Spis treści

Parowanie sterownika LED z pilotem – poradnik

Technologia LED na dobre zagościła naszych domach. Korzystanie z oświetlenia ledowego daje nam nowe, niespotykane dotychczas możliwości. Ledy to nie tylko atrakcyjne światło, dostępne w różnych rodzajach barw i jasności, to także możliwość zdalnego sterowania światłem. Dzięki sterownikom do LED mamy możliwość zdalnego włączania i wyłączania oświetlenia, zmiany jasności, a także koloru emitowanego światła. Wszystko to w obrębię nie tylko jednego pomieszczenia, ale i całego domu czy mieszkania. Sterownik LED umożliwiają nam wygodne i łatwe sterowanie taśmami i oprawami LED, umożliwiając niezależne sterowanie strefami oświetleniowymi w naszym domu, do których możemy przypisać dane światło. Zanim jednak będziemy mogli w pełni panować nad światłem w naszym domu, musimy zapewnić sterownik odbierający sygnał z pilota w każdej ze stref i odpowiednio zaprogramować poszczególne strefy. W jaki sposób to wykonać? Czy jest to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy? Parowanie sterownika LED z pilotem nie jest zadaniem niewykonalnym dla przeciętnego użytkownika systemu zdalnego sterowania oświetleniem, a my postaramy się pomoc w samej czynności parowania.

inteligentne oświetlenie - parowanie sterownika LED z pilotem

inteligentne oświetlenie – parowanie sterownika LED z pilotem

STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY
STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY

Sterownik naścienny LED RGB/CCT B4 pozwala kontrolować kolor, jasność, oraz temperature barwową oświetlenia LED w 4 strefach oświetlenia. 24 miesiące gwarancji.

Zobacz produkt

Sterowniki Mi Light dają nam możliwość sterowania pilotem oświetleniem w czterech różnych strefach. Mogą to być na przykład oświetlenie podszafkowe w kuchni taśmami ledowymi, światło główne na jej suficie, oświetlenie przypodłogowe wyznaczające ciągi komunikacyjne oraz światło dodatkowe, czysto ozdobne oświetlające ścianę ze zdjęciami czy też innymi ozdobami zawieszonymi na ścianie. Do każdej ze stref, czyli do każdego oddzielnego źródła światła musimy podłączyć sterownik. Istotne jest, aby rodzaj sterownika zgodny był z typem taśmy LED. Czyli do taśm jednokolorowych potrzebujemy użyć sterownika mono, do taśm RGB wykorzystamy sterownik RGB i odpowiednio do taśm RGBW sterownik RGBW. W naszej ofercie znajdą Państwo paski LED zarówno taśmy LED RGB, jak i taśmy LED RGBW, a także dedykowane do nich sterowniki oraz ściemniacze. Więcej informacji o poszczególnych produktach mogą Państwo przeczytać na stronie naszego sklepu https://www.smd-led.pl/

Jednym z najczęściej wybieranych sterowników jest panel Led 24v.

Taśma LED nie reaguje na pilot - parowanie sterownika LED z pilotem

Taśma LED nie reaguje na pilot – parowanie sterownika LED z pilotem

Na naszej stronie mogą państwo uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat taśm LED, ściemniaczy, sterowników LED, także w wersjach RGB oraz RGBW). Ponieważ na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli sterowników, mających różne tryby pracy, możliwości, a także funkcje dlatego sam ich wybór nie będzie łatwy i prosty. Jeśli będą mieli Państwo jakiekolwiek problemy z doborem systemu sterowania, prosimy o kontakt z naszym działem technicznym: 531-344-300.

ZESTAW PILOT + STEROWNIK RGB FUT025 MIBOXER Z PILOTEM
ZESTAW PILOT + STEROWNIK RGB FUT025 MIBOXER Z PILOTEM

Sterownik RGB MiBoxer FUT025 to uniwersalny zestaw odbiornik i pilot RGB, do kontroli taśm i modułów o zmiennej barwie światła. Komunikacja radiowa na fali 2,4 Ghz, duża wydajność (3 kanały po 6A każdy) maks. 10A, oraz wysoka jakość wykonania. To właśnie zestaw FUT025 MiBoxer

Zobacz produkt

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o akcesoriach do taśm LED

Taśma LED nie reaguje na pilot?

