Spis treści

Oświetlenie podbitki dachowej – jakie wybrać?

Oświetlenie w podbitce dachowej to coraz częściej wybierany rodzaj oświetlenia, który elegancko doświetli elewację naszego domu. Oprawy LED do podbitki dachowej, które wybierzemy, powinny jednak spełniać określone wytyczne, tak aby poradziły sobie w trudnych warunkach zewnętrznych, a strumień światła docierał do ziemi. Oświetlenie  podbitki dachowej to możliwość stworzenia niesamowitej aranżacji świetlnej, dzięki której nasz dom będzie się wyróżniał wieczorami i nocą.

Oświetlenie podbitki dachowej - jakie wybrać

Oświetlenie podbitki dachowej – jakie wybrać

Najczęściej wybierane oprawki do oświetlenia podbitki dachowej:

OPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP2044 - KWADRATOWA, STAŁA, ODLEW - SATYNAOPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP20/44 - KWADRATOWA, STAŁA, ODLEW - SATYNAZobacz produkt
OPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP2044 - OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW - SATYNAOPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP20/44 - OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW - SATYNAZobacz produkt
OPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP2044 - OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW - CHROMOPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP20/44 - OKRĄGŁA, STAŁA, ODLEW - CHROMZobacz produkt

Podbitka, nazywana często również podsufitką jest to element wykończeniowy dachu. Jeśli nie zależy nam na wyeksponowaniu krokwi dachu, mogących być jego estetyczną ozdobą, wówczas z reguły decydujemy się na montaż podbitki właśnie. Jest to nic innego, jak widoczny od spodu element wykończenia połaci dachowej, czyli zabudowa dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Widzimy ją, stojąc pod połacią dachową i patrząc w górę, w kierunku spodu okapu dachu. Podbitka spełnia szereg funkcji. Znaczącą rolę odgrywa oczywiście funkcja ozdoby i estetyki budynku. Dzięki niej nie mamy wrażenia „niedokończenia” budowy i nie widzimy konstrukcji dachu (zaimpregnowane krokwie, ocieplenie, folia – nie są to elementy atrakcyjne wizualnie).

Profil LED ZATIZobacz więcej
Profil LED P-24-2Zobacz więcej
PROFIL LED WPUSZCZANY MONOProfil LED MONOZobacz więcej

Jednak najważniejszą funkcją podbitki jest funkcja ochronna. Ma ona za zadanie chronić krokwie, izolację dachu (samemu będąc jednocześnie elementem izolacyjnym) przed niszczącymi czynnikami pogodowymi takimi jak opady, słońce czy wiatr. Zapobiega również budowaniu gniazd przez ptactwo pod okapem. Tak więc, pomimo tego, że podbitka nie jest konieczna przy budowie domu, zaleca się jej montaż w każdej sytuacji. Ochroni ona nasz dom przed zgubnym dla niego wpływem przyrody (warunki pogodowe oraz ptactwo, zwierzyna), Uatrakcyjni jednocześnie bryłę całego budynku. Aby estetyka była jeszcze większą podbitkę można i z reguły wyposaża się w oświetlenie do podbitki. Wydobywa ono piękno elewacji, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Profil LED ZATIZobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMLAMPA ALEKULE G 500 Z SU-MA - 52 CMZobacz produkt
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej

Oświetlenie w podbitce – czym jest?

Oświetlenie w podbitce dachowej jest formą dekoracji i rodzajem oświetlenia.  Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce należałoby wybrać w ten sposób, aby jego światło skutecznie oświetlało nie tylko elewację budynku, ale także najbliższą przestrzeń taką jak ogród, taras, czy pobliskie alejki. Za oświetlenie LED do podbitki dachowej odpowiadają oczywiście lampy, które w niej zamocujemy. Ze względu na rodzaj zastosowania oświetlenie podbitki powinno posiadać wysoką klasę szczelności – IP65 oraz być wykonane z trwałego, nierdzewnego materiału. Dlatego na oświetlenie Led elewacji domu jednorodzinnego wykorzystamy lampy do podbitki lub oprawy wykonane z aluminium. Jest to materiał, który doskonale współpracuje z oświetleniem LED (odprowadza ciepło i działa jak radiator) oraz jest na tyle trwały, że poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Oświetlenie w podbitce – czym jest?

