Oświetlenie stołu powinno być nie tylko stylowe i dopasowane do aranżacji, ale przede wszystkim funkcjonalne. Nie zawsze łatwo jest je wybrać, zwłaszcza, że stół może nam służyć do różnych rzeczy – spożywania posiłków, pracy, nauki, czy wykonywania domowego hobby. Jaka lampa najlepiej sprawdzi się do oświetlenia stołu?
W roli oświetlenia stołowego najlepiej sprawdzi się lampa z kloszem – takie rozwiązanie sprawi, że światło nie będzie oślepiać siedzących przy stole osób. Jeżeli dysponujemy stołem okrągłym, wystarczy jedna lampa, położona symetrycznie względem jego środka. W przypadku stołu prostokątnego, lepszym rozwiązaniem będzie kilka źródeł światła lub długa lampa, inspirowana oświetleniem biurowym. Zapewni ona dobre doświetlenie w każdym miejscu i podkreśli formę stołu. Lampa stołowa powinna mieć regulację wysokości – dzięki temu można ją będzie umieścić na optymalnej wysokości, tak aby nie raziła zgromadzonych i jednocześnie stwarzała kameralną, pełną ciepła atmosferę. Światło powinno padać na cały stół – jeśli ma on szerokość do 120 cm, lampę zawiesza się 50 cm nad blatem, nad większym – 80 cm.
Wybierz razem z nami funkcjonalne oświetlenie biurka
Żarówki w lampie powinny być przysłonięte. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mamy stół z błyszczącym blatem, ponieważ światło będzie się od niego odbijać. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się lampa od spodu przysłonięta matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło, a od góry zamknięta. Wtedy oświetlenie nad stołem będzie się rozkładać równomiernie, a otoczenie pozostanie w półcieniu. Efekt ten zależy od konkretnego modelu, dlatego dobrze będzie lampę przetestować we własnym salonie.
Jako źródło światła do lampy można wykorzystać świetlówki kompaktowe, diody LED lub żarówki halogenowe. Warto jednak pamiętać, że halogeny nie nadają się do lamp wiszących bardzo nisko nad stołem, ponieważ wydzielają dużo ciepła. Jeżeli z pewnych względów nie pasuje nam zamknięta oprawa, warto rozważyć zamontowanie ściemniacza. Urządzenie to pozwoli nam na dostosowanie mocy źródła światła do swoich potrzeb i jest kompatybilne z większością żarówek. O tym, czy jest to możliwe, poinformuje nas umieszczony na opakowaniu napis DIMM lub odpowiedni symbol.
Jeżeli dysponujemy stołem rozkładanym, a do tego często zmieniającym miejsce, tradycyjna lampa stołowa się nie sprawdzi. Optymalnym rozwiązaniem jest wtedy zakup dużej, dekoracyjnej lampy, która będzie wisiała wysoko pod sufitem, tak aby cała przestrzeń była w jej zasięgu. Inna opcja to lampa z ruchomym ramieniem. Są one dostępne w wersji wiszącej i podłogowej. Ich konstrukcja umożliwia zmianę położenia źródła światła, w zależności od potrzeb. Mogą one oświetlać stół podczas posiłku i pracy, ale także fotel podczas czytania. Możemy również zdecydować się na kilka reflektorów, które odpowiednio ukierunkowane będą oświetlały stół. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się w raczej niewielkich pomieszczeniach.
Materiał opracowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 7 kwietnia 2020