Spis treści

Polski ład rozświetlamy Polskę. Jakie oświetlenie uliczne i drogowe

Program „Rozświetlamy Polskę” to inicjatywa, która skupia się na promocji energooszczędnego i zrównoważonego oświetlenia w Polsce. Rządowy program, którego nabór zakończył  się 18 września 2023 r. pozwala na uzyskanie finansowania maksymalnie 4 mln złotych. Wnioski należało składać za pośrednictwem aplikacji polski ład, a wspierającym i operatorem programu jest bank gospodarstwa krajowego BGK. W praktyce, aby dokonać optymalnego wyboru opraw, należy uwzględnić kilka kluczowych wymogów programu i zweryfikować je w praktyce. Często mieliśmy zapytania na co zwracać uwagę wybierając lampy do projektu. Jako firma współpracująca z wieloma producentami już wiele lat, w poniższym wykładzie postaramy się przedstawić w praktyce na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw by rozwiać ewentualne wątpliwości co do tego czy podjęty wybór jest prawidłowy i na co zwracać uwagę w procesie zakupu opraw.

Polski ład rozświetlamy Polskę. Jakie oświetlenie uliczne i drogowe

Polski ład rozświetlamy Polskę. Jakie oświetlenie uliczne i drogowe

Certyfikaty wymagane w regulaminie programu

Aby lampy spełniały warunki rządowego programu inwestycji strategicznych „Rozświetlamy Polskę”, muszą posiadać konkretne certyfikaty. Wymagane do modernizacji certyfikaty to ENEC i ENEC+, oraz ZD4i. Czym są i co dają w praktyce?

Certyfikaty ENEC i ENEC+

Certyfikat ENEC jest oznaczeniem jakościowym stosowanym w Europie dla produktów elektrycznych, w tym dla oświetlenia ulicznego. Oznacza, że dany produkt został poddany testom laboratoryjnym zgodnie z normami europejskimi i spełnia określone standardy bezpieczeństwa, wydajności i jakości. Jest on niezbędny w edycji dziewiątej programu Polski Ład.

ENEC+ to rozwinięcie standardu ENEC, wprowadzone w celu zaostrzenia wymagań dotyczących jakości i bezpieczeństwa produktów elektrycznych. Produkty posiadające certyfikat ENEC+ są poddawane bardziej szczegółowym i restrykcyjnym testom niż te, które uzyskują standardowy certyfikat ENEC. Certyfikat ENEC+ potwierdza wysoką jakość i zgodność z najnowszymi normami bezpieczeństwa.

Posiadanie certyfikatów ENEC i ENEC+ jest istotne, ponieważ stanowią one potwierdzenie, że producent zobowiązał się do utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości w swoich produktach. Klienci składający wniosek o dofinansowanie mogą być pewni, że produkty z tymi certyfikatami są zgodne z europejskimi normami i spełniają oczekiwania co do niezawodności i trwałości. W rezultacie certyfikaty ENEC i ENEC+ stają się ważnym narzędziem dla konsumentów, pomagając im dokonywać świadomych wyborów zakupowych oraz budować zaufanie do oświetlenia LED, które posiadają te prestiżowe oznaczenia.

Certyfikaty ENEC i ENEC+

Certyfikaty ENEC i ENEC+

Laboratorium badawcze jako potwierdzenie jakości

Z naszych doświadczeń warto mimo wszystko wybierać producentów, którzy posiadają własne laboratorium badawcze. Posiadanie własnego laboratorium w ramach produkcji przekłada się na podniesienie jakości oferowanych produktów i minimalizację ryzyka wad produkcyjnych. Własne laboratorium pozwala na ścisłą kontrolę jakości surowców, komponentów i gotowych produktów na każdym etapie produkcji. To umożliwia producentowi eliminację ewentualnych wad i zapewnia spójność jakości w całym procesie.

Własne laboratorium badawcze pozwala na przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz weryfikację zgodności z normą ENEC/ENEC+. Podczas wielu lat realizacji przeróżnych inwestycji zdarzało się, że mimo posiadania certyfikatów, realizacja inwestycji bywała zakłócona ze względu na problem z daną partią produktu. Laboratorium badawcze pozwala wyeliminować takie problemy poprzez weryfikację partii lamp już po produkcji. Badania te są niezbędne, szczególnie w przypadku produktów elektrycznych, gdzie ważne jest spełnienie rygorystycznych wymagań bezpieczeństwa, takich jak chociażby program „Rozświetlamy Polskę”. Dla gmin, czy związków międzygminnych jest to po prostu dodatkowe zabezpieczenie.

