Przykładowy projekt oświetlenia

Wiele osób słyszało o tym, że tworzy się projekty oświetleniowe. Niewiele osób wie jednak, jak przykładowy projekt oświetlenia wygląda i co się w nim  znajduje. W poniższym artykule postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze elementy, z których składa się profesjonalny projekt tego typu. 

Przykładowy projekt oświetlenia  – najważniejsza strona

W zależności od tego jak złożony jest nasz przykładowy projekt oświetlenia, może składać się on z naprawdę wielu stron. Zapewne niewiele powiedzą one oświetleniowemu laikowi. Dlatego tez ważne jest odnalezienie podsumowania, które w większości przypadków znajduje się zaraz na początku projektu. Wskazuje ono wszystkie najważniejsze dane dla pomieszczenie które opisuje. Są to – natężenie na powierzchni roboczej, ilość wykorzystanych lamp, ich podstawowe dane techniczne, oraz wizualne przedstawienie natężenia.

Poniżej  wstawiam zdjęcie poglądowe dla jednej z wykonywanych inwestycji.

hala przemysłowa - podsumowanie wyników

Powyżej zaprezentowana jest strona podsumowująca wyniki dla hali przemysłowej. To z niej odczytać możemy podstawowe dane. Pierwsze co rzuca się w oczy to plan obiektu z rozrysowanymi izoliniami opisującymi natężenie na powierzchni roboczej. Poniżej znajdują się dane projektowe takie jak wysokość pomieszczenia, współczynnik konserwacji, czy współczynnik odbicia dla powierzchni. Są to rzeczy ważne dla osób które znają się na projektowaniu światła. Dla klienta najważniejsze są informacje przekazane poniżej, w podpunkcie płaszczyzna pracy, oraz oprawa. Odczytać z niej można:

  • Wysokość dla której podana jest wartość natężenia (tzw. płaszczyzna pracy). W tym przypadku jest to 0.8 m.
  • Wartość natężenia – średnią, minimalną i maksymalną. Najważniejsza jest średnia wartość, gdyż to ona pokazuje realne natężenie światła na obiekcie. Wartość maksymalna to wartość, która jest przeważnie pod lampą, minimalna to niewielkie obszary najbardziej oddalone od źródeł – przeważnie w pobliżu ścian. W naszym przykładowym projekcie oświetlenia średnia luksów to 405. Dla obiektów tego typu, średnia wg. norm to 300 lx, więc proponowane natężenie jest wyższe o ok. 100 lx.
  • Równomierność oświetlenia – wskazuje jak równomiernie pokryta jest powierzchnia – jest to wynikowa najwyższej i najniższej wartości luksów.
  • Wysokość płaszczyzny pracy (tj. na jakiej wysokości od podłogi będzie wynik z projektu), oraz margines (przeważnie przyjmuje się ok. pół metra – jest to nieuwzględniana w wynikach powierzchnia tuż przy ścianach).
  • Rodzaj zastosowanej oprawy, jej moc świecenia, pobór mocy i skuteczność lm/w – w powyższym przykładzie zastosowano lampy typu High bay serii Composite o mocy 60W.

Poniżej inny reprezentatywny przykład oparty o panele LED:

pomieszczenie konferencyjne - podsumowanie

Przykładowy projekt oświetlenia – przedstawienie nieprawidłowych kolorów

Jednym z ciekawszych rzeczy, które potrafią bardzo ułatwić odczytanie projektu oświetleniowego jest tzw. przedstawienie nieprawidłowych kolorów. Jest to nic innego jak przedstawienie natężenia światła w postaci kolorów podanych na skali. Uwydatnia to w jaki sposób finalnie wyglądać będzie oświetlenie. Nie każdy potrafi dokładnie odczytać izolinie i jest to duże ułatwienie. Poniżej te same wyniki co w poprzednim akapicie ale jako przedstawienie nieprawidłowych kolorów.

hala przemysłowa - przedtawienie nieprawidłowych kolorów

pomieszczenie konferencyjne - przedstawienie niewłasciwych kolorów

Na pierwszy rzut oka wygląda to dziwnie, jednak wystarczy zweryfikować skalę. Generalnie im bardziej zbliżony do czerwonego jest kolor – tym jest jaśniej. Im bardziej niebieski – tym ciemniej. Czerwony i niebieski to w tym przypadku krańcowe, więc dominują odcienie zieleni, oraz żółty, który wskazuje najbardziej doświetlone punkty. W tym przykładowym projekcie oświetlenia nie zawieram dokładnych wartości skali, gdyż jest ona różna w zależności od danej inwestycji i ustawień produktu.

Przykładowy projekt oświetlenia – wizualizacja

Ostatnim interesującym inwestora aspektem, jeśli chodzi o przykładowy projekt oświetlenia jest wizualizacja. Nie jest ona wykonywana zawsze. Często nie wnosi do niego nic, szczególnie na dużych powierzchniach przemysłowych. Obrazuje to zdjęcie poniżej:

hala przemysłowa - wizualizacja

Jak widać na powyższej wizualizacji – nie pokazuje Nam ona nic ciekawego. Jest to spowodowane tym, że na halach tego typu często umieszczenie maszyn, regałów, czy po prostu składowanych produktów ulega zmianom i projektowana jest pusta powierzchnia. Poza tym jest to duży kawał szarego pomieszczenia – nie ma tam niczego co warto przedstawić w formie wizualizacji. Inaczej sprawa ma się z biurowcami, szkołami i tym podobnym instytucjom. Poniżej wizualizacja pomieszczenia konferencyjnego wykonanego na panelach LED 60×60.

przykładowy projekt oświetlenia - pomieszczenie konferencyjne - przedstawienie niewłasciwych kolorów

Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Wizualizacja przedstawia jak prezentuje się dane pomieszczenie. Wygląda to dobrze szczególnie ze względu na to, że wiemy jak mniej więcej rozstawione mają być meble, a przez to widzimy jak rozłoży się na nich światło. Warto jednak pamiętać, że jest to element dodatkowy i nie zawsze go wykonujemy. Dlatego też, jeśli życzą sobie Państwo abyśmy uwzględnili go podczas wykonywania przez nas projektu, warto tym wspomnieć.

Przykładowy projekt oświetlenia – podsumowanie

Jak widać powyżej projekt składać się może z naprawdę wielu elementów i jako taki wart jest kompleksowej weryfikacji. najważniejsze jednak znajduje się na dosłownie jednej stronie (mowa oczywiście o jednym pomieszczeniu) i aby wstępnie zweryfikować czy wszystko ok wystarczy szybki wgląd w stronę z pokryciem powierzchni. Jeśli potrzebują Państwo projektu i nie wiedzą co jest potrzebne abyśmy go wykonali i w jaki sposób to robimy, mówi o tym ten artykuł. Zapraszamy do zapoznania się również z nim 🙂

Projektowanie oświetlenia LED

Post Author: admin