Art Deco

Oświetlenie w stylu art deco

Styl art deco to połączenie luksusu, artyzmu i precyzji. To jeden z trudniejszych wystrojów wnętrz, wymagający doświadczenia, poczucia smaku i znajomości sztuki. Wyjątkowy klimat takiej aranżacji podkreślają odpowiednio dobrane lampy. Jakie oświetlenie idealnie wpiszą się w styl art deco?

Art deco – charakterystyka stylu

Styl art deco powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, jako odpowiedź artystów i projektantów na wszechobecny chaos secesyjny. Stworzono nowy, bardziej ułożony i użyteczny styl, który zapoczątkował produkcję wyrobów zdobniczych na wielką skalę. Pomimo tego, że z założenia miał być funkcjonalny i otwarty na szeroką grupę odbiorów, stał się na tyle luksusowy, że aż niedostępny. Dzisiaj aranżacja w artystycznym stylu jest bardziej dostępna, ale nadal utrzymuje swoje pierwotne założenia o wnętrzu luksusowym, które łączy klasyczny wystrój z nowoczesnymi formami. Co istotne i warte podkreślenia, aranżacja wnętrza w stylu art deco nie wymaga przeprowadzenia remontu mieszkania – niekiedy wystarczy wprowadzenie kilku dodatków. Współczesny art deco to połączenie dekoracji z epok dawnych z elementami stylu skandynawskiego, a nawet loftowego lub industrialnego. Co wyróżnia styl art deco?

 • symetria i harmonia,
 • formy zdobnicze połączone z geometrią,
 • lakierowane meble,
 • kanapy pełniące funkcję półek, bieliźniarek,
 • meble zdobione marmurem, złotem, kością słoniową,
 • rzeźby przedstawiające sceny dynamiczne,
 • odwoływanie się do stylu klasycznego.

Oświetlenie w stylu art deco

Planując mieszkanie w stylu art deco musimy pamiętać, że oświetlenie odgrywa w nim znaczącą rolę. Najwięcej artystycznego klimatu nadają wnętrzom lampy wiszące. Eleganckie, stylizowane na starodawne żyrandole zdecydowanie najlepiej oddają atmosferę stylu. Duże, ciężkie lampy ozdobione kryształkami, szkłem lub mini lusterkami to strzał w dziesiątkę. Materiały, jakie najlepiej się sprawdzą to metal – szczególnie chromowany lub w kolorze brudnego złota, drewno i szkło. Ciekawy efekt tworzą otwarte żyrandole z dużą liczbą skierowanych ku górze, odsłoniętych żarówek. Jeśli wybieramy abażur to zdecydowanie szklany, który w połączeniu z metalem stworzy nowoczesną, ale ekskluzywną ozdobę. Dawniej szklane abażury malowano na odważne, wyraziste kolory, np. krzykliwą czerwień czy szafirowy błękit. Innym materiałem, idealnie oddającym styl art deco jest porcelana. Wykonane z niej abażury lamp to kunsztowne dopełnienie wnętrza z artystycznym sznytem. Mocnym motywem oświetlenia art deco jest geometria, zarówno w samych kształtach lamp – koła, prostokąty, trójkąty, jak i we wzorach, typu zygzaki czy szewrony.

Oświetlenie art deco charakteryzują przede wszystkim:

 • geometryczne wzory,
 • długie, pionowe formy,
 • wykończenie: stal, chrom, brąz, złoto, mosiądz,
 • duże wymiary, sprawdzające się w przestronnych wnętrzach,
 • pałacowy wygląd i artystyczny design,
 • naturalne materiały o wysokiej jakości.

Na przestrzeni lat styl art deco znacznie ewoluował i choć nadal jest jednym z najbardziej wymagających, obecnie pozwala na więcej dowolności oraz mieszanie i wplatanie innych stylów, które razem tworzą niepowtarzalne wnętrza.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.