Spis treści

Taśma LED do kuchni – czy to dobre rozwiązanie?

Kuchnia, magiczne miejsce spośród domowych pomieszczeń. To tu często oprócz przygotowywania posiłków jest miejsce na rodzinne i towarzyskie spotkań, szybkie posiłki oraz chwile odpoczynku. Obecnie kuchnia pełni zdecydowanie więcej funkcji niż przed laty. Zmieniły się także jej wyposażenie, umeblowanie, obowiązkowe urządzenia i naczynia. Zmieniło się także oświetlenie, jakie obecnie jest w kuchniach montowane. Światło zaczęło pełnić zdecydowanie więcej funkcji i odgrywa ważniejszą rolę w funkcjonalności i przytulności tego pomieszczenia. Czy warto w kuchniach montować oświetlenie w postaci taśm LED? Taśma LED do kuchni – czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak i dziś postaramy się o tym Państwa przekonać.

Taśmy Ledowe do kuchni

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów do oświetlenia kuchni:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Taśma LED w kuchni

Grono z nas pamięta czasy, kiedy w kuchniach pojawiło się oświetlenie podszafkowe. Miało ono postać oczek, czasami opraw świetlówkowych montowanych na spodzie szafki. Dziś tak forma podświetlenia, choć nadal obecna w formie oświetlenia punktowego, zostaje wypierana poprzez oświetlenie w postaci taśm LED. Czemu się tak dzieje i jaką one mają przewagę nad dotychczasowym rozwiązaniem? Główną zaletą taśm LED z punktu widzenia funkcjonalności jest równomierne oświetlenie powierzchni roboczych. Listwy diodowe do kuchni eliminują występowanie miejsc z mniejszą ilością docierającego do nich światła. Pasek ledowy w kuchni umieszczony na spodzie szafki oświetli w takim samym stopniu całą powierzchnię blatu pod tym szafkami się znajdującego. Taśma LED, w jaką wyposażymy nasze meble kuchenne, jest przy okazji rozwiązaniem bardzo dyskretnym. Specjalne profile aluminiowe LED do niej dedykowane, umożliwiają jej „wbudowanie” w mebel i uzyskanie czystej formy zabudowy, pozbawionej widocznych elementów w postaci wystających lamp.

Sprawdź jaki profil do taśmy LED wybrać

Kolejne zalety stosowania taśm LED wynikają z samej technologii ledów. Oświetlenie takie jest energooszczędne i trwałe. Stosowanie taśm i profili o zwiększonym stopniu szczelności IP jeszcze tą trwałość zwiększa. Oświetlenie LED daje szerokie możliwości wyboru rodzaju emitowanego światła, jego barwy, koloru i innych parametrów. Ledy dają nam również możliwość sterowania nimi w szerokim zakresie. Zmiana jasności świecenia, barwy emitowanego światła to tylko jedne z możliwości, jakie dają nam sterowniki do ledów. Ważnym, szczególnie dla osób, którym zależy na środowisku, atutem ledów jest ich przyjazność dla środowiska. Brak problemów związanych z utylizacją lamp, możliwość ich recyclingu w 100%, czysta i przyjazna dla środowiska produkcja ledów, niewystępowanie w nich substancji szkodliwych dla środowiska takich jak ołów, rtęć czy kadm, niska emisja ciepła, brak szkodliwego promieniowania UV oraz znaczące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie ograniczenie emisji CO2, wszystko to wpływa na ograniczenie szkodliwego dla naszej planety wpływu działalności człowieka. Podsumowując, stosowanie ledów, także w kuchni przynosi same korzyści. Jeśli do tego te Ledy w naszej kuchni będą miały postać taśm ledowych, zyskamy w gratisie dużą funkcjonalność, estetykę i możliwości oświetleniowe.

Dowiedz się jakie dodatkowe akcesoria będziesz mógł wykorzystać

Jaka taśma LED do kuchni

PROFIL LED NAROŻNIKOWY TYP CProfil LED narożnikowy typ CZobacz produkt
PROFIL ALUMINIOWY NAROŻNIKOWY DO TAŚM LED LUMINES TYP HProfil LED narożnikowy typ HZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt

Jaka taśma LED do kuchni?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na montaż taśm ledowych w naszej kuchni, pojawia się pytanie: jaką taśmę LED kupić. Odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Na to, jaka listwa LED do naszej kuchni będzie najlepsza, wpływ ma bowiem wiele czynników. Wybór właściwej taśmy zależeć będzie od miejsca jej instalacji, czyli czynności wykonywanych w obszarze jej świecenia, stylu, w jakim zabudowana jest nasza kuchnia, jej kolorystyki oraz naszych indywidualnych upodobań. Możliwości wyboru, jakie taśmy LED do kuchni zakupimy, jest naprawdę wiele. Taśmy LED dostępne także w naszym sklepie możemy wybierać ze względu na:

  • barwę emitowanego światła (ciepła, zimna oraz neutralna)
  • kolor świecenia (białe, jednokolorowe oraz wielokolorowe RGB z możliwością regulacji)
  • długość (standardowo dostępne 5-metrowe)
  • klasę szczelności (do kuchni zalecamy te ze zwiększoną klasą szczelności IP65)
  • zagęszczenie diod (30, 60 lub 120 diod na metr długości)
  • moc świecenia ledów (im większa jest moc, tym jaśniejsze jest emitowane światło)
  • rodzaj użytych diod (standardowe – 3528 oraz 3 razy jaśniejsze – 5050)

Ledy do kuchni

Jaka taśma LED pod szafki kuchenne i jej barwa będą odpowiednie ze względu na styl wykończenia naszej kuchni? Kuchnie nowoczesne utrzymane w barwach bieli i szarości najkorzystniej oświetlać światłem barwy neutralnej. Barwa taka wpływa na poprawę koncentracji, a także realistycznie odwzorowuje kolory. W przypadku kuchni ciemnej oraz takiej z drewnianymi frontami zalecane jest wykorzystanie światła o barwie ciepłej. Światło takie odpręża, a wnętrze sprawi wrażenie bardziej przytulnego. Blaty w każdej z tych kuchni oświetlone światłem barwy zimnej lub neutralnej sprawią, że jedzenie będzie wyglądało apetycznie, a samo światło pobudzi dodatkowo nas do działania i nada kuchni nowoczesności. W każdym przypadku, jeśli tylko nie wiemy, na jakie diody LED do kuchni się zdecydować dobrym rozwiązaniem będzie światło o barwie neutralnej.

Zobacz więcej z kategorii

Profil aluminiowy LEDZobacz produkty

Jakie Ledy do kuchni?

Jaką taśmę LED ostatecznie kupić do kuchni? Nasz sklep oferuje Państwu przeróżne typy i rodzaje taśm. Jeśli nie są Państwo pewni jaka będzie właściwa dla Państwa, chętnie podpowiemy. Zapraszamy więc do kontaktu z nami drogą telefoniczną oraz mailową. Nasi wykwalifikowani pracownicy służą Państwu swoją wiedzą i doświadczeniem. Z oferty naszego sklepu wybierać można taśmy zarówno białe, jednokolorowe, jak i wielokolorowe RGB oraz RGBW. Dostępne są taśmy zasilane napięciem sieciowym 230 V, napięciem bezpiecznym 12 V i 24 V, jak i taśmy na baterie. Moc dostępnych taśm wacha się w przedziale 2W–20W. Jaka moc taśmy LED do kuchni będzie właściwa? Do oświetlenia dekoracyjnego sprawdzą się taśmy o małej mocy, czyli emitujące słabsze światło. Natomiast do oświetlania intensywnie wykorzystywanych przestrzeni, korzystniej wybrać taśmy mocniejsze, dające jaśniejsze światło. Czyli funkcja, jaką będzie miało oświetlenie, wpłynie na to, jaka moc taśm LED do kuchni będzie nam potrzebna. W celach dekoracyjnych także lepiej instalować taśmy kolorowe, które nie pokażą pełni swoich możliwości w miejscach typowo roboczych. Standardowo taśmy dostępne są w rolkach o długości 5m. Możliwość ich cięcia co 5 cm (taśmy białe) lub 10 cm (taśmy RGB) daje jednak możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jak widać każdy znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie i rodzaj taśmy, jakiego potrzebuje.

