Spis treści

Rodzaje świetlówek led – świetlówka T8 a T5

Świetlówka to szklana rura, emitująca światło. Tradycyjne świetlówki były to lampy fluorescencyjne, w których światło było emitowane na skutek wyładowania jarzeniowego powstałego w rurze wypełnionej gazem. Rodzaje świetlówek – świetlówka T8 a T5. Świetlówki Led, czyli zamienniki tradycyjnych opraw oświetleniowych, cechują się energooszczędnością nawet do 50%. Rodzaje świetlówek jakie możemy wyszczególnić to:

 • świetlówka liniowa
 • świetlówka okrągła
 • świetlówka kompaktowa
 • świetlówka miniaturowa

Rozwój technologii oświetleniowej spowodował, że w ostatnich latach tradycyjne świetlówki są wypierane przez świetlówki LED. Tradycyjne świetlówki wydzielały dużo mniej ciepła od żarówek, miały zdecydowanie wyższą skuteczność świetlną i pracowały dłużej od żarówek. Świetlówki LED posiadają jeszcze więcej zalet, a pozbawione są wielu wad, jakie posiadały tradycyjne świetlówki. Świetlówka LED jest jeszcze bardziej energooszczędna, emituje mniej ciepła i posiada większa żywotność niż tradycyjna świetlówka. Świetlówka LED nie wymaga dodatkowego wyposażenia oprawy świetlówkowej np. starterów. Trwałość świetlówki LED nie jest zależna od częstego włączania i wyłączania tak jak w przypadku tradycyjnej świetlówki. Świetlówki LED pozbawione są także efektu stroboskopowego, tak charakterystycznego dla dotychczas używanych świetlówek. Co także istotne, różne rodzaje świetlówek LED to produkty ekologicznymi, pozbawione szkodliwych substancji, takich jak np. rtęć i nadające się do całkowitego recyclingu.

Najlepsze świetlówki LED!

Najlepsze świetlówki LED!

Najczęściej wybierane świetlówki przez naszych klientów:

ŚWIETLÓWKA LED TUBA T8 120CM 18W 230V 100LM/W NEUTRALNA BIAŁA ANLUXŚWIETLÓWKA LED TUBA T8 120CM 18W 230V 100LM/W NEUTRALNA BIAŁA ANLUXZobacz produkt
tuba-led-premium-120cm-18w-4000k-2880lm-high-lumenTUBA LED PREMIUM 120CM 18W 4000K 2880LM HIGH LUMENZobacz produkt
tuba-led-120cm-18w-4000k-glass-high-lumen-130lm-wTUBA LED 120CM 18W 4000K GLASS HIGH LUMEN 130LM/WZobacz produkt

Od tego, jak działa świetlówka liniowa, zależy przede wszystkim technologia, w której została wykonana. Tradycyjne świetlówki fluorescencyjne były pokryte wewnątrz luminoforem i wypełnione argonem i parami rtęci. Światło w nich powstawało przez wzbudzanie luminoforu przez promieniowanie ultrafioletowe, powodujące wyładowanie jarzeniowe w rurze. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku świetlówek ledowych, które dzięki swojej konstrukcji są znacznie bardziej energooszczędne, a przy tym ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwego promieniowania UV, ani nie posiadają rtęci, oraz argonu. Technologia LED wśród świetlówek przyniosła również wiele korzystnych zmian odnośnie do poboru energii. Świetlówka T8, czy świetlówka T5 pobiera nawet 50% mniej energii od swoich tradycyjnych zamienników.

