Spis treści

Oświetlenie podjazdu, czyli jak oświetlić podjazd do garażu

Oświetlenie podjazdu jest ważną sprawą. Jak oświetlić podjazd do garażu w 2023 roku, by był funkcjonalny? Oświetlenie podjazdu musi być przede wszystkim pozbawione efektu oślepienia. Podjazd przed domem jest najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem wokół domu. Znajdujemy się na nim bowiem przy okazji każdego wyjazdu i wyjścia z domu i powrotu do niego. Dlatego bardzo istotną kwestią jest jego oświetlenie za pomocą opraw najazdowych lub lamp ogrodowych. Wpłynie ono na poprawę naszego komfortu i bezpieczeństwo korzystania z podjazdu. Z nim będzie łatwiej wjechać po zmroku na podwórko i z niego wyjechać. Łatwiejszym i bezpieczniejszym staną się tak prozaiczne czynności, jak przeniesienie z auta do domu toreb z zakupami, czy choćby wsiadanie do auta razem z małymi dziećmi.

jakie oświetlenie podjazdu wybrać

jakie oświetlenie podjazdu wybrać

Zobacz najszybciej wybierane kategorie przez klientów do oświetlenia podjazdu:

Lampy najazdoweLampy najazdoweZobacz produkty
Kostka brukowa LEDKostka brukowa LEDZobacz produkty
Profil aluminiowy LEDProfil aluminiowy LEDZobacz produkty

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu do garażu musi charakteryzować się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, na jakie będzie narażone. Projektując oświetlenie podjazdu, pamiętajmy, aby oprawy i lampy, jakie na nim zainstalujemy, cechowały się zwiększona klasą szczelności (minimum IP67) i posiadały hermetyczne, wytrzymałe obudowy. Musi być odporne na zmiany temperatury oraz niekorzystne działanie czynników pogodowych takich jak choćby opady deszczu lub śniegu czy mróz. Wytrzymałość jest szczególnie ważna w przypadku opraw najazdowych. Są one bowiem zdecydowanie najbardziej narażone na uszkodzenia wynikające z najeżdżania na nie kołami samochodu, bądź uderzeniami upuszczonych różnych przedmiotów.

Profil LED P11-1Zobacz więcej
Profil LED P11-2Zobacz więcej
Profil LED P24-2Zobacz więcej

Lampy oświetlenia podjazdu powinny być podłączone do osobnego obwodu domowej instalacji elektrycznej. Cała instalacja oświetleniowa natomiast powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym oraz nadmiarowo-prądowym. W celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu dobre oświetlenie zewnętrzne powinno oświetlać drogę od momentu opuszczenia domu do chwili wyjazdu z posesji. Tak więc lampy powinny oświetlać drogę od drzwi wejściowych do garażu, wyjazd od wrót garażowych do bramy posesji, bramę wjazdową wraz z furtką i numerem domu, a także skutecznie cały teren wokół bramy wjazdowej oraz wrót garażowych.

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu

Bez względu na rodzaj opraw służących do oświetlenia podjazdu, warto wyposażyć całą instalację oświetleniową w czujniki ruchu. Rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne – oświetlenie działa jedynie wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne. Jednocześnie czujniki ruchu gwarantują wygodę użytkowania i bezpieczeństwo – nigdy nie będziemy poruszać się po podjeździe po omacku. Możemy wykorzystać czujniki zewnętrzne podłączone do instalacji, a także same lampy wyposażone w czujnik.

OPRAWA NAJAZDOWA OKRĄGŁA SU-MA MIXOPRAWA NAJAZDOWA OKRĄGŁA SU-MA MIXZobacz produkt
Profil LED P24-2Zobacz więcej
KINKIET SLIM SU-MA - CZARNYKINKIET SLIM SU-MA - CZARNYZobacz produkt

Uzupełniając instalację o czujniki zmierzchowe, ograniczymy działanie całego systemu tylko do okresu dnia o zmniejszonej ilości światła dziennego, dodatkowo zmniejszając ilość zużytej energii elektrycznej. Czujniki te sprawią, że cała instalacja będzie „uzbrojona” do działania po zapadnięciu zmroku, oraz dezaktywowana po nadejściu ranka.