Wybierając oświetlenie LED do podbitki dachowej, musimy pamiętać aby źródło światła było odpowiednio chronione i zabezpieczone. Źródło światła LED to również elektronika, na którą (jak już dobrze wiemy) źle działa nadmierny pył, czy podwyższona wilgotność. Jednak odpowiednio zabezpieczone Ledy posłużą nam zdecydowanie dłużej niż tradycyjne źródło światła, a także pobór ich energii będzie znacznie niższy. Tego typu energooszczędne lampy nawet w dużej ilości nie zwiększą naszych rachunków za energię, a będą sposobem na wyjątkowe oświetlenie elewacji naszego budynku.

OPRAWA HALOGENOWA GU10Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 400 Z SU-MA - 42 CMZobacz produkt

Jakie oświetlenie do podbitki? – oświetlenie podbitki

Zastanawiasz się jakie oświetlenie do podbitki wybrać? Do podbitki dachowej najlepszym oświetleniem będzie 1 z tych 2 rodzajów: oświetlenie liniowe, oświetlenie punktowe. Jeśli zależy nam na długim świetle należy zastosować żarówkę LED o kącie świecenia 36 st. Jak już zauważyliśmy, podbitka to miejsce, w którym możemy zamontować oświetlenie liniowe, jak i punktowe. W tego typu oświetleniu ze względu na jego wysokość zalecamy użycie źródeł światła o wąskim (skupionym kącie świecenia), których strumień światła będzie dłuższy od typowych lamp ledowych. Żarówka LED o kącie świecenia 36 st. da nam dłuższe światło niż ta o szerokim kącie 120 stopni.

Oprawki halogenowe na żarówki GU10Zobacz więcej

Oświetlenie do podbitki możemy wykonać za pomocą popularnych już żarówek LED z oprawkami halogenowymi, ale do tego celu możemy użyć także taśmy LED zamontowanej w profilu aluminiowym, czy wodoszczelnych modułów LED. Taśmy wodoodporne, które zamontujemy w podbitce i przykleimy w odpowiednim profilu, posłużą nam zdecydowanie dłużej, a ponadto będą posiadać dodatkowe zabezpieczenie, jakim będzie sama listwa aluminiowa z kloszem.

Jakie oświetlenie do podbitki?

Jakie oświetlenie do podbitki?

 

W ostatnich latach rozwój technologii LED spowodował, że oświetlenie LED, także i w podbitce dachu stało się rozwiązaniem przodującym. Rozwiązanie to jest wysoce energooszczędne i bezpieczne. Oprawy LED do podbitki nie nagrzewają się, nie powodując zniszczenia jej paneli. Wybierając oświetlenie podbitki dachowej, musimy pamiętać, że będzie ono pracowało na zewnątrz, będąc narażonym na wpływ warunków atmosferycznych, które w Polsce są wyjątkowo ciężkie dla urządzeń pracujących na zewnątrz. Mamy bowiem panujący tu klimat umiarkowany, a więc możliwe są wszelkie warunki pogodowe (deszcz, susza, upał, mrozy, silny wiatr). Dlatego wybierajmy oprawy o klasie szczelności minimum IP 44. Taka klasa szczelności zapewni nam bezawaryjne funkcjonowanie oświetlenia mimo zgubnego wpływu wilgoci, opadów, kurzu pyłów i zmiennych temperatur, jakie mogą na nie oddziaływać. Oprawa LED do podbitki dachowej daje szeroki kąt strumienia światła, pięknie i wygodnie oświetlając teren wokół domu. Ze względu na wysokość montażu źródła światła polecamy zastosowanie źródeł światła o skupionym (wąskim) kącie świecenia. Da nam ono dłuższe światło niż takie o szerokim kącie. W przypadku oprawy na podbitkę na tarasie warto wybrać takie oprawy, które mają możliwość manewrowania kierunkiem padania światła.

