Oświetlenie poddasza-porady

Poddasze to jedno z trudniejszych do urządzenia pomieszczeń. Odpowiednie oświetlenie poddasza również nie jest prosta sprawą. W zależności od tego czy mamy do zagospodarowania skosy czy też wysokie stropy poddasze jest jednym z bardziej wymagających lokalizacji. Inaczej też podejdziemy do poddasza nowo wybudowanego a inaczej do takiego które obecnie adoptujemy do funkcji mieszkalnych. W związku z powyższym postaramy się pomóc Państwu dokonać wyboru odpowiedniego oświetlenia. 

 

Oświetlenie poddasza trudności i rozwiązania

 

Planując oświetlić poddasze, zaplanujmy rozstawienie mebli i funkcję każdego z pomieszczeń. Dobranie odpowiedniego oświetlenia uwarunkowane jest tu nie tylko warunkami architektonicznymi ale również funkcjami użytkowymi poszczególnych pomieszczeń. Istotna kwestia pozostaje również fakt czy jest to poddasze nowo budowane czy takie które adaptujemy do funkcji mieszkalnych czy tez użytkowych. W każdym z przypadków bardzo ważną rolę pełni stworzenie odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jej odpowiednie rozmieszczenie staje się bazą do konkretnych rozwiązań finalnych. Instalacja elektyrczne pod dachem ma zupełnie inne wymagania od tych w pozostałej cześci naszego domu. Musimy więc stworzyć odpowiednie warunki które pozwolą nam stoworzenie idealnych warunków do mieszkania i oświetlenia na naszym poddaszu.

 

Oświetlenie poddasza zgodnie z jego przeznaczeniem

 

W fazie planowania oświetlenia zastanówmy się jak podzielić poddasze i jakie dokładnie pomieszczenia chcielibyśmy na nim stworzyc. Bardzo istotne jest ustalenie funkcji danego pomieszczenia. Inaczej oświetlimy kuchnię (o czym przeczytać mogą państwo tutaj), łazienkę czy salon. Każdy rodzaj pomieszczenia wymaga od nas innego rodzaju oświetlenia. Poddasze niestety sprawia nam dodatkowo trudności z uwagi na nisko bądź wysoko zawieszony sufit oraz często wystepujące na nim skosy.

W przypadku poddasza z jednym skosem długie lampy wiszące raczej się nie sprawdzą. Lampa wisząca niestety mogłaby utrudniać poruszanie się po poddaszu i musielibyśmy ją omijać w obawie o zderzenie. Na wiszącą lampę pozwolić możemy sobie jedynie w przypadku wysokich stropów lub w miejscu łączenia dwóch skosów lub tam gdzie jest on poziomy. 

W pozostałych przypadkach poszukać należy rozwiązań do niskich pomieszczeń które bez problemów montować możemy pod skosem lub w prosty sposób nakierować strumień świetlny w wybranym kierunku. Nisko bądź skośnie zawieszony sufit to idealne miejsce na montaż wszelkiego rodzaju plafonów i halogenów. Są to lampy które ściśle przylegają do sufitów lub są w nie wmontowywane. Płasko przylegające lampy optycznie podwyższają nam również wnętrze co zostaje nie bez znaczenenia w przypadku poddasza. Dają nam one duża ilośc światła i nie stwarzają problemów komunikacyjnych. Ilość zastosowanych lamp zależy oczywiście od wielkości danego pomieszczenia i ilości okien a co za tym idzie światła naturalnego które przez nie wpada.

W przypadku bardzo niskich pomieszczeń dobrym pomysłem na oświetlenie poddasza będą również kinkiety ścienne aczkolwiek montujemy je tylko na pionowych powierzchniach co nieco ogranicza nam zakres przestrzeni gdzie moglibyśmy je zamontować. Wybierzmy miejsce obok łóżka czy kanapy, zastąpimy nimi lampki nocne czy stołowe. Pozwala nam to na dekoracyjne oświetlenie i uzyskanie dodatkowych źródeł światła w miejscu gdzie akurat go potrzebujemy. 

 

Indywidualne rozwiązania  zgodne z funkcją pomieszczenia

 

Dodatkowe światło jest również niezbędne w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia. Pomysły na odpowiednie oświetlenie tych pomieszczeń mogą Państwo przeczytać w poprzednich artykułach na naszym blogu. Zasady oświetlenia tych wnętrz niczym nie różnią się przedstawionych w artykułach, jedynie dodatkowo dochodzi tutaj problem ewentualnych skosów czy wysoko zawieszonych stropów. W tych przypadkach warto poszukać indywidualnych rozwiązań w postaci taśm Led czy odpowiednio zawieszonych sufitów podwieszanych, jeśli do dyspozycji mamy wysokie wnętrza. Instalując taśmy, warto zaopatrzyć się w profile aluminiowe, które są idealnym radiatorem i odprowadzają ciepło wytwarzane przez diody Led. Bezpieczeństwo instalacji świetlnych jest sprawą priorytetową, co w przypadku poddasza jest szczególnie istotne ze względu na rodzaje uszczelnienia i ocieplenia tu stosowanego.

