Jak oświetlić salon Beauty? Praktyczne porady i wskazówki

Ludzie odwiedzają salon beauty, aby czuć się i wyglądać jak najlepiej. Czy wiesz, że może w tym pomóc również doskonałe oświetlenie? Właściwe oświetlenie poprawia wygląd w lustrze i jak najdokładniej oddaje kolory. Pomaga również Twoim specjalistom w wykonywaniu ich obowiązków z najwyższą precyzją. Zastanów się, jak katastrofalne byłoby to, gdyby Twoi pracownicy nie mogli zobaczyć, co robią. 

 • Dobre oświetlenie w salonie kosmetycznym to ułatwienie pracy personelowi salonu.
 • Atrakcyjne i odpowiednio dobrane światło to także pozytywny odbiór salonu przez klientów.
 • Krytycznym parametrem oświetlenia w salonie jest wskaźnik oddawania barw CRI. Przeczytaj dlaczego.
 • W salonie kosmetycznym w różny sposób należy oświetlać różne jego strefy. Powiemy Ci, jak to zrobić.
 • Korzystne finansowo jest wykorzystanie źródeł światła LED. Przeczytaj dlaczego.
Oświetlenie salonu beauty
Oświetlenie salonu beauty

Oświetlenie salonu kosmetycznego

Być może pamiętasz niedawną wycieczkę do lokalnego salonu beuty. Obserwujesz, jak każdy stylista obcina włosy klientowi, kończy makijaż lub pracuje nad czyimś kolorem włosów. Możesz to obserwować, czekając na wizytę w recepcji, czytając książkę lub przeglądając czasopismo. Każda z tych czynności wymaga innego rodzaju oświetlenia. Jeśli chodzi o elementy działalności salonu beauty, które mogą go zmienić, uatrakcyjnić lub wręcz przeciwnie, jednym z nich jest projektowanie oświetlenia. Może mieć znaczący wpływ na nastroje Twoich klientów, ich pierwsze wrażenia z Twojego salonu oraz wydajność Twojego personelu. W salonie kosmetycznym nie można przecenić znaczenia dobrego oświetlenia. Jeśli planujesz stworzyć nowy salon lub nadać istniejącemu bardzo potrzebną metamorfozę, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z aranżacją wnętrz. Niezbędne są wygodne fotele, nowoczesne umywalki, wykwintne ręczniki i szlafroki, a nawet dobrze wyposażona kawiarnia. Klienci, którzy przychodzą do Twojego salonu, szukają czegoś więcej niż tylko nowego wyglądu; chcą mieć kilka godzin dla siebie, aby usiąść, zrelaksować się i być rozpieszczanym. Wizyta w salonie to nie tylko niezbędna usługa, ale także doświadczenie, a jakość czasu, który tam spędzą, będzie decydować o tym, czy w przyszłości powrócą do Twojego salonu. To właśnie oświetlenie jest jednym z elementów, którego nigdy nie należy przeoczyć. Nastrój stworzony przez sposób rozmieszczenia, rozmieszczenia i rozmieszczenia oświetlenia może mieć wpływ na to, jak klient postrzega usługę i jak postrzega prestiż salonu.

Bardziej niż jakakolwiek inna przestrzeń lub konstrukcja, oświetlenie w salonie kosmetycznym służy bardzo praktycznemu celowi. Pozwala to Twojemu personelowi działać bardziej wydajnie, wyraźnie widzieć swoich klientów i zapewniać, że wszystko jest zrobione poprawnie. W efekcie ma to bezpośredni wpływ na jakość pracy – nawet najbardziej profesjonalna fryzjerka, stylistka paznokci czy wizażystka nie poradzi sobie w słabym oświetleniu. Nie wspominając o tym, że jest to szkodliwe dla ich wzroku. Jest też czynnik psychologiczny: na przykład brak naturalnego światła w recepcji utrudnia koncentrację na pracy i może zaszkodzić sprzedaży.

Większość salonów będzie dążyć do ciepłych rozwiązań oświetleniowych, które uzupełniają zarówno wygląd klienta, jak i walory estetyczne salonu. Z drugiej strony, chłodniejsze oświetlenie może działać, jeśli starasz się o bardziej otwarte i naturalne podejście!

Jakie oświetlenie do salonu Beauty

Jakie oświetlenie do salonu kosmetycznego?

 • Różne rodzaje oświetlenia w salonie kosmetycznym obejmują:
 • Oświetlenie otoczenia, które jest głównym źródłem światła w Twoim salonie i jest zwykle uzyskiwane za pomocą paneli LED i innych wbudowanych lamp sufitowych.
 • Dodatkowe źródła światła do pracy, takie jak lampka na ladzie recepcji, lampa podłogowa na stanowisku, czy lampy specjalistyczne używane przez kosmetologów.
 • Oświetlenie akcentujące, które służy do zwrócenia uwagi na coś w Twoim salonie. Może to być ekspozycja produktu lub zestaw profesjonalnych certyfikatów.
 • Oświetlenie stanowiskowe zapewniające równomierne oświetlenie wokół luster i pomagające fryzjerom i wizażystom pracować nad klientem, redukując cienie.

