Spis treści

Oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu — na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w magazynach, halach i zakładach produkcyjnych jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa. To od niego zależy jakość wykonywanej pracy i bezpieczeństwo pracowników. W niektórych zakładach, gdzie nie występuje zapylenie, można stosować tradycyjne lampy i oprawy przeznaczone do tego typu obiektów. W budynkach, gdzie zapylenie przekracza dozwolony poziom, należy jednak korzystać z dedykowanych rozwiązań, które nie tylko służą dłużej, ale również zapewniają większy stopień bezpieczeństwa. Oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu — na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszym artykule poruszymy kwestie związane z oświetleniem w zakładach o dużym zapyleniu. Omówimy, jakie lampy należy w takich obiektach stosować, oraz w jaki sposób zmodernizować stare oświetlenie, aby spełniało obecne normy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystać lampy hermetyczne z wysoką klasą szczelności. 

Darmowy projket oświetlenia

Darmowy projekt oświetlenia

Najlepsze lampy hermetyczne które często wybierają nasi klienci:

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Jak dbać o oświetlenie w dużym zapyleniu

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia do zakładu o wysokim zapyleniu nie jest łatwe. Niestety, jeszcze trudniejsze jest utrzymanie stworzonego systemu w nienagannym stanie. Wielu przedsiębiorców wykonuje mądry krok, decydując się na nowoczesne rozwiązania, mogące służyć przez wiele lat, jednak nie dba o zakupione oprawy LED w odpowiedni sposób. Przez to wydane pieniądze lądują w błocie, a właściciele zakładów zmuszeni są do zakupu nowych lamp lub opraw do pomieszczeń. Jeżeli zależy Ci na bezawaryjnym działaniu oświetlenia przez wiele lat:

  • Dbaj o konserwację instalacji oświetleniowej – wiele osób nie decyduje się na sprawdzenie stanu oświetlenia, ponieważ uważają, że to strata pieniędzy. W rzeczywistości, oszczędzenie kilku złotych może wiązać się z o wiele wyższymi kosztami. Zadbaj więc o systematyczne czyszczenie opraw, kontrolę pracy styków, osadzenie chwytu oraz szczelność obudowy. To proste czynności, które pozwolą zaoszczędzić sporo gotówki.
  • Korzystaj z usług specjalistów – jeśli chcesz mieć pewność, że zlecone zadanie zostało wykonane porządnie, zatrudnij fachowca. Oszczędzanie na ludziach nigdy nie jest dobrym pomysłem.
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację lamp – każda lampa jak i oprawa musi być odpowiednio wentylowana. Gdy którykolwiek z elementów się przegrzeje, może dojść do przepalenia układu i awarii systemu oświetlenia.
  • Stosuj się do zaleceń zapisanych w instrukcji – przestrzegaj zalecenia zawarte w instrukcji, nawet gdy lampy posiadają długą gwarancję. Podczas analizy producenta może okazać się, że gwarancja nie zostanie udzielona, ponieważ lampa była użytkowana w niewłaściwy sposób.
  • Utylizuj zużyte lampy – jeśli jakakolwiek z lamp przestała działać, pamiętaj o tym, by nie wyrzucać ich do kosza na odpady zmieszane. Tego typu produktów należy pozbyć się w przeznaczonych miejscach zbiórki.

Oprócz tego pamiętaj, by stosować odpowiednie przewody elektroenergetyczne i wysokiej jakości źródła napięcia. Nawet niewielkie spadki lub wahania napięcia mogą wpływać na żywotność oświetlenia.

Jakie lampy stosować w dużym zapyleniu

Żeby oprawy i lampy przemysłowe działały prawidłowo, nie mogą się do nich dostawać żadne zanieczyszczenia. W zakładach o wysokim poziomie zapylenia należy zatem stosować oświetlenie, które odporne jest na wszelkiego typu kurz i pył oraz posiada niezbędne certyfikaty do pracy w ekstremalnych warunkach.

Na rynku można znaleźć sporo urządzeń reklamujących się jako idealne rozwiązanie do zakładów o dużym współczynniku zapylenia. Nie wszystkie jednak posiadają niezbędne certyfikaty, a dodatkowo wiele z nich mimo szczelności nie charakteryzuje się odpowiednimi parametrami świetlnymi.

Jedną z polecanych lamp do tego typu pomieszczeń, jest oprawa hermetyczna liniowa TRI-Proof posiadająca klasę szczelności IP 65, zapobiegającą dostawaniu się do niej pyłu oraz strug wody. Dodatkowo jej moc oraz temperatura barwowa spełnia wszystkie wymagania do zakładów i hal magazynowych, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w tego typu miejscach.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakimi klasami szczelności charakteryzują się inne popularne oprawy LED, zapoznaj się z poniższą tabelką.

Oświetlenie w halach o dużym zapyleniu - oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu

Oświetlenie w halach o dużym zapyleniu – oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu

 

Klasa szczelności

Klasa szczelności

Jak widzisz, wszystkie lampy z klasą szczelności powyżej IP 50 nadają się do montażu w zakładach o dużym zapyleniu.

