Spis treści

Podświetlenie telewizora, czyli nowy trend

Ekran telewizora emituje dużą ilość światła, a jednocześnie za telewizorem pozostaje ciemność. W takiej sytuacji jest o bardzo męczące dla oczu. Czy możemy jakoś temu zaradzić chroniąc nasz wzrok? Oczywiście. Rozwiązaniem jest podświetlenie telewizora. Telewizor jest często centralnym punktem domu. Wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Spędzamy przed nim dużą ilość czasu. Dlatego oświetlenie TV na ścianie będzie dobrym rozwiązaniem uprzyjemniając te chwile, dbając o nasze zdrowe i nie nadwyręży naszej kieszeni przy okazji. Nie każdego jednak stać na zakup telewizora z fabrycznie zamontowanym podświetleniem (rozwiązania te są coraz bardziej popularne u różnych producentów). Tu z pomocą przychodzi branża oświetleniowa oferująca zestawy do samodzielnego montażu umożliwiające podświetlenie każdego telewizora taśmą LED.

Podświetlenie telewizora

Podświetlenie telewizora

Super taśma za telewizor!

tasma-led-usb-tv-2x50cm-6000k
TAŚMA LED USB TV 2X50CM 6000K

Taśma LED USB o długości 2x50cm emitująca białe zimne światło. Doskonała taśma do podświetlenia telewizora lub komputera. Wysoka jakość i duża trwałość.EKZ583.

Zobacz produkt

Podświetlenie LED TV – pomysły?

Podświetlenie TV to nic innego jak umieszczenie za nim źródła światła. Najlepiej w tym celu skorzystać z taśmy LED (jednokolorowej, wielokolorowej taśmy LED RGB, czy taśmy LED USB, którą podłączymy bezpośrednio do naszego telewizora). Podświetlenie LED TV umili oglądanie programów telewizyjnych i filmów tworząc klimatyczną, nastrojową, świetlną łunę. Oglądanie stanie się dużo bardziej komfortowe i bezpieczne dla naszych oczu. Jednocześnie podświetlenie TV wygląda bardzo nowocześnie, przyjemnie i po prostu ładnie. Ledy za TV są także wysoce żywotne i energooszczędne, stąd też mogą być włączone regularnie, po kilka godzin dziennie.

Podświetlenie telewizora

Ledy do telewizora — jakie wybrać?

Montując oświetlenie telewizora LED nie kierujmy się wyłącznie ceną produktu. Wybierajmy rozwiązania wysokiej jakości, sprawdzone i bezpieczne. Montując LED-y do telewizora możemy skorzystać z taśm jednokolorowych białych (o barwie ciepłej lub zimnej), a także z taśm wielokolorowych RGB. Podświetlenie LED telewizora dobrze zamontować jak najjaśniejsze (5-10 W na metr taśmy), ale przy jednoczesnym wykorzystaniu ściemniacza, który będzie je ściemniał, gdy będzie taka konieczność. Zbyt słaba taśma nie da nam pożądanego efektu, a mocniejszą zawsze możemy przyciemnić. Wersję RGB dobrze uzupełnić o sterownik służący do zmiany koloru światła. Uzyskamy wiele możliwości ustawień i dopasujemy oświetlenie za TV do naszej aktualnej potrzeby i nastroju, uzyskując ciekawy efekt wizualny. Ważne jest, aby pilot sterowania komunikował się ze sterownikiem drogą radiową, a nie na podczerwień wchodząc w „kolizje” z pilotem od telewizora (możliwa jest wówczas zmiana ustawień sterownika taśmy podczas obsługiwania telewizora).

Podświetlenie LED TV

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Podświetlenie Led telewizora — czy to dobre rozwiązanie?

Tylne podświetlenie telewizora jest rozwiązaniem więcej niż dobrym. Dba o nasz wzrok, poprawiając komfort oglądania telewizji lub grania na konsoli podłączonej do telewizora. Dzięki niemu uzyskujemy efekt optycznego poszerzenia ekranu, a także lepszy jego kontrast. Wykorzystując podświetlenie telewizora z tyłu, uzyskamy wyraźniejsze szczegóły obrazu, podniesiemy jakość odbioru gry. Jednocześnie oświetlenie LED do TV jest nowoczesną formą dekoracji w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor. Podkreślimy dzięki niemu elegancję salonu lub sypialni, a wykorzystując LED-y RGB dopasujemy oświetlenie do wystroju wnętrza i naszego nastroju w danej chwili.

Ledy do telewizora

Jak sprawdzić podświetlenie matrycy LED w telewizorach?

