Przejścia dla pieszych są jednym z najbardziej narażonych na wypadek elementów drogi. To tu jeszcze kilka lat temu dochodziło do bardzo wielu zdarzeń, których przyczyną było słabe lub nieprawidłowe oświetlenie. Na szczęście, nowe wymagania i wytyczne oświetlenia przejść dla pieszych w precyzyjny sposób definiują klasy zagrożenia, a także opisują kontrast pieszego, jak i minimalne natężenie światła w miejscu przejścia dla pieszych. Dzięki nim ilość wypadków i kolizji na pasach znacznie się zmniejszyła, a piesi, korzystając z przejścia, czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie.
W poniższym artykule znajdziesz informacje o:
Najlepsze oświetlenie uliczne
W Polsce przez wiele lat obowiązywały różne normy oświetleniowe określające zasady, jak i warunki stosowania oświetlenia na przejściach dla pieszych i rowerzystów. Większość z nich definiowała ogólne zasady stosowania rozwiązań technologicznych i oświetleniowych. Niestety, nie precyzowały one jednak odpowiednich wymagań, a także nie uwzględniały poziomu zagrożenia. W najnowszych normach, o których będzie mowa w dalszej części artykułu, regulacje dotyczące opraw oświetleniowych uległy znacznej poprawie, co skutkowało wzrostem efektywności systemów oświetleniowych na przejściach dla pieszych.
Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA60NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 6600lm.
Przejścia dla pieszych i rowerzystów muszą być oświetlone w prawidłowy sposób, aby:
Bez prawidłowego oświetlenia liczba wypadków i innych nieprzyjemnych wydarzeń znacznie wzrasta. Dobór odpowiedniego systemu oświetleniowego, który spełnia normy, jest zatem niezbędny do zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Oświetlenie dostosowane do przejść dla pieszych — potrzeby
Obecnie w Polsce zasady oświetlenia dróg i przejść dla pieszych reguluje kilka norm, rozporządzeń i raportów technicznych. Są to m.in.:
A także norma PN-76/E-02032, która zawiera informacje na temat natężenia oświetlenia na przejściach dla pieszych pozbawionych sygnalizacji świetlnej.
Wytyczne są uzupełnieniem powyższych norm w zakresie prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Dokumenty te precyzują niektóre zagadnienia, jednak założono, że każdy kraj posiada własne przepisy i uwarunkowania ze względu na strefę klimatyczną, które wskazują precyzyjne dane.
Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym
Oświetlenie uliczne zdecydowanie różni się od tego widocznego w halach produkcyjnych czy zakładach przemysłowych. Warunki, w jakich muszą pracować lampy, są o wiele cięższe, a ich zadanie jest zdecydowanie ważniejsze. Światło na ulicy nie służy bowiem jedynie do ułatwienia poruszania się aut i pieszych. Zapewnia ono komfort i bezpieczeństwo, minimalizując tym samym ryzyko wypadku. Lampy uliczne na przejściach dla pieszych powinny być zatem dobierane z najwyższą możliwą precyzją, by służyły one prawidłowo, zarówno w śnieżną noc, jak i mgliste wieczory czy poranki.
Oprawy oświetleniowe na ulicach i przejściach dla pieszych powinny charakteryzować się:
Wydajnym i nowoczesnym rozwiązaniem są lampy uliczne LED, które posiadają bardzo wysoką sprawność energetyczną i odporność na warunki atmosferyczne. Oprócz tego pozbawione są efektu migotania i gaśnięcia, a ich żywotność jest znacznie większa niż standardowych ulicznych opraw oświetleniowych. Niezależnie od rodzaju ulicy lub przejścia dla pieszych, lampy LED sprawdzą się idealnie w niemal każdych warunkach.
Jakie powinny być lampy uliczne na przejściach dla pieszych?
Nie da się stworzyć uniwersalnego systemu świetlnego, który spełni warunki na wszystkich strefach ruchu drogowego. Właśnie dlatego powstały precyzyjne normy oraz klasy oświetleniowe, w których opisane są szczegółowe wymagania dotyczące oświetlenia danego elementu drogi.
Przejścia dla pieszych sklasyfikowane zostały do klasy C, czyli do obszarów konfliktowych oraz PC. Klasy te dotyczą wymagań wizualnych stawianych przez kierowców, rowerzystów i pieszych w obszarach konfliktowych (skrzyżowania, przejścia dla pieszych, deptaki). W poniższej tabeli przedstawiliśmy parametry natężenia oświetlenia, które powinno stosować się w przypadku przejść dla pieszych.
Bezpieczeństwo pieszych
Oprócz tego w normach dotyczących oświetlenia ulicznego można wyróżnić wiele innych klas oświetleniowych.
Każda grupa uczestników ruchu drogowego posiada inne wymagania wizualne. Z tego względu w normach uwzględniono kilka klas oświetleniowych, dzięki którym ustalenie idealnego oświetlenia jest znacznie prostsze. Ustala się je zarówno w przypadku istniejących dróg, jak i nowo projektowanych dróg. W pierwszym przypadku proces ten polega na pomiarze luminancji lub natężenia światła na istniejącej już drodze. W przypadku pasa ruchu, który jest dopiero projektowany, podstawowe dane na temat klasy czerpie się z poniższej tabeli.
Klasy oświetleniowe
Lampy doświetlające na przejściach dla pieszych są inteligentnym systemem informujących kierowcę, że pieszy znajduje się w pobliżu lub bezpośrednio na przejściu dla pieszych. Pozwala on nie tylko szybciej zauważyć zbliżającego się użytkownika drogi, ale zapewnia również bezpieczeństwo pieszego. Jest to świetny system, który w jeszcze większym stopniu pozwolił zminimalizować ryzyko wypadku w strefach przejść dla pieszych.
Systemy doświetleniowe na przejściach dla pieszych można podzielić na:
Do głównych zalet systemów doświetleniowych przejść dla pieszych należą:
Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym
Wymagań dotyczących danych technicznych, montażu i położenia oświetlenia ulicznego jest znacznie więcej. Szczegółowe informacje można znaleźć, korzystając z norm wypisanych na początku artykułu. Powyżej przedstawione zostały jedynie najważniejsze informacje, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania lub instalacji oświetlenia przejść dla pieszych.
Lampy doświetlające przejścia dla pieszych
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 stycznia 2022