przedstawić symulację światła na ich obiekcie. Istnieją jednak również inne programy dedykowane do projektowania oświetlenia, w którym można zasymulować natężenie oświetlenia na parkingu. W oparciu o dobrze przygotowany projekt bez strachu możemy wybierać oświetlenie. Wystarczy dobrać lampy tak, by spełniały standard wyznaczony przez użyte w projekcie lampy.

Dowiedz się więcej na temat projektowania oświetlenia

oświetlenie parkingu wymagania

Oświetlenie parkingu LED

Wczytując się dokładnie w treść artykułu, zauważyć można, że opisujemy oświetlenie parkingu LED. Dlaczego akurat LED? Wynika to z bardzo prostego powodu – oszczędności. Dzięki zastosowaniu technologii LED, oświetlenie parkingu będzie oszczędne, a przy tym często również przystosowane do dodatkowego sterowania. Pozwala to w dużej mierze zautomatyzować zarządzanie obiektem i często osiągnąć jeszcze dodatkowe oszczędności. Dodatkowym atutem lamp LED jest łatwość kształtowania rozsyłu światła. Umożliwia ona redukcję zanieczyszczenia świetlnego, istotnego przy oświetlaniu parkingów zewnętrznych. Jakie jednak lampy najczęściej wykorzystuje się na parkingach?
Jeśli chodzi o parkingi zewnętrze, to większość oświetlenia montuje się na słupach oświetleniowych bądź ewentualnie elewacji budynków przylegających do parkingu. Dlatego też najczęściej używa się tutaj produktów takich jak lampy uliczne LED, lampy parkowe LED, oraz naświetlacze LED. W zależności od miejsca montażu pozwalają one odpowiednio wyprofilować światło, zapewniając oświetlenie dużej połaci terenu. Za przykład może posłużyć lampa VT-104ST wykorzystująca soczewki 110 stopni. Dzięki temu mimo szerokiego rozsyłu światła, kierowane jest ono bezpośrednio w stronę powierzchni, co zmniejsza zanieczyszczenie świetlne. Ciekawą alternatywą są również lampy solarne uliczne. Dzięki silnej ekspozycji lamp na słońce, parkingi są idealnym miejscem do ich stosowania. Dzięki stosowaniu lamp solarnych ograniczamy koszta użytkowania oświetlenia praktycznie do zera.
W przypadku parkingów zadaszonych najczęściej wykorzystywanym typem oświetlenia jest oświetlenie liniowe LED. Posiada ono wiele zalet, które wpasowują się w charakter zadaszonych parkingów. Po pierwsze świecą szeroko, co sprawdza się w niskich obiektach. Po drugie, same lampy są długie, ale wąskie i niskie. Ułatwia to wpasowanie ich w architekturę parkingu bez obawy, że poruszające się w nim auta zahaczą o wystającą część oświetleniową. Często są to hermetyczne oprawy LED, co jest dodatkowym atutem. Dzięki wybraniu odpowiedniego modelu takiego, jak np. lampa GIGANT LED, ułatwiamy również zaplanowanie instalacji elektrycznej, jako że wiele lamp ma możliwość łączenia przelotowego.

lampa parkingowa solarna

Oświetlenie parkingu wymagania

Podsumowując oświetlenie parkingu wymagania, jakie stawia się przed lampami, są ściśle określone. Jeśli chodzi o natężenie oświetlenia parkingu zewnętrznego czy też krytego będzie różnił się w zależności od ruchu, jaki na nim panuje. Różnić się będą również lampy LED, jakie na nich zastosujemy. W obu przypadkach natomiast warto zweryfikować czy sposób, w jaki chcemy obiekt oświetlić, się sprawdzi. Najlepiej w formie projektu oświetleniowego. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości jak oświetlić swój parking, zapraszamy do kontaktu. Dzięki szerokiej bazie produktów i doświadczeniu projektowemu na pewno pomożemy w wyborze najlepszego produktu.

oświetlenie parkingu normy

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 22 marca 2021