Oświetlenie podjazdu, czyli jak oświetlić podjazd do garażu

Podjazd przed domem jest najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem wokół domu. Znajdujemy się na nim bowiem przy okazji każdego wyjazdu i wyjścia z domu i powrotu do niego. Dlatego bardzo istotną kwestią jest jego oświetlenie za pomocą opraw najazdowych lub lamp ogrodowych. Wpłynie ono na poprawę naszego komfortu i bezpieczeństwo korzystania z podjazdu. Z nim będzie łatwiej wjechać po zmroku na podwórko i z niego wyjechać. Łatwiejszym i bezpieczniejszym staną się tak prozaiczne czynności, jak przeniesienie z auta do domu toreb z zakupami, czy choćby wsiadanie do auta razem z małymi dziećmi.

jakie oświetlenie podjazdu wybrać
jakie oświetlenie podjazdu wybrać

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu do garażu musi charakteryzować się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, na jakie będzie narażone. Musi być odporne na zmiany temperatury oraz niekorzystne działanie czynników pogodowych takich jak choćby opady deszczu lub śniegu czy mróz. Projektując oświetlenie podjazdu, pamiętajmy, aby oprawy i lampy, jakie na nim zainstalujemy, cechowały się zwiększona klasą szczelności (minimum IP67) i posiadały hermetyczne, wytrzymałe obudowy. Wytrzymałość jest szczególnie ważna w przypadku opraw najazdowych. Są one bowiem zdecydowanie najbardziej narażone na uszkodzenia wynikające z najeżdżania na nie kołami samochodu, bądź uderzeniami upuszczonych różnych przedmiotów. Lampy oświetlenia podjazdu powinny być podłączone do osobnego obwodu domowej instalacji elektrycznej. Cała instalacja oświetleniowa natomiast powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym oraz nadmiarowo-prądowym. W celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu dobre oświetlenie zewnętrzne powinno oświetlać drogę od momentu opuszczenia domu do chwili wyjazdu z posesji. Tak więc lampy powinny oświetlać drogę od drzwi wejściowych do garażu, wyjazd od wrót garażowych do bramy posesji, bramę wjazdową wraz z furtką i numerem domu, a także skutecznie cały teren wokół bramy wjazdowej oraz wrót garażowych.

Oświetlenie podjazdu

Bez względu na rodzaj opraw służących do oświetlenia podjazdu, warto wyposażyć całą instalację oświetleniową w czujniki ruchu. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne – oświetlenie działa jedynie wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Jednocześnie czujniki ruchu gwarantują wygodę użytkowania i bezpieczeństwo – nigdy nie będziemy poruszać się po podjeździe po omacku. Możemy wykorzystać czujniki zewnętrzne podłączone do instalacji, a także same lampy wyposażone w czujnik. Uzupełniając instalację o czujniki zmierzchowe, ograniczymy działanie całego systemu tylko do okresu dnia o zmniejszonej ilości światła dziennego, dodatkowo zmniejszając ilość zużytej energii elektrycznej. Czujniki te sprawią, że cała instalacja będzie „uzbrojona” do działania po zapadnięciu zmroku, oraz dezaktywowana po nadejściu ranka.

Oświetlenie podjazdu lampy najazdowe

Jeśli w oświetlenie chcemy wyposażyć istniejący już podjazd i zależy nam na uniknięciu konieczności jego częściowej rozbiórki w celu rozprowadzenia instalacji i montażu lamp, możemy skorzystać z pomocy lamp solarnych.  Lampy ogrodowe solarne zasilane energią słoneczną ograniczą koszt utrzymania całej instalacji praktycznie do zera. Musimy jednak pamiętać, że będą one dawały mniej światła od lamp zasilanych energią elektryczną.

