Spis treści

Oświetlenie w sklepie spożywczym – jak je zaprojektować?

Oświetlenie sklepowe to bardzo szerokie pojęcie, które składa się tak naprawdę z kilku dziedzin. Pierwsza z nich to oczywiście ogólne oświetlenie, którego celem jest równomiernie rozświetlenia całego obszaru naszego sklepu. Kolejnym jest oczywiście oświetlenie ekspozycji, które może mieć bardzo ważny wpływ na odbiór towaru przez klienta oraz jego sprzedaż. Bardzo często lepiej wyeksponowane światłem produkty sprzedają się dużo lepiej niż te znajdujące się w ciemnym zakamarku. Świętnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oświetlenia ekspozycji.  W naszym wpisie postaramy się Państwu doradzić jakie lampy sklepowe najlepiej wybrać oraz czym kierować się, aby nasze oświetlenie było energooszczędne, trwałe, a przede wszystkim funkcjonalne.

oswietlenie w sklepie spozywczym baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego biznesu

Oświetlenie sklepu spożywczego

Oświetlenie sklepowe LED bardzo często wybierane jest do sklepów spożywczych, które wymagają spełnienia od lamp odpowiednich standardów. Oświetlenie sklepu spożywczego, a zwłaszcza oświetlenie do sklepu mięsnego, powinno być przeznaczone do podwyższonych wymagań sanitarnych, czyli posiadać podwyższony wskaźnik ochrony, łatwość czyszczeniu, nie posiadać szkodliwych pierwiastków chemicznych i zawierać jednolitą obudowę, bez niebezpiecznych elementów. Specjalistyczne oświetlenie dedykowane do oświetlania produktów spożywczych wykonane jest tak, aby było bezpieczne przy pracy w bezpośrednim kontakcie z żywnością.

Oświetlenie sklepu spożywczego

Oświetlenie sklepu spożywczego

Potwierdzeniem bezpieczeństwa jego użytkowania są odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające przydatność dla branży spożywczej. Oświetlenie sklepu mięsnego zawsze będzie wyróżniać się na tle innych, ze względu na to, że w większości przypadków mamy tam do czynienia z otwartą żywnością, niezabezpieczoną opakowaniem zewnętrznym. Niezależnie czy będzie to świetlówka do mięsa, czy profesjonalna lampa LED do mięsa, zagwarantują one atrakcyjny wygląd sprzedawanego mięsa i wydłużenie okresu jego świeżości co zapewni zwiększenie sprzedaży produktów mięsnych i wędliniarskich.

Oświetlenie sklepowe

Oświetlenie sklepowe sufitowe jest równie ważne co jego zewnętrzne doświetlenie. Zwłaszcza zimną, kiedy to ciemno robi się znacznie wcześniej, ważne jest, aby klienci łatwo dostrzegli nasz sklep, przechodząc obok niego, czy jadąc samochodem. Odpowiednia reklama światłem może przynieść nam ogromne korzyści marketingowe i sprzedażowe. Należy pamiętać jednak o rozsądnym dobraniu lamp, tak aby nie było zbyt ciemno, ani to światło nie oślepiało potencjalnych klientów.

Oświetlenie sklepowe sufitowe

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach spożywczych

Sklep spożywczy podobnie jak inne miejsca, w których pracują ludzie, powinien posiadać odpowiednie natężenie światła, za które odpowiadają normy PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004. Dodatkowo w przypadku obiektów, w których znajduje się żywność, są parametry techniczne lamp świetlnych, które powinny być dopasowane odpowiednio do branży. Oświetlenie sklepu spożywczego może również odgrywać niebagatelną rolę i wydłużyć lub skrócić przydatność do spożycia mięsa, czy ryb. Tradycyjne lampy, które dosyć szybko się osiągały wysokie temperatury pracy, zdecydowanie szkodziły takim wyrobom. Dzisiaj lampy ledowe po pewnym czasie użytkowania podnoszą swoją temperaturę, lecz jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku opraw starego typu. Tutaj w przypadku produktowego oświetlenia najczęściej stosuje się światło neutralne oraz zimne o wysokim wskaźniku CRI. Dobrze oświetlone mięsa, bułki, czy inne produkty, których jakość nie odbiega od normy zdecydowanie, zwiększą zaufanie klientów, a także będą miały znaczący wpływ na ich dobrą sprzedaż.