Oprawka halogenowa IP20/44 – hermetyczna – do żarówek LED GU10 i MR16, o średnicy 50mm. Produkt polecany do oświetlenia kuchni i łazienek, lub innych miejsc o podwyższonej wilgotności. Oprawa to również bardzo ciekawa stylistyka –  odlew w kolorze chrom – będzie pięknym uzupełnieniem każdego wnętrza.

OPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA
OPRAWKA HALOGENOWA, SUFITOWA - HERMETYCZNA IP20/44 - OKRĄGŁA

Zobacz produkt

Oświetlenie podbitki dachowej LED możemy wykonać również, używając taśm LED, zamontowanych w profilu aluminiowym oraz wodoszczelnych modułów LED (diody LED w hermetycznej obudowie). Jednolita linia światła efektownie oświetli elewację budynku.

Oświetlenie do podbitki dachowej w przypadku oświetlenia LED 12 V może współpracować z wieloma rodzajami ściemniaczy. Możemy nim sterować za pomocą sterownika naściennego, pilota, a także smartfona. Możemy wybrać oświetlenie w klerze białym, a także kolorowe RGB. Sterownik pozwoli nam wybrać wówczas kolor podświetlenia, na jaki mamy w danym momencie ochotę.

Profil LED ZATIZobacz więcej
profil-led-hermetyczny-p241Profil LED P-24-1Zobacz więcej

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę Led w podbitce dachowej musi być przymocowana do odpowiedniego profilu Led.  Listwy Led są zasilane bezpiecznym napięciem 12V, dlatego do ich podłączenia będziemy potrzebować zasilacza LED.

Jeśli będzie on zamontowany na zewnątrz, to najlepiej wykorzystać do tego zasilacz hermetyczny minimum IP 67. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kilka zdjęć, które ułatwią nam zamontowanie listwy Led w podbitce. W pierwszej kolejności musimy nawiercić bardzo cienkim wiertłem otwór w profilu Led, a następnie rozwiercić go większym, tak aby wkręt do drewna mógł swobodnie przez przez otwór.  Drugim krokiem jest przykręcenie profilu do krokwi w skrajnej części, tak by przylegała do maskownicy. Z drugiej stronie profilu umieść podbitkę. Na końcu umieść taśmę Led w profilu i zasłoń kloszem.

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Jak przymocować taśmę Led w podbitce dachowej – oświetlenie podbitki

Taśma Led w podbitce dachowej musi zostać przymocowana do profilu Led i zasłonięta kloszem. Taśma Led da jednolitą linie światła lub światło punktowe, oba sposoby doskonale sprawdzą się podczas podświetlenia elewacji. Taśma Led – podbitka na której umieścimy  odpowiedni rodzaj światła, by dał nam pożądany rezultat. Taśmę Led dzielimy na COB – czyli taśmę, która daje nam liniowe światło. Taśma Led w podbitce dachowej może mieć różne gęstości od 150 do 600 diod na 5m długości. Czyli na 1m taśmy są umieszczone od 30 do 120 diod.

Jak przymocować taśmę Led w podbitce dachowej

Jak przymocować taśmę Led w podbitce dachowej

ZESTAW PILOT + STEROWNIK RGB FUT025 MIBOXER Z PILOTEM
ZESTAW PILOT + STEROWNIK RGB FUT025 MIBOXER Z PILOTEM

Sterownik RGB MiBoxer FUT025 to uniwersalny zestaw odbiornik i pilot RGB, do kontroli taśm i modułów o zmiennej barwie światła. Komunikacja radiowa na fali 2,4 Ghz, duża wydajność (3 kanały po 6A każdy) maks. 10A, oraz wysoka jakość wykonania. To właśnie zestaw FUT025 MiBoxer

Zobacz produkt

Jaki przewód zastosować w podbitce.

