Spis treści

Profile LED sufitowe – rodzaje i ich możliwości

Technologia LED stale się rozwija i umożliwia powstawanie nowych produktów, takich jak profile LED sufitowe, które służą o atrakcyjnego oświetlenia wnętrz. Przygotowaliśmy mały przewodnik po rodzajach profili LED sufitowych i ich przeznaczeniu. Mamy nadzieje, że pomożemy w gustownym oświetleniu Państwa wnętrz.

  • Wyjaśnimy, czym są profile LED sufitowe i jak możesz je zamontować.
  • Przeczytaj i dowiedz się, czym są profile sufitowe LED wpuszczane i gdzie możesz taki profil wykorzystać.
  • Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać profil sufitowy na jedną taśmę LED.
  • Zagłęb się w sposoby instalacji  profili LED sufitowych jako główne oświetlenie.
  • Poznaj sposoby na rozwiązanie sytuacji, w której nie możesz użyć profilu wpuszczanego.
  • Odgadnij rozwiązanie  problemu w swoim domu, w którym jest betonowy strop.
  • Zbadaj, co możesz zrobić, jeśli masz własną koncepcję.
  • Przeczytaj, jaki jest sposób na zwiększenie żywotności taśmy LED.
Oświetlenie za pomocą profili LED

Oświetlenie za pomocą profili LED

W jednej z gałęzi oświetlenia, w której obserwuje się nieustanny postęp, jest oświetlenie za pomocą taśm LED. Aby takie oświetlenie dawało coraz to nowe możliwości, a zastosowane taśmy nie tylko długo i odpowiednio oświetlały przestrzeń, ale także wyglądały atrakcyjnie dla oka, stosuje się profile aluminiowe do taśm LED. Producenci regularnie prezentują nowe rodzaje profili do różnych zastosowań. Początkowo profile LED używane były praktycznie tylko w meblarstwie do oświetlenia przestrzeni pod szafkami np. w kuchni lub wnętrz pólek. Obecnie profili mam kilkadziesiąt rodzajów. Każdy z nich służy zupełnie do czegoś innego. Mamy profile meblowe, profile, które zastosujemy jako listwy przypodłogowe, profile, z których możemy stworzyć lampę wiszącą, profile natynkowe i wiele innych.

profil LED sufitowy

Zobacz również nasze inne artykuły o profilach do taśm LED

Profil LED sufitowy – co to jest?

Jedną z odmian profili aluminiowych do taśm LED są profile sufitowe. Co to jest profil LED sufitowy? To oczywiście profil aluminiowy przeznaczony do  taśmy LED. Jak sam nazwa wskazuje, profil sufitowy to profil przeznaczony do montażu sufitowego. Profil aluminiowy sufitowy ma za zadanie wyeksponować światło z taśmy LED, zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami i wilgocią oraz odpowiednio chłodzić świecącą taśmę.

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Profile LED GK najczęściej przeznaczone są do montażu w sufitach wykonanych z płyty k-g. Taki profil umieszcza się w wyciętym/wyfrezowanym otworze lub umieszcza w szczelinie między dwiema płytami k-g. Profile mogą posiadać “kołnierz”, który pozostanie widoczny po montażu, a jednocześnie zabezpieczy profil przed wpadnięciem do środka. Mamy także profile, które po montażu można ukryć, zagipsowując płaszczyznę sufitu wraz z obrzeżem profilu i pozostawiając widoczny jedynie sam klosz i świecącą taśmę. Dostępne są także profile natynkowe. Przeznaczone one są do montażu bezpośrednio do płaszczyzny sufitu. Możemy również spotkać profile, z których utworzymy samodzielnie, dopasowaną do swoich potrzeb lampę wiszącą. Tak jak wiele jest rodzajów profili do taśm LED, tak samo wiele jest ich zastosowań. Każdy pomysł na oświetlenie sufitowe znajdzie rozwiązanie w postaci odpowiednie go profilu LED.

Profil aluminiowy do taśm LED

Profile sufitowe LED – wpuszczane

Podstawowym typem profili sufitowych są profile LED podtynkowe. Jest to profil aluminiowy do taśm LED, który umieszcza się w wyfrezowanym wcześniej otworze. Można go zainstalować również w specjalnie przygotowanej szczelinie pomiędzy dwiema płytami kartonowo-gipsowymi. Profil sufitowy wpuszczany umożliwia ukrycie taśmy LED oraz gustowne wykończenie. Jednocześnie, jak każdy profil do taśm aluminiowy zapewnia doskonałe odprowadzenie ciepła ze świecącej taśmy LED. Profil wpuszczany najlepiej zamontować w płycie kartonow-gipsowej, ze względu na łatwość przygotowania pod niego otworu. Profile aluminiowe wpuszczane można stosować także do montażu taśm LED na ścianach wykonanych z płyt k-g. Profil aluminiowy wpuszczany montowany jest na wcisk lub na klej montażowy.

profil do taśmy led

Profil LED sufitowy na jedną taśmę

Najczęściej wykorzystywanym typem profilu LED sufitowego jest profil LED sufitowy na jedną taśmę. W takim profilu zamontujemy pojedynczy pasek taśmy LED. W zależności od wybranego modelu profilu mamy możliwość zainstalowania w nim taśmy LED o szerokości 8 mm, 10 mm lub 12 mm. Taki profil zapewni nam powstanie pojedynczej wąskiej linii światła na suficie. Możliwość wyboru różnych kolorów profilu, a także montażu kloszy różnego typu, zapewni powstanie oświetlenia dopasowanego do każdego wnętrza. Profil na jedną taśmę jest doskonały jako dodatkowe, akcentujące czy dekoracyjne oświetlenie pomieszczenia. Profil na jedną taśmę spełni każde pokładane w tego typu oświetleniu nadzieje i oczekiwania. Odpowiednia taśma wraz z właściwym kloszem sprawdza się w każdym wnętrzu. Producent Lumines, który jest obecnie liderem w dziedzinie profil aluminiowych, przygotował kilka rodzajów profili sufitowych na jedną taśmę LED. Możemy więc wybierać spośród profili typu B, typu G, typu W, typu Z czy profili Mono. Dzięki szerokiej gamie profili na jedną taśmę LED zawsze dobierzemy odpowiedni dla siebie model.

profil na jedną taśme LED

Profile sufitowe LED jako główne oświetlenie

Współczesne profile aluminiowe do taśm LED mogą być miejscem na montaż taśm, które mają być głównym oświetleniem pomieszczenia. Nowoczesne profile sufitowe LED Zati, Subli, InDileda czy InSileda umożliwiają montaż dwóch taśm LED. Umieszczenie w nich równolegle dwóch taśm LED zapewni dobre oświetlenie w każdym wnętrzu. Profil Inso daje możliwość montażu nawet trzech taśm umieszczonych obok siebie. Stwarza to naprawdę duże możliwości uzyskania mocnego oświetlenia w dużych i wysokich wnętrzach. Eleganckie i oryginalne profile aluminiowe LED Veda, Pero czy Topo ze względu na swoją oryginalną konstrukcję, będą równocześnie swoistą dekoracją pomieszczenia. Światło emitowane w oryginalny i atrakcyjny sposób przyciągnie uwagę i zachwyci każdego obserwatora. Nowoczesne wnętrza, w których nie chcemy zawieszać żyrandola, uzyskują możliwość dobrego oświetlenia dzięki eleganckim i designerskim profilom sufitowym do taśm LED.

profil LED sufitowy

Profil sufitowy LED – natynkowe

Betonowe stropy uniemożliwiają przygotowanie otworów pod profil wpuszczany. O takich sytuacjach pomyśleli producenci profili aluminiowych do taśm LED i przygotowali profile LED natynkowe. Profile takie przygotowane są do montażu za pomocą wkrętów, kleju montażowego bądź uchwytów montażowych bezpośrednio do podłoża. Mamy do dyspozycji profile aluminiowe natynkowe przeznaczone do montażu w narożnikach pomieszczenia, a także takie, które zainstalujemy jako lampę wiszącą. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko wyobraźnia jest ograniczeniem zastosowania profilu LED natynkowego.

profil LED natynkowy

Profile sufitowe LED dekoracyjne

Profile sufitowe LED, są to profile aluminiowe do taśmy LED, przeznaczone do montażu natynkowego, które z powodzeniem możemy zainstalować na naszym suficie. Może on być także przeznaczony do montażu na każdej innej powierzchni poziomej i pionowej. Profile LED Lumines typu A, typu D typu X czy typu Y z powodzeniem zainstalujemy więc na ścianie, czy na spodzie szafek meblowych lub półek. Profile Typu C i typy H z kolei przeznaczone są do montażu natynkowego w narożnikach. Możemy więc zamontować je na całej długości łączenia sufitu ze ścianą. Doskonale sprawdzą się także na przykład pod szafkami meblowymi. Tak oświetlone i zaakcentowane narożniki będą ciekawym elementem wnętrza. Profil LED narożny zapewni jednocześnie dobre warunki oświetleniowe w całej przestrzeni pod nim.

