Spis treści

Oświetlenie w stylu boho: jakie wybrać?

Styl boho coraz mocniej dominuje w aranżacji wnętrz. Jego wyróżnikiem są naturalne materiały i różnorodność kolorów – zwłaszcza jeśli chodzi o dodatki. Jak wybrać oświetlenie, które będzie pasować do takiego wnętrza?

Oświetlenie w stylu boho

lampa-wiszaca-vimini-white-1xe27LAMPA WISZĄCA VIMINI WHITE 1XE27Zobacz produkt
lampa-wiszaca-vimini-natural-wood-1xe27LAMPA WISZĄCA VIMINI NATURAL WOOD 1XE27Zobacz produkt
lampa-wiszaca-mandelino-naturalne-drewnoLAMPA WISZĄCA MANDELINO NATURALNE DREWNOZobacz produkt

Mieszkanie w stylu boho: czym się wyróżnia na tle innych?

Styl boho zaczął być popularny w latach 70. XX w.; samo określenie „boho” to nawiązanie do „bohemy”, czyli francuskiej cyganerii, znanej z umiłowania do wolności i niezależności, żyjącej nieustannie w drodze i zachwycającej się naturą. Styl boho został jednocześnie zrodzony na kanwie fascynacją oryginalnych rozwiązań i kulturą etniczną, która zdaniem wielu osób jest „bardziej autentyczna”. Stąd też zainteresowanie naturalnymi materiałami i egzotycznymi ozdobami (inspirowanymi m.in. Afryką czy Ameryką Południową) o wyrazistych, energetycznych kolorach. Obecnie styl boho to jednak nieco bardziej stonowane odcienie – zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Nie zrezygnowano jednak przy tym z naturalnych materiałów i oryginalnych akcentów. W stylu boho urządzane są niemal wszystkie nowe lokale Kraków, Warszawa czy Gdańsk to miasta, w których taki wystrój mieszkania jest szczególnie popularny.

Oświetlenie w mieszkaniu w stylu boho: na co postawić?

Przy urządzaniu mieszkania w stylu boho niezwykle istotne są dodatki i dekoracje. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jakie oświetlenie wybrać, by było spójne z wystrojem mieszkania?

Po pierwsze – w mieszkaniu w stylu boho należy postawić na stonowane, nastrojowe oświetlenie. Z tego względu warto rozważyć całkowitą rezygnację z klasycznego oświetlenia sufitowego – z wyjątkiem kuchni, która powinna być dobrze doświetlona niezależnie od wystroju wnętrza. Tradycyjne żyrandole czy kinkiety w salonie czy sypialni z powodzeniem mogą zastąpić natomiast klimatyczne lampiony.

Jeśli chodzi o oświetlenie w salonie, dobrym pomysłem może być również zakup lamp podłogowych i stołowych. Umieszczone w różnych częściach pomieszczenia sprawią, że stanie się ono przytulniejsze.

Sprawdź nasze wszystkie artykuły o efektownym oświetleniu domowych wnętrz

Kolory ziemi: beż, brązy i żółcie

Aby oświetlenie pasowało do stylu boho, warto postawić na wszystkie możliwe odcienie ziemi – beż, kolor drewna, ciepłe brązy, ale także rudości czy osłony w kolorze khaki. Świetnym wyborem będą lampy wykonane z wikliny czy bambusa. Co jednak istotne, w stylu boho nie brakuje też miejsca na żółcie i złoto – bogato zdobiony lampion może pasować do wnętrza urządzonego w tym stylu, pod warunkiem, że nie będzie przytłaczał przestrzeni.

Przy doborze oświetlenia warto też pamiętać o wyborze żarówek o odpowiednich parametrach. Dobrze, jeśli będą to żarówki nieco ciemniejsze, o żółtej lub nawet pomarańczowej barwie. Warto też postawić na żarówki ledowe – bardziej przyjazne środowisku.

lampa-wiszaca-alexiaLAMPA WISZĄCA ALEXIAZobacz produkt
kinkiet-k-4378-z-serii-sevanaKINKIET K-4378 Z SERII SEVANAZobacz produkt
lampa-wiszaca-elzaLAMPA WISZĄCA ELZAZobacz produkt

Stylowe świeczniki i girlandy świetlne jako uzupełnienie tradycyjnego oświetlenia

Świetnym dopełnieniem oświetlenia w mieszkaniu w stylu boho mogą być stylowe świeczniki czy girlandy świetlne – np. popularne cotton balls. Oprócz dodatkowego źródła światła będą stanowić także świetną dekorację.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 maja 2021