Oświetlenie pokoju dziecięcego – o czym pamiętać?

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego nie jest prostą sprawą. Po pierwsze dlatego, ponieważ potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, a po drugie – to konkretne pomieszczenie spełnia wiele ról. Dziecko pracuje, bawi się i odpoczywa w swoim pokoju, a każda z tych aktywności wymaga odpowiedniego źródła światła. Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Pokój niemowlęcy

Oświetlenie w pokoju niemowlęcym ma służyć przede wszystkim temu, aby najmłodszy członek rodziny czuł się dobrze i bezpiecznie. Drugą kwestią jest komfort opiekuna doglądającego dziecka. Potrzeby te spełnią dwa niezależne systemy świetlne: lampa główna sufitowa, oraz dodatkowe źródła światła. Wybierając konkretny model, warto jednak pamiętać o tym, że intensywne światło może razić wrażliwe oczy niemowlęcia. Dlatego rozważmy lampę z przysłoną rozpraszającą emitowane światło lub stosunkowo nowe rozwiązanie – oprawę oświetleniową z wykorzystaniem technologii OLED. Cechą takich paneli jest emisja światła całą powierzchnią, dzięki czemu nie powodują olśnienia. Dobrym pomysłem będzie również lampa wyposażona w ściemniacz, co pozwoli nam dostosować moc światła do wykonywanych w danej chwili czynności. Niezależnie od tego, możemy skorzystać również z lampy podłogowej, lampki nocnej, czy też kinkietów wyposażonych w abażury. Wybierając źródło światła, zainwestujmy raczej w żarówki o ciepłej barwie. Wprowadzą one do pokoju niemowlęcia wrażenie komfortu i przytulności.

Pokój kilkulatka

Ponieważ kilkuletnie dziecko porusza się już samodzielnie i ma naturę eksploratora, zrezygnujmy z umieszczania w jego pokoju lampy podłogowej, którą łatwo przewrócić. Z tego samego powodu w grę nie wchodzą również lampy stołowe ze szklanymi kloszami umiejscowione w zasięgu małych dłoni. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się tradycyjna lampa sufitowa, wyposażona w źródło światła o neutralnej barwie światła, zbliżonej do dziennego. Warto wybrać lampę z możliwością regulacji wysokości oraz kolorowym abażurem, budzącym przyjemne skojarzenia. Stworzy to dobre warunki do zabawy i poznawania otaczającego świata. Dodatkowe oświetlenie pokoju dziecięcego zapewnią kinkiety lub lampka nocna zamontowana na ścianie przy łóżku. Wybierając źródła światła, rozważmy energooszczędne diody LED. Nie wydzielają one takiej ilości ciepła, jak ich tradycyjne odpowiedniki, więc eliminują ryzyko oparzenia. Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego są żarówki muzyczne, obsługiwane przez Bluetooth. Emitują one kolory i dźwięki, co może okazać się pomocne przy zasypianiu.

Pokój dziecka w wieku szkolnym

Oświetlenie pokoju dziecka w wieku szkolnym ma zapewniać odpowiednie warunki do nauki i zabawy, ale również odpoczynku. Dlatego będziemy potrzebować kilku źródeł światła, spełniających różne role. Za główne źródło światła może służyć lampa sufitowa z designerskim abażurem wybranym przez dziecko – rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Dobierzmy do niej żarówkę o naturalnej barwie światła. Ważnym elementem oświetlenia w pokoju dziecka w wieku szkolnym jest lampka biurkowa, służąca do nauki. Najbardziej popularne modele mają regulowane ramię, dzięki czemu można dostosować kąt padania światła do swoich potrzeb – pamiętajmy, że lampka ma za zadanie równomiernie oświetlać całą przestrzeń roboczą. Dobrym pomysłem będzie zakup modelu bezprzewodowego. Takie nowoczesne oświetlenie umożliwi naukę w wybranym miejscu. Światło, przy którym dziecko się uczy, powinno mieć chłodną barwę, która najbardziej sprzyja skupieniu i pracy umysłowej, ale przy tym nie męczy oczu. Jeżeli nasze dziecko lubi czytać w łóżku, zainwestujmy również w lampkę nocną lub kinkiety po obu stronach wezgłowia.

Materiał opracowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny

Post Author: admin