Spis treści

Podświetlenie ściany z kamienia – rzetelny poradnik

Z biegiem czasu i w miarę pływu lat zmienia się moda, a także trendy wykończeniowe w mieszkaniach i domach. Czasy boazerii minęły bezpowrotnie. Okres wykończenia minimalistycznego pomieszczeń w postaci gładkich białych ścian, także przestaje być na topie. Aby urozmaicić, uatrakcyjnić wnętrze i wyróżnić się spośród innych wnętrz coraz więcej osób stawia na wykończenie w postaci ścian z kamienia. Podświetlenie ściany z kamienia jest w 2022/2023 roku niezwykle popularną metodą na dekorację wnętrza. Kamień elewacyjny przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Kamień oraz płytki dekoracyjne są ekskluzywnym elementem wykończeniowym i nadają charakteru każdemu wnętrzu, w jakim się znajdą. Można je zastosować w dowolnym pomieszczeniu naszego domu i mieszkania. Kamień sprawdzi się zarówno w nowo-budowanym domu, jak i w starszych budynkach. Doda życia, stworzy swoisty, egzotyczny klimat, pobudzi nasze zmysły i wyobraźnię. Już sama w sobie kamienna ściana jest ciekawym elementem wykończeniowym. Dopiero odpowiednie jej podświetlenie, spowoduje wydobycie całego jej uroku i okaże się niebanalną i atrakcyjną ozdobą naszego domu i mieszkania. Odpowiednio podświetlona kamienna ściana od razu przyciągnie wzrok i sprawi, że nie da się obok niej przejść obojętnie. Gra cieni na takiej ścianie, wywoła spektakularne i niezapomniane efekty wizualne. Wrażenia estetyczne będą o wiele większe niż gdybyśmy oświetlenia takiej ściany nie zainstalowali. Jak więc oświetlić ścianę z kamienia? Czy taśma LED to ciekawe rozwiązanie? Postaramy się, choć odrobinę pomóc wszystkim stawiającym sobie takie właśnie pytanie.

Oświetlenie ściany

Oświetlenie ściany

Oświetlenie ściany z kamienia

Oświetlenie ściany z kamienia sprawia, że nasze wnętrze nabiera zupełnie nowego wymiaru estetycznego. Oświetlenie ściany z kamienia najlepiej wyjdzie nam używając 1 z kilku rodzajów opraw przeznaczonych do ścian, między innymi halogen ledowy. Najlepiej wykorzystać w tym celu oprawy halogenowe. Podświetlenie ściany z kamienia jest dekoracją już samo w sobie, a przy okazji okazuje się rozwiązaniem energooszczędnym. Dużą zaletą oświetlenia LED jest szeroka możliwość wyboru rodzaju światła. Niezależnie od tego jaką barwę, kolor czy jasność chcemy posiadać, zawsze znajdziemy produkt spełniający nasze oczekiwania. Oświetlenie takie może być skupione, punktowe, a także rozproszone, wszystko to w zależności, jakiego efektu oświetleniowego się spodziewamy. Dodatkowe oświetlenie ściany w kamieniu jest korzystne i wskazane z kilku powodów. Oświetlenie LED ściany z kamienia wydobywa całe jej piękno i urok. Przykuwa wzrok i wzbudza podziw. Jednocześnie oświetlenie takie doświetla strefę relaksu, uspokaja i wycisza. Sprawdza się doskonale, jeśli ściana kamienna jest tłem dla telewizora. Oglądanie telewizji w nastrojowej oprawie świetlnej będzie przyjemne i zdrowe dla naszego wzroku jednocześnie. Oprócz roli dekoracyjnej może także spełniać doskonale funkcjonalną. Doskonale doświetli miejsca, w których np. zasiadamy, czytając książki. W przedpokoju czy klatkę schodowej może z powodzeniem zastąpić oświetlenie główne. W sypialni natomiast zbuduje przyjemną atmosferę ułatwiającą odprężenie i relaks.