Czasami niestety taśma LED nie reaguje na pilot. Czy możemy samemu zdiagnozować, dlaczego tak się dzieje? W wielu przypadkach tak i postaramy się w tym artykule także pomóc w samodzielnym ustaleniu przyczyny braku reakcji oświetlenia na pilot. Najczęstszym powodem braku reakcji ledów na pilota jest najprostsza przyczyna – czyli niedziałające baterie. Co, jednak jeśli baterie są sprawne, a pilot nadal nie działa na Ledy? Postaramy się pomóc w poszukiwaniu innych możliwości tego stanu rzeczy w dalszej części tego artykułu.

Programowanie pilota RGB

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
STEROWNIK JEDNOKOLOROWY DO TAŚMY LED (2,4 GHZ) FUT036STEROWNIK JEDNOKOLOROWY DO TAŚMY LED (2,4 GHZ) FUT036Zobacz produkt
PILOT MONO/CCT 4-STREFOWY 2XAAA FUT007PILOT MONO/CCT 4-STREFOWY 2XAAA FUT007Zobacz produkt

Programowanie pilota LED RGB

Przechodząc do instalacji sterownika w naszym systemie oświetleniowym, za pomocą przewodu LED dostępnego także w naszym sklepie łączymy sterownik z zasilaczem. Czarną żyłą przewodu łączymy wyjścia oznaczone „-” na zasilaczu i sterowniku, natomiast czerwoną łączymy wyjścia „+”. Mając podłączony sterownik, możemy przejść do jego zaprogramowania i sparowania z pilotem. Jest to czynność nad wyraz prosta, a programowanie pilota LED mono, a także RGB przebiega w sposób następujący:

  1. Sprawdź, czy pilot działa, czy baterie w nim się znajdujące są naładowane. W tym celu naciśnij dowolny przycisk na pilocie. Jeśli dioda w nim umieszczona się zapali to znak, że baterie są sprawne.
  2. Wyłącz włącznikiem głównym lub poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka oświetlenie w strefie, którą zamierzasz zaprogramować.
  3. Teraz włącz oświetlenie tej strefy i w ciągu 3 sekund naciśnij na pilocie przycisk oznaczający strefę, do której chcesz przypisać dane oświetlenie (wciśnij jedynkę, jeśli programujesz pierwszą strefę).

Zapraszamy również na nasz kanał na YouTube, gdzie prezentujemy jak sparować urządzenia:

https://www.youtube.com/channel/UCZYG9rHUd1bF4-J-QwRoFlA

Parowanie pilota ze sterownikiem

Trzykrotne zabłyśnięcie oświetlenia oznacza poprawne zaprogramowanie sterownika. Analogicznie postępujemy, programując trzy pozostałe strefy. Po ukończeniu programowania strefy czwartej będziemy mieli sparowane wszystkie strefy w naszej przykładowej kuchni. Od tej chwili możemy cieszyć się inteligentnym światłem, nad którym w pełni będziemy panować. Dzięki sterownikom możemy zmieniać jasność świecenia, barwę światła, a programowanie pilota LED RGB umożliwi nam dodatkowo regulację koloru świecenia. To wszystko umożliwi nam zawsze dopasowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb i oczekiwań, a także stworzenie atrakcyjnych, oryginalnych aranżacji świetlnych.

Schemat postępowania przy parowaniu sterownika LED z pilotem znajdziemy także w instrukcji każdego zakupionego i instalowanego sterownika. Zachęcamy do jej przestudiowania zaraz po jego rozpakowaniu, a jeszcze przed rozpoczęciem jego instalacji w naszym systemie oświetlenia.

Taśma LED, a pilot nie działa — co robić?

Przyczyny tego, że taśma LED na pilot nie działa, należy szukać w sterowniku bądź zasilaczu. Pierwszą podstawową czynnością powinno być sprawdzenie, czy baterie lub akumulator w pilocie są sprawne (naładowane). To jakże banalne działanie potrafi rozwiązać dużą ilość „awarii” systemów zdalnego sterowania oświetleniem. Jeśli baterie w pilocie są sprawne, kolejną czynnością jest sprawdzenie, czy do naszego zestawu dochodzi zasilanie. Bywa tak, że zmieniamy coś w okablowaniu i niestety poprzez błędne podłączanie pozbawiamy system zasilania. Za pomocą miernika sprawdzamy więc, czy do zasilacza dochodzi napięcie 230 V. Jeśli tak, sprawdzamy od razu czy na jego wyjściu znajduje się, w zależności od rodzaju użytego sterownika 12 V lub 24 V.

