Oświetlenie systemowe

Oświetlenie systemowe – montowane bardzo często w barach czy dyskotekach, ale i w nowoczesnych biurach – obecnie staje się coraz modniejszym rozwiązaniem stosowanym w lokalach mieszkalnych. Oświetlenie składające się z rozpinanych pomiędzy ścianami systemów, świetnie sprawdzi się m.in. na poddaszach czy we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Co jeszcze warto wiedzieć o oświetleniu systemowym i jak wybrać takie, które będzie pasować do mieszkania?

Oświetlenie systemowe

Oświetlenie szynowe – połączenie nowoczesności i funkcjonalności

Jeśli chodzi o sposób montażu oświetlenia systemowego, można wyróżnić systemy linkowe, szynowe i prętowe. Największą popularnością cieszą się bez wątpienia systemy szynowe, montowane do sufitu Jeszcze do niedawna kojarzyły się one głównie z biurowcami lub innymi budynkami komercyjnymi, a nie z wnętrzami mieszkalnymi. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej nieruchomości w Krakowie urządzone w nowoczesnym stylu, nowe mieszkania w Olkuszu czy Wrocławiu mają właśnie zamontowane oświetlenie szynowe. 

Jak sama nazwa wskazuje, przy tym rodzaju oświetlenia szyny (przez które biegnie prąd) są montowane do sufitu. Z kolei do tych szyn wpinane są punkty świetlne. To, co jest niezwykle istotne w przypadku oświetlenia szynowego – i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj oświetlenia – to fakt, że źródła światła można właściwie w każdej chwili przesuwać. 

Sprawdź jak zamontować oświetlenie szynowe i inne lampy LED

Dwa typy oświetlenia systemowego szynowego

Wyróżnia się oświetlenie szynowe jednofazowe i trójfazowe. Czym się różnią? Jednofazowe pozwala zapalać lub gasić wszystkie źródła światła zamontowane na szynie. Z kolei w przypadku oświetlenia trójfazowego możliwe jest wydzielenie stref – czyli oddzielne zapalanie lamp w różnych częściach pomieszczenia lub całego mieszkania. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, również, jeśli chodzi o utrzymanie napięcia.  

Jakie lampy będą pasować do systemu szynowego?

Co ważne, na szynach można montować nie tylko reflektorki (chociaż takie rozwiązanie jest najpopularniejsze). Oprócz tego sprawdzą się również lampy sufitowe, szynowe lampy wiszące, a nawet – plafony. To z kolei stwarza znacznie większe możliwości aranżacyjne. Dodatkowo warto wspomnieć, że szyny można montować nie tylko w linii prostej, ale również – na kształt litery L, T czy H. 

W jakich wnętrzach sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Po pierwsze – to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pewnej elastyczności w oświetleniu. Oświetlenie szynowe jako jedno z niewielu, faktycznie ją gwarantuje – źródła światła można dowolnie przesuwać, co będzie niezwykle przydatne np. dla osób pracujących z domu czy twórców, którzy mogą potrzebować doświetlenia innego miejsca niż zwykle. To też świetne rozwiązanie w dużych kuchniach – gdy potrzeba skierować więcej światła podczas przyrządzania posiłku np. na wyspę kuchenną. 

Systemowe oświetlenie – m.in. szynowe – to zatem odpowiedni rodzaj oświetlenia dla osób, którym zależy na dużej funkcjonalności, prostocie rozwiązań oraz – lubiących nowoczesny wystrój wnętrz. 

Materiał powstał we współpracy  z portalem RynekPierwotny.pl  

przez

Post Author: Marcin Pietrasik