Certyfikat ZD4i – proste sterowanie oświetleniem

Kolejnym z certyfikatów wymaganych do uzyskania dofinansowania z programu jest ZD4i. ZD4i to certyfikat wynikający z ustaleń między konsorcjum Zhaga, a DALI Alliance i odnosi się do sterowania lampami w idei Smart City. Lampy uwzględnione przez ministerstwo rozwoju i technologii w programie muszą mieć możliwość zdalnego sterowania. Na rynku jest wiele lamp z możliwością sterowania jednak należy upewnić się, że lampa posiada certyfikat ZD4i, gdyż jest to wymóg programu. Oświetlenie uliczne i drogowe (ouid) musi posiadać powyższy certyfikat, by zakwalifikować się do rządowego funduszu polski ład.

Certyfikat ZD4i – proste sterowanie oświetleniem

Certyfikat ZD4i – proste sterowanie oświetleniem

Systemy sterowania oświetleniem i wsparcie producenta

Wartością dodaną współpracy z firmą oświetleniową, jest jej specjalizacja w inteligentnych rozwiązaniach oświetleniowych i kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji. Przy weryfikacji certyfikatu ZD4i warto doprecyzować z producentem, czy maja jakiś dedykowany system sterowania oświetleniem, oraz na ile wspierają inwestora w jego wprowadzeniu. Profesjonalna pomoc pozwala na wydajne wdrożenie inteligentnego oświetlenia. To z kolei umożliwia osiągnięcie optymalnej wydajności systemu i maksymalny zysk energetyczny. Warto więc wybrać firmę, która uczestniczyć będzie nie tylko przy zakupie opraw, ale też wspomoże gminy w dalszym etapie inwestycji.

Obniżenie poboru energii w programie „Rozświetlamy Polskę”

Jednym z wymogów programu „Rozświetlamy Polskę” jest obniżenie zużycia energii o minimum 50% względem wymienianych opraw. Biorąc pod uwagę fakt, że program program rządowy przewiduje wymianę jedynie opraw nieenergooszczędnych, to jest to w miarę proste zadanie. Wystarczy poprzeć je oświadczeniem o redukcji mocy.  Wymóg obniżenia mocy o co najmniej 50% stanowi istotny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystywania energii, wpisując się w globalne wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Gminy i miasta, które podejmą to wyzwanie, nie tylko przyczyniają się do globalnych celów zrównoważonego rozwoju, ale również mogą cieszyć się korzyściami finansowymi i wzrostem reputacji. Przy modernizacji infrastruktury z programu warto jednak wykorzystać szansę i zminimalizować zużycie jak najbardziej. Przekładając to na praktykę zakupu opraw warto rozważać oprawy o jak najwyższej wydajności świetlnej i odpowiedniej optyce.

WYMOGI PROJEKTÓW W PRAKTYCE. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OPTYMALNYM OPRAW

WYMOGI PROJEKTÓW W PRAKTYCE. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OPTYMALNYM OPRAW

Wydajność świetlna oświetlenia LED

Wydajność świetlna, wyrażana w lumenach na wat (lm/W), jest kluczowym parametrem wpływającym na efektywność opraw LED. Ten wskaźnik odnosi się do ilości światła, którą oprawa LED emituje w stosunku do zużywanej mocy elektrycznej. Im wyższa wartość lm/W, tym bardziej efektywne i oszczędne energetycznie jest oświetlenie. Innymi słowy, przy wymianie 1 do 1, im wyższa wydajność oprawy typu LED, tym większe oszczędności będziemy w stanie odnotować. Na rynku znaleźć możemy oprawy mające wydajność sięgającą nawet 200lm/W. Pamiętać należy jednak, że wydajność może mieć wpływ na żywotność infrastruktury oświetleniowej. Jeśli lampy nie są dostosowane do takich wydajności, mogą być bardziej awaryjne. Dlatego tez warto omówić ta sprawę z producentem.