Rodzaje świetlówek

Obecnie najpopularniejsze typy świetlówek to oczywiście te wykonane w technologii LED i właśnie głównie tym rodzajem lamp liniowych zajmiemy się w naszym wpisie blogowym. Występują dwa główne rodzaje świetlówek liniowych wykonanych w technologii LED. Rodzaje świetlówek dzielą się m.in na liniowe, kompaktowe, miniaturowe czy okrągłe. Najczęściej wybierane są świetlówki liniowe. Najpopularniejsza to oczywiście świetlówka T8, czyli ta, którą spotykamy w halach przemysłowych, czy w oprawach świetlówkowych w naszych garażach i warsztatach. Kolejny bardzo popularny model w naszym kraju to świetlówka T5, czyli ta o mniejszej średnicy, która była bardzo popularna w obiektach komercyjnych, czy akwarystyce. Rodzaje świetlówek T5 są aż dwa i dzielimy je na te z wewnętrznym sterownikiem i zintegrowaną obudową. Pierwszy model jest energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnych świetlówek gazowych, natomiast drugi posiada zintegrowaną obudowę, dzięki podłączamy ją bezpośrednio do prądu 230V.

Na rynku dostępne są różne rodzaje świetlówek. W tym wpisie postaramy się w możliwie przystępny sposób opisać, jakie są rodzaje świetlówek LED liniowych, jakie mamy dostępne typy świetlówek LED oraz jak rozpoznać oznaczenia na świetlówkach. Przede wszystkim mamy podział ze względu na średnice oraz rodzaje trzonków świetlówek. Najpopularniejsze są świetlówki T8 o średnicy 26 mm. Równie popularna jest świetlówka T5 LED o średnicy 16 mm. Największa z dostępnych na rynku świetlówka T12 ma średnicę 36 mm. Jest to jednak bardzo mało popularna świetlówka specjalistyczna. Świetlówka T8, nazywana również G13 występuje praktycznie wszędzie. Świetlówka T8 wykorzystywana jest choćby w obiektach, przemysłowych, warsztatach, magazynach, garażach czy piwnicach. Świetlówka T8 dostępna jest w różnych rozmiarach długości. Opiszemy je w dalszej części artykułu. Świetlówka T5 LED ze względu na swoje małe rozmiary, wykorzystywana jest na przykład w oświetleniu meblowym oraz akwarystyce. Mamy również możliwość zakupu świetlówek T5 zasilanych napięciem bezpiecznym 12V. Świetlówka LED 12V to specjalistyczne świetlówka używana w branży spożywczej, akwarystyce i wnętrzach komercyjnych.

Potrzebna Ci  Świetlówka LED, Świetlówka T5 LED lub Świetlówka LED 12V? Odwiedź nasz sklep!

Świetlówka LED rodzaje

Rodzaje świetlówek

Rodzaje świetlówek liniowych

Świetlówki Led mogą być zasilane jednostronnie lub dwustronnie. Jakie rodzaje świetlówek liniowych możemy wymienić? Oto 5 najważniejszych rodzajów świetlówek liniowych:

 1. Świetlówka T2
 2. Świetlówka T4
 3. Świetlówka T5
 4. Świetlówka T8
 5. Świetlówka T12

Sposób zasilania świetlówki zależy od jej konstrukcji wewnętrznej. Rodzaj zasilania świetlówki zależy od sposobu rozprowadzenia przewodów jaj zasilacza. Świetlówka zasilana jednostronnie ma przewody fazowy L i neutralny N poprowadzone wyłącznie do jednego gniazda. Jeśli jeden z przewodów przeciągnięty jest po całej obudowie świetlówki i doprowadzony do drugiego jej końca, mamy do czynienia ze świetlówką zasilaną dwustronnie. W przypadku świetlówki zasilanej jednostronnie istotny jest sposób jej instalacji w oprawie. Ważne jest umieszczenie trzonka, który jest zasilany w zasilanym gnieździe oprawy. Odwrotna instalacja świetlówki może być przyczyną jej uszkodzenia. Montaż świetlówek zasilanych dwustronnie, nie jest taki problematyczny. Niezależnie od montażu, świetlówka taka będzie działać prawidłowo. Taka dowolność montażu to zasługa wykorzystywania do jej zasilania prądu o napięciu 230V, który jest przemienny.