Zadając sobie pytanie jaki przewód do oświetlenia podbitki powinniśmy wybrać, aby nasza instalacja była bezpieczna. Musimy sobie uświadomić ile źródeł światła będziemy montować w dobie nowych technologii Led śmiało możemy używać przewodów w o standardowym przekroju. Najczęściej wybieranym przewodem w montażu oświetlenia w podsufitce jest przewód YDY PZO 450/750V 3×1.5. Instalacja oświetlenia w podsufitce jest osobnym obiegiem w naszej domowej instalacji i nie wymaga większego przekroju kabla.

Jak teraz podłączyć oświetlenie

Nie wiesz jak podłączyć oświetlenie w podbitce? Z pewnością słyszałeś o połączeniach szeregowych, liniowych czy równoległych, ale nadal nie wiesz czym one się różnią. Musimy podłączyć oświetlenie w podbitce równolegle. Poniżej przedstawiamy schemat podłączenia równoległego.

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej

Jaki przewód zastosować w podbitce.

Zobacz również nasze inne artykuły o efektownym oświetleniu zewnętrznym

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego? Do oświetlenia zewnętrznego domu najlepiej sprawdzą się:

  1. Kinkiety zewnętrzne – idealnie podświetlą np. numer budynku
  2. Lampy z czujnikiem ruchu – montowane nad drzwiami i garażem
  3. Lampy najazdowe – najczęściej używane do oświetlenia podjazdu
  4. Reflektory – przydatne szczególnie na tarasie
Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Na oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce możemy wybrać również taśmy Led, które sprawią, że oświetlenie dachu wokół domu podkreśli jego walory. Takie taśmy Led możemy sterować za pomocą pilota, smartfona, czy sterownika naściennego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kolorowe oświetlenie naszej elewacji. Taśmy LED RGB i moduły LED są ogólnie dostępne, a sterowane w tak prosty sposób, pozwolą nam na wybranie barwy światła, która najlepiej odda nasz dzisiejszy nastrój.

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Oświetlenie zewnętrzne w podbitce tworzy swoisty klimat wokół domu, podkreśla jego bryłę i uatrakcyjnia elementy architektoniczne. Jednocześnie oświetlenie w podbitce jest rozwiązaniem wygodnym, komfortowym i bezpiecznym. Oświetla teren wokół domu, ułatwiając poruszanie się po terenie do niego przylegającym, zapobiega kolizjom z różnymi przedmiotami znajdującymi się wokół domu, niewidocznymi w przypadku, gdyby go nie było. Sprawi, iż widoczny będzie każdy intruz zbliżający się do budynku.

Sterownik LED RGB

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej – oświetlenie podbitki

Halogeny w podbitce dachowej warto ustawić punktowo obok siebie w odpowiednich odległościach. Możemy alternatywnie wybrać taśmy LED z profilami, jako oświetlenie liniowe. Natomiast oświetlenie w podbitce dachowej w sposób punktowy, możemy oświetlić przez oprawy halogenowe LED zewnętrzne – są to dedykowane halogeny do podbitki. Halogeny zewnętrzne Led do podbitki powinny składać się z wodoodpornej oprawki i odpowiedniej żarówki LED. Oprawki do żarówek z klasą szczelności IP44 bądź IP65 zostały wykonane z wysokiej jakości materiału i posiadają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak przezroczysty klosz, silikonowe uszczelki i osłonę uszczelniającą. Oprawy LED do podbitki dachowej są dostępne w wielu kolorach i w kształcie zarówno koła, jak i kwadratu, dlatego każdy z naszych klientów znajdzie styl idealny dla siebie.

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

 

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

BIAŁA OPRAWA HERMETYCZNA IKA R IP65 WHITE AZ2865BIAŁA OPRAWA HERMETYCZNA IKA R IP65Zobacz produkt
HALOGEN SUFITOWY FIALE IV GU10 IP65 - BIAŁYHALOGEN SUFITOWY FIALE IV GU10 IP65 - BIAŁYZobacz produkt
OPRAWA HALOGENOWA SREBRNA FIALE IV GU10 IP65 Kod produktu SLIP001006OPRAWA HALOGENOWA SREBRNA FIALE IV GU10 IP65Zobacz produkt