profil led dekoracyjny

Profile LED sufitowe do tworzenia eleganckich lamp

Profile natynkowe Dileda, Sileda, Largo czy Iledo oprócz możliwości montażu za pomocą wkrętów, taśmy dwustronnej lub kleju montażowego dają także inną ciekawą sposobność. Otóż profile LED sufitowe można wykorzystać do stworzenia własnoręcznie wykonanej, eleganckiej lampy wiszącej. Profile do taśmy LED przyciąć można na odpowiadającą nam długość, zamontować odpowiedni kosz, zaślepić je na końcach i za pomocą dedykowanych zawiesi umieścić pod sufitem. Tak wykonana lampa będzie ciekawym i funkcjonalnym elementem we wnętrzu. Lampa wisząca DIY, którą wykonamy z profilu LED będzie cieszyć oko, da nam ogromną satysfakcję z wykonanej pracy i zapewni doskonałe oświetlenie przestrzeni pod nią. Dodatkowo profil Lumines Largo umożliwia montaż aż trzech taśm LED umieszczonych obok siebie. Daje to możliwość uzyskania naprawdę mocnej lampy, emitującej światło o dużym strumieniu świetlnym. Może więc czasem warto pomyśleć o wykonaniu lampy wiszącej samodzielnie, zamiast poszukiwać odpowiadającego nam modelu na rynku? W innym wpisie na naszym blogu możemy przeczytać dokładnie jak zrobić lampę z profilu i taśmy LED.

lampa DIY profil led

Profil aluminiowy LED sufitowy – dlaczego warto?

Profile aluminiowe LED sufitowy to doskonały wybór do każdego nowoczesnego wnętrza, zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego. Taśmy LED zapewniają ciekawe aranżacje wnętrza i dobre warunki oświetleniowe, a profil do taśmy LED zapewnia ich długą pracę i pomaga odpowiednio je wyeksponować. Aluminium jest doskonałym radiatorem, znakomicie odprowadzającym ciepło z taśmy emitującej światło. Taśma LED ukryta w profilu jest chroniona także przed wszelkimi zanieczyszczeniami, a także wilgocią. Wszystko to wpływa na zwiększenie żywotności taśmy i pozwala cieszyć się atrakcyjnym oświetleniem przez długie lata. Sam profil może także być atrakcyjną dekoracją wnętrza. Odpowiedni klosz do profilu z kolei potrafi odpowiednio odmienić światło z taśmy i dopasować oświetlenie do oczekiwań. Aluminium jest materiałem trwałym i odpornym na korozję. Dzięki właściwościom profili LED mamy możliwość otrzymania atrakcyjnego oświetlenia, które naprawdę długo będzie cieszyć nasze oko i pozostanie atrakcyjnym i funkcjonalnym elementem naszego wnętrza.

profil sufitowy led

Sprawdź jaką taśmę LED wybrać

Profile oświetleniowe LED – jakie wybrać?

Decyzja o montażu oświetlenia w postaci taśmy LED umieszczonej w profilu aluminiowym może być strzałem w dziesiątkę. Jakie profile oświetleniowe LED wybrać, aby był to dobry wybór? Wszystko zależy od naszego pomysłu na oświetlenie. Szeroka gama profili LED w sklepie smd-led.pl daje szansę dopasowania profilu LED do każdej indywidualnej sytuacji. Nasi wykwalifikowani pracownicy z chęcią pomogą Państwu przy doborze profilu LED. Zachęcamy więc do kontaktu z nami drogą mailowa lub telefoniczną. Na pewno rozwiązanie, które znajdziemy, będzie Państwa satysfakcjonowało i cieszyło przez wiele lat. Nie sprzedajemy bowiem produktów, sprzedajemy rozwiązania. Profile LED z oferty sklepu smd-led.pl to profile wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów z dużym doświadczeniem. Tylko produkty takiego pochodzenia dają pewność odpowiedniego zabezpieczenia taśmy LED, długowieczności i atrakcyjnego wyglądu. Państwa pomysł, profil LED aluminiowy wysokiej jakości i nasze doświadczenie, zagwarantują osiągnięcie zamierzonego efektu i dużej satysfakcji i zadowolenia z nowoczesnego oświetlenia w Państwa wnętrzach.

profil led zwieszany

Profile LED sufitowe – rodzaje i ich możliwości

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 22 marca 2021