Spis treści

Rozsył światła a oświetlenie ulic

Oświetlenie ulic na pierwszy rzut oka wydaje się prostym systemem, którego zadaniem jest uruchomienie się po zapadnięciu zmroku. I do niedawna w sumie prawie tak było. Jednak dzisiejsze oświetlenie musi spełniać wysokie standardy i serię norm oraz rozporządzeń charakteryzujących parametry emitowanego światła.
Oprócz oczywistego natężenia światła i luminancji, podczas projektowania oświetlenia ulicznego, trzeba również zwrócić na rozsył światła, czyli kąt emisji promieni świetlnych. Ma on ogromny wpływ na widoczność na drodze, a także komfort samych użytkowników. Decydując się zatem na modernizację opraw lub budowę nowego systemu oświetleniowego, warto wybrać takie lampy uliczne Led , które zapewnią bezpieczeństwo i komfort widzenia na drodze.

Jakie jest najlepsze oświetlenie uliczne?

Jakie jest najlepsze oświetlenie uliczne?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

 • czym jest rozsył światła i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić,
 • dlaczego lampy z asymetrycznym rozsyłem strumienia światła są o wiele częściej wybierane niż symetryczne źródła,
 • jakie zagrożenia mogą wynikać z powodu nieprawidłowo dobranych opraw ulicznych.

Najczęściej wybierane lampy uliczne przez naszych klientów:

lampa-uliczna-100w-4000k-11000lm-premium-lineLAMPA ULICZNA 100W 4000K 11000LM PREMIUM LINEZobacz produkt
oprawa-uliczna-led-vespa-100w-barwa-neutralnaOPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAOPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt

Czym jest rozsył światła? – symetryczny i asymetryczny

Sam rozsył światła nie jest skomplikowanym zjawiskiem, jednak jego wpływ na widoczność na ulicy jest ogromny. W skrócie jest on kątem nachylenia strumieni świetlnych względem powierzchni. Im większy kąt, tym rozsył światła będzie szerszy. Latarki mają niewielki kąt rozsyłu w przedziale 6-20º i świecą dość punktowo, natomiast żarówki LED mogą emitować promienie świetlne w przedziale 30º – dość kupione światło, aż do 120º – światło oświetlające całe pomieszczenia.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNA

Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA100NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 11000lm.

oprawa-uliczna-led-vespa-100w-barwa-neutralna
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Rozsył światła można podzielić na 4 kategorie:

 • Wąski strumień świetlny. Nie da się jednoznacznie określić przedziału wąskiego kąta emisji światła. Jest to jednak punktowe oświetlenie stosowane w np. latarkach, oświetleniu obrazów w galerii, gablotkach, itp. wynoszące do ok 120º.
 • Szeroki strumień świetlny. Taki kąt świecenia zapewnia, iż nawet duże powierzchnie zostaną oświetlone w prawidłowy sposób. Stosowany jest do oświetlenia wewnętrznego, a także ulicznego.
 • Symetryczny strumień świetlny. Ten kąt świecenia można znaleźć w większości dostępnych lamp na rynku. Strumień świetlny jest równomiernie rozprowadzany dookoła obszaru źródła światła.
 • Asymetryczny strumień świetlny. Najbardziej skomplikowany kąt rozsyłu światła, który używany jest w trudnych i wyjątkowych sytuacjach. Świetnie sprawdza się w nowoczesnym oświetleniu ulicznym. Kąt świecenia jest w tym przypadku niemożliwy do opisania, ponieważ obejmuje niestandardowe obszary przestrzeni. Lampy tego typu zapewniają podwójny strumień światła, dzięki któremu można oświetlić najważniejsze elementy, doświetlając przy tym samym sąsiednie obszary.
oświetlenie Ulic

Oświetlenie ulic

Każdy z powyższych typów źródeł światła ma swoje zastosowanie. Niektóre sprawdzają się lepiej w standardowym oświetleniu domów i mieszkań, inne oświetlenie LED stosowane jest wyłącznie jako oświetlenie zewnętrzne oraz ulic.

Lampy uliczne z asymetrycznym strumieniem światła – rozsył światła

Nowoczesne lampy uliczne LED charakteryzują się asymetrycznym kątem rozsyłu promieni świetlnych, dzięki któremu możliwe jest szersze rozstawienie słupów oświetleniowych i oszczędzanie większych ilości energii. Ich zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa, a więc muszą być odpowiednio dostosowane do charakterystyki drogi, a także panujących na nich warunków. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że oświetlenie uliczne LED ma służyć nie tylko kierowcom, ale również pieszym. Prawidłowa emisja światła jest zatem kluczowa, jeśli chcemy, by wszyscy użytkownicy czuli się na drodze bezpiecznie.

