Oświetlenie w podbitce dachowej – jakie wybrać?

Oświetlenie w podbitce dachowej to coraz częściej wybierany rodzaj oświetlenia, który elegancko doświetli elewację naszego domu. Oprawy LED do podbitki dachowej, które wybierzemy, powinny jednak spełniać określone wytyczne, tak aby poradziły sobie w trudnych warunkach zewnętrznych, a strumień światła docierał do ziemi. Oświetlenie  podbitki dachowej to możliwość stworzenia niesamowitej aranżacji świetlnej, dzięki której nasz dom będzie się wyróżniał wieczorami i nocą.

Doradztwo w doborze oświetlenia do podbitki dachowej

 

Oświetlenie w podbitce – czym jest?

Oświetlenie w podbitce dachowej jest formą dekoracji i rodzajem oświetlenia.  Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce należałoby wybrać w ten sposób, aby jego światło skutecznie oświetlało nie tylko elewację budynku, ale także najbliższą przestrzeń taką jak ogród, taras, czy pobliskie alejki. Za oświetlenie LED do podbitki dachowej odpowiadają oczywiście lampy, które w niej zamocujemy. Ze względu na rodzaj zastosowania oświetlenie podbitki powinno posiadać wysoką klasę szczelności – IP65 oraz być wykonane z trwałego, nierdzewnego materiału. Dlatego na oświetlenie Led elewacji domu jednorodzinnego wykorzystamy lampy do podbitki lub oprawy wykonane z aluminium. Jest to materiał, który doskonale współpracuje z oświetleniem LED (odprowadza ciepło i działa jak radiator) oraz jest na tyle trwały, że poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Wybierając oświetlenie LED do podbitki dachowej, musimy pamiętać aby źródło światła było odpowiednio chronione i zabezpieczone. Źródło światła LED to również elektronika, na którą (jak już dobrze wiemy) źle działa nadmierny pył, czy podwyższona wilgotność. Jednak odpowiednio zabezpieczone Ledy posłużą nam zdecydowanie dłużej niż tradycyjne źródło światła, a także pobór ich energii będzie znacznie niższy. Tego typu energooszczędne lampy nawet w dużej ilości nie zwiększą naszych rachunków za energię, a będą sposobem na wyjątkowe oświetlenie elewacji naszego budynku.

Jakie oświetlenie do podbitki?

Zastanawiasz się jakie oświetlenie do podbitki wybrać? Zauważ, że podbitka to miejsce, w którym możemy zamontować oświetlenie liniowe, jak i punktowe. W tego typu oświetleniu ze względu na jego wysokość zalecamy użycie źródeł światła o wąskim (skupionym kącie świecenia), których strumień światła będzie dłuższy od typowych lamp ledowych. Żarówka LED o kącie świecenia 36 st. da nam dłuższe światło niż ta o szerokim kącie 120 stopni. Oświetlenie do podbitki możemy wykonać za pomocą popularnych już żarówek LED z oprawkami halogenowymi, ale do tego celu możemy użyć także taśmy LED zamontowanej w profilu aluminiowym, czy wodoszczelnych modułów LED. Taśmy wodoodporne, które zamontujemy w podbitce i przykleimy w odpowiednim profilu, posłużą nam zdecydowanie dłużej, a ponadto będą posiadać dodatkowe zabezpieczenie, jakim będzie sama listwa aluminiowa z kloszem.

Podbitka dachu

 

Moduły hermetyczne to nic innego jak diody LED, które zostały zamknięte w szczelnej obudowie. Możemy je przyklejać bezpośrednio na powierzchnię montażową, a ich światło z jednej diody jest znacznie mocniejsze od tego ze standardowej taśmy ledowej.

Moduł LED

Jak sprytnie zamontować listwę LED

Listwa Led w podbitce dachowej musi być przymocowana do odpowiedniego profilu Led.  Listwy Led są zasilane bezpiecznym napięciem 12V, dlatego do ich podłączenia będziemy potrzebować zasilacza LED. Jeśli będzie on zamontowany na zewnątrz, to najlepiej będzie użyć do tego zasilacza hermetycznego minimum ip 67.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kilka zdjęć, które ułatwią nam zamontowanie listwy Led w podbitce. W pierwszej kolejności musimy nawiercić bardzo cienkim wiertłem otwór w profilu Led, a następnie rozwiercić go większym, tak aby wkręt do drewna mógł swobodnie przez przez otwór.  Drugim krokiem jest przykręcenie profilu do krokwi w skrajnej części, tak by przylegała do maskownicy. Z drugiej stronie profilu umieść podbitkę. Na końcu umieść taśmę Led w profilu i zasłoń kloszem.

