Spis treści

Oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu — na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w magazynach, halach i zakładach produkcyjnych jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa. To od niego zależy jakość wykonywanej pracy i bezpieczeństwo pracowników. W niektórych zakładach, gdzie nie występuje zapylenie, można stosować tradycyjne lampy i oprawy przeznaczone do tego typu obiektów. W budynkach, gdzie zapylenie przekracza dozwolony poziom, należy jednak korzystać z dedykowanych rozwiązań, które nie tylko służą dłużej, ale również zapewniają większy stopień bezpieczeństwa.

W dzisiejszym artykule poruszymy kwestie związane z oświetleniem w zakładach o dużym zapyleniu. Omówimy, jakie lampy należy w takich obiektach stosować, oraz w jaki sposób zmodernizować stare oświetlenie, aby spełniało obecne normy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystać lampy hermetyczne z wysoką klasą szczelności. 

Darmowy projket oświetlenia

Darmowy projekt oświetlenia

Jak dbać o oświetlenie w dużym zapyleniu

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia do zakładu o wysokim zapyleniu nie jest łatwe. Niestety, jeszcze trudniejsze jest utrzymanie stworzonego systemu w nienagannym stanie. Wielu przedsiębiorców wykonuje mądry krok, decydując się na nowoczesne rozwiązania, mogące służyć przez wiele lat, jednak nie dba o zakupione oprawy LED w odpowiedni sposób. Przez to wydane pieniądze lądują w błocie, a właściciele zakładów zmuszeni są do zakupu nowych lamp lub opraw do pomieszczeń. Jeżeli zależy Ci na bezawaryjnym działaniu oświetlenia przez wiele lat:

  • Dbaj o konserwację instalacji oświetleniowej – wiele osób nie decyduje się na sprawdzenie stanu oświetlenia, ponieważ uważają, że to strata pieniędzy. W rzeczywistości, oszczędzenie kilku złotych może wiązać się z o wiele wyższymi kosztami. Zadbaj więc o systematyczne czyszczenie opraw, kontrolę pracy styków, osadzenie chwytu oraz szczelność obudowy. To proste czynności, które pozwolą zaoszczędzić sporo gotówki.
  • Korzystaj z usług specjalistów – jeśli chcesz mieć pewność, że zlecone zadanie zostało wykonane porządnie, zatrudnij fachowca. Oszczędzanie na ludziach nigdy nie jest dobrym pomysłem.
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację lamp – każda lampa jak i oprawa musi być odpowiednio wentylowana. Gdy którykolwiek z elementów się przegrzeje, może dojść do przepalenia układu i awarii systemu oświetlenia.
  • Stosuj się do zaleceń zapisanych w instrukcji – przestrzegaj zalecenia zawarte w instrukcji, nawet gdy lampy posiadają długą gwarancję. Podczas analizy producenta może okazać się, że gwarancja nie zostanie udzielona, ponieważ lampa była użytkowana w niewłaściwy sposób.
  • Utylizuj zużyte lampy – jeśli jakakolwiek z lamp przestała działać, pamiętaj o tym, by nie wyrzucać ich do kosza na odpady zmieszane. Tego typu produktów należy pozbyć się w przeznaczonych miejscach zbiórki.

Oprócz tego pamiętaj, by stosować odpowiednie przewody elektroenergetyczne i wysokiej jakości źródła napięcia. Nawet niewielkie spadki lub wahania napięcia mogą wpływać na żywotność oświetlenia.

Jakie lampy stosować w dużym zapyleniu

Żeby oprawy i lampy przemysłowe działały prawidłowo, nie mogą się do nich dostawać żadne zanieczyszczenia. W zakładach o wysokim poziomie zapylenia należy zatem stosować oświetlenie, które odporne jest na wszelkiego typu kurz i pył oraz posiada niezbędne certyfikaty do pracy w ekstremalnych warunkach.

Na rynku można znaleźć sporo urządzeń reklamujących się jako idealne rozwiązanie do zakładów o dużym współczynniku zapylenia. Nie wszystkie jednak posiadają niezbędne certyfikaty, a dodatkowo wiele z nich mimo szczelności nie charakteryzuje się odpowiednimi parametrami świetlnymi.

