Świetlówka LED czy zwykła – jaką wybrać?

Świetlówka T5 a T8? Świetlówka zwykła czy LED? Jakie są wymiary świetlówek? To jedne z wielu pytań, które zadają sobie Klienci przy kupnie świetlówek w szerokiej ofercie naszego sklepu. Jeszcze niewiele lat temu ludzie zastanawiali się, czy świetlówki są opłacalnym wyborem oraz byli niepewni, czy mogą zaufać takiemu rodzajowi oświetlenia. Dzisiaj to samo pytanie ludzie zadają sobie przy nowoczesnych świetlówkach LED, mimo tego, że istnieją na rynku już od naprawdę wielu lat. W tym wpisie przedstawię Wam różnice między świetlówkami LED a zwykłymi, czym się charakteryzują i jakie wybrać do odpowiednich warunków.

Jakie świetlówki są najlepsze?
Jakie świetlówki są najlepsze?

Świetlówki LED – czy warto?

Czym w ogóle jest świetlówka LED? To nowoczesne usprawnienie już staromodnej technologii świetlówek jarzeniowych, które wykorzystuje zaawansowane diody LED. Świetlówki LED charakteryzują się podwyższoną żywotnością względem jej standardowych zamienników oraz wysoką energooszczędnością. Niski pobór mocy wiąże się z mniejszym użyciem prądu, co za tym idzie, wzrastają nam spore oszczędności finansowe na rachunkach za prąd. Wykorzystanie nowoczesnej elektroniki pozwoliło na wykonanie trwalszych żarówek, które są znacznie bardziej wytrzymałe na uderzenia mechaniczne. Ile razy zdarzyła się Państwu sytuacja, w które to po zakupie nowej świetlówki, okazuje się, że w domu nie działa? W przypadku zaawansowanej technologii LED takie sytuacje nie występują. Dodatkowo w porównaniu do standardowych świetlówek jarzeniowych jej nowoczesne zamienniki pozwalają na większy wybór barwy świetlówek.

Świetlówki LED - czy warto?

Mała lampa jarzeniowa, a wybór świetlówki

Przy wyborze świetlówki, warto zobaczyć jakie wymiary i trzonki mają Wasze oprawy świetlówkowe LED. Rozróżniamy wiele trzonków, które odpowiadają poszczególnym średnicom świetlówek. Jednymi z najbardziej popularnych są:
E27 – jest to najczęściej stosowany rodzaj trzonka, wykorzystywany w warunkach domowych i przemysłowych.
E14 – jest to mniejsza wersja gwintu E27, zazwyczaj stosowana w warunkach domowych.
G5 – specyficzny rodzaj trzonka okrągłego z dwoma pinami, najczęściej stosowany w świetlówkach o średnicy 16 mm.
G13 – jest to najpopularniejsza wersja okrągłego trzonka, zazwyczaj stosowany w świetlówkach o średnicy 26 mm.
2G13 – gwint stosowany najczęściej w świetlówkach energooszczędnych
Mała lampa jarzeniowa może posłużyć nam jako oświetlenie małego magazynu, warsztatu czy garażu. Często też wykorzystywana jest w specjalistycznym oświetleniu maszyn, aby np. podświetlić istotne informacje lub panele maszyn. Podczas wyboru lamp jarzeniowych warto sprawdzić ich specyfikacje oraz długości świetlówek.

Mała lampa jarzeniowa, a wybór świetlówki

Żarówka jarzeniowa, a LED – porównanie

Tradycyjna żarówka jarzeniowa to lampa fluorescencyjna należąca do lamp wyładowczych. Oznacza to, że wyładowanie elektryczne w parach rtęci o niskim ciśnieniu wytwarza światło. W ten sposób powstaje światło ultrafioletowe, które zamieniane jest na światło białe przez luminofor, przez co uzyskujemy widzialne światło. Jarzeniówka energooszczędna LED wyróżnia się względem jej standardowych zamienników znaczną wytrzymałością. Świetlówki LED w ofercie naszego sklepu według specyfikacji producentów zaczynają swoje wartości od 20 do nawet 50 tys. godzin pracy. Jednak średnia wartość podawana przez producentów to około 30 tys. godzin pracy. Dzięki takim wartością, świetlówki LED pracują około 6 razy dłużej względem jej standardowych żarówek fluorescencyjnych.

Żarówka jarzeniowa, a LED - porównanie

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

Świetlówka T8 – wymiary

Rozróżniamy dwa główne typy świetlówek:
T5 – są to świetlówki o średnicy 16 mm, a więc jest to miniaturowa wersja
T8 – rozmiar klosza tych świetlówek wynosi 26 mm średnicy.
Warto jeszcze wspomnieć o mniej spotykanych specjalistycznych świetlówkach LED T12, których średnica wynosi aż 36 mm. Ostatnim typem są świetlówki TLD, które są znacznie bardziej efektywne energetycznie, a ich główne zastosowanie znajdziemy w miejscach, w których trzeba ograniczać ilość promieni UV np. w lokalach gastronomicznych lub muzeach.