Gdzie umieścić oświetlenie zewnętrzne?

Jeśli w oświetlenie chcemy wyposażyć istniejący już podjazd i zależy nam na uniknięciu konieczności jego częściowej rozbiórki w celu rozprowadzenia instalacji i montażu lamp, możemy skorzystać z pomocy lamp solarnych. Lampy ogrodowe solarne zasilane energią słoneczną ograniczą koszt utrzymania całej instalacji praktycznie do zera. Musimy jednak pamiętać, że będą one dawały mniej światła od lamp zasilanych energią elektryczną.

Czujnik ruchu i lampy ogrodowe solarne dostępne są w naszym asortymencie!

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu lampy solarne

Lampy na podjazd do garażu

Jako lampy na podjazd do garażu najlepiej sprawdzą się oprawy najazdowe. Możemy użyć także lamp stojących o wysokości około 0.5 metra, umieszczając je po obu stronach podjazdu. Oświetlając podjazd do garażu, możemy wykorzystać lampy ogrodowe stojące. To jeden z najskuteczniejszych sposobów oświetlenia podjazdu. Lampy rozmieszczamy w równomiernych odstępach wzdłuż podjazdu. Ważne, aby były takiej wysokości, która nie spowoduje oślepiania podczas jazdy po zmroku. Najlepiej, więc jeśli słupki będą miały wysokość około 0,5 m. Lampy stojące oprócz funkcjonalności, jaką dadzą nam przy wjeżdżaniu do garażu, spełnią przy okazji funkcje ozdobne, oświetlając kostkę znajdującą się na podjeździe oraz rośliny rosnące obok niego.

KINKIET SLIM SU-MA - CZARNYKINKIET SLIM SU-MA - CZARNYZobacz produkt
Kostka brukowa LED ROCDECO 15x15x6 cm biała zimnaZobacz produkt

Wydobędą one piękno architektury ogrodowej sąsiadującej z podjazdem, urok elewacji domu znajdującego się przy podjeździe oraz podkreślą atuty wizualne samego podjazdu. Lampy słupki możemy mocować bezpośrednio do podłoża utwardzonego, np. kostki, bądź wbijając (lub betonując) w ziemię. Łatwe jest znalezienie słupków zasilanych energią słoneczną. Mnogość kształtów i form lamp stojących daje możliwość znalezienia odpowiednich, bez względu na styl, w jakim wykończony jest cały dom i jego otoczenie oraz preferencje inwestorów.

U nas znajdziesz najlepsze lampy ogrodowe stojące!

Oświetlenie podjazdu lampy stojące

Lampy na podjazd do garażu

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ogrodowym

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Oświetlenie podjazdu do domu powinno być dostatecznie jasne, aby umożliwić bezpieczne poruszanie się po nim po zmroku, ale jednocześnie nie powinno być tak mocne, żeby oślepiać kierowców lub sąsiadów. Idealnie, gdyby oświetlenie było skierowane w dół, aby uniknąć oślepiania, a także zapewnić jednolite oświetlenie całego podjazdu. Można również rozważyć zastosowanie ściemniaczy lub czujników ruchu, aby automatycznie włączać i wyłączać oświetlenie. O czym warto pamiętać podczas wybierania lamp do oświetlenia garażu i oświetlenia podjazdu przed domem? Instalację oświetleniową warto zaplanować już na etapie kładzenia nawierzchni podjazdu. Wybierając oświetlenie koło garażu i na podjazd należy kierować się wieloma czynnikami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wytrzymałość oświetlenia, które chcemy zakupić. Podświetlenie podjazdu wykonane z hartowanego szkła będzie dobrym wyborem, szczególnie w przypadku opraw najazdowych. Jest to rodzaj oświetlenia, na które można najeżdżać kołami samochodu.