Jakie ledy do kuchni - taśma led do kuchni

Jakie ledy do kuchni – taśma led do kuchni

Paski ledowe do kuchni

Taśma LED, w jaką wyposażona będzie nasza kuchnia to nie tylko podszafkowe oświetlenie blatu. Możliwości zastosowania taśm LED jest zdecydowanie więcej. Taśmy LED wykorzystać możemy również do oświetlenia wnętrza szuflad. Rozwiązanie to ułatwi nam poszukiwanie przedmiotów czy naczyń, których aktualnie potrzebujemy. Taśma zamontowana we wnętrzu szuflady w dostępnym w naszej ofercie narożnym profilu i zapalająca się automatycznie po otwarciu szuflady będzie nad wyraz funkcjonalnym rozwiązaniem, które z pewnością docenimy w trakcie użytkowania kuchni. Taśmy LED, także te kolorowe doskonale sprawdza się w roli oświetlenia półek. Niezależnie czy będą to półki z płyty, drewna, czy półki szklane, ich oświetlenie ledami wprowadzi miły nastrój do naszego wnętrza. Robiącym wrażenie i budującym nastrój będą taśmy LED umieszczone za zabudową lub oświetlające wszelkie wnęki. Światło emitowane z tak umieszczonych taśm da nam doskonały efekt świetlny, podkreśli urodę ozdobnych ścian i wprowadzi odpowiedni klimat do naszej kuchni. Za pomocą taśm LED możemy również oświetlić wyspę, jeśli taką posiada nasza kuchnia. Profil z taśmą LED umieszczony w okapie doskonale rozświetli całą przestrzeń, w której odbywa się gotowanie potraw. W kuchniach, w których znajduje się sufit podwieszany, również swoje zastosowanie znajdą taśmy LED umieszczone w przeznaczonych do montażu w płytach k-g profilach. Jak widać, zastosowań taśm LED jest mnóstwo i tylko wyobraźnia ogranicza ich wykorzystanie.

Taśmy LED do kuchni - taśma led do kuchni

Taśmy LED do kuchni – taśma led do kuchni

Jak podłączyć Ledy w kuchni?

Regułą dziś jest, że montaż taśmy LED w meblach odbywa się na etapie produkcji mebli i przeprowadza ją firma meble te produkująca, a do nas należy jedynie wybór odpowiedniego profilu oraz klosza. Jeśli chcemy by taśma LED, wzbogaciła nasze już istniejące szafki kuchenne, możemy procedurę montażu profili oraz podłączenia taśmy przeprowadzić samemu. Przy odrobinie zdolności i dobrej woli, operacja ta okaże się prostą i bezbolesną. Montaż taśm LED jest stosunkowo prosty, ale zależy od miejsca, w jakim te Ledy instalujemy (w różnych miejscach musimy użyć różnych rodzajów profili aluminiowych). Samą taśmę podłączmy do zasilacza, lutując do niej dwa przewody z niego wychodzące (czarny – i czerwony+). Sam zasilacz natomiast podłączamy do napięcia sieciowego. Z zasilacza wychodzą trzy przewody (czarny -, czerwony + oraz zielony – uziemienie). Taśmy możemy przycinać, jak już wspomnieliśmy na potrzebne nam długości. Cięcia dokonujemy w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych i odpowiednio oznaczonych. Możemy także taśmy łączyć, uzyskując większe długości nam potrzebne. Taśmy łączymy za pomocą lutowania dwóch odcinków. Na każdej taśmie znajdują się oznaczone (+ oraz -) miejsca, w których należy zlutować ją z drugą taśmą. Jeśli nasza instalacja wymaga zagięcia taśmy, należy tego dokonać za pomocą przylutowania przewodów łączących dwa proste odcinki taśmy w jego miejscu lub też przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonej złączki kątowej. Nie dokonujemy zagięcia poprzez zaginanie samej taśmy. Wszystkich wyżej wymienionych czynności dokonujemy, co jest oczywiste zawsze przy odłączonym zasilaniu.

Jak podłączyć Ledy w kuchni - taśma led do kuchni

Jak podłączyć Ledy w kuchni – taśma led do kuchni

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Wymienione dotychczas czynności wykonujemy po zainstalowaniu taśm LED w specjalnie do tego celu przeznaczonych profilach. Nasz sklep oferuje Państwu różne profile przeznaczone do montażu w różnych materiałach. Oferujemy profile meblowe, do montażu w płytach k-g, profile natynkowe, specjalny profil Reto do montażu we wnękach i doświetlania meblościanek. Profile dostępne są w wersjach wąskich oraz szerokich, z różnymi rodzajami kloszy (mleczny, mrożony, transparentny, Frosted, Frosted Mleczny). Mogą Państwo zakupić w naszym sklepie profile renomowanej firmy Lumines w różnych wersjach. I tak dostępny jest typ A (listwa meblowa), typ B (listwa wpuszczana we wyfrezowanym wcześniej otworze), typ C (profil narożnikowy), typ D (profil natynkowy), typ H (asymetryczny profil kątowy) oraz typu X (profil wąski). Profile z naszej oferty występują jako nieanodowane (surowe), anodowe (srebrne, inox i czarne) oraz lakierowane (białe). Montaż profili odbywa się przy pomocy dedykowanych uchwytów montażowych lub za pomocą wkrętów montażowych. Również w kwestii wyboru odpowiedniego profilu, a także jego montażu wraz z taśmą LED, mogą Państwo zwracać się do nas o pomoc we wszelkich sprawach z tym związanych.

Paski LED w kuchni - taśma led do kuchni

Paski LED w kuchni – taśma led do kuchni

Staraliśmy się dziś przekonać wszystkich, że taśmy ledowe są idealnym rozwiązaniem do stosowania zarówno we współczesnych, nowoczesnych wnętrzach, jak i już istniejących kuchniach. Dodadzą one charakteru naszemu pomieszczeniu, sprawią, że kuchnia w nie wyposażona stanie się miejscem klimatycznym i nastrojowym, poprawią zdecydowanie jej funkcjonalność i jednocześnie zadbają o nasz portfel. Tylko od tego, jakie ledy pod szafki kuchenne zamontujemy, zależeć będzie jaki efekt uzyskamy, czy będzie to światło budujące wrażenie przytulności i ciepła, czy uzyskamy minimalistyczne i modernistyczne wnętrze, czy też zabawimy się i zaszalejemy, budując wesoły i ekstrawagancki świat kuchennych przygód przy pomocy taśmy LED RGB. O ile taśmy LED znajdują swoje zastosowanie w każdym rodzaju pomieszczeń, o tyle kuchnia wydaje się najodpowiedniejszym miejscem do ich montażu. Warto więc brać pod uwagę montaż tego rodzaju źródła światła w naszych kuchniach. A jeśli już zdecydują się Państwo na ten krok, nasza załoga czeka, aby Państwu dopomóc w przeprowadzeniu całego procesu wyboru oraz instalacji taśm LED w Państwa domu.

Taśmy Ledowe do kuchni

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 20 sierpnia 2020