Rodzaje świetlówek LED i nie tylko?

Świetlówka to szklana rura, emitująca światło. Tradycyjne świetlówki były to lampy fluorescencyjne, w których światło było emitowane na skutek wyładowania jarzeniowego powstałego w rurze wypełnionej gazem. Rozwój technologii oświetleniowej spowodował, że w ostatnich latach tradycyjne świetlówki są wypierane przez świetlówki LED. Tradycyjne świetlówki wydzielały dużo mniej ciepła od żarówek, miały zdecydowanie wyższą skuteczność świetlną i pracowały dłużej od żarówek. Świetlówki LED posiadają jeszcze więcej zalet, a pozbawione są wielu wad, jakie posiadały tradycyjne świetlówki. Świetlówka LED jest jeszcze bardziej energooszczędna, emituje mniej ciepła i posiada większa żywotność niż tradycyjna świetlówka. Świetlówka LED nie wymaga dodatkowego wyposażenia oprawy świetlówkowej np. starterów. Trwałość świetlówki LED nie jest zależna od częstego włączania i wyłączania tak jak w przypadku tradycyjnej świetlówki. Świetlówki LED pozbawione są także efektu stroboskopowego, tak charakterystycznego dla dotychczas używanych świetlówek. Co także istotne, różne rodzaje świetlówek LED to produkty ekologicznymi, pozbawione szkodliwych substancji, takich jak np. rtęć i nadające się do całkowitego recyclingu.

Najlepsze świetlówki LED
Najlepsze świetlówki LED

 

Świetlówki LED rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje świetlówek. W tym wpisie postaramy się w możliwie przystępny sposób opisać, jakie są rodzaje świetlówek LED liniowych, jakie mamy dostępne typy świetlówek LED oraz jak rozpoznać oznaczenia na świetlówkach. Przede wszystkim mamy podział ze względu na średnice oraz rodzaje trzonków świetlówek. Najpopularniejsze są świetlówki T8 o średnicy 26 mm. Równie popularna jest świetlówka T5 LED o średnicy 16 mm. Największa z dostępnych na rynku świetlówka T12 ma średnicę 36 mm. Jest to jednak bardzo mało popularna świetlówka specjalistyczna. Świetlówka T8, nazywana również G13 występuje praktycznie wszędzie. Świetlwoka T8 wykorzystywana jest choćby w obiektach, przemysłowych, warsztatach, magazynach, garażach czy piwnicach. Świetlówka T8 dostępna jest w różnych rozmiarach długości. Opiszemy je w dalszej części artykułu. Świetlówka T5 LED ze względu na swoje małe rozmiary, wykorzystywana jest na przykład w oświetleniu meblowym oraz akwarystyce. Mamy również możliwość zakupu świetlówek T5 zasilanych napięciem bezpiecznym 12V. Świetlówka LED 12V to specjalistyczne świetlówka używana w branży spożywczej, akwarystyce i wnętrzach komercyjnych.

Świetlówka LED rodzaje

Rodzaje świetlówek liniowych

Świetlówki Led mogą być zasilane jednostronnie lub dwustronnie. Sposób zasilania świetlówki zależy od jej konstrukcji wewnętrznej. Rodzaj zasilania świetlówki zależy od sposobu rozprowadzenia przewodów jaj zasilacza. Świetlówka zasilana jednostronnie ma przewody fazowy L i neutralny N poprowadzone wyłącznie do jednego gniazda. Jeśli jeden z przewodów przeciągnięty jest po całej obudowie świetlówki i doprowadzony do drugiego jej końca, mamy do czynienia ze świetlówką zasilaną dwustronnie. W przypadku świetlówki zasilanej jednostronnie istotny jest sposób jej instalacji w oprawie. Ważne jest umieszczenie trzonka, który jest zasilany w zasilanym gnieździe oprawy. Odwrotna instalacja świetlówki może być przyczyną jej uszkodzenia. Montaż świetlówek zasilanych dwustronnie, nie jest taki problematyczny. Niezależnie od montażu, świetlówka taka będzie działać prawidłowo. Taka dowolność montażu to zasługa wykorzystywania do jej zasilania prądu o napięciu 230V, który jest przemienny.

Świetlówka LED zasilanie

Oznaczenia świetlówek

W celu szybkiego i poprawnego określenia, z jaką świetlówką mamy do czynienia, producenci umieszczają na ich trzonkach wiele istotnych informacji. Czytając oznaczenia świetlówek, możemy z łatwością określić czy dana świetlówka będzie odpowiednia dla naszych potrzeb. Możemy mieć następujące oznaczenia świetlówek LED:

 • Napięcie zasilające — określa rodzaj prądu, jakim świetlówka jest zasilana. Najczęściej jest to prąd 230V, ale możemy mieć sytuację, w której definiowana przez nas świetlówka to świetlówka 24V T8 lub świetlówka T5 12V.
 • Moc — określa jedynie ilość energii elektrycznej, jaka będzie pobierana przez świetlówkę. W przypadku świetlówek LED nie określa ona bezpośrednio jasności świecenia takiej świetlówki.
 • Temperatura barwowa świetlówki — definiuje temperaturę barwową, czyli barwę emitowanego przez świetlówkę światła. Mamy możliwość wyboru świetlówki o barwie ciepłej (2800-320K), dziennej — neutralnej (4000-4500K) oraz zimnej (5500-6500K). Różne barwy światła są odpowiednie do różnego rodzaju wykorzystania świetlówki. W innym, ciekawym artykule możemy przeczytać jak dobrać barwę światła i czym się kierować.
 • Rodzaj zasilania – Informacja umieszczana na obudowie lub trzonkach obudowy świetlówki. Świetlówki zasilane jednostronnie mają na jednym trzonku oznaczenie L i N, natomiast drugi jest pusty. Świetlówki zasilane dwustronnie, na jednym trzonku będą mieć oznaczenie N natomiast na drugim L.
 • Oznaczenie cyframi (np. 845) – pierwsza cyfra oznacza stopień oddawania barw Ra, w stosunku do tego, jak wyglądają oświetlane światłem słonecznym. Cyfra 9 to najwyższe oznaczenie RA (kolory najbardziej zbliżone do rzeczywistych), a 1 jest najniższym poziomem podobieństwa. Dwie kolejne cyfry to oznaczenie barwy światła w Kelwinach. Dla przykładu oznaczenie 845 to świetlówka emitująca światło dzienne o Ra=9 i temperaturze barwowej 4500K.

rodzaje świetlówek LED

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

Typy świetlówek LED

W ofercie sklepu internetowego smd-led.pl dostępne są różne rodzaje świetlówek LED. Mamy możliwość zakupu świetlówek LED Typu T5 oraz T8 do wszechstronnego wykorzystania. W szerokiej ofercie oświetlenia sklepu znajdziemy także specjalistyczne świetlówki dedykowane do konkretnych celów. Będąc na przykład właścicielem sklepu spożywczego, możemy wyposażyć nasz sklep w profesjonalne świetlówki przeznaczone dla branży spożywczej. Świetlówka do mięsa na przykład będzie idealnym wyborem do oświetlania surowego mięsa, wyrobów garmażeryjnych oraz wędlin. Tak świetlówka podkreśli wszystkie atuty sprzedawanych towarów. Atrakcyjny, świeży wygląd mięsa z pewnością przełoży się na decyzje zakupowe klientów sklepu i zwiększenie sprzedaży. Podobnie korzystna będzie świetlówka do pieczywa, zainstalowana w piekarni, a także świetlówka do warzyw i owoców, która znajdzie się na stoisku z warzywami i owocami oraz w warzywniaku. Kolejnym typem specjalistycznej świetlówki jest świetlówka LED do akwarium. Różne rodzaje świetlówek akwarystycznych wpłyną pozytywnie na rozwój roślin oraz ryb w akwarium. Świetlówki do akwarium gwarantują także atrakcyjny wygląd całego akwarium, które będzie nimi oświetlone.

świetlówka do akwarium

Rodzaje świetlówek T5

Świetlówki LED T5 jak już wspomnieliśmy to świetlówki o najmniejszej średnicy, jakie są obecnie dostępne na rynku. Mamy dostępne dwa rodzaje świetlówek LED T5. Mianowicie występują zwykłe świetlówki LED T5 oraz takie ze zintegrowaną obudową. Świetlówki T5 występują w wersjach o różnych długościach. Wyróżniamy świetlówki o następujących długościach:

Świetlówka LED T5 zwykła:

 • 55 cm
 • 85 cm
 • 115 cm

Świetlówka LED T5 ze zintegrowaną obudową wymiary

 • 30 cm
 • 60 cm
 • 90 cm
 • 120 cm

Specjalistyczne świetlówki LED T5 oraz świetlówki LED T5 pracujące pod napięciem 12V także dostępne są w wersjach o długościach wymienionych powyżej.

Dostępna jest także świetlówka T5 LED ze zintegrowaną obudową. Świetlówka taka to nowoczesny produkt dedykowany do oświetlenia liniowego. Świetlówka taka jest idealna do oświetlenia sklepów, hoteli, korytarzy.

rodzaje świetlówek

Rodzaje świetlówek T8

Podobnie jak w przypadku świetlówki T5, mamy również różne rodzaje świetlówek T8. Występują cztery podstawowe wymiary świetlówek LED T8:

Świetlówki T8 możemy podzielić także na:

 • Świetlówki LED T8 standard — połączenie niskiej ceny i wysokiej jakości. Wydajność świetlna takich świetlówek sięga 90lm/W. Diody SMD osadzone są na aluminiowym radiatorze, który skutecznie odprowadza ciepło. Emitują światło o kącie padania 130°. Klienci najczęciej kupują właśnie te świetlówki.
 • Świetlówki LED T8 szkło transparentne/matowe — najbardziej zbliżone funkcjonalnością do tradycyjnych świetlówek gazowych. Charakteryzują się one niską ceną, szerokim kątem świecenia, szklaną obudową, a także tradycyjną stylistyką. Świetlówki takie dostępne są w wersji transparentnej (maksymalna moc świetlna) oraz mlecznej (brak efektu olśnienia).

Świetlówka t5 czy t8

Moce świetlówek LED

Ostatnim podziałem świetlówek, jaki można wprowadzić, jest podział ze względu na moce świetlówek. Mamy więc do wyboru następujące moce świetlówek:

 • Świetlówka LED T8 60 cm – moce 7W, 8W, 9W i 10W
 • Świetlówka LED T8 90 cm – najczęściej moc 12-14W
 • Świetlówka LED T8 120 cm – moce 12W, 16W, 18W, 20W, 24W
 • Świetlówka LED T8 150 cm – moce 20W, 22W, 24W, 26W
 • Świetlówka LED T5 – moce od 4W do 18W
 • Świetlówka LED 24V – moce od 12W do 18W
 • Świetlówka LED 12V – moce od 7W do 34W
 • Świetlówka specjalistyczna (do mięsa, pieczywa, akwarium itp.) – moce od 9W do 34W

Jak widać wybór świetlówki może przysporzyć kłopotów osobom, które niż posiadają żadnej wiedzy w tej kwestii. Różne trzonki świetlówek, oznaczenia świetlówek przyprawić mogą o ból głowy. Mamy jednak nadziej, że nasz poradnik będzie pomocny przy wyborze odpowiedniej świetlówki, a także umożliwi poprawne odczytanie oznaczenia świetlówek.

 

Jakie typy świetlówek

Zobacz nasze pozostałe artykuły poradnikowe

przez

Post Author: Marcin Pietrasik