PROFIL LED HERMETYCZNY P11-1Profil LED P11-1Zobacz więcej
Profil LED P11-2Zobacz więcej

Do oświetlenia wjazdu na posesję doskonale sprawdzą się także lampy słupkowe. Takie oświetlenie zewnętrzne podjazdu to nie tylko modne, ale i skuteczne oświetlenie. Doskonale oświetli naszą drogę, gdy wracamy do domu po zmroku. Odporne na zmienne warunki pogody oświetlenie umieszczone wzdłuż podjazdu, a także lampy oświetlające podjazd od spodu, czyli oprawy najazdowe, idealnie sprawdzą się u każdej osoby ceniącej sobie komfort. Dobre oświetlenie podjazdu powinno zawierać także czujnik zmierzchu. Oświetlenie garażu na zewnątrz i podjazdu z czujnikiem ruchu pozwoli nam na dużą energooszczędność, gdyż światło zostanie uruchomione tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne. Lampy LED wykorzystywane do oświetlenia podjazdu garażowego to zazwyczaj stojące lampy ogrodowe, lampy najazdowe oraz kinkiety zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Podświetlenie terenu wokół domu ma kilka korzyści:
  1. Bezpieczeństwo: Oświetlenie terenu wokół domu zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ umożliwia łatwiejsze poruszanie się po terenie w nocy, zwiększając widoczność i zmniejszając ryzyko upadku.
  2. Estetyka: Podświetlenie terenu wokół domu może poprawić estetykę otoczenia, podkreślając piękno architektury budynku lub ogrodu.
  3. Bezpieczeństwo: Oświetlenie terenu wokół domu może również odstraszać potencjalnych włamywaczy, ponieważ zwiększa szansę na zauważenie niepowołanego gościa.
  4. Funkcjonalność: Podświetlenie terenu wokół domu pozwala na korzystanie z przestrzeni zewnętrznej wieczorem, takie jak grillowanie czy spotkania z przyjaciółmi.
  5. Energooszczędność: Obecnie na rynku dostępne są również energooszczędne rozwiązania oświetlenia zewnętrznego, takie jak LED-y, które pozwala na oszczędność energii.

Oświetlenie podjazdu powinno być planowane na etapie projektowania wjazdu, ponieważ jest to ważny element bezpieczeństwa i funkcjonalności. Oświetlenie podjazdu ułatwia widoczność i pomaga uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw, takich jak upadki czy kolizje. Dodatkowo, dobrze zaprojektowane oświetlenie może również podkreślić estetykę i architekturę budynku.

PROFIL LED HERMETYCZNY P11-1Profil LED P11-1Zobacz więcej
Profil LED P11-2Zobacz więcej
Profil LED P24-2Zobacz więcej

Oświetlenie podjazdu, a oprawy najazdowe

Oświetlenie podjazdu, a oprawy najazdowe – czy warto ich użyć? Oprawy najazdowe doskonale odnajdują się w roli oświetlenia podjazdu, są wytrzymałe, niewielkie i stylowe. W 2023 roku są niezwykle popularne. Modnym rodzajem lampy możliwej do wykorzystania przy oświetlaniu podjazdu są wszelkie oprawy najazdowe. To oprawy przeznaczone do montażu w podłożu. Mając w planach montaż oświetlenia najazdowego w kostce podjazdu, warto zaplanować je już na etapie wykonywania samego podjazdu. Unikniemy konieczności demontażu kostki w celu rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz montażu samych opraw. W miejsce opraw najazdowych zamontowanych w podłożu możemy zainstalować reflektorki. Pamiętać musimy jedynie, aby były one tak ustawione, żeby zniwelować ryzyko oślepiania osób znajdujących się na podjeździe. Możemy nimi natomiast doskonale uwypuklić ciekawe elementy architektoniczne znajdujące się na podjeździe lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, kierując na nie światło z reflektorków. Oprawy najazdowe doskonale wyznaczają ciągi komunikacyjne znajdujące się na podjeździe. Jeśli nasz garaż usytuowany jest przy samym budynku mieszkalnym, możemy wykorzystać kinkiet zewnętrzny. w celu podświetlenia dojazdu do niego. Oprawy ścienne jednocześnie oświetlą podjazd i udekorują świetnie elewację naszego domu.

 

Nowym rodzajem oświetlenia podjazdu jest świecąca kostka brukowa. Kostki mogą świecić w różnych kolorach, a także zmieniać kolor świecenia w zależności od naszych aktualnych upodobań. Zmian tych możemy dokonywać przy pomocy pilota sterującego oświetleniem. Świecąca kostka brukowa jest elementem bardzo dyskretnym. W ciągu dnia nie rzuca się w oczy, tworząc spójną nawierzchnię z tradycyjną kostką. Dopiero wieczorem tworzy atrakcyjną i modernistyczną dekorację świetlną podjazdu.

