Oświetlenie zewnętrzne jest bardzo ważnym elementem współczesnych aranżacji posesji. Tworzy niezwykły klimat otoczenia, podkreśla urodę drzew, krzewów czy okolicznej architektury, ułatwia komunikację po zmroku, stanowi też dodatkowe zabezpieczenie terenu przed intruzami. Jak dobrać je do różnych stref wokół domu? Strefy w ogrodzie – jak je podświetlać?
Realizacja podjazdu wymaga użycia odpowiednich materiałów, które będą w stanie przez wiele lat wytrzymać ciężar naszych aut. Aby zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania takiej nawierzchni, możemy wzbogacić ją o specjalne lampy najazdowe umieszczone bezpośrednio w kostce (po wywierceniu odpowiedniego otworu). W ten sposób unikniemy dodatkowego zajmowania przestrzeni między garażem a bramą wjazdową. Montaż na ogół odbywa się wzdłuż krawędzi bocznych drogi, więc raczej nie będziemy potem jeździć po instalacji, jednak lepiej stawiać na systemy najazdowe przystosowane do ewentualnych obciążeń. Pamiętajmy przy tym, że stanowią one również dobry sposób na dyskretne, estetyczne wytyczenie trasy na ciągach pieszych.
Wiele osób woli jednak przy alejkach ustawić smukłe, eleganckie sylwetki opraw stojących. Dzięki wbijanym w ziemię szpikulcom montaż jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanej ingerencji w podłoże. Warto przy tym postawić na modele ze strumieniem światła skierowanym w dół, których funkcja koncentruje się na wyeksponowaniu samej nawierzchni, po której się poruszamy.
Oprawy stojące o bardziej rozproszonym strumieniu światła odkrywają po zmroku urok nieco szerszej przestrzeni. Instalując je przy tarasie, stworzymy atrakcyjny łącznik miedzy domem a ogrodem, wprowadzając jednocześnie bardzo nastrojową atmosferę. Aby mieć pełen wpływ na ostateczny efekt wizualny możemy postawić na modele z regulacją poziomu jasności.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły o oświetleniu ogrodu
A skoro jesteśmy już na tarasie, pomyślmy o oprawach ściennych, dzięki którym wejście do tej strefy relaksu jest komfortowe i bezpieczne, a elewacja otrzymuje niebanalny akcent dekoracyjny. Doskonale sprawdzają się one też przy wszelkiego rodzaju drzwiach i bramach (do domu, do garażu, warsztatu, drewutni etc.), towarzyszą nam niejednokrotnie, gdy chodzimy ścieżką zlokalizowaną tuż przy budynku (tzw. opaska), a czasami mają po prostu za zadanie podkreślić urodę wybranych fragmentów fasady. Dlatego do dyspozycji mamy rozwiązania o zróżnicowanym designie, a także o odmiennych sposobach świecenia, np. w dół lub w górę, dookoła albo po prostu w formie reflektorka z możliwością ustawienia kierunku strumienia.
Wymienione wcześniej propozycje lamp stojących, ściennych czy najazdowych z powodzeniem stosuje się przy stopniach schodowych, choć coraz popularniejszym sposobem na estetyczne zabezpieczenie tej newralgicznej strefy są taśmy ledowe. Montowane w fugach między elementami lub bezpośrednio w bryłach stopni wyglądają bardzo efektownie, lecz przede wszystkim wyraźnie pokazują nam, gdzie mamy postawić stopę.
A co z ogrodem? W końcu to przestrzeń o nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych. Z pomocą przybywają więc wszelkiego rodzaju reflektorki wydobywające naturalne piękno sylwetek drzew oraz krzewów i podkreślające ciekawe detale kwietników, murków, ogrodzeń czy innych elementów małej architektury. Wyjątkowym uzupełnieniem tego teatru iluminacji będą lampy wpuszczane w podłoże ze strumieniem skierowanym ku górze oraz imponujące kule, w których możemy zmieniać barwę światła, a nawet ustawić niezwykły efekt pulsowania, nawiązujący do płomienia świecy. Planując rozmieszczenie wszystkich lamp na posesji, zadbajmy od razu o późniejszy komfort sterowania nimi. Wygodę włączania i wyłączania poszczególnych opraw, a nawet całych stref z oświetleniem zapewnią nam nowoczesne akcesoria, takie jak czujniki zmierzchu przy transformatorach, odbiorniki z pilotem zdalnego sterowania, czujniki ruchu czy moduły do zarządzania systemem przez aplikację na smartfony.
Artykuł powstał we współpracy z ekspertem firmy www.libet.pl
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 17 lipca 2020