Sufit napinany

Sufit napinany – wady i zalety

Sufit napisany to rozwiązanie wnętrzarskie, które znano już w Starożytnej Grecji i Rzymie. Współcześnie znowu cieszy się popularnością, jako efektowne wykończenie pomieszczenia. Na czym polega sufit napisany oraz jakie są jego wady i zalety? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje.

Sufit napinany – co to jest?

Sufit napinany jest wykonany z elastycznej membrany z płyty PCV, którą montuje się na przeznaczonym do tego stelażu pod stropem. Taki typ sufitu daje różne możliwości aranżacyjne, ze względu na użyty materiał. Membrana może być jednobarwna lub wzorzysta, pofalowana lub gładka, a także matowa lub gładka. Wszystko zależy więc od efektu, który chcemy osiągnąć.

Do napinania rozciągniętej na suficie membrany ,używa się gorącego powietrza ze specjalnej nagrzewnicy. Pod wpływem wysokiej temperatury membrana nabiera elastyczności, co pozwala idealnie dopasować ją do powierzchni sufitu. Montaż sufitu napinanego zajmuje jedynie kilka godzin, ale wymaga profesjonalnego sprzętu, warto więc skorzystać z usług wykwalifikowanego fachowca.

Zalety sufitu napinanego

Sufit napinany w prosty i skuteczny sposób pomaga ukryć wady nierównego sufitu. Jest równocześnie bardzo lekki i nie obciąża stropu. Dzięki dużej elastyczności materiału oraz szerokiej palecie kolorystycznej, wybór sufitu napinanego daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Na płytę PCV można nanieść dowolny wzór, nawet wydrukowane zdjęcie, co zapewnia możliwość całkowitej personalizacji projektu.

Sufit napinany nie tylko pomaga ukryć mankamenty konstrukcyjne, ale jest przede wszystkim ozdobą i ciekawym rozwiązaniem stylistyczny. Ten typ sufitu pozwala również stworzyć ciekawe oświetlenie mieszkania. Do popularnych rozwiązań z wykorzystaniem sufitu napinanego i lamp LED należą konstrukcje typu double vision lub nowoczesne linie świetne.

Wady sufitu napinanego

Sufit napinany jest dość kosztownym rozwiązaniem aranżacyjnym, ze względu na cenę membrany. Ceny zaczynają się od 100 zł za m² materiału, a w zależności od jej jakości lub wariantów stylistyczno-kolorystycznych mogą sięgać nawet 300 zł za m². Do ceny materiału należy jeszcze doliczyć koszt usług fachowca.

Sufit napinany jest też mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Membranę łatwo rozerwać na przykład rogiem wysokiej szafy lub krawędzią lampy. Ten typu sufitu nie nadaje się też do pomieszczeń powyżej 20 m², ponieważ na tak dużej powierzchni może nastąpić ugięcie formy, a w efekcie nieestetyczne zmarszczki.

Gdzie sprawdzi się sufit napinany?

Sufit napinany sprawdzi się dobrze w standardowej wielkości pomieszczeniach. Najczęściej stosowany jest w reprezentacyjnych pokojach, jak salon lub jadalnia, nadając wnętrzom indywidualnego charakteru oraz wyrazu. Dobrze sprawdzi się również w przypadku domów z piętrem ze względu na swoje właściwości wyciszające. Sufit napinany to w końcu ciekawe rozwiązanie aranżacyjne do sypialni lub pokoju dziecięcego, w których pozwala stworzyć efektowny baldachim lub popularny efekt nieba z gwiazdami.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl