Podświetlenie ściany z kamienia – rzetelny poradnik

Z biegiem czasu i w miarę pływu lat zmienia się moda, a także trendy wykończeniowe w mieszkaniach i domach. Czasy boazerii minęły bezpowrotnie. Okres wykończenia minimalistycznego pomieszczeń w postaci gładkich białych ścian, także przestaje być na topie. Aby urozmaicić, uatrakcyjnić wnętrze i wyróżnić się spośród innych wnętrz coraz więcej osób stawia na wykończenie w postaci ścian z kamienia. Kamień elewacyjny przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Kamień oraz płytki dekoracyjne są ekskluzywnym elementem wykończeniowym i nadają charakteru każdemu wnętrzu, w jakim się znajdą. Można je zastosować w dowolnym pomieszczeniu naszego domu i mieszkania. Kamień sprawdzi się zarówno w nowo-budowanym domu, jak i w starszych budynkach. Doda życia, stworzy swoisty, egzotyczny klimat, pobudzi nasze zmysły i wyobraźnię. Już sama w sobie kamienna ściana jest ciekawym elementem wykończeniowym. Dopiero odpowiednie jej podświetlenie, spowoduje wydobycie całego jej uroku i okaże się niebanalną i atrakcyjną ozdobą naszego domu i mieszkania. Odpowiednio podświetlona kamienna ściana od razu przyciągnie wzrok i sprawi, że nie da się obok niej przejść obojętnie. Gra cieni na takiej ścianie, wywoła spektakularne i niezapomniane efekty wizualne. Wrażenia estetyczne będą o wiele większe niż gdybyśmy oświetlenia takiej ściany nie zainstalowali. Jak więc oświetlić ścianę z kamienia? Czy taśma LED to ciekawe rozwiązanie? Postaramy się, choć odrobinę pomóc wszystkim stawiającym sobie takie właśnie pytanie.

Oświetlenie ściany
Oświetlenie ściany

Oświetlenie ściany z kamienia

Najlepiej wykorzystać w tym celu oprawy halogenowe. Podświetlenie ściany z kamienia jest dekoracją już samo w sobie, a przy okazji okazuje się rozwiązaniem energooszczędnym. Dużą zaletą oświetlenia LED jest szeroka możliwość wyboru rodzaju światła. Niezależnie od tego jaką barwę, kolor czy jasność chcemy posiadać, zawsze znajdziemy produkt spełniający nasze oczekiwania. Oświetlenie takie może być skupione, punktowe, a także rozproszone, wszystko to w zależności, jakiego efektu oświetleniowego się spodziewamy. Dodatkowe oświetlenie ściany w kamieniu jest korzystne i wskazane z kilku powodów. Oświetlenie LED ściany z kamienia wydobywa całe jej piękno i urok. Przykuwa wzrok i wzbudza podziw. Jednocześnie oświetlenie takie doświetla strefę relaksu, uspokaja i wycisza. Sprawdza się doskonale, jeśli ściana kamienna jest tłem dla telewizora. Oglądanie telewizji w nastrojowej oprawie świetlnej będzie przyjemne i zdrowe dla naszego wzroku jednocześnie. Oprócz roli dekoracyjnej może także spełniać doskonale funkcjonalną. Doskonale doświetli miejsca, w których np. zasiadamy, czytając książki. W przedpokoju czy klatkę schodowej może z powodzeniem zastąpić oświetlenie główne. W sypialni natomiast zbuduje przyjemną atmosferę ułatwiającą odprężenie i relaks.