Wydajność źródła, a wydajność oprawy LED

Wydajność źródła światła LED i wydajność oprawy LED to dwie różne kategorie, które są kluczowe przy ocenie efektywności oświetlenia LED i porównania ofert producentów. Oto podstawowe różnice między nimi:

 • Wydajność źródła światła LED – Wydajność źródła światła LED odnosi się do samego elementu LED, który emituje światło. Mierzy, ile światła emituje pojedynczy dioda LED w stosunku do zużywanej energii. Wydajność LED jest wyrażana w jednostkach lumenów na wat (lm/W) i określa, jak efektywnie dioda LED przekształca energię elektryczną w światło. Wyższa wartość lm/W oznacza większą efektywność energetyczną samych diod.
 • Wydajność oprawy LED – Wydajność oprawy LED odnosi się do efektywności całego systemu oświetleniowego, obejmującego diody LED, soczewki, radiator chłodzący, obudowę i inne komponenty. Mierzy, ile światła emitowane jest przez całą oprawę w stosunku do zużywanej energii. Wydajność oprawy LED jest również wyrażana w jednostkach lumenów na wat (lm/W), ale uwzględnia różne straty energii związane z konkretnym projektem oświetleniowym. Warto zauważyć, że wydajność oprawy LED może być niższa niż wydajność samej diody LED ze względu na straty energii w procesie konwersji, dyspersji światła i innych czynników.

W skrócie, wydajność źródła światła LED skupia się na efektywności pojedynczych diod LED, podczas gdy wydajność oprawy LED bierze pod uwagę cały system oświetleniowy, uwzględniając różne elementy konstrukcyjne i straty energii w całym systemie. Oba aspekty są istotne przy projektowaniu oświetlenia LED o wysokiej efektywności energetycznej, jednak to wydajność oprawy jest ostatecznym wskaźnikiem tego ile lumenów emitować będzie lampa. Dlatego też, porównując oferty do inwestycji objętej programem modernizacji oświetlenia ulicznego zawsze należy weryfikować, czy wartość wydajności podana jest dla źródła czy oprawy.

Wydajność źródła, a wydajność oprawy LED

Wydajność źródła, a wydajność oprawy LED

Optyka opraw w modernizacji lamp ulicznych

Optyka opraw LED ma istotny wpływ na efektywność oświetlenia i zużycie energii. Odpowiednio dobrana optyka pozwala zminimalizować wymagany strumień świetlny niezbędny do uzyskania wymaganych norm oświetleniowych. Optyka oprawy LED może skupiać światło w konkretnym kierunku, eliminując straty wynikające z niekontrolowanego rozproszenia. Optyka może być dostosowywana do konkretnych zastosowań, takich jak właśnie oświetlenie uliczne. Dla przykładu stosowanie asymetrycznych soczewek umożliwia bardziej równomierne oświetlenie powierzchni przy dużej odległości słupów bez zbędnego podnoszenia mocy opraw. To z kolei przekłada się na poprawę efektywności energetycznej.

Projekt oświetlenia, a modernizacja opraw

Tu przechodzimy do sedna – warto zdecydować się na firmę, która posiada własny dział projektowy. Projekt oświetlenia pozwala na optymalizację opraw dla konkretnego miejsca. Dział projektowania dba o to, aby oprawy oświetleniowe były zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, co jest kluczowe zarówno dla klientów, jak i zgodności z przepisami prawnymi. Przy tym, dział projektowania jest w stanie opracować oświetlenie, które nie tylko spełnia estetyczne oczekiwania, ale także jest zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście zrównoważonego rozwoju. Dzięki weryfikacji oświetlenia dróg na terenie konkretnej gminy, a później odpowiedniemu przygotowaniu projektu, wydatki na energię staną się jeszcze niższe. Dzięki wymianie opraw nieenergooszczędnych na nowe oprawy LED, z optyką i wydajnością potwierdzona projektem, mamy pewność, że lampy spełnią normy i spowodują maksymalne obniżenie energochłonności oświetlenia.

Projekt oświetlenia, a modernizacja opraw

Projekt oświetlenia, a modernizacja opraw

Miejsce produkcji opraw programu Rozświetlamy Polskę

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego funduszu polski ład, wybrane oprawy muszą być wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej. Produkcja lamp LED w UE przynosi korzyści związane z wysokimi standardami jakości, innowacyjnością technologiczną, ochroną środowiska, bezpieczeństwem i rozwojem lokalnych społeczności.

Lampy LED produkowane na terenie UE

Aby wykorzystać dofinansowanie z rządowego funduszu polski ład, nowe i nowoczesne oświetlenie wyprodukowane musi być na terenie Unii Europejskiej. Wydawać się może, że jest to swoiste ograniczenie, jednak niesie tez za sobą szereg korzyści wśród których wymienić warto:

 • Wysokie standardy jakości: UE narzuca rygorystyczne normy i przepisy dotyczące jakości i bezpieczeństwa produktów. Produkcja lamp LED w UE musi spełniać te standardy, co przekłada się na oferowanie wysokiej jakości oświetlenia.
 • Odpowiedzialność środowiskowa: UE kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Produkcja lamp LED w UE zwykle podlega rygorystycznym normom dotyczącym efektywności energetycznej, co pomaga zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
 • Innowacje technologiczne: Przemysł oświetleniowy w UE jest często liderem w innowacjach technologicznych. Lokalna produkcja sprzyja współpracy z zaawansowanymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi, co może prowadzić do ciągłego doskonalenia technologii LED.
 • Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Produkty wytwarzane w UE muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Konsumentom jest łatwiej zaufać lampom LED produkowanym w regionie, ponieważ są one zazwyczaj zgodne z lokalnymi przepisami i standardami.
 • Krótsze odległości transportowe: Lokalna produkcja zmniejsza odległości transportowe między miejscem produkcji a miejscem sprzedaży, co przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko i może skrócić czas dostawy.

Lampy LED produkowane w Polsce

Choć lampy wybierać można z wszystkich produkowanych w UE to z doświadczenia sugeruje polegać na oprawach produkowanych w Polsce. Ma to szereg zalet bezpośrednio dla inwestora. Lokalna produkcja skraca łańcuch dostaw, co może przekładać się na szybsze dostawy, mniejsze ryzyko opóźnień i bardziej efektywne zarządzanie produkcją. Bliskość producenta ułatwia również komunikację i ewentualne zgłaszanie reklamacji. Skrócony dystans zwiększa efektywność obsługi posprzedażowej. Dodatkowym atutem jest to że wspiera się krajową gospodarkę. To przyczynia się do utrzymania miejsc pracy, rozwoju przedsiębiorstw oraz wzrostu gospodarczego. To z kolei przełożyć się może na dalszej korzyści dla samorządów.

Weryfikacja procesu produkcji lamp

Choć wiele firm przedstawia się jako producenci, to niestety często jest to raczej składanie niż produkcja. Warto zweryfikować jak przebiega proces produkcyjny u danego producenta. Niektóre firmy zajmują się raczej składaniem gotowych komponentów, niż faktyczna produkcją. Gotowe podzespoły przyjeżdżają chociażby z Chin, a w Polsce odbywa się ostatni etap, czyli złożenie całości. Moim zdaniem, warto wybierać producentów, którzy mają całą linie produkcyjną i którzy np. moduły diodowe tworzą od podstaw. Dzięki temu mamy pewność, że na każdym etapie produkcji utrzymane były najwyższe standardy.

Weryfikacja procesu produkcji lamp

Weryfikacja procesu produkcji lamp

Gwarancja na oświetlenie z programu Rozświetlamy Polskę

Program inwestycji strategicznych „Rozświetlamy Polskę” wymaga utrzymanie gwarancji przez co najmniej 60 miesięcy, czyli 5 lat. Osobiście uważam, ze jest to punkt, przy którym warto się zatrzymać i poświęcić mu odrobinę więcej czasu. W modernizacji infrastruktury oświetleniowej jest to bardzo istotny element. Są tutaj pewne elementy na które warto zwracać uwagę. Takie jak chociażby warunki gwarancji i gwarancja posprzedażowa, współczynnik utrzymania strumienia świetlnego, czy serwis pogwarancyjny.

Długość gwarancji w programie „Rozświetlamy Polskę”

Zgodnie z regulaminem programu, czas gwarancji musi wynosić 60 miesięcy. To, że wymogiem jest 5 lat nie znaczy, ze musimy na tym poprzestawać. Istnieją firmy, które udzielają nawet 10 letniej gwarancji na swoje towary. Porównując oferty różnych producentów dobrze jest wybrać model o jak najdłuższym okresie gwarancyjnym. Biorąc pod uwagę kwotę dofinansowania i wartość inwestycji, lepiej wybrać lampy, które będą objęte gwarancją jak najdłużej.

Długość gwarancji w programie „Rozświetlamy Polskę”

Długość gwarancji w programie „Rozświetlamy Polskę”

OWG – na co jeszcze zwrócić uwagę

Jeśli chodzi o ogólne warunki gwarancji (OWG), to są to warunki określające zobowiązania i prawa stron w ramach umowy gwarancyjnej na produkt. Poza samą długością gwarancji określa ona zakres i wyłączenia gwarancji, czy procedury reklamacji. Aby dokonać optymalnego wyboru, łączny bilans za i przeciw warto wywnioskować właśnie z OWG. Na czym należy się skupić?

 • Precyzyjnie zrozum, co obejmuje gwarancja.
 • Czy dotyczy tylko wad materiałowych i fabrycznych, czy też obejmuje inne aspekty, takie jak uszkodzenia wynikające z normalnego użytkowania?
 • Zwróć uwagę na punkty wyłączenia gwarancji. To są sytuacje, w których gwarancja może nie obowiązywać, na przykład w przypadku uszkodzeń wynikających z niewłaściwego użytkowania.
 • Sprawdź, jakie są procedury reklamacji w ramach gwarancji. Jakie są kroki, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, i w jaki sposób można zgłaszać ewentualne problemy?
 • Czy gwarancja obejmuje koszty serwisu i naprawy, czy może tylko wymianę produktu? Znajomość tych kwestii może być istotna w przypadku konieczności korzystania z gwarancji.
 • Gdzie można skorzystać z gwarancji? Czy istnieją autoryzowane punkty serwisowe, czy też produkt trzeba wysłać do producenta?
 • Zwróć uwagę na warunki, które mogą skutkować utratą gwarancji. Na przykład, próby naprawy przez nieautoryzowane osoby mogą zakończyć gwarancję.
 • Warto sprawdzić, kto pokrywa koszty transportu w ramach gwarancji i jakie mogą być dodatkowe koszty związane z korzystaniem z gwarancji.
 • Czy warunki gwarancji obejmują również reklamacje wynikające z przypadkowego uszkodzenia produktu?
 • Sprawdź, czy istnieją konkretne warunki, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z gwarancji.

To wszystko jest istotne i należy dokładnie doprecyzować wszystkie szczegóły gwarancji przed finalną decyzją. Warto przetwarzać dokładnie informacje zawarte w OWG, aby nie popełnić błędnego wyboru.

OWG – na co jeszcze zwrócić uwagę

OWG – na co jeszcze zwrócić uwagę

Współczynnik utrzymania światła oświetlenia

Dla wieloletniej inwestycji takiej jak ta z dziewiątej edycji rządowego programu inwestycji strategicznych,  bardzo ważny jest Współczynnik utrzymania światła (ang. Light Maintenance Factor, LMF). To wskaźnik stosowany w oświetleniu, który odnosi się do zmiany poziomu oświetlenia w czasie w wyniku zużycia się źródeł światła oraz brudu lub starzenia się opraw. Jest to miara, która pomaga określić, jak szybko i w jakim stopniu spada poziom oświetlenia w danej przestrzeni w trakcie eksploatacji. W praktyce, uwzględnienie współczynnika utrzymania światła jest ważne przy projektowaniu systemów oświetleniowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie istotne jest utrzymanie stałego poziomu jasności przez dłuższy okres czasu, takich jak ulice, place czy parkingi.

Dzięki uwzględnieniu współczynnika utrzymania światła można dostosować projekt oświetlenia do rzeczywistych warunków eksploatacyjnych i przewidzieć ewentualne spadki jasności w trakcie użytkowania. Zawsze należy go zweryfikować i ustalić – co z tego że mamy 10 lat gwarancji, gdzie po roku lampa będzie świecić połową mocy i nie będzie spełniać norm. Biorąc pod uwagę jaka jest maksymalna kwota dofinansowania i liczba opraw nieenergooszczędnych jaką wymieniamy, sugeruję wybrać lampy które będą spełniać normy przez cały okres użytkowania.

