Spis treści

Styl boho – swoboda w artystycznym wydaniu

Styl boho to jeden z najchętniej wybieranych charakterów wnętrza. Opiera się na pewnym luzie i swobodzie aranżacji, jest zgodny z naturą, skupia się na prostocie, bezpretensjonalności i nawiązuje do elementów etnicznych, ekologicznych i nieco hipisowskich. Co powinno zawierać wnętrze w stylu boho? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

Styl Boho

Naturalna kolorystyka

Kolory to bardzo ważny element stylu boho nawiązujący do przyrody. Klasyczny styl boho to głównie kolory mocne, żywe, czasem pstrokate. Wszystkie z nich występują w świecie naturalnie – w styl boho wpisze się więc czerwień rubinu, miodowy żółty czy lazur wody. Kolory można ze sobą dowolnie zestawiać i łączyć – w tym przypadku odwaga popłaca!

Popularny staje się też nieco unowocześniony styl boho, połączony ze stylem skandynawskim. Tutaj kolory są stonowane, przeważają więc beże, brązy, zgaszone zielenie, rdzawe odcienie czerwieni oraz biel. To zdecydowanie lepszy wybór dla tych, którzy obawiają się pstrokatości, a we własnym domu chcą czuć spokój.

Materiały, wzory i faktury

Kupując meble czy dodatki do wnętrza boho, warto postawić na naturalne materiały jak wiklina, len, bawełna, bambus oraz lokalne gatunki drewna. Co więcej – najlepiej szukać ich u prawdziwych rzemieślników, bowiem cechą charakterystyczną boho są elementy wykonane ręcznie. Świetnie sprawdzą się także samodzielnie odnowione meble. Z łatwością można nadać im odpowiedni klimat, pozostając przy tym w duchu less waste. Przeważające wzory to paski i zygzaki, a także etniczne mandale i motywy kwiatowe.

Sprawdź jak efektownie oświetlić wnętrza

Diabeł tkwi w szczegółach

Na styl boho składają się przede wszystkim dodatki. To one nadają niepowtarzalnego klimatu oraz sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i nieco orientalne. Warto tu sięgnąć po ceramikę, plecione makramy czy słomkowe wachlarze. Na podłodze powinny pojawić się dywany w plemienne wzory, a na ścianach – poza plecionkami – wzorzyste lustra. Nie może też zabraknąć kwiatów doniczkowych, jak na przykład małych palm czy drzewek bonsai. Możemy ustawić je na podłodze lub parapecie albo zawiesić pod sufitem w specjalnych plecionych kwietnikach. Kolejny element to wszelkie poduchy, koce i pledy. Najlepiej w naturalnych kolorach i delikatnych wzorach.

Klimatyczne oświetlenie

Wiemy już, że odpowiednie oświetlenie to połowa sukcesu. Nie inaczej jest ze stylem boho! Tak, jak wszystkie elementy – lampy powinny być naturalne. Stawiajmy więc na lampy w stonowanych kolorach, wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Świetnym pomysłem będą klosze z wikliny, rattanu czy trzciny. Niekiedy możemy spotkać również lampy bambusowe oraz z kokosa. Światło powinno być delikatne i rozproszone, wybierzmy zatem żarówki w neutralnych barwach, o nie za dużej mocy. Pamiętajmy przy tym, aby odpowiednio doświetlić miejsca pracy czy spożywania posiłków.

Dom boho – spełnienie marzeń?

Styl boho pozwala poczuć zew natury we własnym domu i daje poczucie życia w zgodzie z nią. Dostrzegli to deweloperzy w Poznaniu, którzy stawiają tam coraz więcej nieruchomości. Nowe domy na sprzedaż w Poznaniu to świetna okazja na zakup i stworzenie własnego wnętrza boho od podstaw. W przypadku domu o pokaźnym metrażu – jest gdzie zaszaleć!

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 23 lipca 2021