Spis treści

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym

Oświetlenie uliczne musi nie tylko zapewniać komfort i bezpieczeństwo, ale również umożliwiać sterowanie i zarządzanie wybranymi sekcjami oświetleniowymi. Na przestrzeni ostatnich lat, systemy sterowania oświetleniem ulicznym bardzo się rozwinęły, umożliwiając m.in. całkowitą automatyzację włączania i wyłączania oświetlenia drogowego. Najnowsze systemy posiadają sterowniki lokalne, dające możliwość monitorowania i sterowania miejskim systemem oświetleniowym. Niektóre z nich potrafią nawet łączyć się z internetem i odbierać dane przy pomocy specjalnie zainstalowanej aplikacji. Jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia stały podgląd wszystkich lamp i sterowanie nimi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat systemów sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, zachęcamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tekstu. Przedstawiliśmy w niej:

 • sposób działania i zarządzania systemami sterowania oświetleniem ulicznym,
 • charakterystykę i zalety inteligentnego systemu sterowania oświetleniem miast,
 • polecane systemy oświetlenia miast i wsi.
Oświetlenie uliczne jakie wybrać?

Oświetlenie uliczne jakie wybrać?

Najczęściej wybierane lampy uliczne przez naszych klientów:

lampa-uliczna-100w-4000k-11000lm-premium-lineLAMPA ULICZNA 100W 4000K 11000LM PREMIUM LINEZobacz produkt
oprawa-uliczna-led-vespa-100w-barwa-neutralnaOPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAOPRAWA ULICZNA LED VESPA PRO 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt

Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym

Jednym z pierwszych systemów zarządzania oświetleniem miejskim był stand-alone, który w sporym uproszczeniu polega na umieszczeniu w oprawie lampy statecznika lub urządzenia odpowiedzialnego za wyznaczenie środka nocy. Jego zadaniem jest redukcja oprawy świetlnej w taki sposób, aby dostosowywała się do długości nocy i włączała się o określonych porach. Coraz częściej stosuje się jednak inteligentne sterowanie, w które wyposażone zostają lampy uliczne LED. Technologia pozwoliła kontrolować pracę latarni i innych urządzeń oświetleniowych w pełni zdalnie.

Praca nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem ulicznym polega na dostosowywaniu poziomów natężenia oświetlenia do potrzeb użytkowników, a także wymagań stawianych w licznych normach i rozporządzeniach. Najnowsze regulacje prawne zezwalają na zmniejszenie poziomu oświetlenia w przypadku zmniejszenia ruchu. Takie działanie pozwala oszczędzić sporo gotówki, a także zużyć zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Aby takie rozwiązanie działało, na oprawach lub w strefach ruchu montuje się czujniki natężenia ruchu oraz czujniki pogodowe. Pełnią one role automatycznego informatora, który podczas zmian ruchu lub warunków atmosferycznych dostosowuje oświetlenie.

Jedną z najważniejszych cech tego systemu jest algorytm odpowiadający za sterowanie źródłami światła. Pozwala on dostosowywać oświetlenie w wielu strefach przy niskim zużyciu energii.

Systemy te zbierają również informacje o stanie poszczególnych elementów i czasie ich pracy. Dzięki nim jest w stanie zoptymalizować pracę systemu, tworząc energooszczędną i autonomiczną instalację świetlną. Niektóre bardziej zaawansowane systemy posiadają informacje na temat aktualnego zużycia energii, oraz przewidywanym czasie wymiany oprawy.

Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym

Jak działają systemy sterowania oświetleniem ulicznym

Cechy inteligentnych systemów sterowania oświetleniem

Inteligentne systemy oświetleniowe przeznaczone do miast cechują się:

 • wysoką efektywnością operacyjną – oświetlenie LED stosowane w inteligentnych systemach jest o wiele bardziej efektywne od standardowych żarówek.
 • możliwością zarządzania energią – elastyczny program załączeń, a także ściemnianie podczas niskiego natężenia ruchu zapewnia niskie koszty eksploatacji.
 • obniżeniem kosztów – instalacja nowoczesnego systemu zwraca się w rozsądnym czasie.
 • wygodą użytkowania – inteligentny system zarządzania oświetleniem ulicznym daje możliwość kontrolowania załączeń, raportów z błędami, a także stanu urządzeń.

