Spis treści

Taśma LED w profilu czy bez?

Podczas gdy taśmy ledowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem oświetleniowym, coraz częściej zadajemy sobie pytanie – taśmy LED w profilu czy bez? Montaż taśmy LED w profilu to przecież dodatkowy koszt, a co więcej nie zawsze w prosty sposób umieścić możemy profil w docelowym miejscu. Z drugiej jednak strony profil aluminiowy LED to w wielu przypadkach jedyna opcja tego, jak zamontować taśmę LED. Czy więc powinniśmy się kierować jedynie tym aspektem? Otóż nie do końca – słysząc pytanie „taśma LED w profilu czy bez” odpowiedź zawsze powinna brzmieć tak samo.

Dokładniej mówiąc oczywiście, że w profilu. Mimo iż często taśmy montowane są bezpośrednio, nawet przez profesjonalnych instalatorów, montaż taśmy LED w profilu zawsze znacząco wydłuży jej żywotność. Aluminium, które jest dobrym przewodnikiem ciepła, służy w przypadku taśm, jako radiator. Dzięki temu same diody stosowane w taśmach LED nie grzeją się tak mocno, a co za tym idzie, ich żywotność znacząco się zwiększa. Dlatego też, jeśli planujemy instalację, która służyć ma długie lata, to taśma LED w profilu jest obowiązkowym elementem.

Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Montaż taśmy LED w profilu

Jeśli zastanowić się dłużej nad zagadnieniem, montaż taśmy LED w profilu daje same plusy. Jako przykład przyjmiemy jedno z najczęstszych zastosowań taśmy LED, mianowicie podświetlenie blatu kuchennego. Na wstępie przypomnę jeszcze o najważniejszej zalecie taśm LED w profilu mianowicie wydłużonej żywotności. Myśląc o tym, jak zamontować taśmę LED w kuchni bez profilu aluminiowego, zostaje nam jedynie montaż na samej płycie meblowej, która nie jest najlepszym przewodnikiem. Ze względu na to taśma LED przyklejona bezpośrednio do płyty nie posłuży nam tak długo, jak mogłaby przy zastosowaniu profilu aluminiowego. To jednak nie wszystko. Przy użyciu profili aluminiowych, rozważając jak zrobić oświetlenie LED w kuchni mamy znacznie więcej możliwości. W zależności od wykorzystanego profilu zamontować możemy taśmy zarówno na samym meblu, jak i użyć profilu kątowego i wypełnić przestrzeń między meblem a ścianą. Profil narożnikowy świetnie sprawdza się w powyższej sytuacji, zapewniając interesujący wygląd, jak i odpowiednie światło na blacie roboczym. Powyższa zaleta nie tyczy się jedynie tego, jak zamontować oświetlenie LED w kuchni. Dzięki szerokiemu spektrum profili architektonicznych, taśmy LED często stają się głównym elementem oświetleniowym i dekoracyjnym w naszych domach, a montaż profili LED w suficie to coraz popularniejsze rozwiązanie.

montaz-tasmy-lad-w-profilu

Zobacz nasze pozostałe artykuły o taśmach LED

Czym przykleić profil LED?

Po podjęciu decyzji o zastosowaniu profilu aluminiowego do taśm LED pojawia się kolejne pytanie, tj. czym przykleić profil LED? Pomimo iż często profile posiadają dedykowane uchwyty montażowe (o czym więcej napiszę w późniejszej części artykułu), często decydujemy się na klejenie profili, aby uniknąć niepotrzebnego wiercenia i stosowania wkrętów. Montaż profili LED w ten sposób jest jak najbardziej możliwy, trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Zadaniem profilu oprócz walorów estetycznych jest bycie radiatorem.

Zobacz więcej z kategorii

Profil aluminiowy LEDZobacz produkty

Jako taki, profil aluminiowy LED będzie nagrzewał się i schładzał zależnie od tego, czy taśma jest akurat włączona, czy też nie. Dlatego też montaż profili aluminiowych LED na klej musi wykorzystywać materiały odporne właśnie na zmiany temperatur. Najczęściej wykorzystuje się kleje montażowe oraz dwustronne taśmy klejące. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest silikon, jednak używając go, należy stosować specjalny silikon, który nie będzie tracił właściwości pod wpływem ciepła – inaczej profil po prostu odpadnie. Innymi słowy, montaż profili aluminiowych na klej jest jak najbardziej możliwy, trzeba jedynie uważać, czego do tego użyjemy.

czym-przykleic-profil-led

Jak zamontować Ledy w profilu?

Skoro wiemy już, czym przykleić profil LED pora na następne pytanie – jak zamontować Ledy w profilu? Jest to wbrew pozorom jeszcze prostsze. Myśląc o tym, czym przykleić Ledy należy pamiętać o jednym – większość sprzedawanych na rynku taśm LED posiada już dedykowaną taśmę dwustronną służącą właśnie do montażu taśmy w profilu. Jednym z wyjątków jest taśma LED wodoszczelna IP68, która jest całkowicie pokryta gumową powłoką z każdej strony. Jeśli jednak taśma nie posiada dedykowanego rozwiązania, najprostszym sposobem jest zakup klejącej taśmy dwustronnej o szerokości 8 mm bądź 10 mm. Mając przygotowaną taśmę, należy przejść do przygotowania profilu. Taśma LED w profilu musi odpowiednio przylegać, a klej musi dobrze trzymać.

Aby to osiągnąć, przed montażem warto odtłuścić profil, np. używając alkoholu. Dzięki temu taśma będzie odpowiednio przylegać i mocno trzymać. Inną sprawą jest szerokość paska LED. Taśmy ledowe posiadają różne szerokości podkładu PCB i przed zakupem i montażem profili LED warto to sprawdzić. Dla przykładu taśma LED RGB najczęściej montowana jest na pasku 10 mm, natomiast taśma LED RGBW na pasku 10 mm lub 12 mm. Warto więc sprawdzić, czy w danym profilu zmieści się dana taśma LED, czym przykleić natomiast, sprawdzić później.

Sprawdź jak jeszcze możesz wykorzystać profil do taśmy LED

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Jaki klosz do profilu LED?

Kolejny atut stosowania profili aluminiowych do taśm LED to klosz, jaki można w nim użyć. Jaki klosz do profili LED użyć najlepiej? Nie ma jednej odpowiedzi, zależy ona od tego, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli chcemy, aby taśma emitowała jak najwięcej światła i nie przeszkadzają nam widoczne diody, to najlepiej sprawdzają się klosze przezroczyste. Co, jednak gdy nie chcemy widocznych diod, jaki klosz do profilu LED zastosować w takim przypadku? Otóż im bardziej mleczny, tym lepiej. Od tego, jak bardzo mleczny jest klosz, zależy, jak mocno światło rozbije się na samym kloszu, czyniąc diody mniej widocznymi (wpływ na to ma również głębokość profilu – im głębszy, tym lepiej dla równomierności). Pamiętać należy jednak, że im bardziej mleczny klosz, tym mniej światła będzie wychodzić na zewnątrz. Stąd też stosuje się klosze o pośredniej przezroczystości (jak klosze mrożone), czy też specjalne materiały o dużej przepuszczalności światła (np. PMMA). Jest to pośrednie rozwiązanie, dzięki któremu mamy więcej światła na zewnątrz przy jednoczesnym rozbiciu go na kloszu.

Jak zamontować profil LED?

Rozważając to jak zamontować profil LED, należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno – jaki jest to rodzaj profilu. Ogólnie rzecz biorąc, profile podzielić można na proste profile meblowe oraz bardziej skomplikowane profile architektoniczne. Jeśli chodzi o profile meblowe, to wydzielić można 3 typy – profil LED natynkowy, profil LED podtynkowy i profil LED kątowy. O ile, jeśli chodzi o profil wpuszczany montaż to raczej wklejanie we frez lub montaż na wkręty przy wkręcaniu się bezpośrednio przez profil, o tyle mocowanie profili LED można oprócz powyższych wykonać przy pomocy specjalnych uchwytów montażowych. Same uchwyty montujemy na wkręty, natomiast profil wkładamy w uchwyty na zasadzie zatrzasków. Jeśli chodzi natomiast o profile architektoniczne, montaż różnić się może znacząco od modelu. Niektóre mają dedykowane profile montażowe, bez których nie sposób ich poprawnie zamontować. Profile ledowe sufitowe często posiadają inne dedykowane akcesoria do profili LED. Montaż profili LED w suficie odbywać się może np. przy pomocy sprężyn (klipsów), które utrzymują profil w taki sam sposób jak plafony LED. Często montaż profili LED architektonicznych odbywa się na zasadzie zwieszenia ich na suficie przy pomocy dedykowanych linek do zwieszania. Inne akcesoria to np. łączniki, przy pomocy których odbywa się łączenie profili aluminiowych. Innymi słowy – istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o montaż profili LED i dużo zależy od konkretnego modelu profilu.

taśma led w profilu czy bez

taśma led w profilu czy bez

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LEDZobacz produkt
PROFIL LED NAWIERZCHNIOWY P13-1Profil aluminiowy LEDZobacz produkt
powloka-izolujaca-zabezpieczajaca-nanoPOWŁOKA IZOLUJĄCA ZABEZPIECZAJĄCA NANOZobacz produkt

Jak zamontować profil LED do sufitu?

