Oświetlenie uliczne musi nie tylko zapewniać komfort i bezpieczeństwo, ale również umożliwiać sterowanie i zarządzanie wybranymi sekcjami oświetleniowymi. Na przestrzeni ostatnich lat, systemy sterowania oświetleniem ulicznym bardzo się rozwinęły, umożliwiając m.in. całkowitą automatyzację włączania i wyłączania oświetlenia drogowego. Najnowsze systemy posiadają sterowniki lokalne, dające możliwość monitorowania i sterowania miejskim systemem oświetleniowym. Niektóre z nich potrafią nawet łączyć się z internetem i odbierać dane przy pomocy specjalnie zainstalowanej aplikacji. Jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia stały podgląd wszystkich lamp i sterowanie nimi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat systemów sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, zachęcamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tekstu. Przedstawiliśmy w niej:
Oświetlenie uliczne jakie wybrać?
Jednym z pierwszych systemów zarządzania oświetleniem miejskim był stand-alone, który w sporym uproszczeniu polega na umieszczeniu w oprawie lampy statecznika lub urządzenia odpowiedzialnego za wyznaczenie środka nocy. Jego zadaniem jest redukcja oprawy świetlnej w taki sposób, aby dostosowywała się do długości nocy i włączała się o określonych porach. Coraz częściej stosuje się jednak inteligentne sterowanie, w które wyposażone zostają lampy uliczne LED. Technologia pozwoliła kontrolować pracę latarni i innych urządzeń oświetleniowych w pełni zdalnie.
Praca nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem ulicznym polega na dostosowywaniu poziomów natężenia oświetlenia do potrzeb użytkowników, a także wymagań stawianych w licznych normach i rozporządzeniach. Najnowsze regulacje prawne zezwalają na zmniejszenie poziomu oświetlenia w przypadku zmniejszenia ruchu. Takie działanie pozwala oszczędzić sporo gotówki, a także zużyć zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Aby takie rozwiązanie działało, na oprawach lub w strefach ruchu montuje się czujniki natężenia ruchu oraz czujniki pogodowe. Pełnią one role automatycznego informatora, który podczas zmian ruchu lub warunków atmosferycznych dostosowuje oświetlenie.
Jedną z najważniejszych cech tego systemu jest algorytm odpowiadający za sterowanie źródłami światła. Pozwala on dostosowywać oświetlenie w wielu strefach przy niskim zużyciu energii.
Systemy te zbierają również informacje o stanie poszczególnych elementów i czasie ich pracy. Dzięki nim jest w stanie zoptymalizować pracę systemu, tworząc energooszczędną i autonomiczną instalację świetlną. Niektóre bardziej zaawansowane systemy posiadają informacje na temat aktualnego zużycia energii, oraz przewidywanym czasie wymiany oprawy.
Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym
Inteligentne systemy oświetleniowe przeznaczone do miast cechują się:
Modernizacja oświetlenia lub całego systemu jest bardzo dobrym pomysłem, który zwiększy bezpieczeństwo, jednocześnie zmniejszając koszty oświetlenia miasta.
Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA60NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 6600lm.
Odpowiednio dobrany system do monitorowania infrastruktury oświetleniowej daje możliwość zoptymalizowania wydatków oraz poprawienia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Na rynku można znaleźć sporo firm oferujących swoje usługi i urządzenia. Niektóre z nich posiadają renomę i działają długi czas, inne są nowymi niewielkimi firmami. Którą wybrać? To zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Zanim dokonasz wyboru, powinieneś zastanowić się, jaki powinien być i co powinien posiadać system zarządzania oświetleniem w Twoim mieście.
Do podstawowych funkcji inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem drogowym i ulicznym można zaliczyć:
Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznych
Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym
Jednym z głównych elementów generującym koszty w miastach i wsiach, jest oświetlenie. W niemal każdy mieście światło musi działać każdej nocy, zapewniając komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dodatkowo większość dróg musi być oświetlona nawet wtedy, gdy nie występuje na niej duży ruch. W takich sytuacjach bardzo przydatny może okazać się system oświetlenia ulicznego. Pozwala on zminimalizować koszty energii elektrycznej o 40-80%. Bardzo często instalacja ta zwraca się w 3 do 5 lat. Mniejsze koszty wiążą się również z mniejszą ilością awarii, możliwością dostosowywania natężenia światła i bieżącymi konserwacjami.
Nowoczesne systemy oświetleniowe są również przyjazne dla środowiska. Nie emitują tak wiele szkodliwego dwutlenku węgla jak standardowe żarówki lub świetlówki, a elementy ich budowy bez problemu da się poddać recyklingowi.
Gminy i samorządy coraz częściej interesują się tego typu możliwościami, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiąże się to z dużymi oszczędnościami, a Unia Europejska wymusza stosowanie źródeł światła i niskim poborze energii.
System oświetleniowy zarządzany jest z centrali, do której obsługi trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Bez nich można jedynie obserwować podstawowe parametry instalacji lub nie mieć dostępu nawet do ich podglądu.
Do elementów systemu zarządzania oświetleniem miejskim u drogowym należą:
Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym są nie tylko wygodne, ale i energooszczędne. Dają możliwość bezprzewodowego sterowania lampami w całym mieście, a także podgląd na ich stan oraz pobór energii. Są genialnym rozwiązaniem, który za kilka lat stanie się normalnością w każdym mieście oraz wsi.
Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego
Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu zewnętrznym
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 stycznia 2022