Spis treści

Ściemniacz LED – czy żarówki LED można ściemniać?

W 2022 roku coraz chętniej wybieramy technologię LED, popularny jest ściemniacz LED – czy żarówki LED można ściemniać? Odpowiedź brzmi tak, ale nie każde. Musimy zwrócić uwagę także na to, że nie wszystkie żarówki ledowe są ściemnialne, a nawet większość z nich, którą zasilamy napięciem 230V nie jest do tego systemu przystosowana. W tego rodzaju wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup żarówek dedykowanych do danego systemu sterowania, lub przejście na instalację 12V, która jest zdecydowanie łatwiejsza w sterowaniu.

  • Czym jest ściemniacz LED? Czy warto go kupić?
  • Na czym polega jego działanie?
  • Jak działa ściemniacz?

Szukasz ściemnianych żarówek LED

Ściemniacz LED - czy żarówki LED można ściemniać?Ściemniacz LED - czy żarówki LED można ściemniać?

Ściemniacz LED – czy żarówki LED można ściemniać?

 

Najczęściej wybierane ściemniacze do żarówek LED:

ŚCIEMNIACZ MONO 100-240V AC 1.36A TRI-C1ŚCIEMNIACZ MONO 100-240V AC 1.36A TRI-C1Zobacz produkt
MODUŁ POJEDYNCZEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ ZIGBEE LIVOLOMODUŁ POJEDYNCZEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ ZIGBEE LIVOLOZobacz produkt
sciemniacz-mono-100-240v-ac-136a-zigbee-30-24g-push-tri-c1zrŚCIEMNIACZ MONO 100-240V AC 1.36A ZIGBEE 3.0/2.4G/PUSH TRI-C1ZRZobacz produkt

Ściemniacz LED – co to jest i jak to działa

Ściemniacz LED – co to jest i jak to działa? Jest to urządzenie służące do sterowania jednokolorowym oświetleniem, wyróżnić można 2 podstawowe modele ściemniacz 12V i ściemniacz 230V. Prócz możliwości ściemniania lub rozjaśniania światła, będziemy mogli również korzystać z wielu innych funkcji, w które został wyposażony dany ściemniacz. Są to między innymi różne tryby świecenia, czy możliwość wyłączenia oświetlenia po pewnym czasie. Wszystko oczywiście zależy od wersji kontrolera, który wybraliśmy. Możemy je podzielić na dwa podstawowe modele i są to:

  • ściemniacz LED 12V
  • ściemniacz LED 230V
Ściemniacz LED - co to jest i jak to działa

Ściemniacz LED – co to jest i jak to działa

Te pierwsze to kontrolery 12V, które doskonale sprawdzą się do sterowania niskonapięciowym oświetleniem takim jak: taśmy LED, moduły LED, oraz żarówki ledowe z wkręcanym gwintem, czy halogenowe o niskim napięciu zasilającym. Ta druga opcja została przeznaczona do ściemnialnych źródeł światła 230V, które podłączamy bezpośrednio do sieci napięcia, jakie obowiązuje w naszym kraju. Są to najczęściej żarówki LED przystosowane do ściemniaczy, z wbudowanymi sterownikami.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat nie tylko kolorowego oświetlenia, ale również RGB, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem „Jak ustawić sterownik RGB”.

sterownik-cct-mi-light-b2-dotykowy-4-strefy-2xaaaSTEROWNIK CCT MI-LIGHT B2 DOTYKOWY - 4 STREFY 2XAAAZobacz produkt
sterownik-nascienny-mi-light-t1-mono-4-strefy-230vSTEROWNIK NAŚCIENNY MI LIGHT T1 MONO 4 STREFY 230VZobacz produkt
panel-nascienny-mono-okragly-1-strefowy-2xaaa-fut087PANEL NAŚCIENNY MONO OKRĄGŁY 1-STREFOWY 2XAAA FUT087Zobacz produkt

Ściemniacz do żarówek LED

W zależności od systemu oświetlenia jak występuje w naszym domu lub firmie, będziemy musieli wybrać odpowiedni ściemniacz do żarówek LED. W przypadku instalacji niskonapięciowym opartych na taśmach, czy modułach LED możemy znaleźć te 5 rodzajów:

  • ściemniacz LED na pilota
  • ściemniacz do taśm LED, który obsłuży również dedykowane do danego systemu sterowania źródła światła MI LIGHT
  • ściemniacz natynkowy
  • ściemniacz ścienny
  • ściemniacz LED dotykowy
Ściemniacz do żarówek LED

Ściemniacz do żarówek LED

Jeśli chodzi o żarówki LED 12V należy tutaj szukać dedykowanych źródeł światła do danego systemu sterowania, ponieważ w większości są one wyposażone w przetwornicę uniemożliwiającą ściemnianie.