Tego rodzaju oprawy na podbitkę możemy wyposażyć w dowolne żarówki halogenowe LED o średnicy 50 mm. Mogą być to zarówno żarówki LED GU10, jak i MR16. W przypadku tych pierwszych będzie to świetny wybór, jeżeli chodzi o lampy zasilane napięciem 230V. Jeśli natomiast chcemy, aby oświetlenie w podbitce było zasilane bezpiecznym napięciem, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą żarówki LED MR16. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy wcześniej najlepiej w oświetleniu elewacji sprawdzą się żarówki o wąskim kącie święcenia, wyposażone w specjalną soczewkę. Może również pokusić się o oprawy podtynkowe ze zintegrowanym źródłem światła. Wtedy jednak musimy pamiętać, aby posiadała także podwyższoną szczelność oraz o tym, że nie wymienimy w nich już samej żarówki, a będziemy musieli wymienić całą lampę.

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

Sprawdź jakie żarówki LED wybrać

Poniżej przedstawiamy Państwu różnicę w oświetleniu, przy wyborze żarówki LED GU10 o kącie świecenia 36, 60 i 120 stopni. W ramach porównania do testów użyliśmy także tradycyjnej żarówki halogenowej.

Żarówki LED GU10 porównanie

Do testów użyliśmy żarówek LED GU10 o mocy 3W oraz żarówki halogenowej, której moc wynosiła 50W. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że pomimo dużej różnicy w poborze energii, Ledy emitują więcej światła, od swoich tradycyjnych zamienników. Tutaj zwróćmy uwagę jednak na rozproszenie światła. W przypadku halogenu i żarówki o szerokim kącie świecenia możemy zauważyć, że tego rodzaju źródła światła emitują bardziej rozproszone światło, które jest silniejsze przy samym jego źródle. W przypadku wąskiego kąta świecenia strumień światła jest zdecydowanie silniejszy przy podłożu, jak i jego światło lepiej oświetla powierzchnie elewacji.

Profil aluminiowy LEDProfil aluminiowy LEDZobacz produkty
Taśma LED COBTaśma LED COBZobacz produkt
Kinkiet ogrodowyKinkiet zewnętrznyZobacz produkt

W jakiej odległości montować halogeny?

Chcąc oświetlić dom warto wiedzieć w jakich odstępach ustawić halogen. W przypadku niskiego domu parterowego optymalne będą przerwy około 2 – 3 m od siebie. Takie rozmieszczenie halogenów pozwoli na właściwą poprawę widoczności. Możesz ustawić oświetlenie w podbitce jak gęsto będziesz chciał, ale zastanówmy się czy jest jedna optymalna odległość. Wiele ludzi mocuje halogeny zbyt gęsto. Są tacy, którzy montują halogeny nawet co 1m. Zbyt mocne oświetlenie domu nie ma większego sensu, ze względu na ekologiczny aspekt. Biorąc pod uwagę niski dom parterowy ustawiamy halogeny od 2m do 3m od siebie, tak aby oświetlenie wokół domu poprawiło wyłącznie jego widoczność.

w jakiej odległości montujemy halogeny

w jakiej odległości montować halogeny?

Halogeny zewnętrzne LED do podbitki – oświetlenie podbitki

Halogeny zewnętrzne LED do podbitki, jakich należy użyć do instalacji w domu, powinny składać się z wodoodpornej oprawy, wykonanej z wysokiej jakości materiału (klasa szczelności IP44 lub IP65) Oprawy halogenowe zewnętrzne do podbitki możemy wyposażyć w dowolne żarówki halogenowe LED o średnicy 50 mm. Oprawy LED zewnętrzne do podbitki zasilane napięciem 230 V wykorzystują żarówki LED GU10. W przypadku zasilania instalacji niepięciem bezpiecznym 12 V najlepszym rozwiązaniem są żarówki LED MR16. Żarówki LED emitują dużo więcej światła od tradycyjnych, cechując się jednocześnie dużo niższym poborem energii elektrycznej. Oprawy halogenowe znajdziemy w różnym kształcie i kolorze, każdy więc znajdzie odpowiednią do gustu, oczekiwań i stylu własnego domu.

