Strony świata a aranżacja mieszkania

Na funkcjonalność i klimat mieszkania wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest obecność naturalnego światła słonecznego. Warto zwracać uwagę na tę kwestię już na etapie zakupu nieruchomości. Jak zaaranżować mieszkanie względem stron świata tak, aby optymalnie wykorzystać promienie słoneczne? Sprawdzamy.

Pobudka wraz ze wchodem słońca, jasny salon przez cały dzień, taras z widokiem na zachód – naturalne światło jest bardzo istotne dla odbioru i wizualnej strony każdego pomieszczenia. Rola promieni słonecznych jest jednak o wiele większa, bo wpływa nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność wnętrz. Przede wszystkim odpowiednia lokalizacja mieszkania – względem stron świata – ma wpływ na temperaturę, a to przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Ponadto reguluje wilgotność i pomaga zachować zdrowy mikroklimat. Warto pomyśleć o tej kwestii planując zakup lub remont mieszkania, bo ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort mieszkańców. Strony świata a lokalizacja mieszkania – jakie powinno być optymalne rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń?

Południe i południowy zachód dla strefy dziennej

Od strony południa najlepiej sprawdzi się pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo najwięcej czasu, czyli salon. Dzięki takiemu rozmieszczeniu będzie jasny i odpowiednio oświetlony dziennym światłem, co zdecydowanie ułatwi aranżację i pozwoli obniżyć koszty zarówno ogrzewania, jak i energii elektrycznej. W pokoju dziennym warto dodatkowo rozważyć montaż dużego, panoramicznego okna, które zapewni nieograniczony dopływ promieni słonecznych. Słońce przemieszczające się powolnym ruchem będzie obecne nie tylko przez cały dzień, ale także późnym popołudniem, dlatego doskonałym pomysłem będzie umiejscowienie tarasu lub balkonu od strony południowego-zachodu. Wyposażenie wnętrz także powinno zostać zaplanowane z uwzględnieniem stron świata. Welurowe tkaniny o intensywnych barwach i odcieniach warto nieco odsunąć od bezpośredniego działania słońca, aby nie straciły koloru i właściwości.

Północ dla pomieszczeń gospodarczych

Strona północna to najlepsze miejsce dla pomieszczeń, które nie wymagają nasłonecznienia i często nie mają okien. Będzie to schowek, pomieszczenie gospodarcze, łazienka, garaż czy klatka schodowa. W tych wnętrzach warto postawić na klimatyczne, ale energooszczędne oświetlenie. Nie korzystamy z nich stale, więc nie wymagają one nieustannie włączonej lampy. Jeśli jednak okaże się, że od strony północnej mamy salon, warto wówczas postawić na dużą liczbę okien, a we wnętrzu posiłkować się trikami optycznymi w postaci szklanych dekoracji oraz luster.

Wschód i północny wschód dla sypialni

Najlepiej wstaje się wraz ze wschodem słońca, dlatego dobrym pomieszczeniem zlokalizowanym od wschodu będzie sypialnia. Wpadające rano do wnętrza promienie dodadzą energii na cały dzień i sprawią, że pobudka będzie przyjemniejsza. Sypialnia nie potrzebuje całodziennego nasłonecznienia, a wieczorem – nawet w upalne dni – będzie nieco chłodniej. Od strony wschodu może także znaleźć się kuchnia – poranna kawa w promieniach słońca będzie doskonałym rozpoczęciem dnia. To również dobra lokalizacja na domowe biuro.

Zachód dla kuchni i tarasu

Zachód, podobnie jak wschód to dobry kierunek dla kuchni, w której zwykle spędzamy czas albo wcześnie rano albo po południu i wieczorem po pracy. Pozwoli to cieszyć się promieniami słonecznymi podczas przygotowywania i serwowania posiłków. Innym ważnym aspektem jest kwestia nagrzewania się pomieszczenia podczas gotowania, a umiejscowienie od strony zachodniej zapewni optymalną temperaturę.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Post Author: admin