Ściemnialne żarówki LED 230V należy już do bardziej skomplikowanych systemów. Jak dobrze wiemy większość żarówek ledowych posiada wbudowaną przetwornicę, dlatego w żadnym wypadku nie nadają się ona do ściemniania. W odpowiedzi na potrzeby współczesnych klientów producenci zdecydowali się jednak na stworzenie ściemnialnych źródeł światła LED 230V. Są one wyposażone w wewnętrzny sterownik i zwykle dostępne w zestawach wraz z dedykowanym ściemniaczem (jak w przypadku lamp natynkowych, czy plafonów) lub ściemniacz musimy dokupić oddzielnie (w przypadku ściemnialnych żarówek LED).

Ściemniacz do żarówek LED

Ściemniacz do żarówek LED

System sterowania MI LIGHT, żarówka LED do ściemniacza – znajdziesz je w naszym sklepie!

Jak podłączyć ściemniacz?

Jeśli zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć jak podłączyć ściemniacz. Ściemniacz LED 230V (regulator oświetlenia LED) podłączamy bezpośrednio przed ściemnialne źródła światła. Przewód fazowy (L) instalujemy w ściemniaczu, a następnie wyprowadzamy go z drugiego otworu urządzenia bezpośrednio do gniazda żarówki. Przewód neutralny (N) doprowadzamy bezpośrednio do gniazda. Aby zobrazować Państwu instalację takiego ściemniacza, przygotowaliśmy prosty schemat.

Jak podłączyć ściemniacz?

Jak podłączyć ściemniacz?

Powyżej znajduje się jeden z najpopularniejszych ściemniaczy do żarówek LED 230V. Jest to obrotowy ściemniacz, przystosowany do ściemniania źródeł światła LED 230V o mocy maksymalnie 800W.

Ściemniacz do Ledów 230V może być również dostępny w systemach sterowania oświetleniem takich jak Mi-Light. W ofercie tego producenta znajdziemy nie tylko ściemnialne żarówki LED, ale także te zmieniające kolor świecenia i temperaturę barwową. Wszystko to dzieje się za pomocą domowej sieci WiFi, fal radiowych lub systemu Bluetooth, dzięki czemu nasza nowoczesna żarówka łączy się bezprzewodowe z dedykowanym do niej pilotem, smartfonem czy sterownikiem naściennym.

Zapraszamy do lektury innych artykułów

Jaki ściemniacz do żarówek LED?

W 2022 roku asortyment na rynku jest bardzo duży, mamy setki możliwości, dlatego warto przed zakupem zastanowić się jaki ściemniacz do żarówek LED wybrać? Wybierając włącznik ze ściemniaczem do naszych lamp ledowych, powinniśmy wybierać ściemnialne źródła światła wyłącznie jednego producenta. W zależności od producenta żarówki może być w niej zastosowany inny rodzaj wewnętrznego sterownika, przez co jej ściemnianie może odbywać się w różny sposób, szybciej lub wolniej, płynniej lub bardziej stopniowo. Oczywiście kupując ściemniacz do Ledów musimy wybierać wyłącznie te dedykowane do nowoczesnej technologii. Występują one najczęściej w formie tradycyjnego włącznika lub panelu naściennego. Pamiętajmy także o tym, że w większości przypadków tradycyjnego ściemniacze fazowe nie zadziałają nawet ze ściemnialnymi żarówkami LED. W przypadku tradycyjnego ściemniacza bardzo często będziemy mogli zaobserwować żarzące się żarówki LED lub prawdziwą dyskotekę świetlną. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przejście na ściemniacz dedykowany do ledów lub źródła światła 12V.

Jaki ściemniacz do żarówek LED?  

Jaki ściemniacz do żarówek LED?

Jak działa ściemniacz LED?

Oświetlenie LED jest jednym z najchętniej wybieranych, posiada wiele ciekawych i przydatnych produktów, dzięki którym użytkowanie staje się wygodne i proste. Jak działa ściemniacz LED? Prawidłowo zamontowany pozwala nam na 2 ważne czynności: zmiana natężenia oraz zmiana rodzaju światła. Żarówki LED posiadają system odbierający sygnał ściemniacza, co pozwala na ich współpracę. Tradycyjne żarówki to już przeszłość, skutecznie zostały zastąpione przez technologię LED, która ciągle zwiększa asortyment i udoskonala swoje produkty. W ostatnich latach oprócz stosowania znanych nam już energooszczędnych żarówek, niezwykle popularne stało się regulowanie intensywnością i natężeniem światła.