PLAFON LED Z CZUJKĄ RUCHU STELLA 24W 2880LM IP54 4000KZobacz produkt
PLAFON Z CZUJNIKIEM RUCHU LED STELLA 24W 2880LM IP54 4000KZobacz produkt
PLAFON LED LUNA LED LINE SMD2835 24W 170-250V 4000K IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHUZobacz produkt

Oświetlenie LED podbitki dachowej – oświetlenie podbitki

Oświetlenie LED podbitki dachowej powinno być przede wszystkim dobrane odpowiednio z przeznaczeniem, w zależności od miejsca, które ma być oświetlane wybierzemy inne oprawy. Warto jednak pamiętać, że oświetlenie LED podbitki dachowej musi być wodoodporne o wartości nie mniejszej niż IP44. Oświetlenie LED w podbitce dachowej to bardzo obszerny temat, który możemy zrealizować na wiele różnych sposobów. Powyższe propozycje są to wyłącznie nasze przemyślenia i porady na temat tego rodzaju oświetlenia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować swoje indywidualne pomysły. Obecnie nowoczesna technologia LED pozwala na stworzenie przeróżnych projektów oświetleniowych, których jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze oświetlenie LED podbitki dachowej składało się z wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia. Połączenie świateł halogenowych, taśmami LED to bardzo często spotykany związek, który bardzo efektownie się prezentuje i zaskakuje swoją funkcjonalnością.

Oświetlenie LED podbitki dachowej

Oświetlenie LED podbitki dachowej

Oświetlenie domu w podbitce i jego montaż nie jest tematem bardzo skomplikowanym, jednak jak w każdym przypadku, warto się do niego przygotować. Montaż Tego oświetlenia należy zaplanować, przed założeniem zewnętrznych paneli podbitki. Umożliwi to bezproblemowe rozprowadzenie przewodów zasilających oraz wygodne przygotowanie otworów pod lampki w podbitce. Najbezpieczniej, gdy światełka w podbitce zamontuje elektryk z uprawnieniami, na co dzień zajmujący się prądem. Mamy wówczas gwarancję właściwego, bezpiecznego podłączenia całej instalacji i prawidłowego jej funkcjonowania. W sytuacji, oświetlenia LED podbitki dachowej podłączonej do zasilacza mamy dużo większe bezpieczeństwo, ponieważ transformator daje znacznie niższe napięcie. Ze względu na trudne warunki pracy na zewnątrz warto zasilacz umieścić wewnątrz domu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy użyć zasilacza hermetycznego.

Oprawki halogenowe na GU10Zobacz więcej
LAMPA ALEKULE G 200 Z SU-MA - 22 CMZobacz produkt

Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie domu na zewnątrz w podbitce jest instalacją zewnętrzną, dlatego musimy zwrócić baczną uwagę na wybór materiałów, jakich użyjemy do jego wykonania. Wszystkie one muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, zmiennych temperatur i warunków atmosferycznych. W przypadku wykonania podbitki drewnianej należy pamiętać, aby przewody nie stykały się bezpośrednio z drewnem. Jeśli podbitka wykonana jest ze stali, musimy zadbać o zabezpieczenie i zaizolowanie połączeń i styków. W przypadku podbitki z PCV istotne jest, żeby oprawa oświetleniowa jej nie stopiła, zbytnio się nagrzewając (na szczęście oprawy LED do podbitki dachowej nagrzewają się w niewielkim stopniu).

Oświetlenie LED podbitki dachowej

Oświetlenie LED podbitki dachowej

Jeśli oświetlenie podbitki LED służyć będzie oświetlenia np. części tarasu, wskazane jest by oczka LED do podbitki rozmieszczone były stosunkowo gęsto. Jeśli natomiast oświetlenie podbitki domu będzie miało jedynie za zadanie poprawę wizualnej strony budynku, nie jest to konieczne i oprawa do podbitki może być rozmieszczona rzadziej.