Jeśli chcesz sprawdzić podświetlenie matrycy LED w telewizorze, istnieje kilka metod, które możesz zastosować. Możesz uruchomić różne testy obrazu, które pozwolą ocenić jakość podświetlenia, na przykład przez wyświetlenie jasnych obiektów na ciemnym tle. Wykonywanie testów w zaciemnionym pomieszczeniu może ułatwić zauważenie problemów, takich jak nierównomierny rozkład światła czy plamy. Sprawdzenie i dostosowanie ustawień jasności i kontrastu w menu telewizora również może dać pewne wskazówki. Niektóre nowoczesne telewizory mają wbudowane opcje diagnostyczne, które można wykorzystać do oceny podświetlenia. Zawsze warto też zapoznać się z instrukcją obsługi oraz poszukać opinii i informacji na forach internetowych, gdzie użytkownicy i recenzenci dzielą się swoimi doświadczeniami. Jeżeli zauważysz problemy z podświetleniem, najlepiej skontaktować się z serwisem technicznym lub producentem, gdyż w niektórych przypadkach może to wymagać profesjonalnej interwencji.

Montaż Taśmy LED za telewizorem – podświetlenie telewizora

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy zakupić gotowy zestaw taśmy LED, podłączając ją do TV za pomocą USB i poświęcić chwilę czasu na jego instalacje. W skład takiego zestawu wchodzi:

  •  Taśma LED o odpowiedniej długości (np. do telewizorów o przekątnej ekranu 42-50 cali wybierzmy taśmę o długości 4 m),
  •  Odpowiednio dobrany do mocy danej taśmy zasilacz,
  •  Opcjonalnie sterownik RGB z pilotem do zmiany barwy światła
  •  Taśma LED cyfrowa i sterownik muzyczny LED dla oświetlenia reagującego w rytm tonów, basów i dźwięków

Sam montaż rozpoczynamy od ostrożnego demontażu (zdjęcia ze ściany) odbiornika telewizyjnego. Najpierw odłączamy od niego wszystkie przewody (zasilające, antenowe, tunera, odtwarzacza itp.). Odkładamy telewizor w bezpieczne, wcześniej przygotowane miejsce. Najbezpieczniej położyć go na dużej płaskiej powierzchni (stół, podłoga) przykrytej np. kocem. Ekran telewizora jest bardzo delikatny, a nie chcemy przecież, aby uległ uszkodzeniu podczas montażu. Na tak przygotowanym telewizorze rozplanowujemy ułożenie taśmy LED, aby nie wchodziła w kolizję z innymi przewodami. Warto też zostawić ok. 10 cm odstępu między taśmą LED a krawędzią TV. Dzięki temu światło będzie rozchodzić się równomiernie. Następnie przystępujemy do przyklejenia taśmy. Taśmy LED [posiadają na tylnej części pasek samoprzylepny. Odrywamy jego zabezpieczenie i przyklejamy do wcześniej oczyszczonej i odtłuszczonej obudowy. Podłączamy taśmę za pomocą USB do urządzenia i montaż mamy skończony. Pozostaje nam ponownie umieścić telewizor na ścianie, podłączając wszystkie wcześniej odłączone przewody. Otrzymujemy telewizor z podświetleniem z tyłu, który odmieni nam czas przed nim spędzany, a także pomieszczenie, w którym telewizor się znajduje.

Podświetlenie TV

Oświetlenie LED za telewizorem będzie tym delikatniejsze, im dalej od ściany będzie umieszczony odbiornik. Pamiętajmy o tym dokonując wyboru taśmy. Telewizor znajdujący się w większej odległości od ściany dobrze wyposażyć w mocniejsze LED-y.

Sprawdź jak zamontować telewizor na ścianie

Rozwój techniki sprawił, że w naszych domach na dobre zagościły płaskie telewizory. Umieszczone na ścianie przestały być „gadżeciarskim” elementem wystroju mieszkania, ale stały się ogólnie spotykanym standardem. Wykorzystując telewizor z LED-ami z tyłu uzyskujemy większą elegancję, szerokie możliwości aranżacyjne, lepszej jakości obraz, dbamy także o nasz wzrok. Rozwój technologii LED sprawia, że oświetlenie LED do telewizora możemy zainstalować już niewielkim kosztem i nakładem sił. Cieszyć się dzięki temu możemy zupełnie nową jakością spędzania czasu przed ekranem naszego „nowego” telewizora.

Ledy na telewizor

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 27 lutego 2020