Oświetlenie Ulic

Oświetlenie Ulic

Zobacz więcej z kategorii

Lampy Uliczne LEDZobacz produkty

Zalety lamp ulicznych z asymetrycznych strumieniem światła:

 • możliwość szerszego rozstawu słupów – dostosowanie kąta rozsyłu światła pozwala wydajniej korzystać z emitowanego światła,
 • oszczędność energii – mniej słupów oznacza mniejsze koszty eksploatacyjne,
 • możliwość oświetlenia najważniejszych elementów i sekcji ulicznych – asymetryczne oświetlenie pozwala dostosować kąt padania promieni świetlnych,
 • nie oślepia kierowców – odpowiednio dobrane oprawy z diodami LED sprawiają, że światło nie denerwuje użytkowników dróg po zmroku.

Decydując się na zakup lamp o asymetrycznym kącie emisji światła, warto również zwrócić uwagę na ich budowę. Oprawy narażone będą na trudne warunki pogodowe i inne czynniki zagrażające ich pracy. Warto zatem postawić na lampy z aluminium, które przez długi czas zachowuje swoje właściwości, wyglądając przy tym samym bardzo nowocześnie. Nie wolno również zapomnieć o certyfikacie IP, który jest gwarancją, że do środka lamp nie dostanie się kurz i woda.

oświetlenie alejek

oświetlenie alejek

Oświetlenie ulic i zagrożenia z powodu efektu olśnienia

Oświetlenie ulic jest kluczowym elementem przy tworzeniu przyjaznych i bezpiecznych dróg. Odpowiednie dobranie źródeł światła, słupów jak i opraw oświetleniowych jest bardzo ważnym elementem projektowania całego systemu. Podczas tego procesu, oprócz zapewnienia widoczności, warto również zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie mogą się w związku z nim pojawić. Najważniejsze z nich to:

 • efekt olśnienia – niechciane zjawisko, powodujące obniżenie zdolności rozpoznawania przedmiotów i szczegółów, przez które wzrok szybciej się męczy, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wypadku.
 • zanieczyszczenia światła – asymetryczne źródła światła praktycznie eliminują ten problem. Polega on na rozsyle światła w niepożądanym kierunku, wpływając na faunę, florę oraz na zdrowie człowieka.
 • migotanie światła – zjawisko niewidocznego migotania światła w oświetleniu ulicznym może bardzo szybko męczyć wzrok. Polega ono na zmianach luminancji lub rozkładu spektralnego w czasie.
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 150W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 200W BARWA NEUTRALNA

Każde z powyższych zagrożeń może okazać się szczególnie niebezpieczne, gdy na drodze panują trudne warunki atmosferyczne. Śnieg, deszcz, czy mgła mogą powodować, że nawet niewidoczne na co dzień zagrożenia staną się na tyle uciążliwe, że wielu kierowców i użytkowników drogi, będzie czuło się naprawdę niekomfortowo.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym

Oświetlenie Ulic

Rozsył światła a oświetlenie ulic

Oświetlenie ulic na pierwszy rzut oka wydaje się prostym systemem, którego zadaniem jest uruchomienie się […]

Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym

Oświetlenie uliczne musi nie tylko zapewniać komfort i bezpieczeństwo, ale również umożliwiać sterowanie i zarządzanie […]

Oświetlenie uliczne — normy

Oświetlenie uliczne i normy oświetleniowe — klasy i wytyczne

Prawidłowe oświetlenie ulic ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe, […]

Projekt oświetlenia drogowego

Budowa i projekt oświetlenia drogowego — co trzeba wiedzieć

Rolą oświetlenia drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom dróg. Zarówno piesi jak i kierowcy […]

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę projektując oświetlenie uliczne?

Decydując się na zakup oświetlenia ulicznego, warto również zwrócić uwagę na:

 • Natężenie oświetlenia – gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię, czyli ilość światła generowanego przez lampy.
 • Energooszczędność – systemy oświetlenia ulic muszą działać codziennie przez wiele godzin. Decydując się na droższe, ale energooszczędne lampy LED, oszczędzić po kilku latach znacznie więcej pieniędzy.
 • Współczynnik oddawania barw – wyraża się go w skali 0-100 i im wyższa wartość, tym jakość oddawania barw jest bardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego.
 • Temperaturę barwową – naturalne światło słoneczne ma temperaturę barwową ok 4000 K. Zimne białe światło przyjmuje temperatury powyżej 5000 K, natomiast ciepłe żółte poniżej 3500 K.
 • Równomierność oświetlenia – asymetryczne lampy nie świecą równomiernie, ale takie jest ich zadanie. Kupując lampy w technologii LED, warto jednak zwrócić uwagę na jakość diod, która odpowiada za prawidłowy rozsył światła przez długi czas.
oświetlenie alejki

oświetlenie alejki

Wybierając lampy do oświetlenia drogowego i ulicznego, warto postawić na oprawy LED, charakteryzujące się zdecydowanie mniejszym poborem energii elektrycznej od standardowych żarówek. Należy również pamiętać, że według badań, oświetlenie miast i ulic, odpowiada za komfort psychiczny pieszych, a także kierowców. Odpowiedni projekt i stosowanie rekomendowanych przez specjalistę źródeł światła jest zatem obowiązkiem każdej osoby odpowiedzialnej za system oświetleniowy.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 11 stycznia 2022