Jakiej mocy żarówkę w podbitkę ? – oświetlenie podbitki

Oświetlenie podbitki jaka moc bardzo często klienci naszego sklepu pytają nas jaką moc żarówki można dać w podbitkę. Uzależnione to jest od wielu czynników, począwszy od osobistego poczucia potrzeby światła, po rolę jaką, ma spełniać to oświetlenie. Jeżeli chcemy by oświetlenie, nie pełniło wyłącznie roli dekoracyjnej, używamy żarówek o małej mocy od 1W do maksymalnie 3 watów. Natomiast jeżeli chodzi nam o mocne doświetlenie całego domu wraz z chodnikiem, wokoło to proponujemy wszystkie żarówki powyżej 3W mocy i czym, więcej tym widniej.

Jakiej mocy żarówkę w podbitkę

Jakiej mocy żarówkę w podbitkę

Oświetlenie zewnętrzne podbitki dachowej – wnioski

Oświetlenie zewnętrzne podbitki dachowej – wnioski jakie nasuwają się podczas analizy najlepszego oświetlenia domu można zawrzeć w 3 punktach:

  1. Oświetlenie zewnętrzne musi być wodoodporne
  2. Na rodzaj oświetlenia jakie wybierzemy ma wpływ miejsce, które ma być oświetlane np. jeśli chcemy oświetlić taras najlepiej wybrać kinkiety, natomiast do oświetlenia podjazdu watro wybrać lampy najazdowe
  3. Jeśli potrzebujemy podświetlenia drzwi lub garażu warto zainwestować w lampę z czujnikiem ruchu
Oświetlenie zewnętrzne podbitki dachowej – wnioski

Oświetlenie zewnętrzne podbitki dachowej – wnioski

Podbitka dachowa i jej oświetlenie da nam poczucie komfortu, nowoczesności i wygody. Umożliwia stworzenie atrakcyjnej aranżacji, świetlnej, wyróżniając nasz dom spośród innych. Halogeny zewnętrzne LED do podbitki, nie tylko uatrakcyjniają budynek, ale rozświetlając jego najbliższą przestrzeń, zwiększają bezpieczeństwo i wygodę poruszania się wokół niego. Lampy ledowe zewnętrzne do podbitki zmniejszają wydatki w stosunku do tradycyjnego oświetlenia i posłużą zdecydowanie dłużej od niego. Szeroki wybór, rodzajów oświetlenia LED, opraw pozwala nam wybrać dokładnie to, czego oczekujemy. Oświetlenia zgodnego z naszymi oczekiwaniami i gustem, pasującego do stylu architektonicznego, w jakim wykończony jest nasz dom.

HALOGEN LED V-TAC 30W SAMSUNG CHIP CZUJNIK RUCHUZobacz produkt
NAŚWIETLACZ LED LINE PHOTON 50W 4000LM Z CZUJNIKIEM RUCHUZobacz produkt

Artykuł skupia się na oświetleniu podbitki dachowej, podkreślając jego rolę w estetyce i funkcjonalności domu. Podbitka, czyli element wykończeniowy dachu, pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale także ochronną, zabezpieczając konstrukcję dachu przed czynnikami zewnętrznymi i zwierzętami. Oświetlenie w podbitce, oprócz aspektu dekoracyjnego, zwiększa bezpieczeństwo, poprawiając widoczność wokół domu. Do wyboru mamy dwa główne typy oświetlenia podbitki: liniowe i punktowe, gdzie istotny jest wybór źródeł światła o odpowiednim kącie świecenia i klasie szczelności (minimum IP44). Oświetlenie LED, ze względu na energooszczędność, bezpieczeństwo i długowieczność, jest preferowanym rozwiązaniem. Można wykorzystać zarówno oprawy halogenowe LED, jak i taśmy LED w profilach aluminiowych. Instalacja oświetlenia wymaga odpowiedniego planowania i zabezpieczenia, a w przypadku montażu zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów. Oświetlenie powinno być dobrze przemyślane, aby harmonijnie współgrało z architekturą domu i spełniało swoje funkcje. Przy wyborze oświetlenia należy uwzględnić zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne, aby stworzyć spójną i funkcjonalną aranżację.

Oświetlenie podbitki dachowej - jakie wybrać

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 22 października 2021