 

Oświetlenie poddasza
Oświetlenie poddasza

Jakie oświetlenie zastosować na poddaszu

 

Idealnie sprawdzi się tutaj oświetlenie punktowe poddasza, czyli wszelkiego rodzaju oprawki halogenowe montowane w karton gipsie. Ich ilość dobieramy do wielkości pomieszczenia. Do wyboru mamy te ze zintegrowanym źródłem światła, ale również takie, do których sami dobieramy moc i barwę światła. Fajnie odnajdą się tutaj również , tak jak wspomnieliśmy powyżej wszystkie plafony czy panele Led. Plafony zamontować możemy zarówno podtynkowo jak i natynkowo więc nie ma konieczności posiadania sufitu podwieszanego.  Plafony i panele możemy zainstalować na lub przy suficie dlatego w niskich pomieszczeniach sprawdzają się zawsze idealnie. Do wyboru mamy zarówno te klasyczne, ale bez problemu znajdą Państwo również w ozdobnych obudowach które dodatkowo pełnić będą rolę dekoracyjną. Łądnie komponują się również z drewnianymi elementami wnętrz i sa idealną bazą do niemal każego stylu wnętrzarskiego.

Dobrym rozwiązaniem będą także reflektory i spoty Led. Bez problemu można zamontować je na skośnych powierzchniach i innych elementach konstrukcyjnych dachu. Tego typu lampy sufitowe mają dodatkowy atut w postaci ruchomych części. Często też możemy je dowolnie regulować i nakierować światło optymalnie do naszych potrzeb. Regulowane reflektory to rozwiązania zarówno do kuchni, sypialni czy salonu znajdującego się na naszych poddaszach. 

 

oświetlenie poddasza
Oświetlenie dodatkowe kuchni na poddaszu

 

W przypadku pomieszczeń funkcyjnych jak kuchnia czy łazienka, musimy oczywiście pamiętać o dodatkowym oświetleniu blatów roboczych czy lustra i tutaj również dobrze spisza się reflektorowe lampy led. Naturalnie wszelkiego rodzaju lampy ruchome typu, stołowych czy podłogowych będą nam pomocne wszędzie tam gdzie montarz sufitowy czy scienny jest niemożliwy. Jest to dobre rozwiązanie gdyż możemy dowolnie przestawić je wedle potrzeby.  Jedyne co jest nam w tym przypadku niezbędne to odpowiednio umieszczone gniazdka o co warto zadbac w fazie projektowej. Jest to rozwiązanie praktyczne i dekoracyjne zarazem a czasem jedyne z uwagi na uwarunkowania architektoniczne. 

 

Oświetlenie dekoracyjne poddasza

 

Oświetlenie poddasza
Dekoracyjne oświetlenie poddasza

 

W roli oświetlenia dekoracyjnego na poddaszach idealnie sprawdza się taśmy Led, które dają nam naprawdę ogromne spektrum zastosowań. Zamontować możemy je w sufitach, ścianach czy podłogach. Taśmy Led to nowoczesne oświetlenie które stwarza nam niemal nieograniczone możliwości. Dzięki nim stworzymy unikatowe aranżacje i doświetlimy newralgiczne punkty lub podkreślimy te wybrane przez nas. Taśmy świetnie sprawdzą się również jako doświetlenie blatów roboczych. Jak zawsze zalecamy umieszczanie taśm w profilach aluminiowych, które są świetnym radiatorem i eleganckim wykończeniem. Przedłużą również żywotność naszych taśm. Jeśli mamy ochotę na więcej ekstrawagancji polecamy taśmy RGB które oferują nam cała gamę barw do wyboru. 

Oświetlenie poddasza
Oswietlenie sypialni na poddaszu

Do dekoracyjnego oświetlenia poddasza warto zastosować również lampy „mobilne” czyli lampy podłogowe czy stołowe. Są to źródła światła, których nie trzeba montować na stałe i bez problemu przestawimy je w miejsce, w którym akurat potrzebujemy większej ilości światła. Są to lampy które bez problemu dopasujemy do stylu wnętrza. Dowolna barwa światła pozwala nam na bezproblemowe dobranie go do klimatu jaki chcielibyśmy uzyskać. Ogromny wybór lamp gwarantuje nam, że bez względu na przeznaczenie i funkcję lokalu znajdziemy tę idealną.

 

Jakie oświetlenie poddasza wybrać

 

Oświetlenie poddasza nie musi być bardzo problematyczne. Dzięki dobremu zaplanowaniu i przemyśleniu instalacji możemy w łatwy sposób stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza. Przede wszystkim dobierzmy oświetlenie do możliwości które daje nam konstrukcja budynku. Sprawdźmy możliwości bezpiecznego i praktycznego podłączenia danego rodzaju oświetlenia. Wybierzmy takie które nie będzie utrudniało nam poruszania się. Jeśli mamy taką potrzebę wybierzmy kilka różnych źródeł światła. Bez problemu możemy połączyć lampy sufitowe, kinkiety i lampy podłogowe. Zadbajmy o doświetlenie przestrzeni roboczej oraz miejsc które chcielibyśmy wyeksponować. Rodzaj lamp dobierzmy do ogólnego stylu wnętrza. Bez problemu możemy mieszać ze sobą różne barwy światła. Inną dobierzmy do relaksu, inną do pracy czy nauki. Przede wszystkim jednak dobierzmy ilość światła do wielkości naszego pomieszczania. Zadbajmy o odpowiednie oświetlanie schodów i miejsc dzięki którym bez problemu poruszamy się po poddaszu. Dobrze zaplanowane oświetlenie w fazie projektowe sprawi, że poddasze nie musi być problematycznym rodzajem wnętrza. 

Post Author: admin