Oprawki halogenowe z żarówkami GU10

Zobacz inne nasze rozwiązania do oświetlenia sufitu i ścian

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia

Podświetlenie ściany z kamienia najłatwiej uzyskać poprzez zastosowanie taśmy LED umieszczonej w specjalnie dla niej przygotowanej wnęce w suficie nad tą właśnie ścianą. Może być to zarówno jednokolorowy pasek LED, jak i taśma LED RGB (już za jedyne 29 zł brutto za 5 metrów). Takie oświetlenie kamienia na ścianie podkreśli jej strukturę i ciekawie ją uwypukli, tworząc jednocześnie nastrojowy klimat we wnętrzu. Wybór koloru podświetlenia zależeć będzie już tylko od naszych oczekiwań, wystroju całego wnętrza i rodzaju ściany. Dzięki właściwemu doborowi taśmy LED osiągniemy zamierzony efekt i podkreślimy w naszym wnętrzu to, co w nim jest najlepszego. Oświetlenie LED w postaci taśmy na ścianie z kamienia jest bardzo efektowne. W przyjemny i równomierny sposób doświetli naszą ścianę. Taśmy LED dobrze jest instalować w specjalnie do tego celu przygotowanym profilu. Profil aluminiowy LED dostępny jest w wielu kolorach i modelach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i swojego wnętrza. Zastosowanie profilu o zwiększonej klasie odporności umożliwi nam instalację podświetlenia ściany z kamienia LED nawet w miejscach o zwiększonym ryzyku kontaktu z wodą, takich jak łazienka, pokój kąpielowy czy kuchnia Oczywiście oświetlenie ściany z kamienia to nie tylko taśmy LED. Możemy wykorzystać zwykłe oczka montowane w suficie. Doświetlą one ścianę i podkreślą jej obecność we wnętrzu.

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Oświetlenie ściany z kamienia

Atrakcyjnym elementem dodatkowego oświetlenia okazują się reflektory sufitowe. Wyglądają one stylowo szczególnie we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych. Reflektor punktowy LED możemy wedle uznania montować na suficie, jak i samej ścianie. Ciemne reflektory dobrze pasują do ścian z jasnego kamienia lub cegły, natomiast do ścian ciemnych lepiej zastosować reflektor w jasnym np. białym kolorze. Kolejną możliwością doświetlenia ściany z kamienia jest instalacja kinkietów. Nowoczesny kinkiet będzie doskonale współgrał z kamieniem, wprowadzając ciepły i przytulny klimat. Kinkiet-reflektorek mocowany pod sufitem albo też mały reflektorek przypodłogowy podkreśli niezwykłą urodę kamienia i sprawi, że ściana będzie wyglądała jeszcze ciekawiej. Kinkiet może być, oprócz dekoracyjnego także w pełni funkcjonalnym dodatkowym źródłem światła. Doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy przy kamiennej ścianie znajdować będzie np. sofa lub stolik. Przy wyborze kinkietu do podświetlenia ściany z kamienia warto pamiętać, że kinkiet z mniejszą powierzchnią przylegania do ściany będzie się prezentował zdecydowanie lepiej niż taki z dużą powierzchnią przylegania. Bez względu na to, jakie źródło oświetlenia wybierzemy do kamiennej ściany, warto rozprowadzić przewody elektryczne jeszcze przed położeniem kamiennego wykończenia.Podświetlenie ściany z kamienia

Oświetlenie LED na ścianie z kamienia z telewizorem

Ściana, na której znajduje się telewizor, a obłożona jest kamieniem dekoracyjnym, ożywia pomieszczenie i zyskuje dodatkowy wymiar. Podświetlenie ściany z kamienia wprowadza przytulny i ciepły klimat. Dodatkowo zainstalowane na niej oświetlenie wydobędzie piękno kamienia na ścianie, wprowadzi przyjazną atmosferę, a także uprzyjemni samo oglądanie telewizji. Dzięki niemu oglądanie to stanie się bardziej komfortowe i bezpieczne dla naszego wzroku. Warto zadbać o poprawne oświetlenie tła i otoczenia telewizora nie tylko z powodów estetycznych, ale i także w celu podniesienia jakości sesji telewizyjnych. Więcej o samym oświetleniu telewizora, możecie przeczytać w naszym artykule „Podświetlenie telewizora”.

Ledy do telewizora

Reasumując ten krótki artykuł, stwierdzić możemy, że wykończenie wnętrza kamieniem jest nowoczesnym i bardzo przyjemnym rozwiązaniem. Co więcej, wykorzystanie przemyślanie dobranego jego oświetlenia sprawi, że wnętrze takie będzie niepowtarzalne, niezapomniane i wyróżniające się z szeregu innych, typowo wykończonych wnętrz mieszkań i domów. Dzięki kamieniowi i oświetleniu LED staniemy się posiadaczami wspaniałej, przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni życiowej.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik