Taśma LED w profilu czy bez?

Podczas gdy taśmy ledowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem oświetleniowym, coraz częściej zadajemy sobie pytanie – taśmy LED w profilu czy bez? Montaż taśmy LED w profilu to przecież dodatkowy koszt, a co więcej nie zawsze w prosty sposób umieścić możemy profil w docelowym miejscu. Z drugiej jednak strony profil aluminiowy LED to w wielu przypadkach jedyna opcja tego, jak zamontować taśmę LED. Czy więc powinniśmy się kierować jedynie tym aspektem? Otóż nie do końca – słysząc pytanie „taśma LED w profilu czy bez” odpowiedź zawsze powinna brzmieć tak samo. Dokładniej mówiąc oczywiście, że w profilu. Mimo iż często taśmy montowane są bezpośrednio, nawet przez profesjonalnych instalatorów, montaż taśmy LED w profilu zawsze znacząco wydłuży jej żywotność. Aluminium, które jest dobrym przewodnikiem ciepła, służy w przypadku taśm, jako radiator. Dzięki temu same diody stosowane w taśmach LED nie grzeją się tak mocno, a co za tym idzie, ich żywotność znacząco się zwiększa. Dlatego też, jeśli planujemy instalację, która służyć ma długie lata, to taśma LED w profilu jest obowiązkowym elementem.

Nowoczesne oświetlenie
Nowoczesne oświetlenie

Montaż taśmy LED w profilu

Jeśli zastanowić się dłużej nad zagadnieniem, montaż taśmy LED w profilu daje same plusy. Jako przykład przyjmiemy jedno z najczęstszych zastosowań taśmy LED, mianowicie podświetlenie blatu kuchennego. Na wstępie przypomnę jeszcze o najważniejszej zalecie taśm LED w profilu mianowicie wydłużonej żywotności. Myśląc o tym, jak zamontować taśmę LED w kuchni bez profilu aluminiowego, zostaje nam jedynie montaż na samej płycie meblowej, która nie jest najlepszym przewodnikiem. Ze względu na to taśma LED przyklejona bezpośrednio do płyty nie posłuży nam tak długo, jak mogłaby przy zastosowaniu profilu aluminiowego. To jednak nie wszystko. Przy użyciu profili aluminiowych, rozważając jak zrobić oświetlenie LED w kuchni mamy znacznie więcej możliwości. W zależności od wykorzystanego profilu zamontować możemy taśmy zarówno na samym meblu, jak i użyć profilu kątowego i wypełnić przestrzeń między meblem a ścianą. Profil narożnikowy świetnie sprawdza się w powyższej sytuacji, zapewniając interesujący wygląd, jak i odpowiednie światło na blacie roboczym. Powyższa zaleta nie tyczy się jedynie tego, jak zamontować oświetlenie LED w kuchni. Dzięki szerokiemu spektrum profili architektonicznych, taśmy LED często stają się głównym elementem oświetleniowym i dekoracyjnym w naszych domach, a montaż profili LED w suficie to coraz popularniejsze rozwiązanie.

montaz-tasmy-lad-w-profilu

Zobacz nasze pozostałe artykuły o taśmach LED

Czym przykleić profil LED?

Po podjęciu decyzji o zastosowaniu profilu aluminiowego do taśm LED pojawia się kolejne pytanie, tj. czym przykleić profil LED? Pomimo iż często profile posiadają dedykowane uchwyty montażowe (o czym więcej napiszę w późniejszej części artykułu), często decydujemy się na klejenie profili, aby uniknąć niepotrzebnego wiercenia i stosowania wkrętów. Montaż profili LED w ten sposób jest jak najbardziej możliwy, trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Zadaniem profilu oprócz walorów estetycznych jest bycie radiatorem. Jako taki, profil aluminiowy LED będzie nagrzewał się i schładzał zależnie od tego, czy taśma jest akurat włączona, czy też nie. Dlatego też montaż profili aluminiowych LED na klej musi wykorzystywać materiały odporne właśnie na zmiany temperatur. Najczęściej wykorzystuje się kleje montażowe oraz dwustronne taśmy klejące. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest silikon, jednak używając go, należy stosować specjalny silikon, który nie będzie tracił właściwości pod wpływem ciepła – inaczej profil po prostu odpadnie. Innymi słowy, montaż profili aluminiowych na klej jest jak najbardziej możliwy, trzeba jedynie uważać, czego do tego użyjemy.

czym-przykleic-profil-led

Jak zamontować Ledy w profilu?