Rodzaje świetlówek liniowych

Rodzaje świetlówek liniowych

Zobacz więcej z kategorii

Świetlówka LEDZobacz produkty

Oznaczenia świetlówek

W celu szybkiego i poprawnego określenia, z jaką świetlówką mamy do czynienia, producenci umieszczają na ich trzonkach wiele istotnych informacji. Czytając oznaczenia świetlówek, możemy z łatwością określić czy dana świetlówka będzie odpowiednia dla naszych potrzeb. Możemy mieć następujące oznaczenia świetlówek LED:

 • Napięcie zasilające — określa rodzaj prądu, jakim świetlówka jest zasilana. Najczęściej jest to prąd 230V, ale możemy mieć sytuację, w której definiowana przez nas świetlówka to świetlówka 24V T8 lub świetlówka T5 12V.
 • Moc — określa jedynie ilość energii elektrycznej, jaka będzie pobierana przez świetlówkę. W przypadku świetlówek LED nie określa ona bezpośrednio jasności świecenia takiej świetlówki.
 • Temperatura barwowa świetlówki — definiuje temperaturę barwową, czyli barwę emitowanego przez świetlówkę światła. Mamy możliwość wyboru świetlówki o barwie ciepłej (2800-320K), dziennej — neutralnej (4000-4500K) oraz zimnej (5500-6500K). Różne barwy światła są odpowiednie do różnego rodzaju wykorzystania świetlówki. W innym, ciekawym artykule możemy przeczytać jak dobrać barwę światła i czym się kierować.
 • Rodzaj zasilania – Informacja umieszczana na obudowie lub trzonkach obudowy świetlówki. Świetlówki zasilane jednostronnie mają na jednym trzonku oznaczenie L i N, natomiast drugi jest pusty. Świetlówki zasilane dwustronnie, na jednym trzonku będą mieć oznaczenie N natomiast na drugim L.
 • Oznaczenie cyframi (np. 845) – pierwsza cyfra oznacza stopień oddawania barw Ra, w stosunku do tego, jak wyglądają oświetlane światłem słonecznym. Cyfra 9 to najwyższe oznaczenie RA (kolory najbardziej zbliżone do rzeczywistych), a 1 jest najniższym poziomem podobieństwa. Dwie kolejne cyfry to oznaczenie barwy światła w Kelwinach. Dla przykładu oznaczenie 845 to świetlówka emitująca światło dzienne o Ra=9 i temperaturze barwowej 4500K.
Oznaczenia świetlówek

Oznaczenia świetlówek

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

Typy świetlówek LED

W ofercie sklepu internetowego smd-led.pl dostępne są różne rodzaje świetlówek LED. Mamy możliwość zakupu świetlówek LED Typu T5 oraz T8 do wszechstronnego wykorzystania. W szerokiej ofercie oświetlenia sklepu znajdziemy także specjalistyczne świetlówki dedykowane do konkretnych celów. Będąc na przykład właścicielem sklepu spożywczego, możemy wyposażyć nasz sklep w profesjonalne świetlówki przeznaczone dla branży spożywczej. Świetlówka do mięsa na przykład będzie idealnym wyborem do oświetlania surowego mięsa, wyrobów garmażeryjnych oraz wędlin. Tak świetlówka podkreśli wszystkie atuty sprzedawanych towarów. Atrakcyjny, świeży wygląd mięsa z pewnością przełoży się na decyzje zakupowe klientów sklepu i zwiększenie sprzedaży. Podobnie korzystna będzie świetlówka do pieczywa, zainstalowana w piekarni, a także świetlówka do warzyw i owoców, która znajdzie się na stoisku z warzywami i owocami oraz w warzywniaku. Kolejnym typem specjalistycznej świetlówki jest świetlówka LED do akwarium. Różne rodzaje świetlówek akwarystycznych wpłyną pozytywnie na rozwój roślin oraz ryb w akwarium. Świetlówki do akwarium gwarantują także atrakcyjny wygląd całego akwarium, które będzie nimi oświetlone.

Świetlówka do mięsa, świetlówka do pieczywa, świetlówka do warzyw i owoców, świetlówka LED do akwarium – znajdziesz je w naszym sklepie!

świetlówka do akwarium

Typy świetlówek LED

Rodzaje świetlówek T5

Świetlówki LED T5 jak już wspomnieliśmy to świetlówki o najmniejszej średnicy, jakie są obecnie dostępne na rynku. Mamy dostępne dwa rodzaje świetlówek LED T5. Mianowicie występują zwykłe świetlówki LED T5 oraz takie ze zintegrowaną obudową. Świetlówki T5 występują w wersjach o różnych długościach. Wyróżniamy świetlówki o następujących długościach:

Świetlówka LED T5 zwykła:

 • 55 cm
 • 85 cm
 • 115 cm

Świetlówka LED T5 ze zintegrowaną obudową wymiary:

 • 30 cm
 • 60 cm
 • 90 cm
 • 120 cm

Specjalistyczne świetlówki LED T5 oraz świetlówki LED T5 pracujące pod napięciem 12V także dostępne są w wersjach o długościach wymienionych powyżej.

Dostępna jest także świetlówka T5 LED ze zintegrowaną obudową. Świetlówka taka to nowoczesny produkt dedykowany do oświetlenia liniowego. Świetlówka taka jest idealna do oświetlenia sklepów, hoteli, korytarzy.

Świetlówka liniowa T5 wykonana w technologii LED jest energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnej świetlówki, który jest zasilany dwustronnie. Do swojej pracy nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych akcesoriów takich jak startery, czy zapłonniki. Kiedy świetlówka T5 będzie zamontowana do tradycyjnej oprawy, musimy pamiętać o tym, żeby ją odpowiednio przerobić. Oprawy świetlówkowe T5 były przystosowane do innej technologii, dlatego podczas montażu ledów, musimy wymontować z nich dodatkowego akcesoria, tak aby do samej świetlówki kierowane było czyste zasilanie 230V.

Rodzaje świetlówek T5

Rodzaje świetlówek T5

Rodzaje świetlówek T8

Podobnie jak w przypadku świetlówki T5, mamy również różne rodzaje świetlówek T8. Występują cztery podstawowe rodzaje świetlówek T8:

Świetlówki T8 możemy podzielić także na:

 • Świetlówki LED T8 standard — połączenie niskiej ceny i wysokiej jakości. Wydajność świetlna takich świetlówek sięga 90lm/W. Diody SMD osadzone są na aluminiowym radiatorze, który skutecznie odprowadza ciepło. Emitują światło o kącie padania 130°. Klienci najczęściej kupują właśnie te świetlówki.
 • Świetlówki LED T8 szkło transparentne/matowe — najbardziej zbliżone funkcjonalnością do tradycyjnych świetlówek gazowych. Charakteryzują się one niską ceną, szerokim kątem świecenia, szklaną obudową, a także tradycyjną stylistyką. Świetlówki takie dostępne są w wersji transparentnej (maksymalna moc świetlna) oraz mlecznej (brak efektu olśnienia).
ZESTAW: OPRAWA IP65 + 2 X ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 1850LM 120CM EKO 4000K

Super Promocja!! Zestaw składający się z oprawy hermetycznej i dwóch tub LED 18W 1850lm o dziennej barwie światła. Idealny wybór do oświetlenia powierzchni komercyjnych, magazynowych czy przemysłowych. Teraz w bardzo niskiej cenie.

Najpopularniejsze w naszym kraju rodzaje świetlówek LED to oczywiście te o oznaczeniu T8. Są to świetlówki ledowe wyposażone w rury o średnicy 26mm. Świetlówka G13 (bo tak nazywamy trzonek świetlówki T8) występuje dziś praktycznie wszędzie i spotkamy ją zarówno w pomieszczeniach przemysłowych, czy naszych garażach, jak i warsztatach. Ogromną zaletą, jaką posiadają oprawy oświetleniowe do jarzeniówek, jest możliwość wymiany źródła światła. W momencie uszkodzenia jednej ze świetlówek możemy wymienić wyłącznie ją, bez potrzeby wymiany całej lampy. Wymiary świetlówek o oznaczeniu T8 rozpoczynają się od długości 60cm. Wykorzystywane są one najczęściej do dodatkowego doświetlenia, lub razem z oprawami rastrowymi w sufitach podwieszanych. Kolejny rozmiar to 90cm. Są to chyba najrzadziej spotykane świetlówki, które jednak doskonale uzupełniają lukę pomiędzy ledami o długości 60cm i 120cm. Ten wymiar świetlówki jest najczęściej wykorzystywany w miejscach o ograniczonej powierzchni montażowej. Świetlówki ledowe o długości 120cm to najpopularniejszy obecnie wybór, który dostępny jest w najlepszym stosunku ceny do parametrów świetlnych. Świetlówkę LED o tej długości kupimy już za niecałe 10 zł brutto, a do niej będziemy mogli dobrać szereg dodatkowych akcesoriów jak zwykłe belki, czy oprawy świetlówkowe. Najdłuższe świetlówki LED to te o rozmiarze 150cm. Są one także tymi najmocniejszymi i najczęściej spotkamy je wysokich halach przemysłowych i warsztatach.

Rodzaje świetlówek T8 - rodzaje świetlówek led

Rodzaje świetlówek T8 – rodzaje świetlówek led

Świetlówka T8 – wymiary

Rozróżniamy dwa główne typy świetlówek:

T5 – są to świetlówki o średnicy 16 mm, a więc jest to miniaturowa wersja

T8 – rozmiar klosza tych świetlówek wynosi 26 mm średnicy.

Warto jeszcze wspomnieć o mniej spotykanych specjalistycznych świetlówkach LED T12, których średnica wynosi aż 36 mm. Ostatnim typem są świetlówki TLD, które są znacznie bardziej efektywne energetycznie, a ich główne zastosowanie znajdziemy w miejscach, w których trzeba ograniczać ilość promieni UV np. w lokalach gastronomicznych lub muzeach. Świetlówka T8 – wymiary, jak to wygląda? Najczęściej stosowanymi wymiarami świetlówek LED są: 60, 90, 120, 150 cm. Takie rozmiary najczęściej możemy spotkać w gospodarstwach domowych lub w branży przemysłowej. Wraz z rozwojem technologii, doszły też możliwości wyboru kształtu jarzeniówki. Najbardziej klasyczną, jaką znamy, jest świetlówka liniowa, gdzie najczęściej znajduje swoje zastosowanie w warsztatach, sklepach, biurach, budynkach publicznych itp. Miniaturowe świetlówki LED, stosowane są najczęściej w miejscach o ograniczonym miejscu np. w celu oświetlenia akwariów lub szyldów. Świetlówki kompaktowe, nie mają zdefiniowanych kształtów, natomiast najczęściej można je spotkać w kształcie spirali lub litery U. Od momentu wprowadzenia zakazu używania żarówek żarowych przez Unię Europejską tego typu świetlówki można znaleźć w praktycznie każdym domu. Świetlówki okrągłe są zazwyczaj wygięte do formy okręgu, stosowane głównie w celach dekoracyjnych w mieszkaniach lub burach.

Świetlówka T8 – wymiary

Świetlówka T8 – wymiary

Moc świetlówki LED

Ostatnim podziałem świetlówek, jaki można wprowadzić, jest podział ze względu na moc świetlówki LED. Mamy więc do wyboru następujące moce świetlówek LED:

 • Świetlówka LED T8 60 cm – moce 7W, 8W, 9W i 10W
 • Świetlówka LED T8 90 cm – najczęściej moc 12-14W
 • Świetlówka LED T8 120 cm – moce 12W, 16W, 18W, 20W, 24W
 • Świetlówka LED T8 150 cm – moce 20W, 22W, 24W, 26W
 • Świetlówka LED T5 – moce od 4W do 18W
 • Świetlówka LED 24V – moce od 12W do 18W
 • Świetlówka LED 12V – moce od 7W do 34W
 • Świetlówka specjalistyczna (do mięsa, pieczywa, akwarium itp.) – moce od 9W do 34W

Jak widać wybór świetlówki może przysporzyć kłopotów osobom, które niż posiadają żadnej wiedzy w tej kwestii. Różne trzonki świetlówek, oznaczenia świetlówek przyprawić mogą o ból głowy. Mamy jednak nadziej, że nasz poradnik będzie pomocny przy wyborze odpowiedniej świetlówki, a także umożliwi poprawne odczytanie oznaczenia świetlówek.