Oświetlenie ekspozycji

CZARNA SZYNOWA LAMPA LED 27W MDR BRANTA METALICA 940 60ST - 4000KZobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA - CZARNYZobacz produkt
REFLEKTOR LED SZYNOWY PRO BRANTA LUX 27W Zobacz produkt
REFLEKTOR SZYNOWY MADARA MINI II - CZARNYZobacz produkt

Zacznijmy od oświetlenia wewnętrznego, czyli tego, jakie lampy sklepowe najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie ekspozycji. Tutaj bardzo często w większych marketach, hipermarketach spotkamy się z lampami szynowymi. Oświetlenie szynowe wiedzie prym, jeżeli chodzi nam o wyeksponowanie ekspozycji każdego z naszych produktów. Imponuje też swoją mobilnością, lampy szynowe możemy w każdej chwili konfigurować, samo ich ustawienie, jak i nachylenie. Reflektory szynowe zostały wyposażone w specjalne soczewki skupiające, dzięki czemu otrzymujemy wąski kąt świecenia. Tego typu lampy zawieszone nawet na dosyć dużej wysokości, nie stracą na swojej sile świecenia.

Lampy sklepowe

Kolejną moją propozycją, jeżeli chodzi o oświetlenie ekspozycji są świetlówki T5 ze zintegrowaną obudową. Są to nieduże lampy liniowe, dostępne w długościach od 30 do nawet 120 cm. Mimo małych gabarytów emitują dość silny strumień świetlny i idealnie sprawdzą się do oświetlenia towarów znajdujących się na półkach sklepowych. Należy pamiętać, że posiadają one szeroki kąt świecenia, dlatego najlepiej sprawdzą się blisko eksponowanych przez nas towarów. Do oświetlenia konkretnych grup towarów warto wykorzystać specjalistyczne świetlówki, zaprojektowane i wykonane z myślą o konkretnym ich przeznaczeniu. Warto więc wykorzystać profesjonalne świetlówki do pieczywa czy chociażby świetlówki LED do sera.

Oświetlenie ekspozycji

Lampy sklepowe

Oświetlenie sklepowe i jego ceny, dzięki coraz większej popularności oświetlenia LED nie są dzisiaj zbytnio wygórowane. Wydajne i niezawodne lampy służące jako oświetlenie sklepowe sufitowe kupimy już za jedyne kilkadziesiąt złotych, a dostępne będą również modele, posiadające możliwość liniowego łączenia, które pozwolą nam na stworzenie jednolitych ciągów świetlnych. Nie opłaca się więc obecnie projektować oświetlenie sklepowe, wykorzystując używane lampy, ponieważ nowe kupimy w podobnej cenie, a w dodatku otrzymamy na nie minimum 2 – letnią gwarancję.

Oświetlenie sklepowe LED

Jako oświetlenie sklepowe ogólne cały czas najczęściej wykorzystywane są oprawy ze świetlówkami, ale obecnie wyłącznie z tymi wykonanymi w technologii LED. Jest to niezwykle atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które pozwoli nam również w każdej chwili wymienić źródło światła, bez potrzeby wymiany całej lampy. Dzisiaj świetlówki LED dostępne są w przeróżnych mocach i barwach światła, dlatego zawsze dobierzemy oświetlenie sklepowe LED do własnych, indywidualnych preferencji.

Oprawy ze świetlówkami

Kolejną bardzo ciekawą alternatywą są lampy liniowe LED. Jest to nowoczesny zamiennik standardowych opraw ze świetlówkami, który został jednak wyposażony w zintegrowane źródło światła. Może być to zarówno zwykła lampa liniowa, jak i taka ze szczelną obudową IP65, która będzie odporna na pył, czy podwyższoną wilgotność. Oświetlenie liniowe, jak sama nazwa wskazuje, zostało przystosowane do liniowego łączenia. Jest to rodzaj lamp, w których większość modeli posiada możliwość wpinania jedna w drugą i tworzenia ciągów świetlnych.

 

oswietlenie w sklepie spozywczym

Oświetlenie w sklepie spożywczym

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 4 czerwca 2019