Spis treści

Świetlówka LED czy zwykła – jaką wybrać?

Świetlówka LED czy zwykła – jaką wybrać? Dokonując wyboru miejmy na uwadze, że zwykła świetlówka ma zdecydowanie mniejszą wydajność. W przypadku świetlówek LED możemy liczyć na nawet do 50 tysięcy godzin pracy. Są one także niezwykle energooszczędna, dzięki czemu rachunki za prąd maleją. Bez wątpienia są godne polecenia. Świetlówki Led to jedne z bardziej popularnych źródeł światła sprzedawanych w naszym sklepie internetowym. Dostępne w naszej ofercie świetlówki przeznaczone są głównie jako oświetlenie przemysłowe, czyli tam gdzie ważna jest równomierność oświetlenia, oraz jakość i trwałość produktów. Zaletą świetlówek jest też przystępna cena.
Świetlówka T5 a T8? Świetlówka zwykła czy LED? Jakie są wymiary świetlówek? To jedne z wielu pytań, które zadają sobie Klienci przy kupnie świetlówek w szerokiej ofercie naszego sklepu. Jeszcze niewiele lat temu ludzie zastanawiali się, czy świetlówki są opłacalnym wyborem oraz byli niepewni, czy mogą zaufać takiemu rodzajowi oświetlenia. Dzisiaj to samo pytanie ludzie zadają sobie przy nowoczesnych świetlówkach LED, mimo tego, że istnieją na rynku już od naprawdę wielu lat. W tym wpisie przedstawimy Wam różnice między świetlówkami LED a zwykłymi, czym się charakteryzują i jakie wybrać do odpowiednich warunków.
Jakie świetlówki są najlepsze? - świetlówka led czy zwykła

Jakie świetlówki są najlepsze? – świetlówka led czy zwykła

Świetlówki Led to jedne z bardziej popularnych źródeł światła sprzedawanych w naszym sklepie internetowym. Dostępne w naszej ofercie świetlówki przeznaczone są głównie jako oświetlenie przemysłowe, czyli tam gdzie ważna jest równomierność oświetlenia, oraz jakość i trwałość produktów. Zaletą świetlówek jest też przystępna cena.

Świetlówki LED – czy warto?

Czym w ogóle jest świetlówka LED? To nowoczesne usprawnienie już staromodnej technologii świetlówek jarzeniowych, które wykorzystuje zaawansowane diody LED. Świetlówki LED – czy warto? Świetlówki LED charakteryzują się podwyższoną żywotnością względem jej standardowych zamienników oraz wysoką energooszczędnością. Niski pobór mocy wiąże się z mniejszym użyciem prądu, co za tym idzie, wzrastają nam spore, nawet do 70%, oszczędności finansowe na rachunkach za prąd. Wykorzystanie nowoczesnej elektroniki pozwoliło na wykonanie trwalszych żarówek, które są znacznie bardziej wytrzymałe na uderzenia mechaniczne. Ile razy zdarzyła się Państwu sytuacja, w które to po zakupie nowej świetlówki, okazuje się, że w domu nie działa? W przypadku zaawansowanej technologii LED takie sytuacje nie występują. Dodatkowo w porównaniu do standardowych świetlówek jarzeniowych jej nowoczesne zamienniki pozwalają na większy wybór barwy świetlówek.

Interesuje Cię świetlówka LED, oprawy świetlówkowe LED, a może świetlówka T5 LED? Znajdziesz je w naszym sklepie!

Świetlówki LED - czy warto?

Świetlówki LED – czy warto?

Mała lampa jarzeniowa, a wybór świetlówki

Mała lampa jarzeniowa może posłużyć nam jako oświetlenie małego magazynu, warsztatu czy garażu. Często też wykorzystywana jest w specjalistycznym oświetleniu maszyn, aby np. podświetlić istotne informacje lub panele maszyn. Podczas wyboru lamp jarzeniowych warto sprawdzić ich specyfikacje oraz długości świetlówek. Co zrobić jeśli jest u nas mała lampa jarzeniowa – wybór świetlówki, co wziąć pod uwagę? Rozróżniamy wiele trzonków, które odpowiadają poszczególnym średnicom świetlówek. Jednymi z najbardziej popularnych są:

E27 – jest to najczęściej stosowany rodzaj trzonka, wykorzystywany w warunkach domowych i przemysłowych.

E14 – jest to mniejsza wersja gwintu E27, zazwyczaj stosowana w warunkach domowych.

ZESTAW: OPRAWA IP65 + 2 X ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 1850LM 120CM EKO 4000K

Super Promocja!! Zestaw składający się z oprawy hermetycznej i dwóch tub LED 18W 1850lm o dziennej barwie światła. Idealny wybór do oświetlenia powierzchni komercyjnych, magazynowych czy przemysłowych. Teraz w bardzo niskiej cenie.