Lampy przemysłowe

Lampy przemysłowe to nowoczesny zamiennik tradycyjnych źródeł światła. Nowoczesne lampy przemysłowe to perfekcyjne oświetlenie warsztatów, hal i magazynów. Każda lampa przemysłowa w 2023 roku musi spełniać określone wymagania i normy. Lampa przemysłowa musi posiadać między innymi podwyższoną klasę szczelności czy wysoką klasę IK. Każda lampa przemysłowa to poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności pracy. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony w której znajdziesz odpowiednia lampę dla siebie.

Zobacz produkty

Dlaczego powinno stosować się lampy dostosowane do pomieszczeń mocno zapylonych

Zakładając halę produkcyjną lub magazyn, każdy przedsiębiorca chce zminimalizować wysokość inwestycji. Niektóre osoby wybierają przez to tanie lampy nieposiadające wymaganych certyfikatów, co na dłuższą metę jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Prędzej czy później dojdzie do awarii jednej lampy lub całego systemu oświetlenia, co będzie wiązać się z o wiele wyższymi kosztami naprawy, niż początkowa inwestycja w odpowiednie oświetlenie. Warto zatem już na etapie projektowania wybrać takie produkty, które w 100% będą spełniać nasze oczekiwania i sprawdzą się podczas pracy w trudnych warunkach.

Jak oświetlić zakład o dużym zapyleniu - oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu

Jak oświetlić zakład o dużym zapyleniu – oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu

Sprawdź jakie oświetlenie przemysłowe wybrać

Jak zmodernizować stare oświetlenie według nowych przepisów – oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu

Nowoczesne oświetlenie LED cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jest ono nie tylko tańsze i prostsze w utrzymaniu, ale pozwala również zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo najnowocześniejsze systemy pozwalają optymalnie wykorzystać momenty, w których oświetlenie nie jest potrzebne, co również wpływa na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zmodernizować stare oświetlenie według nowych przepisów, już spieszymy z pomocą. Powinieneś:

  1. Ustalić jakie zadania ma spełniać Twój obiekt. W zależności od rodzaju budynku będziesz potrzebować inne oświetlenie. Ustal, czym zajmują się pracownicy i jakie są ich potrzeby.
  2. Podzielić halę na strefy. Większość zakładów można podzielić na kilka stref: przyjmowania i wydawania towarów, produkcyjną i magazynowania. Każda z nich wymaga nieco innego oświetlenia, co musisz uwzględnić w swoim projekcie. Pamiętaj też, że w zależności od tego, co produkuje Twoja firma, natężenie oświetlenia może się różnić. Im bardziej precyzyjne prace wykonują pracownicy, tym światło powinno być intensywniejsze.
  3. Wybrać odpowiednie typy oświetlenia. Jeśli modernizujesz oświetlenie w zakładzie o dużym zapyleniu, skup się wyłącznie na lampach i oprawach z odpowiednią klasą szczelności. W sklepie smd-led.pl bez problemu znajdziesz lampy hermetyczne idealnie nadające się do tego typu zakładów.
  4. Sprawdzić instalację elektryczną. Wszystko, z czego się korzysta, z czasem się zużywa. Modernizując oświetlenie, warto zwrócić uwagę na przewody, które mogą okazać się uszkodzone lub wyczerpane całodobową pracą. O wiele lepiej jest je wymienić od razu, niż powtarzać remont zakładu za kilka lat.
  5. Zainstalować oświetlenie awaryjne. Podczas modernizacji oświetlenia nie zapomnij również o zasilaniu i oświetleniu awaryjnym. Te od kilkunastu lat jest wymagane w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy.

Zobacz jak powstaje projekt oświetlenia i czy będzie Ci potrzebny

Jak widzisz, oświetlenie w zakładach o dużym zapyleniu nie różni się zbytnio od tego w tradycyjnych halach produkcyjnych. Główną różnicą jest precyzja wykonania i szczelność, która zapobiega dostawaniu się kurzu i pyłu do środka urządzeń.

W artykule skoncentrowaliśmy się na kluczowych aspektach związanych z oświetleniem w zakładach o dużym zapyleniu. Podkreśliliśmy, że odpowiednie oświetlenie w takich miejscach ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności pracy. Zwróciliśmy uwagę na konieczność stosowania specjalnych lamp hermetycznych z wysoką klasą szczelności, które są odporne na kurz i pył oraz posiadają niezbędne certyfikaty do pracy w trudnych warunkach. Omówiliśmy również istotność regularnej konserwacji instalacji oświetleniowej, zaznaczając, jak ważne jest regularne czyszczenie opraw i kontrola całego systemu. Podkreśliliśmy także znaczenie zatrudniania specjalistów do obsługi i konserwacji oświetlenia, aby zapewnić jego długotrwałe i bezawaryjne działanie. Zaznaczyliśmy, że modernizacja starego oświetlenia według nowych przepisów powinna obejmować nie tylko wybór odpowiednich lamp, ale również podział hali na strefy, sprawdzenie instalacji elektrycznej oraz instalację oświetlenia awaryjnego. Podsumowując, wybór odpowiedniego oświetlenia w zakładach o dużym zapyleniu jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa, wydajności pracy oraz minimalizacji kosztów związanych z konserwacją i wymianą uszkodzonych lamp. Odpowiednio dobrane oświetlenie hermetyczne jest kluczem do efektywnej i bezpiecznej pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Zachęcamy do dalszego zapoznawania się z naszymi artykułami na temat oświetlenia przemysłowego.

Darmowy projket oświetlenia

 

 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 grudnia 2021