Modernizacja oświetlenia lub całego systemu jest bardzo dobrym pomysłem, który zwiększy bezpieczeństwo, jednocześnie zmniejszając koszty oświetlenia miasta.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNA

Lampa uliczna LED Vespa o kodzie KFVA100NBAS to energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe do przestrzeni zewnętrznych. Barwa neutralna o strumieniu świetlnym 11000lm.

oprawa-uliczna-led-vespa-100w-barwa-neutralna
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznych

Odpowiednio dobrany system do monitorowania infrastruktury oświetleniowej daje możliwość zoptymalizowania wydatków oraz poprawienia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Na rynku można znaleźć sporo firm oferujących swoje usługi i urządzenia. Niektóre z nich posiadają renomę i działają długi czas, inne są nowymi niewielkimi firmami. Którą wybrać? To zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Zanim dokonasz wyboru, powinieneś zastanowić się, jaki powinien być i co powinien posiadać system zarządzania oświetleniem w Twoim mieście.

Do podstawowych funkcji inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem drogowym i ulicznym można zaliczyć:

 • Sterowanie poszczególnymi lampami. Może zdarzyć się tak, że połowa lamp ulicznych LED nie będzie musiała pracować z uwagi na bardzo niski ruch lub jego całkowity brak. Wtedy możesz bez przeszkód dostosować poziom światła generowanego przez oprawy oświetleniowe lub wyłączyć niektóre lampy.
 • Obliczanie zużycia energii elektrycznej i czasu pracy lamp. W centrali są zbierane informacje na temat każdej poszczególnej oprawy. Możesz zobaczyć, ile energii zużywa dana oprawa lub podłączone do zasilania np. oświetlenie świąteczne.
 • Kontrola pracy i parametrów każdej osobnej lampy. Bez wychodzenia od komputera można sprawdzić, czy napięcie, natężenie, czy współczynnik mocy się zgadza.
 • Kontrola prawidłowej pracy latarni. W inteligentnych systemach możesz dodać funkcję automatycznego powiadamiania o awarii np. wysyłanie SMSa do ekipy serwisowej.
 • Detekcja nieuprawionego otwarcia obudowy. Jeśli lampa zostanie otworzona bez wcześniejszego poinformowania zarządcy systemu, mogą zostać poinformowane o tym fakcie odpowiednie służby.
 • Możliwość zdalnego pomiaru temperatury urządzeń lampy. W kilka minut otrzymasz informacje na temat podzespołów i ich temperatur.
Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznych

Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznych

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu ulicznym

Oświetlenie Ulic

Rozsył światła a oświetlenie ulic

Oświetlenie ulic na pierwszy rzut oka wydaje się prostym systemem, którego zadaniem jest uruchomienie się […]

Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym

Oświetlenie uliczne musi nie tylko zapewniać komfort i bezpieczeństwo, ale również umożliwiać sterowanie i zarządzanie […]

Oświetlenie uliczne — normy

Oświetlenie uliczne i normy oświetleniowe — klasy i wytyczne

Prawidłowe oświetlenie ulic ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe, […]

Projekt oświetlenia drogowego

Budowa i projekt oświetlenia drogowego — co trzeba wiedzieć

Rolą oświetlenia drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom dróg. Zarówno piesi jak i kierowcy […]

Systemy oświetlenia miast i wsi

Jednym z głównych elementów generującym koszty w miastach i wsiach, jest oświetlenie. W niemal każdy mieście światło musi działać każdej nocy, zapewniając komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dodatkowo większość dróg musi być oświetlona nawet wtedy, gdy nie występuje na niej duży ruch. W takich sytuacjach bardzo przydatny może okazać się system oświetlenia ulicznego. Pozwala on zminimalizować koszty energii elektrycznej o 40-80%. Bardzo często instalacja ta zwraca się w 3 do 5 lat. Mniejsze koszty wiążą się również z mniejszą ilością awarii, możliwością dostosowywania natężenia światła i bieżącymi konserwacjami.

Nowoczesne systemy oświetleniowe są również przyjazne dla środowiska. Nie emitują tak wiele szkodliwego dwutlenku węgla jak standardowe żarówki lub świetlówki, a elementy ich budowy bez problemu da się poddać recyklingowi.

Gminy i samorządy coraz częściej interesują się tego typu możliwościami, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiąże się to z dużymi oszczędnościami, a Unia Europejska wymusza stosowanie źródeł światła i niskim poborze energii.

OPRAWA ULICZNA LED VESPA 100W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 150W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
OPRAWA ULICZNA LED VESPA 200W BARWA NEUTRALNA

Zarządzanie systemem sterowania oświetleniem ulicznym

System oświetleniowy zarządzany jest z centrali, do której obsługi trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Bez nich można jedynie obserwować podstawowe parametry instalacji lub nie mieć dostępu nawet do ich podglądu.

Do elementów systemu zarządzania oświetleniem miejskim u drogowym należą:

 • centrala – zarządza łącznością pomiędzy modułami i urządzeniami sterującymi umożliwiając zdalne sterowanie systemem oświetleniowym.
 • stacja bazowa – są to urządzenia zapewniające łączność bezprzewodową w promieniu 2-5 km. Dzięki nim można przy pomocy smartfona sterować systemem świetlnym.
 • urządzenia sterujące – służą do włączania i wyłączania opraw oraz do sterowania oświetleniem.
 • moduły ściemniające – odopwiadają za komunikację źródła światła z zasilaniem, regulując jego amplitudę w zakresie 0-10 V
 • oprawy oświetleniowe LED – nowoczesne oprawy odporne na trudne warunki pogodowe, które można ściemniać, sterując napięciem zasilania.

Systemy sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym są nie tylko wygodne, ale i energooszczędne. Dają możliwość bezprzewodowego sterowania lampami w całym mieście, a także podgląd na ich stan oraz pobór energii. Są genialnym rozwiązaniem, który za kilka lat stanie się normalnością w każdym mieście oraz wsi.

Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego

Zarządzanie systemem oświetlenia ulicznego

 

Nasz blog poświęcony jest nowoczesnym systemom sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym, które stanowią kluczowy element infrastruktury miejskiej. Te inteligentne systemy zapewniają nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także efektywność energetyczną i operacyjną, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów i ochrony środowiska. Omówiliśmy, jak działają te systemy, podkreślając ich zdolność do automatycznego dostosowywania natężenia światła w zależności od ruchu ulicznego i warunków pogodowych. Wyjaśniliśmy również, jak wykorzystanie technologii LED oraz zdalne sterowanie i monitorowanie za pośrednictwem aplikacji internetowych przyczyniają się do poprawy efektywności oświetlenia ulicznego. Zwróciliśmy uwagę na różnorodność dostępnych na rynku systemów, od prostych rozwiązań stand-alone po zaawansowane opcje z inteligentnym sterowaniem i analizą danych. Podkreśliliśmy również znaczenie wyboru odpowiedniego systemu, który będzie dopasowany do specyficznych potrzeb i warunków danego miasta czy wsi. Wreszcie, zaznaczyliśmy, że modernizacja systemów oświetlenia ulicznego to nie tylko kwestia technologii, ale również ważny element strategii miejskich, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu mieszkańców oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Zachęcamy do dalszego zapoznawania się z naszymi artykułami, gdzie znajdziecie więcej szczegółowych informacji na temat poszczególnych aspektów systemów sterowania oświetleniem ulicznym i drogowym.

Oświetlenie uliczne jakie wybrać?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 10 stycznia 2022