oświetlenie dachu wokół domu
Nawiercanie profilu Led do oświetlenia dachu
listwa led w podbitce dachowej i nawiercony otwor
Otwór na panel Led do oświetlenia podbitki
oświetlenie podbitki schemat
oświetlenie podbitki schemat
Listwa led podbitka
Listwa LED podbitka

GOTOWE ROZWIĄZANIA SKLEPU SMD-LED.PL

Wypuszczany profil LED P18-2Podtynkowe profile LED produkt smd-led Taśmy LED COB produkt smd-led.pl

 

 

Jak przymocować taśmę Led w podbitce dachowej

Taśma Led w podbitce dachowej musi zostać przymocowana do profilu Led i zasłonięta kloszem. Taśma Led da jednolitą linie światła lub światło punktowe, oba sposoby doskonale sprawdzą się podczas podświetlenia elewacji. Taśma Led – podbitka na której umieścimy  odpowiedni rodzaj światła, by dał nam pożądany rezultat. Taśmę Led dzielimy na Koby – czyli taśmę, która daje nam liniowe światło. Taśma Led w podbitce dachowej może mieć różne gęstości od 150 do 600 diod na 5m długości. Czyli na 1m taśmy są umieszczone od 30 do 120 diod.

oświetlenie podbitki dachowej

Jaki przewód zastosować w podbitce.

Zadając sobie pytanie jaki przewód do oświetlenia podbitki powinniśmy wybrać, aby nasza instalacja była bezpieczna. Musimy sobie uświadomić ile źródeł światła będziemy montować w dobie nowych technologii Led śmiało możemy używać przewodów w o standardowym przekroju. Najczęściej wybieranym przewodem w montażu oświetlenia w podsufitce jest przewód YDY PZO 450/750V 3×1.5. Instalacja oświetlenia w podsufitce jest osobnym obiegiem w naszej domowej instalacji i nie wymaga większego przekroju kabla.

Jak teraz podłączyć oświetlenie

Nie wiesz jak podłączyć oświetlenie w podbitce? Z pewnością słyszałeś o połączeniach szeregowych, liniowych czy równoległych, ale nadal nie wiesz czym one się różnią. Musimy podłączyć oświetlenie w podbitce równolegle. Poniżej przedstawiamy schemat podłączenia równoległego.

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce dachowej

Zobacz również nasze inne artykuły o halogenach LED

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego

Na oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce możemy wybrać taśmy Led, które sprawią, że oświetlenie dachu wokół domu podkreśli jego walory. Takie taśmy Led możemy sterować za pomocą pilota, smartfona, czy sterownika naściennego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć kolorowe oświetlenie naszej elewacji. Taśmy LED RGB i moduły LED są ogólnie dostępne, a sterowane w tak prosty sposób, pozwolą nam na wybranie barwy światła, która najlepiej odda nasz dzisiejszy nastrój.

Sterownik LED RGB

Jak ustawić halogeny w podbitce dachowej

Halogeny w podbitce dachowej warto ustawić punktowo obok siebie w odpowiednich odległościach. Możemy alternatywnie wybrać taśmy LED z profilami, jako oświetlenie liniowe. Natomiast oświetlenie w podbitce dachowej w sposób punktowy, możemy oświetlić przez oprawy halogenowe LED zewnętrzne – są to dedykowane halogeny do podbitki. Halogeny zewnętrzne Led do podbitki powinny składać się z wodoodpornej oprawki i odpowiedniej żarówki LED. Oprawki do żarówek z klasą szczelności IP44 bądź IP65 zostały wykonane z wysokiej jakości materiału i posiadają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak przezroczysty klosz, silikonowe uszczelki i osłonę uszczelniającą. Oprawy LED do podbitki dachowej są dostępne w wielu kolorach i w kształcie zarówno koła, jak i kwadratu, dlatego każdy z naszych klientów znajdzie styl idealny dla siebie.

oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce
Oświetlenie dachu wokół domu