Stwórz razem z nami wyjątkowe oświetlenie z wykorzystaniem taśmy LED

Jeśli napięcia wyjściowego jest brak, oznacza to, że winnym braku działania oświetlenia jest właśnie zasilacz. Sprawdzamy więc i jeśli jest taka konieczność, wymieniamy bezpiecznik znajdujący się w zasilaczu. Wymiana bezpiecznika może pomóc i wówczas cieszymy się ponownie działającym zdalnie sterowanym oświetleniem lub nie mieć wpływu na brak działania światła i wówczas pozostaje nam reklamowanie zasilacza, jeśli jest jeszcze na gwarancji, lub w najgorszym przypadku jego wymiana. Co w przypadku gdy zasilanie na wyjściu zasilacza jednak jest, baterie w pilocie są sprawne, a pilot do ledów nadal nie działa? Wówczas naszym podejrzanym staje się sam sterownik. Jedynym co możemy zrobić, jest jego zresetowanie i ponowne sparowanie z pilotem. Jeśli pomimo tych czynności, nasz system nadal nie działa i światło nie świeci, musimy oddać sterownik do reklamacji (o ile takową jeszcze posiada).

Parowanie sterownika

Pilot do ledów nie działa – rozwiązanie

Jak już wyżej napisaliśmy, rozwiązań sytuacji z nie działającym pilotem jest kilka. W skrócie, w zależności od zdiagnozowanej przyczyny należy wymienić bądź naładować baterie w pilocie, bezpiecznik w zasilaczu, poprawnie połączyć przewody zasilające, usuwając tym samym brak zasilania zasilacza, zresetować i sparować ponowie sterownik lub w najgorszych przypadkach zareklamować niesprawne urządzenia, czyli zasilacz lub sterownik.

STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY
STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY

Sterownik naścienny LED RGB/CCT B4 pozwala kontrolować kolor, jasność, oraz temperature barwową oświetlenia LED w 4 strefach oświetlenia. 24 miesiące gwarancji.

Zobacz produkt
STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY
STEROWNIK MI-LIGHT B4 2XAAA RGB/CCT - 4 STREFY

Sterownik naścienny LED RGB/CCT B4 pozwala kontrolować kolor, jasność, oraz temperature barwową oświetlenia LED w 4 strefach oświetlenia. 24 miesiące gwarancji.

Zobacz produkt

Parowanie sterownika LED z pilotem – podsumowanie

  1. Programując sterownik, według opisanego powyżej schematu trzymajmy się kolejności niezbędnych do wykonania czynności, nie spieszmy się i postępujmy ściśle według niego. Dla ułatwienia podamy skróconą wersję kolejności działań przy parowaniu sterownika z pilotem:
  2. Upewnijmy się, że sterowni jest poprawie połączony z zasilaczem, a ten podłączony do źródła napięcia.
  3. Sprawdźmy stan baterii w pilocie.
  4. Wyłączmy zasilanie w programowanej strefie.
  5. Włączmy zasilanie strefy.
  6. Naciśnijmy na pilocie przycisk strefy, którą zamierzamy zaprogramować (w ciągu 3 sekund od momentu podłączenia do niej zasilania).
  7. W każdej kolejnej programowanej strefie powtarzamy punkty od 3 do 5.

Parowanie sterownika LED z pilotem

Parowanie, zaprogramowanie sterowników oświetlenia LED jak widać, jest czynnością prostą, którą każdy jest w stanie przeprowadzić samodzielnie. Podobnie rzecz ma się w przypadku podstawowej diagnostyki niedziałającego oświetlenia w jednej lub kilku strefach posiadanego oświetlenia. W przypadku problemów z programowaniem lub diagnostyką mogą Państwo zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów. Fachowa wiedza i doświadczenie z pewnością mogą okazać się pomocne w tych działaniach. Zachęcamy więc do kontaktu z nami drogą mailową bądź telefoniczną. Wszak tak jak Państwu, tak i nam zależy na poprawnym działaniu oświetlenia w Państwa domu i czerpania radości z poprawnie funkcjonującego systemu zdalnego sterowania oświetleniem.

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 27 sierpnia 2020