Świetlówka LED czy zwykła - jaką wybrać?

Najczęściej stosowanymi wymiarami świetlówek LED są: 60, 90, 120, 150 cm. Takie rozmiary najczęściej możemy spotkać w gospodarstwach domowych lub w branży przemysłowej. Wraz z rozwojem technologii, doszły też możliwości wyboru kształtu jarzeniówki. Najbardziej klasyczną, jaką znamy, jest świetlówka liniowa, gdzie najczęściej znajduje swoje zastosowanie w warsztatach, sklepach, biurach, budynkach publicznych itp. Miniaturowe świetlówki LED, stosowane są najczęściej w miejscach o ograniczonym miejscu np. w celu oświetlenia akwariów lub szyldów. Świetlówki kompaktowe, nie mają zdefiniowanych kształtów, natomiast najczęściej można je spotkać w kształcie spirali lub litery U. Od momentu wprowadzenia zakazu używania żarówek żarowych przez Unię Europejską tego typu świetlówki można znaleźć w praktycznie każdym domu. Świetlówki okrągłe są zazwyczaj wygięte do formy okręgu, stosowane głównie w celach dekoracyjnych w mieszkaniach lub burach.

Świetlówka T8 - wymiary

Świetlówka 18W – ile lumenów?

Świetlówka 18W ile lumenów? To często zadawane pytanie przez Klientów naszego sklepu. Na szczęście nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czemu na szczęście? Ano dlatego, że gwarantuje nam to szeroki wachlarz możliwości wyboru. Moc strumienia świetlnego, podawana jest w wartości lumenów, im ta wartość jest wyższa, tym światło jest bardziej intensywne. Standardowe świetlówki fluorescencyjne często miały problem z uzyskaniem nawet 50lm/W. Z biegiem czasu i rozwojem nowoczesnej technologii LED, która pozwoliła zwiększyć moc świetlówek LED wartości około 100 lm/W, które na dzień dzisiejszy są już standardem. Można jednak spotkać bardziej specjalistyczne świetlówki, których wartość świetlna sięga nawet do 160lm/W. Tego typu świetlówki są oczywiście trochę droższe, natomiast są jedynie stosowane w miejscach, w których oświetlenie musi być jak najdokładniejsze, dlatego swoje miejsce zazwyczaj znajdują na halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach itp. Do normalnego użytku domowego, świetlówka o wartości około 100lm/W, w zupełności wystarczy.

Świetlówka 18W - ile lumenów?

Barwy świetlówek – czy kolor światła ma znaczenie?

Ostatnią kwestią którą, warto poruszyć to, czy kolor światła ma znaczenie? W dzisiejszych czasach wykorzystując diody LED, rura jarzeniowa może emitować światło w dowolnych barwach. Najczęściej spotykanymi są standardowe barwy: biała zimna, która wprowadza rześki i pobudzający klimat do pomieszczenia, przez co najczęściej stosowana jest w miejscach pracy. Neutralna zimna, która może być stosowana w każdym rodzaju pomieszczenia, z racji tego, że nie przemęcza naszych oczu. Barwa ciepła pozwala wprowadzić przyjemny i przytulny charakter do pomieszczenia, przez co zazwyczaj stosowana jest w miejscach wypoczynkowych. Istnieją też warianty świetlówek dekoracyjnych, które emitują światło w różnych kolorach palety RGB. Świetlówka neonowa pozwoli na wybór rodzaju oświetlenia do własnych indywidualnych potrzeb. Przed przystąpieniem samego zakupu świetlówki LED, warto zobaczyć jakie parametry techniczne posiadają nasze oprawy świetlówkowe LED. W takich parametrach możemy sprawdzić jaki gwint i długość świetlówki powinniśmy szukać. Jeżeli takiej oprawy jeszcze nie posiadamy, to samo projektowanie oświetlenia warto by było zacząć od przemyślenia tego, jakie oprawy możemy zastosować w naszym pomieszczeniu. Mam nadzieję, że w tym wpisie rozwiałem Twoje wątpliwości czym różni się świetlówka T5 LED od T8, jakie są wymiary oraz gwinty świetlówek. Dodatkowo teraz już wiesz, czemu świetlówki LED są lepszym wyborem względem standardowych świetlówek.

 

Barwy świetlówek - czy kolor światła ma znaczenie?

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły poradnikowe

przez

Post Author: Marcin Pietrasik