Oświetlenie podjazdu, a oprawy najazdowe

Oświetlenie podjazdu do garażu

Podjazd przed domem jest bardzo często użytkowanym miejscem. Standardem jest już dziś jego oświetlenie. Oświetlenie w postaci jednej lampki umieszczonej przed wejściem do domu odeszło już do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym systemom oświetleniowym. Dzisiejsza technologia LED zapewnia mnogość rozwiązań, zapewniając zdecydowaną poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa poruszania się przed domem po zmroku. Jednocześnie skutecznie zabezpiecza nasze portfele przed dużymi wydatkami na energię zużytą na potrzeby oświetlenia podjazdu. Każdy, kto planuje stworzenie atrakcyjnego i przyjaznego podjazdu, znajdzie rozwiązanie spełniające jego wszelkie potrzeby i oczekiwania. Mamy cichą nadzieję, że ten krótki artykuł okaże się Państwu pomocny przy planowaniu stworzenia atrakcyjnego oświetlenia podjazdu.

Kostka brukowa Led, kinkiet zewnętrzny i lampy najazdowe – znajdziesz je w naszym sklepie!

Jak oświetlić wjazd do garażu?

Jak oświetlić wjazd do garażu? Aby oświetlić wjazd do garażu, można użyć kilku różnych rodzajów oświetlenia. Oto kilka propozycji:

  1. Oświetlenie zewnętrzne – Można zamontować lampy na ścianach lub słupach przy wjeździe do garażu.
  2. Lampy najazdowe – to źródło światła wbudowane w podjazd, jest bardzo odporne.
  3. Oświetlenie LED – LED-y są energooszczędne i długowieczne, a także dają jasne i trwałe światło.
  4. Oświetlenie automatyczne – Można zamontować czujnik ruchu, który automatycznie włączy oświetlenie po wejściu samochodu do garażu.
  5. Oświetlenie solarne – To oświetlenie jest energooszczędne i nie wymaga podłączenia do prądu.
PROFIL LED ZATIProfil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
NOWOCZESNY KINKIET ZEWNĘTRZNY LED 7WZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA STOJĄCA DO OGRODU LED FORMZobacz produkt
NOWOCZESNA LAMPA OGRODOWA LED 7WZobacz produkt
Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do potrzeb i upodobań oraz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo elektryczne. Oświetlenie wjazdu do garażu jest ważne z kilku powodów, między innymi ze względu na bezpieczeństwo – jasne oświetlenie pomaga uniknąć kolizji z przeszkodami i zwiększa bezpieczeństwo przy wjeździe i wyjeździe z garażu. Oświetlenie wjazdu do garażu jest ważne również dlatego, że zapewnia ochronę przed włamaniem, oświetlenie pomaga zwiększyć bezpieczeństwo domu i zniechęca potencjalnych włamywaczy. Odpowiednie oświetlenie może podkreślić piękno budynku i jego otoczenia, a także ułatwić identyfikację adresu.
Jak oświetlić wjazd do garażu?

Jak oświetlić wjazd do garażu?

Oświetlenie podjazdu do garażu w 2023 roku łączy funkcjonalność z nowoczesnymi technologiami. Ważne jest wybranie opraw o dużej odporności i szczelności (co najmniej IP67), aby zapewnić trwałość i niezawodność w różnych warunkach atmosferycznych. Integracja z czujnikami ruchu i zmierzchu pozwala na ekonomiczne i wygodne użytkowanie, aktywując oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Lampy solarne są dobrym rozwiązaniem dla uniknięcia skomplikowanej instalacji, a lampy LED oferują energooszczędność i długotrwałe światło. Oświetlenie powinno być dobrze rozmieszczone, aby uniknąć efektu oślepienia i zapewnić równomierne oświetlenie. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie podjazdu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również podkreśla estetykę posesji. Zapraszamy do naszego sklepu po więcej informacji i propozycji oświetlenia idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

jakie oświetlenie podjazdu wybrać

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 stycznia 2023