Skoro wiemy już, czym przykleić profil LED pora na następne pytanie – jak zamontować Ledy w profilu? Jest to wbrew pozorom jeszcze prostsze. Myśląc o tym, czym przykleić Ledy należy pamiętać o jednym – większość sprzedawanych na rynku taśm LED posiada już dedykowaną taśmę dwustronną służącą właśnie do montażu taśmy w profilu. Jednym z wyjątków jest taśma LED wodoszczelna IP68, która jest całkowicie pokryta gumową powłoką z każdej strony. Jeśli jednak taśma nie posiada dedykowanego rozwiązania, najprostszym sposobem jest zakup klejącej taśmy dwustronnej o szerokości 8 mm bądź 10 mm. Mając przygotowaną taśmę, należy przejść do przygotowania profilu. Taśma LED w profilu musi odpowiednio przylegać, a klej musi dobrze trzymać. Aby to osiągnąć, przed montażem warto odtłuścić profil, np. używając alkoholu. Dzięki temu taśma będzie odpowiednio przylegać i mocno trzymać. Inną sprawą jest szerokość paska LED. Taśmy ledowe posiadają różne szerokości podkładu PCB i przed zakupem i montażem profili LED warto to sprawdzić. Dla przykładu taśma LED RGB najczęściej montowana jest na pasku 10 mm, natomiast taśma LED RGBW na pasku 10 mm lub 12 mm. Warto więc sprawdzić, czy w danym profilu zmieści się dana taśma LED, czym przykleić natomiast, sprawdzić później.

Sprawdź jak jeszcze możesz wykorzystać profil do taśmy LED

Jaki klosz do profilu LED?

Kolejny atut stosowania profili aluminiowych do taśm LED to klosz, jaki można w nim użyć. Jaki klosz do profili LED użyć najlepiej? Nie ma jednej odpowiedzi, zależy ona od tego, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli chcemy, aby taśma emitowała jak najwięcej światła i nie przeszkadzają nam widoczne diody, to najlepiej sprawdzają się klosze przezroczyste. Co, jednak gdy nie chcemy widocznych diod, jaki klosz do profilu LED zastosować w takim przypadku? Otóż im bardziej mleczny, tym lepiej. Od tego, jak bardzo mleczny jest klosz, zależy, jak mocno światło rozbije się na samym kloszu, czyniąc diody mniej widocznymi (wpływ na to ma również głębokość profilu – im głębszy, tym lepiej dla równomierności). Pamiętać należy jednak, że im bardziej mleczny klosz, tym mniej światła będzie wychodzić na zewnątrz. Stąd też stosuje się klosze o pośredniej przezroczystości (jak klosze mrożone), czy też specjalne materiały o dużej przepuszczalności światła (np. PMMA). Jest to pośrednie rozwiązanie, dzięki któremu mamy więcej światła na zewnątrz przy jednoczesnym rozbiciu go na kloszu.

Jak zamontować profil LED?

Rozważając to jak zamontować profil LED, należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno – jaki jest to rodzaj profilu. Ogólnie rzecz biorąc, profile podzielić można na proste profile meblowe oraz bardziej skomplikowane profile architektoniczne. Jeśli chodzi o profile meblowe, to wydzielić można 3 typy – profil LED natynkowy, profil LED podtynkowy i profil LED kątowy. O ile, jeśli chodzi o profil wpuszczany montaż to raczej wklejanie we frez lub montaż na wkręty przy wkręcaniu się bezpośrednio przez profil, o tyle mocowanie profili LED można oprócz powyższych wykonać przy pomocy specjalnych uchwytów montażowych. Same uchwyty montujemy na wkręty, natomiast profil wkładamy w uchwyty na zasadzie zatrzasków. Jeśli chodzi natomiast o profile architektoniczne, montaż różnić się może znacząco od modelu. Niektóre mają dedykowane profile montażowe, bez których nie sposób ich poprawnie zamontować. Profile ledowe sufitowe często posiadają inne dedykowane akcesoria do profili LED. Montaż profili LED w suficie odbywać się może np. przy pomocy sprężyn (klipsów), które utrzymują profil w taki sam sposób jak plafony LED. Często montaż profili LED architektonicznych odbywa się na zasadzie zwieszenia ich na suficie przy pomocy dedykowanych linek do zwieszania. Inne akcesoria to np. łączniki, przy pomocy których odbywa się łączenie profili aluminiowych. Innymi słowy – istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o montaż profili LED i dużo zależy od konkretnego modelu profilu.

przez

Post Author: Emil Okrasa