Spis treści

Podświetlenie telewizora, czyli nowy trend

Ekran telewizora emituje dużą ilość światła, a jednocześnie za telewizorem pozostaje ciemność. W takiej sytuacji jest o bardzo męczące dla oczu. Czy możemy jakoś temu zaradzić chroniąc nasz wzrok? Oczywiście. Rozwiązaniem jest podświetlenie telewizora. Telewizor jest często centralnym punktem domu. Wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Spędzamy przed nim dużą ilość czasu. Dlatego oświetlenie TV na ścianie będzie dobrym rozwiązaniem uprzyjemniając te chwile, dbając o nasze zdrowe i nie nadwyręży naszej kieszeni przy okazji. Nie każdego jednak stać na zakup telewizora z fabrycznie zamontowanym podświetleniem (rozwiązania te są coraz bardziej popularne u różnych producentów). Tu z pomocą przychodzi branża oświetleniowa oferująca zestawy do samodzielnego montażu umożliwiające podświetlenie każdego telewizora taśmą LED.

Podświetlenie telewizora

Podświetlenie telewizora

Podświetlenie LED TV – pomysły?

Podświetlenie TV to nic innego jak umieszczenie za nim źródła światła. Najlepiej w tym celu skorzystać z taśmy LED (jednokolorowej, wielokolorowej taśmy LED RGB, czy taśmy LED USB, którą podłączymy bezpośrednio do naszego telewizora). Podświetlenie LED TV umili oglądanie programów telewizyjnych i filmów tworząc klimatyczną, nastrojową, świetlną łunę. Oglądanie stanie się dużo bardziej komfortowe i bezpieczne dla naszych oczu. Jednocześnie podświetlenie TV wygląda bardzo nowocześnie, przyjemnie i po prostu ładnie. Ledy za TV są także wysoce żywotne i energooszczędne, stąd też mogą być włączone regularnie, po kilka godzin dziennie.

Podświetlenie telewizora

Ledy do telewizora — jakie wybrać?

Montując oświetlenie telewizora LED nie kierujmy się wyłącznie ceną produktu. Wybierajmy rozwiązania wysokiej jakości, sprawdzone i bezpieczne. Montując LED-y do telewizora możemy skorzystać z taśm jednokolorowych białych (o barwie ciepłej lub zimnej), a także z taśm wielokolorowych RGB. Podświetlenie LED telewizora dobrze zamontować jak najjaśniejsze (5-10 W na metr taśmy), ale przy jednoczesnym wykorzystaniu ściemniacza, który będzie je ściemniał, gdy będzie taka konieczność. Zbyt słaba taśma nie da nam pożądanego efektu, a mocniejszą zawsze możemy przyciemnić. Wersję RGB dobrze uzupełnić o sterownik służący do zmiany koloru światła. Uzyskamy wiele możliwości ustawień i dopasujemy oświetlenie za TV do naszej aktualnej potrzeby i nastroju, uzyskując ciekawy efekt wizualny. Ważne jest, aby pilot sterowania komunikował się ze sterownikiem drogą radiową, a nie na podczerwień wchodząc w „kolizje” z pilotem od telewizora (możliwa jest wówczas zmiana ustawień sterownika taśmy podczas obsługiwania telewizora).

Podświetlenie LED TV

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Podświetlenie Led telewizora — czy to dobre rozwiązanie?

Tylne podświetlenie telewizora jest rozwiązaniem więcej niż dobrym. Dba o nasz wzrok, poprawiając komfort oglądania telewizji lub grania na konsoli podłączonej do telewizora. Dzięki niemu uzyskujemy efekt optycznego poszerzenia ekranu, a także lepszy jego kontrast. Wykorzystując podświetlenie telewizora z tyłu, uzyskamy wyraźniejsze szczegóły obrazu, podniesiemy jakość odbioru gry. Jednocześnie oświetlenie LED do TV jest nowoczesną formą dekoracji w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor. Podkreślimy dzięki niemu elegancję salonu lub sypialni, a wykorzystując LED-y RGB dopasujemy oświetlenie do wystroju wnętrza i naszego nastroju w danej chwili.

Ledy do telewizora

Montaż Taśmy LED za telewizorem

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy zakupić gotowy zestaw taśmy LED, podłączając ją do TV za pomocą USB i poświęcić chwilę czasu na jego instalacje. W skład takiego zestawu wchodzi:

  •  Taśma LED o odpowiedniej długości (np. do telewizorów o przekątnej ekranu 42-50 cali wybierzmy taśmę o długości 4 m),
  •  Odpowiednio dobrany do mocy danej taśmy zasilacz,
  •  Opcjonalnie sterownik RGB z pilotem do zmiany barwy światła
  •  Taśma LED cyfrowa i sterownik muzyczny LED dla oświetlenia reagującego w rytm tonów, basów i dźwięków

Sam montaż rozpoczynamy od ostrożnego demontażu (zdjęcia ze ściany) odbiornika telewizyjnego. Najpierw odłączamy od niego wszystkie przewody (zasilające, antenowe, tunera, odtwarzacza itp.). Odkładamy telewizor w bezpieczne, wcześniej przygotowane miejsce. Najbezpieczniej położyć go na dużej płaskiej powierzchni (stół, podłoga) przykrytej np. kocem. Ekran telewizora jest bardzo delikatny, a nie chcemy przecież, aby uległ uszkodzeniu podczas montażu. Na tak przygotowanym telewizorze rozplanowujemy ułożenie taśmy LED, aby nie wchodziła w kolizję z innymi przewodami. Warto też zostawić ok. 10 cm odstępu między taśmą LED a krawędzią TV. Dzięki temu światło będzie rozchodzić się równomiernie. Następnie przystępujemy do przyklejenia taśmy. Taśmy LED [posiadają na tylnej części pasek samoprzylepny. Odrywamy jego zabezpieczenie i przyklejamy do wcześniej oczyszczonej i odtłuszczonej obudowy. Podłączamy taśmę za pomocą USB do urządzenia i montaż mamy skończony. Pozostaje nam ponownie umieścić telewizor na ścianie, podłączając wszystkie wcześniej odłączone przewody. Otrzymujemy telewizor z podświetleniem z tyłu, który odmieni nam czas przed nim spędzany, a także pomieszczenie, w którym telewizor się znajduje.

Podświetlenie TV

Oświetlenie LED za telewizorem będzie tym delikatniejsze, im dalej od ściany będzie umieszczony odbiornik. Pamiętajmy o tym dokonując wyboru taśmy. Telewizor znajdujący się w większej odległości od ściany dobrze wyposażyć w mocniejsze LED-y.

Sprawdź jak zamontować telewizor na ścianie

Rozwój techniki sprawił, że w naszych domach na dobre zagościły płaskie telewizory. Umieszczone na ścianie przestały być „gadżeciarskim” elementem wystroju mieszkania, ale stały się ogólnie spotykanym standardem. Wykorzystując telewizor z LED-ami z tyłu uzyskujemy większą elegancję, szerokie możliwości aranżacyjne, lepszej jakości obraz, dbamy także o nasz wzrok. Rozwój technologii LED sprawia, że oświetlenie LED do telewizora możemy zainstalować już niewielkim kosztem i nakładem sił. Cieszyć się dzięki temu możemy zupełnie nową jakością spędzania czasu przed ekranem naszego „nowego” telewizora.

Ledy na telewizor

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 27 lutego 2020