Jedną z polecanych lamp do tego typu pomieszczeń, jest oprawa hermetyczna liniowa TRI-Proof posiadająca klasę szczelności IP 65, zapobiegającą dostawaniu się do niej pyłu oraz strug wody. Dodatkowo jej moc oraz temperatura barwowa spełnia wszystkie wymagania do zakładów i hal magazynowych, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w tego typu miejscach.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakimi klasami szczelności charakteryzują się inne popularne oprawy LED, zapoznaj się z poniższą tabelką.

Oświetlenie w halach o dużym zapyleniu

Oświetlenie w halach o dużym zapyleniu

 

Klasa szczelności

Klasa szczelności

Jak widzisz, wszystkie lampy z klasą szczelności powyżej IP 50 nadają się do montażu w zakładach o dużym zapyleniu.

Dlaczego powinno stosować się lampy dostosowane do pomieszczeń mocno zapylonych

Zakładając halę produkcyjną lub magazyn, każdy przedsiębiorca chce zminimalizować wysokość inwestycji. Niektóre osoby wybierają przez to tanie lampy nieposiadające wymaganych certyfikatów, co na dłuższą metę jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Prędzej czy później dojdzie do awarii jednej lampy lub całego systemu oświetlenia, co będzie wiązać się z o wiele wyższymi kosztami naprawy, niż początkowa inwestycja w odpowiednie oświetlenie. Warto zatem już na etapie projektowania wybrać takie produkty, które w 100% będą spełniać nasze oczekiwania i sprawdzą się podczas pracy w trudnych warunkach.

Jak oświetlić zakład o dużym zapyleniu

Jak oświetlić zakład o dużym zapyleniu

Sprawdź jakie oświetlenie przemysłowe wybrać

Jak zmodernizować stare oświetlenie według nowych przepisów

Nowoczesne oświetlenie LED cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jest ono nie tylko tańsze i prostsze w utrzymaniu, ale pozwala również zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo najnowocześniejsze systemy pozwalają optymalnie wykorzystać momenty, w których oświetlenie nie jest potrzebne, co również wpływa na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zmodernizować stare oświetlenie według nowych przepisów, już spieszymy z pomocą. Powinieneś:

  1. Ustalić jakie zadania ma spełniać Twój obiekt. W zależności od rodzaju budynku będziesz potrzebować inne oświetlenie. Ustal, czym zajmują się pracownicy i jakie są ich potrzeby.
  2. Podzielić halę na strefy. Większość zakładów można podzielić na kilka stref: przyjmowania i wydawania towarów, produkcyjną i magazynowania. Każda z nich wymaga nieco innego oświetlenia, co musisz uwzględnić w swoim projekcie. Pamiętaj też, że w zależności od tego, co produkuje Twoja firma, natężenie oświetlenia może się różnić. Im bardziej precyzyjne prace wykonują pracownicy, tym światło powinno być intensywniejsze.
  3. Wybrać odpowiednie typy oświetlenia. Jeśli modernizujesz oświetlenie w zakładzie o dużym zapyleniu, skup się wyłącznie na lampach i oprawach z odpowiednią klasą szczelności. W sklepie smd-led.pl bez problemu znajdziesz lampy hermetyczne idealnie nadające się do tego typu zakładów.
  4. Sprawdzić instalację elektryczną. Wszystko, z czego się korzysta, z czasem się zużywa. Modernizując oświetlenie, warto zwrócić uwagę na przewody, które mogą okazać się uszkodzone lub wyczerpane całodobową pracą. O wiele lepiej jest je wymienić od razu, niż powtarzać remont zakładu za kilka lat.
  5. Zainstalować oświetlenie awaryjne. Podczas modernizacji oświetlenia nie zapomnij również o zasilaniu i oświetleniu awaryjnym. Te od kilkunastu lat jest wymagane w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy.

Zobacz jak powstaje projekt oświetlenia i czy będzie Ci potrzebny

Jak widzisz, oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu nie różni się zbytnio od tego w tradycyjnych halach produkcyjnych. Główną różnicą jest precyzja wykonania i szczelność, która zapobiega dostawaniu się kurzu i pyłu do środka urządzeń.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 grudnia 2021