G5 – specyficzny rodzaj trzonka okrągłego z dwoma pinami, najczęściej stosowany w świetlówkach o średnicy 16 mm.

G13 – jest to najpopularniejsza wersja okrągłego trzonka, zazwyczaj stosowany w świetlówkach o średnicy 26 mm.

2G13 – gwint stosowany najczęściej w świetlówkach energooszczędnych

Mała lampa jarzeniowa, a wybór świetlówki - świetlówka led czy zwykła

Mała lampa jarzeniowa, a wybór świetlówki – świetlówka led czy zwykła

Żarówka jarzeniowa, a LED – porównanie

Tradycyjna żarówka jarzeniowa to lampa fluorescencyjna należąca do lamp wyładowczych. Oznacza to, że wyładowanie elektryczne w parach rtęci o niskim ciśnieniu wytwarza światło. W ten sposób powstaje światło ultrafioletowe, które zamieniane jest na światło białe przez luminofor, przez co uzyskujemy widzialne światło. Jarzeniówka energooszczędna LED wyróżnia się względem jej standardowych zamienników znaczną wytrzymałością.

Żarówka jarzeniowa, a LED – porównanie. Świetlówki LED w ofercie naszego sklepu według specyfikacji producentów zaczynają swoje wartości od 20 do nawet 50 tys. godzin pracy. Jednak średnia wartość podawana przez producentów to około 30 tys. godzin pracy. Dzięki takim wartością, świetlówki LED pracują około 6 razy dłużej względem jej standardowych żarówek fluorescencyjnych.

Żarówka jarzeniowa, a LED - porównanie

Żarówka jarzeniowa, a LED – porównanie

Zobacz również nasze inne artykuły o świetlówkach LED

 

Świetlówka 18W ile lumenów?

Świetlówka 18W ile lumenów? To często zadawane pytanie przez Klientów naszego sklepu. Na szczęście nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czemu na szczęście? Ano dlatego, że gwarantuje nam to szeroki wachlarz możliwości wyboru. Moc strumienia świetlnego, podawana jest w wartości lumenów, im ta wartość jest wyższa, tym światło jest bardziej intensywne. Świetlówka 18W ile lumenów? Standardowe świetlówki fluorescencyjne często miały problem z uzyskaniem nawet 50lm/W. Z biegiem czasu i rozwojem nowoczesnej technologii LED, która pozwoliła zwiększyć moc świetlówek LED wartości około 100 lm/W, które na dzień dzisiejszy są już standardem. Można jednak spotkać bardziej specjalistyczne świetlówki, których wartość świetlna sięga nawet do 160lm/W. Tego typu świetlówki są oczywiście trochę droższe, natomiast są jedynie stosowane w miejscach, w których oświetlenie musi być jak najdokładniejsze, dlatego swoje miejsce zazwyczaj znajdują na halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach itp. Do normalnego użytku domowego, świetlówka o wartości około 100lm/W, w zupełności wystarczy.

Świetlówka 18W ile lumenów?

Świetlówka 18W ile lumenów?

Barwy świetlówek – czy kolor światła ma znaczenie?

Ostatnią kwestią którą, warto poruszyć to barwy świetlówek – czy kolor światła ma znaczenie? Kolor oświetlenia ma niebagatelny wpływ na nasz nastrój i komfort. Najczęściej spotykanymi są 3 standardowe barwy:

  • Biała zimna, która wprowadza rześki i pobudzający klimat do pomieszczenia, przez co najczęściej stosowana jest w miejscach pracy.
  • Neutralna zimna, która może być stosowana w każdym rodzaju pomieszczenia, z racji tego, że nie przemęcza naszych oczu.
  • Barwa ciepła pozwala wprowadzić przyjemny i przytulny charakter do pomieszczenia, przez co zazwyczaj stosowana jest w miejscach wypoczynkowych.

Istnieją też warianty świetlówek dekoracyjnych, które emitują światło w różnych kolorach palety RGB. Świetlówka neonowa pozwoli na wybór rodzaju oświetlenia do własnych indywidualnych potrzeb. Przed przystąpieniem samego zakupu świetlówki LED, warto zobaczyć jakie parametry techniczne posiadają nasze oprawy świetlówkowe LED. W takich parametrach możemy sprawdzić jaki gwint i długość świetlówki powinniśmy szukać. Jeżeli takiej oprawy jeszcze nie posiadamy, to samo projektowanie oświetlenia warto by było zacząć od przemyślenia tego, jakie oprawy możemy zastosować w naszym pomieszczeniu. Mam nadzieję, że w tym wpisie rozwialiśmy Twoje wątpliwości czym różni się świetlówka T5 LED od T8, jakie są wymiary oraz gwinty świetlówek. Dodatkowo teraz już wiesz, czemu świetlówki LED są lepszym wyborem względem standardowych świetlówek.

Barwy świetlówek - czy kolor światła ma znaczenie?

Barwy świetlówek – czy kolor światła ma znaczenie?

Rodzaje świetlówek Led

Świetlówki Led to urządzenie świetlne zbudowane z kilku podstawowych elementów. Pierwszy z nich to obudowa, którą podzielić możemy na kilka typów. Począwszy od szklanych, po aluminiowe, czy tzw. świetlówek nano wykonanych ze specjalnego tworzywa sztucznego. Kolejny ważny składnik świetlówki Led to diody. Na dzień dzisiejszy najczęściej stosowane w świetlówkach są diody S.M.D (skrót od ang. Surface Mount Device), czyli dioda powierzchniowo montowana. Jest to dioda pokryta Luminoforem, do której podłączone są złącza półprzewodnikowe. Na diodę podane jest odpowiednie napięcie, które na zasadzie elektroluminescencji rozświetla luminofor. W początkowych fazach produkcyjnych, świetlówki LED oparte były o diody DIP, jednak lepsza sprawność świetlna pozwoliła diodom SMD wyprzeć starsze odpowiedniki. Ostatnim, bardzo ważnym elementem jest przetwornica obniżająca napięcie z 230V do mniejszego, dedykowanego danej diodzie napięcia. W zależności od rodzaju świetlówki napięcie i natężenie prądu są inne. Obecnie najczęściej wykorzystuje się więcej diod o niskim natężeniu prądu celem redukcji emisji ciepła. Dlatego też dobrej jakości przetwornica jest podstawą działania nowoczesnych świetlówek LED. Jakie są rodzaje świetlówek LED? Oto 3 główne rodzaje świetlówek:

  1. Świetlówki Led Szklane – Jak wiemy od dawien dawna, szkło jest słabym przewodnikiem elektryczności, co daje mu ogromną przewagę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania energetycznego. Dlatego też, wiele świetlówek wykorzystuje właśnie szkło jako obudowę Dodatkowo specjalna technologia topienia szkła pozwoliła na stworzenie takich jego parametrów, by odprowadzało optymalnie dużo ciepła ze swej płaszczyzny. Możliwość barwienia szkła pozwala na rozproszenie optymalnie światła tak aby każdy wydobywający się luks ze świetlówki był odpowiednio rozproszony. Grubszy pasek PCB na którym nadrukowane są diody pozwala dodatkowo zabezpieczyć świetlówkę przed przegrzaniem. Świetlówki szklane mają tą przewagę, iż świecą możliwie jak najszerzej. Ich kąt świecenia często sięga aż 280 stopni. Taki rodzaj obudowy zapewnia więc równomierne rozproszenie światła. Ma to jednak swoje plusy i minusy. Ogromnym Plusem jest równomierne wypełnienie pomieszczenia światłem wydobywającym się z danej świetlówki. Minusem natomiast jest mniejsze natężenie oświetlenia w jednym punkcie (światło nie jest w żaden sposób kierunkowane na powierzchnię). Oznacza to, iż świetlówki LED tego typu potrzebują opraw z dobrym odbłyśnikiem, lub wolą tzw. niski montaż. Są również najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
  2. Świetlówki LED aluminiowe – Świetlówka nazywana aluminiową opiera się o obudowę stworzoną z dużego radiatora wykonanego z aluminium, oraz części przepuszczającej światło. Powszechnie wiadomo, że aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła. Stosowane jest od wielu wielu lat i pozwala na optymalne wykorzystanie jego naturalnych właściwości, jako wysokiej klasy radiator. Szybkie odprowadzenie nagromadzonego ciepła z diod umożliwia wykorzystanie wysokiej mocy źródeł światła. Diody nie przegrzewają się, a co za tym idzie ich żywotność wydłuża się i pozwala na dłuższy czas działania świetlówki. Kolejną zaletą świetlówek opartych o duży radiator z aluminium jest dość wąski kąt świecenia. Tutaj skala waha się od kąta świecenia sięgającego 200 stopni, do modeli mających nawet 140 stopni. Im węższy kąt świecenia, tym precyzyjniej możemy doświetlić daną powierzchnię, a co za tym idzie świetlówki te możemy wieszać na trochę większych wysokościach. Warto nadmienić, że kierunkowane światło nie sprawdza się dobrze, gdy chcemy całościowo rozświetlić pomieszczenie z niższej wysokości.
  3. Świetlówki Led Nano/PVC – Jednym z najnowszych typów świetlówek obecnych na naszym rynku jest tzw. świetlówka LED „NANO”. Świetlówki te wykonane są z cienkiego tworzywa PVC. Tworzywo to ma kilka ważnych zalet. Pierwszym atutem takiej świetlówki jest szeroki kąt świecenia, bardzo przybliżony do świetlówek szklanych. wynoszący w przybliżeniu ok 280 stopni. Tworzywo PVC jest bardziej odporne na potłuczenia niż jej odpowiedniczka ze szkła, co może mieć duży wpływ na sprawy logistyczne. Kolejnym plusem takich świetlówek jest ich waga – są wyjątkowo lekkie. To kolejny plus jeśli chodzi o transport. W świetlówkach z tworzywa PVC tak jak i w świetlówkach szklanych pasek PCB jest nieco szerszy niż w świetlówkach aluminiowych co pozwala kompensować i absorbować nagromadzone ciepło bez konieczności stosowania dużego radiatora zewnętrznego. Minusy świetlówek Nano to przede wszystkim specyficzny wygląd (wygląda trochę jak z papieru), oraz wyższa cena niż szklane odpowiedniki.
Rodzaje świetlówek Led - świetlówka led czy zwykła

Rodzaje świetlówek Led – świetlówka led czy zwykła

Strumień świetlny – świetlówka Led

Co to jest strumień świetlny świetlówki LED? To nic innego jak całkowita moc świetlna emitowana z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Określa się ją w Lumenach – im wyższa wartość, tym więcej światła emituje źródło. Urządzenie pomiarowe jakie jest używane do określenia jej faktycznej mocy to „kula Ulbricht’a”, czyli kula całkująca. Moglibyśmy pomyśleć więc – im więcej lumenów tym lepiej. Teoretycznie tak, ale w grę wchodzi jeszcze kilka ważnych szczegółów. Strumień świetlny – świetlówka LED, jak to wygląda? Istotną sprawą jest np. kąt świecenia Jeżeli pierwsza świetlówka ma kąt 180 stopni, a druga ma np. 270 i obie mają strumień świetlny około 1700 lumenów, to ta z węższym kątem świecenia (180) lepiej będzie się sprawdzała na większych wysokościach, a ta z szerszym kątem (270) równomierniej doświetli niskie pomieszczenia. Oprócz strumienia świetlnego ważne jest również ile prądu zużywa dana świetlówka. Im lepszy stosunek Watów do Lumenów ty lepiej. Jest to tak zwana wydajność świetlna. Świetlówka Led 20W może emitować strumień świetlny o mocy 1800lm, co daje nam wynik 90lm z jednego (W) wata. Konkurencyjna świetlówka może emitować to samo światło przy poborze prądu w granicach 18W. Daje nam sprawność aż 100 lumenów z 1W. Im wydajność wyższa, tym wyższe oszczędności płynąć będą z wymiany świetlówek tradycyjnych na LED.

Strumień świetlny - świetlówka Led

Strumień świetlny – świetlówka Led

Co jest ważne w świetlówce Led ?

Istotną sprawa jest gwarancja na dany produkt. Im więcej tym lepiej. Oczywiście jeżeli nie ma dodatkowych wyłączeń. Jeżeli producent zapewnia odpowiednią moc świetlną świetlówki i dodatkowo gwarancja będzie na odpowiednim poziomie, można to uznać za produkt warty uwagi.

Czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw?

Bez wątpienia wielu z nas chce wiedzieć czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw. Jak to wygląda? Czy konieczna jest wymiana opraw? Świetlówka LED nie pasuje do zwykłych opraw, jedynym sposobem jest ich przerobienie. Tylko wówczas świetlówki będą mogły spełniać swoje zadanie w właściwy sposób. Należy jednak pamiętać, że opraw oświetleniowych nie należy przerabiać, szczególnie samodzielnie.

Czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw?

Czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw?

Świetlówka czy LED?

świetlówka led czy zwykła co wybrać? Świetlówka czy LED? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanówmy się na czym nam zależy? Na pewno ważnym aspektem jest żywotność oświetlenia. W przypadku klasycznych żarówek, możemy liczyć na jej działanie przez około 8000 godzin, co nie wydaje się złym wynikiem. Jednak w porównaniu z świetlówką LED, której działanie mieści się w przedziale do około 50000 godzin, zwykła żarówka tradycyjna wypada blado.

świetlówka led czy zwykła?

świetlówka led czy zwykła?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 7 sierpnia 2019