Oświetlenie podjazdu lampy solarne

Lampy na podjazd do garażu

Oświetlając podjazd do garażu, możemy wykorzystać lampy ogrodowe stojące. To jeden z najskuteczniejszych sposobów oświetlenia podjazdu. Lampy rozmieszczamy w równomiernych odstępach wzdłuż podjazdu. Ważne, aby były takiej wysokości, która nie spowoduje oślepiania podczas jazdy po zmroku. Najlepiej, więc jeśli słupki będą miały wysokość około 0,5 m. Lampy stojące oprócz funkcjonalności, jaką dadzą nam przy wjeżdżaniu do garażu, spełnią przy okazji funkcje ozdobne, oświetlając kostkę znajdującą się na podjeździe oraz rośliny rosnące obok niego. Wydobędą one piękno architektury ogrodowej sąsiadującej z podjazdem, urok elewacji domu znajdującego się przy podjeździe oraz podkreślą atuty wizualne samego podjazdu. Lampy słupki możemy mocować bezpośrednio do podłoża utwardzonego, np. kostki, bądź wbijając (lub betonując) w ziemię. Łatwe jest znalezienie słupków zasilanych energią słoneczną. Mnogość kształtów i form lamp stojących daje możliwość znalezienia odpowiednich, bez względu na styl, w jakim wykończony jest cały dom i jego otoczenie oraz preferencje inwestorów.

Oświetlenie podjazdu lampy stojące

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ogrodowym

Oświetlenie podjazdu, a oprawy najazdowe

Innym rodzajem lampy możliwej do wykorzystania przy oświetlaniu podjazdu są wszelkie oprawy najazdowe. To oprawy przeznaczone do montażu w podłożu. Mając w planach montaż oświetlenia najazdowego w kostce podjazdu, warto zaplanować je już na etapie wykonywania samego podjazdu. Unikniemy konieczności demontażu kostki w celu rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz montażu samych opraw. W miejsce opraw najazdowych zamontowanych w podłożu możemy zainstalować reflektorki. Pamiętać musimy jedynie, aby były one tak ustawione, żeby zniwelować ryzyko oślepiania osób znajdujących się na podjeździe. Możemy nimi natomiast doskonale uwypuklić ciekawe elementy architektoniczne znajdujące się na podjeździe lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, kierując na nie światło z reflektorków. Oprawy najazdowe doskonale wyznaczają ciągi komunikacyjne znajdujące się na podjeździe. Jeśli nasz garaż usytuowany jest przy samym budynku mieszkalnym, możemy wykorzystać kinkiet zewnętrzny w celu podświetlenia dojazdu do niego. Oprawy ścienne jednocześnie oświetlą podjazd i udekorują świetnie elewację naszego domu.

Oświetlenie w ziemi podjazdu

Sprawdź również jak oświetlić podjazd, wjazd do garażu czy podbitkę

Nowym rodzajem oświetlenia podjazdu jest świecąca kostka brukowa. Kostki mogą świecić w różnych kolorach, a także zmieniać kolor świecenia w zależności od naszych aktualnych upodobań. Zmian tych możemy dokonywać przy pomocy pilota sterującego oświetleniem. Świecąca kostka brukowa jest elementem bardzo dyskretnym. W ciągu dnia nie rzuca się w oczy, tworząc spójną nawierzchnię z tradycyjną kostką. Dopiero wieczorem tworzy atrakcyjną i modernistyczną dekorację świetlną podjazdu.

Oświetlenie podjazdu do garażu

Podjazd przed domem jest bardzo często użytkowanym miejscem. Standardem jest już dziś jego oświetlenie. Oświetlenie w postaci jednej lampki umieszczonej przed wejściem do domu odeszło już do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym systemom oświetleniowym. Dzisiejsza technologia LED zapewnia mnogość rozwiązań, zapewniając zdecydowaną poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa poruszania się przed domem po zmroku. Jednocześnie skutecznie zabezpiecza nasze portfele przed dużymi wydatkami na energię zużytą na potrzeby oświetlenia podjazdu. Każdy, kto planuje stworzenie atrakcyjnego i przyjaznego podjazdu, znajdzie rozwiązanie spełniające jego wszelkie potrzeby i oczekiwania. Mamy cichą nadzieję, że ten krótki artykuł okaże się Państwu pomocny przy planowaniu stworzenia atrakcyjnego oświetlenia podjazdu.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik