Spis treści

Jak powstaje projekt oświetlenia LED

Projektowanie oświetlenia jest procesem kompleksowym, mającym na celu uzyskanie wysokiej jakości oświetlenia, zgodnego z oczekiwaniami klienta, a także obowiązującymi normami. Stworzenie prawidłowo działającego systemu oświetleniowego nie jest jednak łatwe. Jak powstaje projekt oświetlenia LED? Wymagana jest spora wiedza, a także znajomość oprogramowania umożliwiającego wykonywanie obliczeń i symulacji. Kluczowe jest również dobranie odpowiednich źródeł oświetlenia, które będą zgodne z przepisami panującymi w danym budynku oraz zoptymalizowanie ich działania.

Darmowy projekt i wycena oświetlenia


Darmowy projekt i wycena oświetlenia

Najczęściej wybierane lampy hermetyczne przez naszych klientów:

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Jeśli interesuje Cię to, jak powstaje projekt oświetlenia LED, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, z której dowiesz się między innymi:

 • Dlaczego warto wykonać projekt oświetlenia LED
 • Poznasz przykładowy projekt oświetlenia, dowiesz się co w nim się znajduje
 • Jakie czynności wykonuje się przed rozpoczęciem projektowania i jak wygląda przebieg projektowania
 • Co powinien zawierać kompletny projekt oświetleni
 • Poznaj najważniejsze elementy, które wpłyną dobrze na projektowanie oświetlenia w pomieszczeniach konferencyjnych
 • Dlaczego warto wykonać wyliczanie zysków energetycznych po modernizacji oświetlenia
Projekt Led oświetlenia

W jakim celu wykonuje się projekt oświetlenia LED?

Czasy, w których budynki użyteczności publicznej lub miejsca pracy były wyposażone w losowo zakupione źródła światła, już dawno minęły. Dziś każdy budynek i pomieszczenie musi spełniać normy, a także odpowiadać na potrzeby użytkowników i pracowników. Zadanie to na pierwszy rzut oka wydaje się proste — przeanalizuj normy i rozporządzenia, a następnie na ich podstawie wybierz pasujące źródła światła. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

Instalacje oświetleniowe składają się z wielu elementów, które muszą być dobrane w prawidłowy sposób. Każde miejsce, jak biuro, basen, czy stadion, wymaga innego typu oświetlenia. Ba, nawet w biurach można wyróżnić wiele stref pracy, z czego każda ma nieco inne wymagania fotometryczne.

 

Projekt oświetleniowy

W jakim celu wykonuje się projekt oświetlenia LED?

Projekt oświetlenia LED wykonuje się po to, by w prosty sposób określić parametry instalacji świetlnej jak: natężenie oświetlenia, barwa światła, czy rozmieszczenie lamp. Cały proces ma również na celu sprawdzić, czy wybrane oprawy w technologii LED nie będą negatywnie wpływać na osoby, jednocześnie zapewniając równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu.

Dodatkowo w miejscach pracy, w których niezbędne jest używanie niebezpiecznych narzędzi i urządzeń, światło może poprawić komfort pracy oraz zmniejszyć zmęczenie pracowników. Proces ten jest zatem kluczem do dobrego samopoczucia, a także zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Projekt oświetlenia

Przykładowy projekt oświetlenia  – najważniejsza strona

W zależności od tego jak złożony jest nasz przykładowy projekt oświetlenia, może składać się on z naprawdę wielu stron. Zapewne niewiele powiedzą one oświetleniowemu laikowi. Dlatego tez ważne jest odnalezienie podsumowania, które w większości przypadków znajduje się zaraz na początku projektu. Wskazuje ono wszystkie najważniejsze dane dla pomieszczenie które opisuje. Są to – natężenie na powierzchni roboczej, ilość wykorzystanych lamp, ich podstawowe dane techniczne, oraz wizualne przedstawienie natężenia.

Poniżej  wstawiam zdjęcie poglądowe dla jednej z wykonywanych inwestycji.

Projektowanie oświetlenia  w hala przemysłowa - podsumowanie wyników

Powyżej zaprezentowana jest strona podsumowująca wyniki dla hali przemysłowej. To z niej odczytać możemy podstawowe dane. Pierwsze co rzuca się w oczy to plan obiektu z rozrysowanymi izoliniami opisującymi natężenie na powierzchni roboczej. Poniżej znajdują się dane projektowe takie jak wysokość pomieszczenia, współczynnik konserwacji, czy współczynnik odbicia dla powierzchni. Są to rzeczy ważne dla osób które znają się na projektowaniu światła. Dla klienta najważniejsze są informacje przekazane poniżej, w podpunkcie płaszczyzna pracy, oraz oprawa, które składają się na projektowanie oświetlenia. Odczytać z niej można:

 • Wysokość dla której podana jest wartość natężenia (tzw. płaszczyzna pracy). W tym przypadku jest to 0.8 m.
 • Wartość natężenia – średnią, minimalną i maksymalną. Najważniejsza jest średnia wartość, gdyż to ona pokazuje realne natężenie światła na obiekcie. Wartość maksymalna to wartość, która jest przeważnie pod lampą, minimalna to niewielkie obszary najbardziej oddalone od źródeł – przeważnie w pobliżu ścian. W naszym przykładowym projekcie oświetlenia średnia luksów to 405. Dla obiektów tego typu, średnia wg. norm to 300 lx, więc proponowane natężenie jest wyższe o ok. 100 lx.
 • Równomierność oświetlenia – wskazuje jak równomiernie pokryta jest powierzchnia – jest to wynikowa najwyższej i najniższej wartości luksów.
 • Wysokość płaszczyzny pracy (tj. na jakiej wysokości od podłogi będzie wynik z projektu), oraz margines (przeważnie przyjmuje się ok. pół metra – jest to nieuwzględniana w wynikach powierzchnia tuż przy ścianach).
 • Rodzaj zastosowanej oprawy, jej moc świecenia, pobór mocy i skuteczność lm/w – w powyższym przykładzie zastosowano lampy przemysłowe typu High bay serii Composite o mocy 60W.

Poniżej inny reprezentatywny przykład oparty o panele LED:

Projektowanie oświetlenia w pomieszczeniu konferencyjnym - podsumowanie
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Przykładowy projekt oświetlenia – przedstawienie nieprawidłowych kolorów

Jednym z ciekawszych rzeczy, które potrafią bardzo ułatwić odczytanie projektu oświetleniowego jest tzw. przedstawienie nieprawidłowych kolorów. Jest to nic innego jak przedstawienie natężenia światła w postaci kolorów podanych na skali. Uwydatnia to w jaki sposób finalnie wyglądać będzie oświetlenie. Nie każdy potrafi dokładnie odczytać izolinie i jest to duże ułatwienie. Poniżej te same wyniki co w poprzednim akapicie ale jako przedstawienie nieprawidłowych kolorów.

Projekt oświetlenia awaryjnego, projektowanie oświetlenia
hala przemysłowa – przedstawienie nieprawidłowych kolorów
Projekt oświetlenia awaryjnego, projektowanie oświetlenia
pomieszczenie konferencyjne – przedstawienie niewłaściwych kolorów

Na pierwszy rzut oka wygląda to dziwnie, jednak wystarczy zweryfikować skalę. Generalnie im bardziej zbliżony do czerwonego jest kolor – tym jest jaśniej. Im bardziej niebieski – tym ciemniej. Czerwony i niebieski to w tym przypadku krańcowe, więc dominują odcienie zieleni, oraz żółty, który wskazuje najbardziej doświetlone punkty. W tym przykładowym projekcie oświetlenia nie zawieram dokładnych wartości skali, gdyż jest ona różna w zależności od danej inwestycji i ustawień produktu.

Przykładowy projekt oświetlenia – wizualizacja

Ostatnim interesującym inwestora aspektem, jeśli chodzi o przykładowy projekt oświetlenia jest wizualizacja. Nie jest ona wykonywana zawsze. Często nie wnosi do niego nic, szczególnie na dużych powierzchniach przemysłowych. Obrazuje to zdjęcie poniżej:

Projektowanie oświetlenia, oświetlenie w domu ciekawe projekty
Hala przemysłowa – wizualizacja

Jak widać na powyższej wizualizacji – nie pokazuje Nam ona nic ciekawego. Jest to spowodowane tym, że na halach tego typu często umieszczenie maszyn, regałów, czy po prostu składowanych produktów ulega zmianom i projektowana jest pusta powierzchnia. Poza tym jest to duży kawał szarego pomieszczenia – nie ma tam niczego co warto przedstawić w formie wizualizacji. Inaczej sprawa ma się z biurowcami, szkołami i tym podobnym instytucjom. Poniżej wizualizacja pomieszczenia konferencyjnego gdzie jako lampy wykorzystano panele LED.

przykładowy projekt oświetlenia - pomieszczenie konferencyjne - przedstawienie niewłasciwych kolorów
Przykładowy projekt oświetlenia – pomieszczenie konferencyjne

Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Wizualizacja przedstawia jak prezentuje się dane pomieszczenie. Wygląda to dobrze szczególnie ze względu na to, że wiemy jak mniej więcej rozstawione mają być meble, a przez to widzimy jak rozłoży się na nich światło. Warto jednak pamiętać, że jest to element dodatkowy i nie zawsze go wykonujemy. Dlatego też, jeśli życzą sobie Państwo abyśmy uwzględnili go podczas wykonywania przez nas projektu, warto tym wspomnieć.

OPRAWA LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Oprawa Rio 100W  typ HIGH BAY od firmy KOBI o kodzie KFRO100NB. Barwa światła biała neutralna 4000K oraz strumień 11000lm.

Oprawa LED RIO HIGH BAY 100W 4000K

Zobacz produkt

Przebieg projektowania oświetlenia

Zanim przejdzie się do samego procesu projektowania przy użyciu oprogramowania komputerowego, należy najpierw dokonać pomiarów lub zdobyć niezbędne informacje od właściciela budynku. W przypadku nowo instalowanego oświetlenia niezbędne są:

 • Szczegółowe plany obiektu. Najlepiej w formacie komputerowym, ułatwiającym wgranie projektu w plik oświetleniowy.
 • Informacje na temat przeznaczenia obiektu oraz pomieszczeń. Dzięki temu projektant ma możliwość dobrania źródeł światła do wymagań zawartych w normach.
 • Specyficzne warunki rozmieszczenia lamp, jak np. ograniczone możliwości montażu, niskie lub wysokie sufity i inne przeszkody.

Gdy mowa jest zaś o modernizacji oświetlenia, wtedy należy wykonać audyt, który polega na ocenie obecnego stanu instalacji i wskazaniu zmian, które można wprowadzić celem lepszego działania oświetlenia. Jest to proces przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę, zawierający również analizę zapotrzebowania energetycznego obiektu. Szczegółowo wykonany audyt i wprowadzenia zmian, pozwala oszczędzić od 50 do 80% na kosztach energii w skali roku.

projekt oswietlenia Hali magazynowej

Gdy projektant posiada wszystkie niezbędne informacje, może przystąpić do tworzenia projektu. W tym celu korzysta się ze specjalnego oprogramowania jak DIALux lub Relux. Umożliwiają one stworzenie kompleksowego projektu, uwzględniającego wszystkie najważniejsze i niezbędne parametry świetlne dla całego budynku.

Po wgraniu do programu planu budynku projektant, opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniu, rozmieszcza oprawy oświetleniowe w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom obiektu wystarczającą ilość światła, przy minimalnym poborze energii. Następnie, gdy cały wstępny projekt jest przygotowany, wykonuje symulację, która pozwala w sposób wirtualny sprawdzić działanie całej instalacji. Dzięki temu procesowi, specjalista jest w stanie tak dobierać poszczególne oprawy i odległości między nimi, by maksymalnie zoptymalizować całą instalację.

Tworząc projekt oświetlenia hali magazynowej, czy wykonując projekt oświetlenia hali produkcyjnej, można również wyliczyć zyski energetyczne związane z modernizacją oświetlenia oraz czasem potrzebnym na zwrot inwestycji. Cały proces ma na celu stworzenie kompletnego projektu oświetlenia, na podstawie którego zostanie stworzona instalacja świetlna w danym obiekcie.