Wskaźnik oddawania barw CRI  a salon beuty

Natężenie oświetlenia salonu kosmetycznego waha się od 300 do 700 luksów, w zależności od źródła światła i rejonu salonu. Krytycznym parametrem do rozważenia jest wskaźnik oddawania barw CRI. Jest to wskaźnik tego, jak bardzo zbliżony do oświetlonego światłem słonecznym jest dany kolor. Rozważ scenariusz, w którym klientka jest zadowolona ze swojego nowego koloru włosów do momentu opuszczenia salonu. Kolor włosów, a nawet makijaż, nie będzie wyglądał tak samo w świetle dziennym lub w innym pomieszczeniu, jeśli żarówki w twoim salonie nie oddają skutecznie koloru. Ta umiejętność pozwala ludziom rozróżniać kolory i ich różne odcienie. Co byś powiedział, gdybyś wyszedł z salonu z włosami w ciemniejszym odcieniu czerwieni, niż sobie wyobrażałeś tylko dlatego, że ty i twoja stylistka nie widzieliście odpowiedniego odcienia w środku? Kolorystyka przy sztucznym oświetleniu salonu fryzjerskiego powinna być taka sama jak na zewnątrz w ciągu dnia. Jeśli salon fryzjerski chce zapewnić swoim klientom i pracownikom jak najlepsze środowisko, musi zadbać o to, aby system oświetleniowy zapewniał wysoki współczynnik oddawania barw (CRI). W rezultacie CRI na poziomie co najmniej 90 jest idealnym ustawieniem. Zwróćmy uwagę, że w różnych częściach salonu należy stosować różne systemy oświetleniowe. Na przykład stacje do włosów i farbowania powinny mieć CRI około 100, podczas gdy strefa masażu może korzystać z przyciemnionych świateł lub świec elektrycznych.

Optymalna temperatura barwowa w salonie Beauty

Temperatura barwowa systemu oświetleniowego odnosi się do jego zdolności do rozprowadzania cieplejszego lub zimniejszego strumienia światła. Eksperci często polecają oprawy emitujące naturalne światło, czyli światło dzienne Temperatura barwowa powinna wynosić od 4000 do 6000 stopni Kelvina.

Jak oświetlić salon Beauty

Jakie oświetlenie do salonu beauty?

Światło pomaga w tworzeniu atmosfery określonej przestrzeni. Oświetlenie w salonie beauty powinno być jasne, żywe i wciągające. Ma to na celu podkreślenie pracy stylistów, a jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa ich klientkom. Co więcej, to światło powinno bez wysiłku odzwierciedlać czysty, nowoczesny wygląd pomieszczenia.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o oświetleniu salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Wejście. To pierwsza rzecz, którą widzą goście, kiedy wchodzą do Twojego salonu, ale jest to również miejsce, w którym pracują Twoi pracownicy. Ponieważ wykazano, że niebieskie lub białe światło jest szkodliwe dla wzroku, oświetlenie w tym obszarze powinno być jasne i ciepłe. Nad biurkiem powszechnie stosuje się lampy wiszące lub lampy biurkowe. Technicznie powinna wynosić od 200 do 400 luksów.

 • Miejsce do oczekiwania. Oświetlenie w tej scenie jest bardziej psychologiczne. Powinno być ciepłe i zachęcające, o głębszym odcieniu niż reszta salonu. Jednak nie powinno być dużego kontrastu między miejscami w Twoim salonie, wejście do doskonale oświetlonego pomieszczenia po przebywaniu w ciemnej przestrzeni nie jest wygodne. W poczekalni przydałoby się stonowane oświetlenie wpuszczane lub kinkiety ścienne, ale jeśli masz jakieś czasopisma, oświetlenie powinno nadawać się do czytania.
 • Miejsce pracy dla fryzjera. Oświetlenie w Twoim salonie fryzjerskim powinno być jasne, ale rozproszone, a nie neonowe, aby oczy Twoich pracowników nie męczyły się podczas długich godzin pracy. Ponadto używaj kolorów i oświetlenia wnętrza, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych barw i światła dziennego.
 • Miejsce dla manicurzystki. Przy manicure, pedicure, a zwłaszcza przy zdobieniu paznokci wymagane jest oświetlenie zadaniowe. W rezultacie salon pielęgnacji paznokci lub część salonu kosmetycznego powinny mieć dwa źródła światła: ogólne o natężeniu 400 luksów, takie jak lampy sufitowe wpuszczane lub wiszące, oraz lampy zadaniowe o natężeniu do 700 luksów (np. regulowane biurkowe i lampy podłogowe). Celem oświetlenia zadaniowego jest umożliwienie profesjonalistom wyraźnego zobaczenia, co robią.

Jakie oświetlenie do salonu kosmetycznego

Oświetlenie LED w salonie kosmetycznym

Lampa do salonu kosmetycznego wykonana w technologii LED nie jest szkodliwa dla środowiska. Na pierwszy rzut oka wydają się droższe, ale są bardziej energooszczędne i na dłuższą metę pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze. Oświetlenie LED pozwala znacznie zredukować, koszty w salonie kosmetycznym, w którym oświetlenie generuje znaczną część wydatków. To jedna z najbardziej praktycznych rekomendacji oświetlenia salonu fryzjerskiego.

Oświetlenie salonu kosmetycznego

To, jak wygląda Twój salon, zależy wyłącznie od Ciebie. Salony, w przeciwieństwie do tradycyjnych powierzchni handlowych, muszą budzić emocje, aspiracje i łączyć się z klientami, tworząc otoczenie, które różni się od reszty świata.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik