Spis treści

Oświetlenie ściany z cegieł – 5 sposób jak oświetlić ścianę z cegły

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć dobrze budowę i oświetlenie ściany z cegieł. Dobry projekt to podstawa, pomaga nam odpowiednio rozłożyć instalacje elektryczną, znaleźć odpowiednie materiały i dobrać je do naszych potrzeb.

Oświetlenie ściany z cegły od czego zacząć ?

Aby dobrze zaaranżować odpowiednie oświetlenie ściany z cegieł musimy wyliczyć powierzchnię jaką chcemy oświetlić przeliczając na metry kwadratowe. Dekoracyjne powinno mieścić się w granicach od 10 do 150 luksów, a oświetlenie główne między 150-300 luksów.Dobrą praktyką jest kiedy oświetlenie ściany z cegły miało możliwość płynnej regulacji natężenia oświetlenia. Dotyczy się też oświetlenia akcentowego jak i oświetlenia głównego. Salon mam być miejscem relaksu wypoczynku a co za tym idzie, powinno się tu możliwie jak najłatwiej obsługiwać oświetlenie. Do oświetlenia ściany z cegły świetnie sprawdzą się kinkiety ścienne, które emitowanym światłem wyeksponują wygląd oraz detale ściany.

oswietlenie sciany z cegiel baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Oświetlenie ściany z cegieł

Najczęściej wybierane produkty przez naszych klientów do oświetlenia ściany:

Taśma LED COBTaśma LED COBZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Reflektor punktowy LEDReflektor punktowy LEDZobacz produkty

Jeszcze nie dawno ceglane ściany były rutynowo pokrywane warstwami tynku. Dzisiaj wiele osób jest dziś gotowych do usuwania tynku ze ścian, aby odsłonić starzejącą się cegłę pod spodem i stworzyć estetyczny akcent. A teraz, gdy cegła jest dostępna w pociętych kawałkach lub w gotowych płytach, imitujących cegłę zrobionych z odlewu gipsu. Zastąpienie zwykłej płyty z karton gipsu wspaniałym murem z pięknej cegły jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Jednak samo odsłonięcie lub dodanie ściany z cegły to połowa sukcesu Nie wystarczy, aby osiągnąć pełny efekt, jaki mur może mieć we wnętrzu, lub na zewnątrz domu. Aby naprawdę wyeksponować cegłę, wymagane jest odpowiednie oświetlenie.
Aby podkreślić fakturę, kolor, styl i piękno, istnieje wiele unikalnych technik podkreślania kamienia i cegły. Oświetlenie górne, które podkreśla szorstkość kamienia lub cegły, oświetlenie punktowe, które rozprowadza światło i redukuje pęknięcia i cienie, oraz oświetlenie w dolne, które drastycznie podkreśla teksturę, jednocześnie odbijając światło z powrotem do pomieszczenia. Kolejnym pomysłem jest puszczenie światła od dołu i góry co daje nam efekt podkreślenia struktury i nadania dramaturgi w naszym pomieszczeniu. Ostatnią techniką jest oświetlenie z boku naszej ściany, światło wychodzi z lewej strony i z prawej. To pięć techniki, które wymagają wbudowania odpowiednich opraw oświetleniowych.

jak dobre rozplanować światło na ścianie z cegieł

Oświetlenie ściany z cegieł rozsył światła

Podświetlenie ściany z cegły z góry

Oświetlenie górne to rodzaj oświetlenia, który jest używany do tworzenia podświetlenia dekoracyjnego górnego ściana oblana światłem. Światło to najprostszy sposób do uwidocznienia tekstury naturalnego kamienia, lub cegły. Światło, które jest umieszczone tuż nad licem kamienia, lub cegły, a następnie ociera się lub patrzy w dół ściany, określane jest mianem światłem akcentowym górnym. Światło musi być umieszczone dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, co może się różnić w zależności od faktury ściany. Jeśli na przykład ściana jest wykonana z nierównego kamienia, może być konieczne przesunięcie źródła światła o kilka centymetrów dalej od ściany, aby zredukować niektóre ciemniejsze cienie. Czym bardziej światło nachodzi na cegłę i jest niej bliżej tym bardziej więcej uzyskujemy cienia. Dobrze jest aby określić poziom naświetlenia cegły, dobrze jest dobrać mocniejsze źródło światła z możliwością sterowania by optymalnie ustawić sobie później wskazaną moc świetlną wg potrzeby i uznania

oświetlenie ściany z cegły z góry przykład

Podświetlenie ściany z cegły punktowo z góry

Oświetlenie punktowe Rozważ przeniesienie źródła światła z dala od ściany, jeśli chcesz uzyskać gładszy wygląd, który ukrywa wady kamienia i cegły. Światło będzie rozchodzić się bardziej równomiernie, gdy odsuwasz oprawy lub żarówki od ściany, wypełniając pęknięcia i spoiny zaprawowe oraz redukując cienie. Lampy szynowe pozwalają Ci na efekt oświetlenia całej ściany punktowo lub w miarę równomiernie bez zbędnych cieni. Odpowiednie wyregulowanie i dobór opraw pozwoli stworzyć Ci efekt ściany dobrze doświetlonej i podkreślić jej wyrazistość

Zobacz więcej z kategorii

Profil aluminiowy LEDZobacz produkty

Podświetlanie ściany z cegły z dołu

Oświetlenie dolne. W naturze światło rzadko wychodzi z ziemi; jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania go z nieba. Oświetlenie ściany z cegły od dołu jest zatem jeszcze bardziej uderzające i nieoczekiwane niż oświetlenie od góry. Oświetlenie dolne to wydobywa teksturę w murze. Ten styl oświetlenia pomoże również odbijać światło w przestrzeni. Dodatkowe światło skierowane jest do góry i odbija się na suficie, zwiększając przytulność Twojego domu.

Oświetlenie ściany z cegłami z dołu

Podświetlenie ściany zarówno z dołu jaki i z każdego boku -rozsył światła

Podświetlenie ściany z cegły  z góry i z dołu

Światło góra dół rzucone na cegłę to możliwość zaakcentowania odpowiednim światłem struktury naszej ściany. Światło wydobywa się w równej ilości zarówno z dołu i góry uwidaczniając strukturę cegły dodatkowym atutem jest równomierne oświetlenie środkowej części ściany z cegły dzięki czemu mamy możliwość wyeksponowania jej całego piękna.

Podświetlenie ściany z cegły  z góry i z dołu

Podświetlenie ściany z cegły  z góry i z dołu

Światło na ścianie  z boku z lewej strony  do prawej.

Kiedy myśleliście już iż skończyły się możliwości doświetlenia a raczej podświetlenia ściany z cegły na czele wychodzi piąty sposób oświetlenie z dwóch boków. Oświetlenie to ma wielką zaletę potrafi przedostać się między fugami podkreślając ich odrębność od cegieł. Akcentujemy w ten sposób często ciemniejszy kolor fugi, a cegłę dajemy jak by równym rzędzie z fugą. Wiele osób lubi ten sposób oświetlenia swojej ściany z cegły.

Światło na ścianie  z boku z lewej strony  do prawej

Światło na ścianie  z boku z lewej strony  do prawej

Zainstalowane na ścianie diody LED mogą drastycznie zmienić wygląd każdego pomieszczenia. Dzięki taśmom LED możemy nadać ścianie z cegły lub kamienia całkowicie świeży i designerski wygląd. Dzięki blaskowi światła wytwarzanego przez taśmę LED możemy w bardzo wyjątkowy sposób podkreślić strukturę ściany. Taki sposób podświetlenia ściany sprawi, że cała powierzchnia będzie wydawała się większa i jaśniejsza – żarówki LED z powodzeniem oświetlają ceglaną lub kamienną ścianę.

zarowka-led-gu10-5w-premium-barwa-neutralna-samsungŻARÓWKA LED GU10 5W PREMIUM BARWA NEUTRALNA SAMSUNGZobacz produkt
zarowka-led-line-gu10-smd-220-260v-5w-450lm-120-biala-dzienna-4000kŻARÓWKA LED LINE GU10 SMD 220-260V 5W 450LMZobacz produkt
zarowka-led-v-tac-samsung-chip-45w-gu10-110st-vt-205-4000k-400lm-5-lat-gwarancji (1)ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 4,5WZobacz produkt

Oświetlenie ściany z cegły Ledami – czy to dobre rozwiązanie?

Coraz więcej osób pyta, czy oświetlenie ściany z cegły ledami to dobry pomysł ? Odpowiadając na pytanie czy warto oświetlić ścianę z cegły ledami powiem że jak najbardziej. Ze względu na dużą elastyczność, trwałość i możliwość praktycznie nieograniczonego sposobu montażu, to oczywiście najlepszy pomysł na podświetlenia ściany ledami. Ledy są bardzo plastycznym produktem zwłaszcza taśmy led które możemy kupować w odcinkach zaczynających się od długości 5cm po praktycznie nie ograniczoną długość. W nowoczesnym domu nie może zabraknąć efektownego oświetlenia ściennego lub sufitowego a tym bardziej dobrze oświetlonej ściany Led. Dzięki temu kreatywnemu pomysłowi mieszkanie nabierze niezwykłego wyglądu. Kiedy struktura kamiennej ściany zostanie wyeksponowana przez oryginalne źródło światła, staje się ona znacznie ciekawsza. Po zbudowaniu ściany warto podkreślić piękno, odpowiednim światłem. Taśmy LED na ścianie to również rewelacyjny sposób na podświetlenie rodzinnych zdjęć na ścianie.

Oświetlenie ściany z cegły salon loft

Oświetlenie ściany z cegły Ledami

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Ta strategia przyciągnie uwagę widzów i zwiększy widoczność obrazów w naszym mieszkaniu. Ledy ścienne to świetny sposób na udekorowanie miejsca.
Światło skierowane na charakterystyczną i niezwykłą konstrukcję ściany może radykalnie zmienić wygląd mieszkania. Bez wątpienia dobrze oświetlona ściana sprawi, że nie będzie można przejść obok niej obojętnie przyciągnie uwagę każdego domownika czy naszego gościa. Zastosowanie oświetlenia na ceglanej lub kamiennej ścianie tworzy iluzję gry w cienie. Zastosowanie taśm Led do oświetlenia ściany w salonie to świetne podejście do stworzenia charakterystycznej atmosfery w przestrzeni. Naszych oczu nie będzie drażnić podstawowa iluminacja ściany, która stworzy przyjazną i ciepłą atmosferę. Diody LED zamontowane na kamiennej ścianie dodatkowo podkreślą jej piękno. Nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu poprawy i podniesienia jakości seansów filmowych czy telewizyjnych ważne jest, aby odpowiednio oświetlić otoczenie naszego telewizora. Decydując się jednak na umieszczenie diod LED na ścianie sypialni, stworzymy w tej przestrzeni przyjemne i spokojne otoczenie.
Bardzo nowoczesnym i efektownym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia LED do podświetlenia ściany z cegły lub kamienia. Starannie przemyślane i dobrane oświetlenie LED sprawi, że wnętrze pomieszczenia będzie wyglądało niezwykle niebanalnie i niepowtarzalnie. Wnętrze będzie wyróżniać się na tle innych tradycyjnie zaaranżowanych domów i mieszkań poprzez podkreślenie konstrukcji ścian światłem led.

Jak oświetlić ścianę z cegły – jakie światło do jakiej cegły ?

Kolejnym pytanie, jakie nam Państwo często zadajecie, jest pytanie, jak oświetlić ścianę z cegły białej, a jak z czerwonej. Czy barwa światła ma wpływ na postrzeganie koloru cegły. Co bardziej pasuje, do czerwonej cegły, a co do białej? Taki i wiele innych pytań słyszymy często on naszych klientów, w tym krótkim akapicie postaram się podpowiedzieć kilka ważnych wskazówek. Każde oświetlenie oprócz parametru zwanego barwą światła wyrażanego w nazwach np. biały ciepły, biały dzienny, czy zimny, lub jeszcze precyzyjniej podawane w kelwinach np. 3000K, 4000K itd. Ma parametr, o którym mało osób słyszy, czyli współczynnik RA lub CRi, czyli współczynnik oddawania barw. Czym parametr bliższy wartości 100 tym lepsze oddawanie barw i mniej przekłamać w tym, co widzimy. Jeżeli przybliżyliśmy już sobie co jak się nazywa, czas na część bardziej praktyczną. Z doświadczenia wiemy iż najczęściej w przypadku cegieł w kolorze -czerwono-pomarańczowym nasi klienci wybierają barwę ciepłą lub dzienną, i tutaj jest szkopuł bo starają się wybrać źródła światła z wysokim współczynnikiem RA. Wszystko po to by optymalnie odwzorować barwę cegły by nie przekłamać jej odcienia i wydobyć to co z cegły jest najlepsze czyli kolor i strukturę.

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Oświetlenie ściany z białej cegły jakie wybrać ?

Biała cegła to jedna z bardziej popularnych dekoracji na ściennych. Tworzy ona niesamowity efekt i klimat industrialny połączona z ścianami zrobionymi w klimacie betonu tworzy to niesamowity efekt. W przypadku cegieł w kolorze białym tu dominuje zdecydowanie oświetlenie w kolorze dziennym, ale z przewagą w barwie bardziej chłodniejszej zwanej barwą mocno techniczną. Najszczęśniejszej sprzedawaną barwą światła  do ściany z białej cegły jest przedział między 6000 kelwinów a 8000 kelwinów. Mamy też klientów którzy lubi nawet poziom 11000k co potrafi dać naprawdę niesamowity efekt. Ale jak każda dekoracja nawet ta bez mała idealna jak ściana z białych cegieł potrzebuje podkreślenia odpowiednim światłem. W przeciwieństwie do ściany z czerwonych cegieł ściana z białych cegieł ma tą przewagę iż kolor biały odbija dobrze światło i dzięki temu możemy potrzebować go relatywnie mniej.

Salon w białe cegle aranżacje przykład

Oświetlenie ściany z białej cegły

Biała cegła jest ciekawym połączeniem zabawy kolorów bieli i szarości przenikających się na różnych płaszczyznach. Odpowiednie doświetlenie potrafi nam ta zabawę dodatkowo wzbogacić o różne efekty świetlne widoczne zwłaszcza w przy długich wieczorach. Dużo zależy też od kontu rozsyłu  światła czy światło pada bezpośrednio czy tylko połowicznie na białą cegłę.

Salon ze ścianą w białej cegle na kominku

Oświetlenie ściany z czerwonej cegły

Temat oświetlenie ściany z czerwonej cegły, wraca do nas wielokrotnie podamy jeden ze sposobów. Nasz pomysł jest  najbardziej popularnym sposobem jak można oświetlić czerwoną ścianę z cegły. Zaczęliśmy zatem od poproszenia naszej zaprzyjaźnionej projektantki o pomoc, w projekcie oświetlenia małego salonu w stylu loft. Oczywiście negocjacje były burzliwe my chcieliśmy pokazać jak najwięcej możliwości oświetlenia czerwonej ściany, ale nasza Pani projektant starała nam się oczywiście to wszystko dopasować.

Oświetlenie ściany z czerwoną cegłą

oświetlenie salonu z czerwoną cegłą

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Projekt zakładał oświetlenie wychodzące z boku ze ścian, w których taśmy Ledowe były zamontowane w dedykowanych profilach.  Dodatkowo zależało nam by oświetlenie szynowe pełniło funkcje głównego źródła światła z możliwością kierowania w dowolną stronę. Mocno skupiliśmy się na elementach świetlnych. Tam gzie się dało albo tam gdzie mogliśmy akcentowaliśmy światłem.

Jak oświetlić ścianę z cegły

Oświetlenie małego salonu styl loft

Próbowaliśmy się bawić światłem dla tego zamontowaliśmy profil aluminiowy LED z taśmą w oknie balkonowym po to by nadać fajny efekt świetlny który przyznam szczerze przewyższył nasze oczekiwania. Kolejnym naszym pomysłem było dodania akcentów świetlnych na kominku z czerwonej cegły. We wnętrzu półek dodaliśmy profile aluminiowe z taśmą Led COB która okazała się fenomenalnym produktem. Nie dość że mocno świeci to daje piękną równą linię światła.

Kominek z czerwonej cegły

oświetlenie kominka z czerwonej cegły

Wszystkie te elementy świetlne w połączeniu z odpowiednim sterowaniem opartym na Mi-light pozwoliło nam stworzyć bardzo funkcjonalne oświetlenie małego salonu. W innym blogu postaramy się pokazać krok po kroku jak postępowały prace w naszym projekcie. Mały nowoczesny salon w stylu industrialnym lub loft jak kto woli.

W artykule omówiliśmy różne techniki oświetlenia ściany z cegieł, które pozwalają na podkreślenie jej unikalnego charakteru i faktury. Wyróżniliśmy pięć głównych sposobów oświetlenia: górne, punktowe, dolne, kombinacja górnego i dolnego, oraz boczne, każdy z nich mający na celu wyeksponowanie tekstury cegły. Zaznaczyliśmy również znaczenie doboru barwy światła i współczynnika oddawania barw (CRI) dla optymalnego odwzorowania koloru cegły. Podkreśliliśmy, że oświetlenie ściany z cegły ledami jest doskonałym rozwiązaniem ze względu na elastyczność, trwałość i możliwość kreatywnego montażu. Wskazaliśmy, że odpowiednie oświetlenie ściany z cegieł może radykalnie zmienić wygląd pomieszczenia, tworząc przytulną atmosferę oraz eksponując charakterystyczne cechy ściany. Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi technikami oświetlenia, aby stworzyć wyjątkowe i efektowne aranżacje.

oswietlenie sciany z cegiel baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 27 października 2021