Sprawdź jakie oświetlenie przemysłowe wybrać

Projektowanie oświetlenia awaryjnego

Od kilku lat, wszystkie budynki pracownicze, zakłady pracy, hale magazynowe i budynki użyteczności publicznej powinny być wyposażone w oświetlenie awaryjne. Te odpowiedzialne jest za wskazanie bezpiecznej drogi do wyjścia, wszystkim znajdującym się w danym czasie osobom.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia głównego, instalacja awaryjna powstaje na podstawie specjalnego oprogramowania. Tutaj też trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczeń i normy, jakie je opisują.

Dowiedz się więcej na temat oświetlenia awaryjnego

Kompletny projekt oświetlenia i jego symulacja

Kilka lat temu do wykonania idealne projektu oświetlenia niezbędna była ogromna wiedza i jeszcze więcej doświadczenia. Dziś wystarczy tak naprawdę znajomość norm oraz niektórych funkcji programu do projektowania oświetlenia.

Poniżej znajdziesz kroki przedstawiające cały proces projektowania oświetlenia w wybranym pomieszczeniu.

 1. Wprowadź dane projektanta. Podaj swoje dane, dzięki czemu podczas symulacji, a także wydruku projektu, pojawią się one w widocznym miejscu.
 2. Wybierz jednostki, które chcesz stosować. W tym miejscu polecamy wybranie europejskich, tj. lx, cd/m2, itd.
 3. Dodaj pomieszczenie i nadaj mu prawidłowe wymiary. Musi być to jak najlepiej wykonane i bliskie rzeczywistym wymiarom budynku lub pomieszczenia. Dla ułatwienia tego procesu możesz wgrać projekt w pliku .dwg, dzięki któremu stworzenie całego projektu zajmie Ci tylko kilka chwil.
 4. Zaimportuj dane fotometryczne opraw LED. Jest to niezbędny krok, dzięki któremu do programu wgrasz oprawy oświetleniowe o parametrach takich, jak te, które są dostępne w wybranym sklepie. Jeśli nie masz przygotowanych plików fotometrycznych, możesz przygotować je samodzielnie.
 5. Wstępnie rozmieść oprawy oświetleniowe. Tutaj przyda Ci się wiedza i doświadczenie. Na początku może być trudno rozmieścić je w taki sposób, aby oświetlenie w pomieszczeniu spełniało normy i zapewniało komfort pracy, jednak z biegiem czasu będzie to coraz prostsze.
 6. Wybierz, jakie oprawy chcesz zastosować. Tutaj też przyda się wiedza na temat danych fotometrycznych. Im lepszą oprawę wybierzesz, tym mniej zmian będzie Cię czekać w dalszych etapach projektowania.
 7. Przeprowadź obliczenia i wstępną optymalizację projektu. Jeśli rozmieściłeś i wybrałeś oprawy, a także wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku, możesz przejść do wykonywania obliczeń. Nie musisz tu robić nic na własną rękę. Wystarczy kilka kliknięć, a całym procesem zajmie się za Ciebie program.
 8. Po zakończeniu pierwszych obliczeń otrzymasz wgląd na to, jak światło rozchodzi się w pomieszczeniu. Na tej podstawie możesz dokonać niewielkich zmian, aby dostosować instalację do obowiązujących rozporządzeń. Sprawdź również, jak wyglądają podstawowe parametry świetlne jak natężenie i równomierność oświetlenia, a także luminancja.
 9. Jeśli udało Ci się uzyskać satysfakcjonujące wyniki, możesz przejść do procesu optymalizacji instalacji. W tym celu należy tak zmniejszać ilość opraw oświetleniowych i dopasowywać je, do wymagań danego pomieszczenia.
 10. Po wprowadzeniu końcowych poprawek należy ponownie przeprowadzić symulację i sprawdzić, czy parametry fotometryczne nie uległy dużej zmianie. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zapisać projekt.
 11. Wyeksportuj projekt pomieszczenia wraz z rozmieszczonymi oprawami. Podczas tego procesu możesz wybrać, czy zależy Ci na eksporcie jednego pomieszczenia, czy całego projektu.
Projekt oświetlenia Ledowego

I to już wszystko. Z teoretycznego punktu widzenia, projektowanie oświetlenia LED wydaje się bardzo proste. Jest to jednak proces bardzo złożony, a powyższy przykład to tylko najprostsza sytuacja z jednym pomieszczeniem. W rzeczywistości, podczas projektowania trzeba jednak zwrócić uwagę na znacznie więcej elementów, parametrów i pomieszczeń.

Panel LED UGR19
Panel LED UGR19

Panele LED UGR<19 to panele LED w najpopularniejszym rozmiarze 60 cm x 60cm, o niskim wskaźniku olśnienia czynnego UGR. Panele UGR<19 LED nie powodują olśnienia w przypadku długiego przebywania w emitowanym przez niego świetle. Kierując wzrok bezpośrednio w źródło światła nie odczujemy przykrego efektu olśnienia. Dzięki temu panel LED UGR<19 może być stosowany wszędzie tam, gdzie często patrzymy w niego. Doskonałym przykładem takiego wnętrza są gabinety dentystyczne, w których pacjent patrzy prosto w górę w kierunku paneli na suficie. Dzięki panelom z niskim wskaźnikiem olśnienia, nie odczuje on dyskomfortu podczas leczenia. Panel o współczynniku UGR<19 to bardzo często panel LED z atestem PZH. Oznacza to, że jest on bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego.

Zobacz produkty

Wyliczenie zysków energetycznych po modernizacji oświetlenia

Koszty energii elektrycznej są coraz wyższe. Decydując się na modernizację oświetlenia, w budynku przemysłowym, biurowym, czy użytku publicznego, możesz naprawdę sporo oszczędzić. W skali roku oszczędności mogą sięgać 50-80% co w przypadku dużych budynków jest naprawdę sporą kwotą.

Jak zatem obliczyć zyski energetyczne po modernizacji oświetlenia?

To bardzo proste. Istnieje mnóstwo sposobów umożliwiających określenie zużycia energii na oświetlenie. Są to np.:

 • Metoda obliczeniowa szybka,
 • Metoda obliczeniowa kompleksowa,
 • Metoda pomiarowa.

My skupimy się dziś na metodzie obliczeniowej szybkiej, którą w prosty sposób można zastosować również do metody kompleksowej. Polega ona na wyliczeniu liczbowego wskaźnika energii na oświetlenie LENI (Lighting Energy Numeric Indicator) dla danego budynku.

LENI = W [kWh] / A [m2*rok], gdzie

W — ilość zużytej energii w ciągu roku,

A — całkowita powierzchnia użytkowa budynku.

Wyliczając parametr LENI przed wykonaniem modernizacji, a także rok po otrzymasz dwie wartości. Obliczając procentowy stosunek pomiędzy nimi, otrzymasz wartość rocznego zysku energetycznego, jaki udało Ci się osiągnąć, dzięki modernizacji oświetlenia.

Jeśli jednak zależy Ci na dokładniejszych pomiarach, możesz skorzystać z metody kompleksowej, która polega na obliczeniu parametru LENI dla różnych okresów. Może być stosowana dla dowolnych okresów i miejsc, pod warunkiem, że zostanie uwzględniony dostęp światła dziennego. Należy również pamiętać o tym, że oszacowanie zapotrzebowania na energię metodą szybką przyniesie wyższe wartości LENI, nić te, uzyskane metodą kompleksową.

Ostatnią metodą, jest metoda pomiarowa, polegająca na obliczeniu stosunku pobranej energii na liczniku z danego okresu, przed i po modernizacji.

Hala przemysłowa

Jak widzisz, zaprojektowanie nowej instalacji oświetleniowej lub modernizacja starej nie jest procesem prostym. Decydując się na instalację oświetlenia LED, warto, jest zatrudnić specjalistów, którzy doskonale znają przepisy, a także wymagania dotyczące montażu nowoczesnych opraw. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące projektowania, napisz do nas, z chęcią pomożemy.

Darmowy projekt i wycena oświetlenia

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 14 maja 2022