Moce świetlówek LED - rodzaje świetlówek led

Moce świetlówek LED – rodzaje świetlówek led

Jak działa świetlówka

Świetlówki liniowe wykonane w technologii LED działają zdecydowanie inaczej, niż to było w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Rura jarzeniowa LED wewnątrz obudowy posiada PCB diodowe, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu diod LED w pełni imituje ona światło tradycyjnej świetlówki. Jak działa świetlówka? Świetlówki LED zasilane są jednostronnie lub dwustronnie co zależy przede wszystkim od ich wewnętrznej konstrukcji. Każda z nich posiada wbudowaną przetwornicę, najczęściej ukrytą w jednym z trzonków, która obniża napięcie i doprowadza je do źródła światła. Rodzaj zasilania zależy więc tutaj od rozprowadzania przewodów zasilacza. Jeśli przewód fazowy i neutralny L i N dochodzi wyłącznie do jednego gniazda świetlówki, jest ona zasilana jednostronnie. W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie jeden z przewodów jest przeciągnięty po całej obudowie świetlówki, tak aby dostarczyć go do drugiego trzonka tuby ledowej. Podczas montażu świetlówek jednostronnych należy pamiętać, aby trzonek zasilający lampy, umieścić w zasilanej gnieździe oprawy. W przypadku odwrotnej instalacji oprawa może ulec uszkodzeniu. Takiego problemu nie ma w przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie. Prąd 230V jest przemienny, dlatego niezależnie od strony montażu, nasza świetlówka będzie pracować prawidłowo.

Jak działa świetlówka

Jak działa świetlówka

Świetlówka T5 czy T8

Obecnie na rynku, wśród produktów wykonanych w technologii LED mamy do dyspozycji dwa typy świetlówek. Różnią się one nie tylko samą średnicą, ale także zastosowaniem. Świetlówka T5 czy T8? Jedną z głównych cech różniących świetlówki w przypadku świetlówki T5 w porównaniu z T8 są wymiary średnicy oraz długości. Świetlówka T5, czyli ten węższy model najczęściej służy nam do dodatkowego doświetlenia. Nie posiada ona tak silnego strumienia świetlnego, ale swoimi wymiarami jest na tyle uniwersalna, że będziemy mogli ją zastosować praktycznie wszędzie. Dominują one przede wszystkim w oświetleniu meblowym, a także akwarystycznym. Bardzo często świetlówki T5 ze zintegrowaną obudową służą do ogólnego oświetlenia akwarium. Ich strumień świetlny jest wystarczający do oświetlenia nawet większych objętościowo zbiorników wodnych, a zawsze długość samej świetlówki możemy dostosować do wielkości akwarium. Świetlówki LED do akwarium to najlepsze rozwiązanie do oświetlenie wszelakich akwariów.

Świetlówka t5 czy t8

Świetlówka T5 czy T8

Kolejny model, który obecnie jest tym najpopularniejszym to świetlówka T8, czyli rura jarzeniowa o średnicy 26mm, wyposażona w trzonek G13. Świetlówki liniowe T8 dominują przede wszystkim w ogólnym oświetleniu pomieszczeń. Tego typu lampy jarzeniowe z oprawami spotkamy bardzo często w garażach i warsztatach, ale także większych halach, czy magazynach. Mają one bardzo wszechstronne zastosowanie ogólnooświetleniowe, a ich uniwersalność i możliwość wymiany źródła światła sprawiła, że oprawy ze świetlówkami LED nie zostały zastąpione całkowicie nawet przez bardzo popularne obecnie lampy liniowe.

Najlepsze świetlówki LED!

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 30 sierpnia 2022