Oprawki halogenowe z żarówkami GU10

Zobacz inne nasze rozwiązania do oświetlenia sufitu i ścian

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia od co najmniej 2 lat jest dość powszechnym działaniem zapewniającym nam nie tylko wspaniałe oświetlenie, ale również dekorację. Podświetlenie ściany z kamienia najłatwiej uzyskać poprzez zastosowanie taśmy LED umieszczonej w specjalnie dla niej przygotowanej wnęce w suficie nad tą właśnie ścianą. Może być to zarówno jednokolorowy pasek LED, jak i taśma LED RGB (już za jedyne 29 zł brutto za 5 metrów). Takie oświetlenie kamienia na ścianie podkreśli jej strukturę i ciekawie ją uwypukli, tworząc jednocześnie nastrojowy klimat we wnętrzu. Wybór koloru podświetlenia zależeć będzie już tylko od naszych oczekiwań, wystroju całego wnętrza i rodzaju ściany. Dzięki właściwemu doborowi taśmy LED osiągniemy zamierzony efekt i podkreślimy w naszym wnętrzu to, co w nim jest najlepszego. Oświetlenie LED w postaci taśmy na ścianie z kamienia jest bardzo efektowne. W przyjemny i równomierny sposób doświetli naszą ścianę. Taśmy LED dobrze jest instalować w specjalnie do tego celu przygotowanym profilu. Profil aluminiowy LED dostępny jest w wielu kolorach i modelach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i swojego wnętrza. Zastosowanie profilu o zwiększonej klasie odporności umożliwi nam instalację podświetlenia ściany z kamienia LED nawet w miejscach o zwiększonym ryzyku kontaktu z wodą, takich jak łazienka, pokój kąpielowy czy kuchnia Oczywiście oświetlenie ściany z kamienia to nie tylko taśmy LED. Możemy wykorzystać zwykłe oczka montowane w suficie. Doświetlą one ścianę i podkreślą jej obecność we wnętrzu.

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Oświetlenie ściany z kamienia

Atrakcyjnym elementem dodatkowego oświetlenia okazują się reflektory sufitowe. Wyglądają one stylowo szczególnie we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych. Reflektor punktowy LED możemy wedle uznania montować na suficie, jak i samej ścianie. Ciemne reflektory dobrze pasują do ścian z jasnego kamienia lub cegły, natomiast do ścian ciemnych lepiej zastosować reflektor w jasnym np. białym kolorze. Kolejną możliwością doświetlenia ściany z kamienia jest instalacja kinkietów. Nowoczesny kinkiet będzie doskonale współgrał z kamieniem, wprowadzając ciepły i przytulny klimat. Kinkiet-reflektorek mocowany pod sufitem albo też mały reflektorek przypodłogowy podkreśli niezwykłą urodę kamienia i sprawi, że ściana będzie wyglądała jeszcze ciekawiej. Kinkiet może być, oprócz dekoracyjnego także w pełni funkcjonalnym dodatkowym źródłem światła. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy przy kamiennej ścianie znajdować będzie np. sofa lub stolik. Przy wyborze kinkietu do podświetlenia ściany z kamienia warto pamiętać, że kinkiet z mniejszą powierzchnią przylegania do ściany będzie się prezentował zdecydowanie lepiej niż taki z dużą powierzchnią przylegania. Bez względu na to, jakie źródło oświetlenia wybierzemy do kamiennej ściany, warto rozprowadzić przewody elektryczne jeszcze przed położeniem kamiennego wykończenia. Aranżacja i wystrój naszego wnętrza w domu jednorodzinnym zazwyczaj są połączeniem przytulności z nowoczesnymi elementami. Kamień naturalny jest bardzo często wybieranym materiałem na ścianę. Taka obróbka kamienia sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu jak i w nowo budowanym domu o większej powierzchni. Jeśli zależy nam na właściwym i robiącym wrażenie wystroju wnętrza, należy zastosować i należy dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia zarówno tego, które stanowi główne źródło światła jak i to dekoracyjne.
Podświetlenie ściany z kamienia

Czy oświetlenie ściany z kamienia jest dobrym pomysłem?

Oświetlenie na ścianie z kamienia może być dobrym pomysłem, jeśli chcesz podkreślić teksturę kamienia i nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Oświetlenie może być szczególnie efektowne, jeśli ściana z kamienia jest widoczna z wielu miejsc w pomieszczeniu lub jeśli jest to centralny element dekoracyjny wnętrza.

  • Panele LED są dobrym wyborem do oświetlenia ścian z kamienia, ponieważ są energooszczędne i trwałe. Możesz zamontować je bezpośrednio na ścianie lub w specjalnych oprawach lub ramkach, które można przytwierdzić do ściany. Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować rozmieszczenie paneli LED, aby osiągnąć zamierzony efekt oświetlenia.
  • Oświetlenie ściany z kamienia halogenami może być ciekawym sposobem na podkreślenie tekstury kamienia i nadanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Halogeny to rodzaj żarówek, które emitują dużo światła i są cenione za swoją jasność i wysoką sprawność świetlną. Aby oświetlić ścianę z kamienia halogenami, możesz zastosować kilka różnych metod. Możesz zamontować halogeny bezpośrednio na ścianie za pomocą odpowiednich uchwytów lub kleju. Możesz też zainstalować halogeny w specjalnych oprawach lub w ramkach, które można przytwierdzić do ściany. Ponadto warto pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu rozmieszczenia halogenów na ścianie, aby osiągnąć zamierzony efekt oświetlenia. Możesz rozmieścić halogeny w równych odstępach lub stworzyć bardziej nieregularny układ, w zależności od Twoich preferencji. Ważne jest także, aby dostosować moc halogenów do potrzeb oświetleniowych pomieszczenia.
  • Oświetlenie ściany z kamienia taśmą LED stanowią idealne dekoracyjne oświetlenie ścian. Taśmy LED to elastyczne paski, które można łatwo przytwierdzić do powierzchni i są dostępne w różnych długościach i kolorach. Są one energooszczędne i trwałe, co czyni je dobrym wyborem do oświetlenia ścian. Aby oświetlić ścianę z kamienia taśmą LED, najpierw musisz zdecydować, gdzie chcesz ją zamontować. Możesz przytwierdzić taśmę LED bezpośrednio do powierzchni kamienia za pomocą specjalnego kleju lub taśmy dwustronnej. Możemy zainstalować taśmę LED w specjalnych oprawach lub ramkach, które można przytwierdzić do ściany.

Należy jednak pamiętać, że oświetlenie ścian z kamienia nie jest dobrym rozwiązaniem we wszystkich przypadkach. Może ono być trudne do zainstalowania w przypadku ścian o nieregularnym kształcie lub z dużymi nierównościami. Ponadto należy uważać, aby nie przesadzić z ilością oświetlenia, ponieważ może to spowodować prześwietlenie pomieszczenia i zmniejszyć komfort użytkowania. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy oświetlenie ścian z kamienia będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego wnętrza, skontaktuj się z profesjonalnym dostawcą oświetlenia lub elektrykiem, który pomoże Ci podjąć decyzję.

Oświetlenie ściany z kamienia za pomocą paneli Led

Oświetlenie ściany z kamienia za pomocą paneli LED może być ciekawym sposobem na podkreślenie tekstury kamienia i nadanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Panel LED na ścianę to dobry wybór, ponieważ są one energooszczędne i trwałe. Aby oświetlić ścianę z kamienia za pomocą paneli LED, możesz zastosować kilka różnych metod. Możesz zamontować panele ledowe na ścianę bezpośrednio na ścianie za pomocą odpowiednich uchwytów lub kleju. Możesz też zainstalować panel Led na ścianę w specjalnych oprawach lub w ramkach, które można przytwierdzić do ściany. Ponadto warto pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu rozmieszczenia paneli LED na ścianie, aby osiągnąć zamierzony efekt oświetlenia. Możesz rozmieścić panele w równych odstępach lub stworzyć bardziej nieregularny układ, w zależności od Twoich preferencji. Ważne jest także, aby panele LED na ścianę i ich moc dostosować do potrzeb oświetleniowych pomieszczenia. Panele ścienne Led to doskonałe oświetlenie dekoracyjne każdej ściany. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat oświetlenia ścian za pomocą paneli LED lub masz pytania dotyczące instalacji takiego oświetlenia, skontaktuj się z profesjonalnym dostawcą oświetlenia lub elektrykiem. Oni mogą doradzić Ci odpowiednie rozwiązania i pomóc w ich zastosowaniu.

Oświetlenie ściany panelem led

Oświetlenie ściany z kamienia za pomocą paneli Led

 

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia z telewizorem

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia z telewizorem wspaniale wpłynie na komfort korzystania z urządzenia jak i dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu wyeksponujemy wszystkie zalety pomieszczenia. Ściana, na której znajduje się telewizor, a obłożona jest kamieniem dekoracyjnym, ożywia pomieszczenie i zyskuje dodatkowy wymiar. Podświetlenie ściany z kamienia wprowadza przytulny i ciepły klimat. Dodatkowo zainstalowane na niej oświetlenie wydobędzie piękno kamienia na ścianie, wprowadzi przyjazną atmosferę, a także uprzyjemni samo oglądanie telewizji. Dzięki niemu oglądanie to stanie się bardziej komfortowe i bezpieczne dla naszego wzroku. Warto zadbać o poprawne oświetlenie tła i otoczenia telewizora nie tylko z powodów estetycznych, ale i także w celu podniesienia jakości sesji telewizyjnych. Więcej o samym oświetleniu telewizora, możecie przeczytać w naszym artykule „Podświetlenie telewizora”.

Ledy do telewizora

Reasumując ten krótki artykuł, stwierdzić możemy, że wykończenie wnętrza kamieniem jest nowoczesnym i bardzo przyjemnym rozwiązaniem. Co więcej, wykorzystanie przemyślanie dobranego jego oświetlenia sprawi, że wnętrze takie będzie niepowtarzalne, niezapomniane i wyróżniające się z szeregu innych, typowo wykończonych wnętrz mieszkań i domów. Dzięki kamieniowi i oświetleniu LED staniemy się posiadaczami wspaniałej, przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni życiowej.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 12 kwietnia 2020