 

halogeny zewnętrzne do podbitki
Tego rodzaju oprawy na podbitkę możemy wyposażyć w dowolne żarówki halogenowe LED o średnicy 50 mm. Mogą być to zarówno żarówki LED GU10, jak i MR16. W przypadku tych pierwszych będzie to świetny wybór, jeżeli chodzi o lampy zasilane napięciem 230V. Jeśli natomiast chcemy, aby oświetlenie w podbitce było zasilane bezpiecznym napięciem, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą żarówki LED MR16. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy wcześniej najlepiej w oświetleniu elewacji sprawdzą się żarówki o wąskim kącie święcenia, wyposażone w specjalną soczewkę. Może również pokusić się o oprawy podtynkowe ze zintegrowanym źródłem światła. Wtedy jednak musimy pamiętać, aby posiadała także podwyższoną szczelność oraz o tym, że nie wymienimy w nich już samej żarówki, a będziemy musieli wymienić całą lampę.

halogeny w podbitce

Poniżej przedstawiamy Państwu różnicę w oświetleniu, przy wyborze żarówki LED GU10 o kącie świecenia 36, 60 i 120 stopni. W ramach porównania do testów użyliśmy także tradycyjnej żarówki halogenowej.

Żarówki LED GU10 porównanie

Do testów użyliśmy żarówek LED GU10 o mocy 3W oraz żarówki halogenowej, której moc wynosiła 50W. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że pomimo dużej różnicy w poborze energii, Ledy emitują więcej światła, od swoich tradycyjnych zamienników. Tutaj zwróćmy uwagę jednak na rozproszenie światła. W przypadku halogenu i żarówki o szerokim kącie świecenia możemy zauważyć, że tego rodzaju źródła światła emitują bardziej rozproszone światło, które jest silniejsze przy samym jego źródle. W przypadku wąskiego kąta świecenia strumień światła jest zdecydowanie silniejszy przy podłożu, jak i jego światło lepiej oświetla powierzchnie elewacji.

GOTOWE ROZWIĄZANIA SKLEPU SMD-LED.PL

Okrągłe oprawy halogenowe produkt smd-led.plZewnętrzne oprawy halogenowe produkt smd-led.plOprawy halogenowe produkt smd-led.pl

 

 

Warto wiedzieć w jakich ostępach ustawić halogen

Możesz ustawić oświetlenie w podbitce jak gęsto będziesz chciał, ale zastanówmy się czy jest jedna optymalna odległość. Wiele ludzi mocuje halogeny zbyt gęsto. Są tacy, którzy montują halogeny nawet co 1m. Zbyt mocne oświetlenie domu nie ma większego sensu, ze względu na ekologiczny aspekt. Biorąc pod uwagę niski dom parterowy ustawiamy halogeny od 2m do 3m od siebie, tak aby oświetlenie wokół domu poprawiło wyłącznie jego widoczność. 

Oświetlenie LED podbitki dachowej

Oświetlenie LED w podbitce dachowej to bardzo obszerny temat, który możemy zrealizować na wiele różnych sposobów. Powyższe propozycje są to wyłącznie nasze przemyślenia i porady na temat tego rodzaju oświetlenia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować swoje indywidualne pomysły. Obecnie nowoczesna technologia LED pozwala na stworzenie przeróżnych projektów oświetleniowych, których jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze oświetlenie LED podbitki dachowej składało się z wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia. Połączenie świateł halogenowych, taśmami LED to bardzo często spotykany związek, który bardzo efektownie się prezentuje i zaskakuje swoją funkcjonalnością.

oświetlenie led podbitki dachowej

Jakiej mocy żarówkę w podbitkę ?

Oświetlenie podbitki jaka moc bardzo często klienci naszego sklepu pytają nas jaką moc żarówki można dać w podbitkę. Uzależnione to jest od wielu czynników, począwszy od osobistego poczucia potrzeby światła, po rolę jaką, ma spełniać to oświetlenie. Jeżeli chcemy by oświetlenie, nie pełniło wyłącznie roli dekoracyjnej, używamy żarówek o małej mocy od 1W do maksymalnie 3 watów. Natomiast jeżeli chodzi nam o mocne doświetlenie całego domu wraz z chodnikiem, wokoło to proponujemy wszystkie żarówki powyżej 3W mocy i czym, więcej tym widniej.

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym

przez

Post Author: Rafał Brzeziński