Serwis pogwarancyjny w programie Polski Ład

W programie inwestycji strategicznych – edycja dziewiąta, ważne jest utrzymanie gwarancji na lampy i całą inwestycję. Dlatego uważam, że warto wybierać firmy które posiadają swój serwis pogwarancyjny. Serwis pogwarancyjny umożliwia naprawę produktów, które uległy awarii po zakończeniu gwarancji. Dzięki temu konsumenci nie są zmuszeni do zakupu nowego sprzętu, co wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju. Co więcej, daje on możliwość ewentualnych napraw w przypadkach nie podlegających gwarancji co minimalizuje koszty użytkowania lamp. Mając własny serwis producent jest w stanie lepiej obsłużyć inwestycję taką jak ta polegająca na wymianie opraw nieenergooszczędnych na uliczne ledowe.

Serwis pogwarancyjny w programie Polski Ład

Serwis pogwarancyjny w programie Polski Ład

Wiarygodność producenta w procesie gwarancji

Dla gwarancji istotna jest również sama wiarygodność producenta. Chcąc ubiegać się o dofinansowanie, warto wybrać kogoś z doświadczeniem. Jeśli producent ma 1214 inwestycji to wiadomo, że będzie on lepszym wyborem niż ktoś kto zrobił je dwie. Zweryfikowanie wiarygodności producenta jest kluczowe, zwłaszcza przed dokonaniem zakupu produktów. Jak sprawdzić wiarygodność producenta?

 • Przeprowadź badanie historii firmy. Sprawdź, jak długo producent istnieje na rynku. Długi staż może sugerować stabilność i doświadczenie.
 • Sprawdź reputację producenta. Recenzje klientów, opinie na platformach internetowych, a także rekomendacje innych firm mogą dostarczyć informacji na temat jakości produktów i obsługi klienta.
 • Sprawdź, czy producent posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia normy branżowe. To może świadczyć o zobowiązaniu do jakości i bezpieczeństwa produktów.
 • Poproś producenta o referencje od innych klientów. Bezpośrednie opinie od innych przedsiębiorców mogą dostarczyć cennych informacji.
 • Zastanów się, czy skala produkcji producenta odpowiada Twoim potrzebom. Duża, uznana firma może mieć większe zasoby, ale mniejszy producent może oferować bardziej spersonalizowane podejście.
 • Sprawdź prawne aspekty działania firmy. Jeśli obawiasz się, że firma zniknie bez śladu, to lepiej podjąć współpracę z dużą spółką, która jest np. na giełdzie. Minimalizuje to ryzyko nieuczciwego postepowania.
 • Zweryfikuj bezpieczeństwo firmy. Przekazywanie moich danych osobowych w celu realizacji inwestycji, gdy nie wiemy jak firma je zabezpiecza nie jest najlepszym pomysłem

Podsumowanie – jak porównać i wybrać dobrą lampę

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe wymogi projektu „Rozświetlamy Polskę”, oraz to jak wykorzystać je do optymalnego wyboru opraw. Jak sami widzicie jest tego sporo i jest wiele rzeczy do wzięcia pod uwagę Od czasu gdy został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu, mieliśmy wiele pytań odnośnie tego którego z producentów wybrać. Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi niemal miliard złotych (1 mld) jest to decyzja która należy dokładnie rozważyć. Gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne, każdy ma z tym problem. Sami zauważyliśmy iż wiele gmin do nas trafiło, w celu pomocy jaką możemy udzielić podczas dokonywania wyboru. Jako firma oświetleniowa www.smd-led.pl często tworzymy klientom porównania i wskazujemy optymalne rozwiązania właśnie w oparciu o powyższe elementy. Ze swojej strony mogę zachęcić jedynie do ewentualnego kontaktu, jeśli wciąż mają Państwo obawy dotyczące wybranej lampy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samym programie i o tym jak w 2023 roku został ogłoszony nabór do niego, możecie przeczytać inne artykuły z naszego bloga bądź wejść na portal gov.pl – serwis rzeczpospolitej polskiej. Przeczytacie tam szczegóły ustalone przez rade ministrów i o tym jak składać wnioski za pośrednictwem aplikacji polski ład.

Polski ład rozświetlamy Polskę. Jakie oświetlenie uliczne i drogowe

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 stycznia 2024