Jak działa ściemniacz LED

Jak działa ściemniacz LED

Ściemniacze LED pozwalają na sterowanie oświetleniem w naszym domu, dzięki czemu możemy dostosować intensywność światła do swoich aktualnych potrzeb. Używanie ściemniacza LED w swoich pomieszczeniach to także doskonały sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Ściemniacz oprócz wcześniej wymienionych zalet jakimi jest oszczędność finansowa, a także możliwość sterowania oświetleniem i dostosowanie jasności odpowiedniej do pory dnia i dowolnego upodobania, posiada jeszcze jedną ważną zaletę. Zamontowanie ściemniacza LED na naszej ścianie nie zakłóci wizualnego uroku naszego pomieszczenia, ściemniacz do LED posiada uniwersalny, prosty i pasujący do każdej aranżacji wygląd.

MODUŁ POJEDYNCZEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO ZIGBEE Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ LIVOLOMODUŁ POJEDYNCZEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO ZIGBEE Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ LIVOLOZobacz produkt
panel-nascienny-4-strefowy-mono-czarnyPANEL NAŚCIENNY 4-STREFOWY MONO | CZARNYZobacz produkt
MODUŁ PODWÓJNEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO ZIGBEE Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ LIVOLOMODUŁ PODWÓJNEGO ŚCIEMNIACZA DOTYKOWEGO ZIGBEE Z FUNKCJĄ SCHODOWO - KRZYŻOWĄ LIVOLOZobacz produkt

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy?

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy? Do ściemniaczy nadają się tylko dedykowane żarówki LED. Dzięki specjalnemu systemowi wbudowanemu w żarówki LED, może ona odbierać sygnały ze ściemniacza, dzięki czemu możliwe jest sterowanie jej natężeniem i rodzajem. To 1 z najmodniejszych produktów niezbędny w każdym domu. Nie wszystkie żarówki LED można połączyć ze ściemniaczem. Ich podstawowa wersja nie zawiera tej opcji. Jednak producenci doskonale wiedzą czego potrzebuje klient i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom. Informacje na temat tego, czy dana żarówka jest przeznaczona do regulacji za pomocą ściemniaczy LED.

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy

Jeśli nie znajdziemy takiej informacji nie należy używać tych dwóch produktów razem, gdyż może to doprowadzić do spalenia żarówki. Powinniśmy unikać łączenia żarówki ze ściemniaczem, nawet w przypadku, gdy nie będziemy go używać. Takie działanie może nie być bezpieczne i istnieje możliwość doprowadzenia do awarii.

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy

Czy żarówki LED nadają się do ściemniaczy

W naszym artykule omówiliśmy kwestię ściemniania żarówek LED i tego, jakie żarówki LED nadają się do ściemniania. Wyjaśniliśmy, że nie wszystkie żarówki LED są kompatybilne ze ściemniaczami, a te przeznaczone do ściemniania często wymagają specjalnych systemów sterowania lub instalacji 12V. Podkreśliliśmy, jak ważny jest wybór odpowiedniego ściemniacza LED w zależności od systemu oświetlenia. Wyróżniliśmy dwa podstawowe modele: ściemniacz LED 12V oraz ściemniacz LED 230V. Każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowania i jest przystosowany do różnych rodzajów oświetlenia LED. Rozważyliśmy również zalety przenośnych halogenów LED jako elastyczne i wydajne rozwiązanie oświetleniowe, zwłaszcza w warunkach budowy, gdzie potrzebne jest mobilne źródło światła. Wskazaliśmy, że halogeny z akumulatorem są szczególnie przydatne w miejscach bez dostępu do stałego źródła zasilania. Następnie, omówiliśmy różne rodzaje ściemniaczy do żarówek LED, w tym ściemniacze na pilota, ściemniacze natynkowe, ściemniacze ściennego, ściemniacze dotykowe, oraz te obsługujące systemy sterowania takie jak MI LIGHT. Podkreśliliśmy, że do żarówek LED 12V należy szukać żarówek dedykowanych do danego systemu sterowania, a w przypadku żarówek LED 230V należy wybierać te specjalnie przystosowane do ściemniania z wbudowanymi sterownikami.

Na koniec, wyjaśniliśmy, jak podłączyć ściemniacz LED 230V oraz omówiliśmy działanie ściemniacza LED, w tym jego zdolność do zmiany natężenia i rodzaju światła. Zakończyliśmy na stwierdzeniu, że ściemniacz LED jest innowacyjnym rozwiązaniem, które oferuje nie tylko oszczędności finansowe, ale także dodaje wygody i kontroli nad oświetleniem w naszych domach i miejscach pracy.

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 5 sierpnia 2022