Jak zamontować profil LED do sufitu? Aby zamontować profil LED do sufitu, należy najpierw przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Przede wszystkim będziesz potrzebować profilu LED, kołków rozporowych oraz wkrętarki lub śrubokrętu. Jeśli chcesz zamontować profil LED do sufitu, podążaj za poniższą instrukcją:
Krok 1: Znajdź odpowiednie miejsce na montaż profilu LED. Upewnij się, że jest to równa powierzchnia, bez wystających elementów, które mogłyby utrudnić montaż.
Krok 2: Przytnij profil LED na odpowiednią długość, tak aby pasował do wymiarów sufitu. Możesz to zrobić przy pomocy piły lub nożyc do metalu.
Krok 3: Przy pomocy kołków rozporowych przymocuj profil LED do sufitu. Wkręć kołki w odpowiednich miejscach w profilu i wsuń je w otwory w suficie. Następnie dokręć je przy pomocy wkrętarki lub śrubokrętu.
Krok 4: Po zamontowaniu profilu LED możesz przystąpić do montażu samych diod LED.
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt
zestaw-pilot-sterownik-mono-12v-24vdc-12a-fut036saZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDCZobacz produkt
ZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36WZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36WZobacz produkt
Przed przystąpieniem do zamontowania profilu LED do sufitu:
  • Upewnij się, że sufit jest wystarczająco mocny, aby unieść ciężar profilu LED.
  • Zdecyduj, gdzie chcesz zamontować profil LED i zaznacz miejsce na suficie za pomocą ołówka.
  • Wkręć kołki lub inne uchwyty do sufitu w miejscach oznaczonych ołówkiem. Upewnij się, że uchwyty są mocno przykręcone i stabilne.
  • Przykręć profil LED do uchwytów za pomocą wkrętów lub innego odpowiedniego mocowania. Upewnij się, że profil jest mocno przykręcony i stabilny.
  • Podłącz przewody elektryczne do profilu LED i do źródła zasilania. Upewnij się, że wszystkie połączenia są wykonane poprawnie i bezpiecznie.
Jak zamontować profil LED do sufitu?

Jak zamontować profil LED do sufitu?

Czym ciąć profile aluminiowe LED?

Czym ciąć profile aluminiowe LED? Jeśli chcesz ciąć profile aluminiowe LED, to najlepiej użyć do tego specjalnej piły do metalu lub nożyc do metalu. Możesz również skorzystać z pilarki tarczowej lub szlifierki kątowej. Ważne, aby używać narzędzi o odpowiedniej mocy i trzymać je pewnie, aby uniknąć uszkodzenia profili lub ryzyka skaleczenia. Zalecamy też zachowanie ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak okulary ochronne, rękawice i maseczki ochronne.
Czym ciąć profile aluminiowe LED? Istnieje kilka etapów cięcia profili aluminiowych, w zależności od wybranej metody cięcia. Oto kilka przykładowych etapów:
  1. Przygotowanie materiału: przed cięciem należy dokładnie zmierzyć i oznaczyć miejsca cięcia, aby upewnić się, że wszystkie linie cięcia będą w odpowiednich miejscach.
  2. Cięcie tarczą: jeśli zdecydujesz się na cięcie tarczą, następnym krokiem będzie przygotowanie stanowiska pracy i podłączenie tarczy do pilarki. Następnie należy przeprowadzić cięcie, uważając, aby nie uszkodzić profili.
  3. Cięcie piłą ręczną: jeśli wybierzesz tę metodę, należy przygotować odpowiednią piłę i ustawić profil w odpowiedniej pozycji. Następnie należy przeprowadzić cięcie zgodnie z zaznaczonymi liniami.
Czym ciąć profile aluminiowe LED? - taśma led w profilu czy bez

Czym ciąć profile aluminiowe LED? – taśma led w profilu czy bez

Profil LED GK
Profil LED GK

Obecnie, wiele wnętrz wykonanych jest na podstawie płyty GK, czyli płyty gips-kartonowe. Dlatego też coraz częściej stosuje się dedykowany do nich profil LED GK. Jako że aranżacje oparte o taśmy LED są bardzo popularne, to profil LED GK staje się nieodzowną częścią wielu dekoracji. Profil LED do płyt GK zapewnia wszystkie zalety profili aluminiowych LED. Co więcej, dzięki swojej specjalnej konstrukcji, jest łatwy w montażu i wręcz idealny do pomieszczeń posiadających ścianki karton gipsowe. Profile LED GK idealnie sprawdzą się, jako element dekoracyjny. Idealnie sprawdza się do podwieszanych sufitów!

Zobacz produkty
Profil aluminiowy do taśm LED można przeciąć na kilka sposobów. Ważne, by jakość cięcia była odpowiednio wysoka. W tym celu najlepiej użyć odpowiednich narzędzi. Nie zapominajmy także, że cięcie aluminium w warunkach domowych powinno być bezpieczne. Dlatego też należy zaopatrzyć się w grube rękawice i odzież ochronną. Warto również założyć maseczkę w celu jak najmniejszego wdychania oparów. Precyzyjne cięcie jest niezwykle cenne w procesie przecinania profili aluminiowych LED. Najlepsze do cięcia aluminium są profesjonalne piły tarczowe. Cięcie aluminium woda to jeden z najczęściej wybieranych sposobów do obróbki aluminium.
Blog ten dokładnie omawia kwestię stosowania taśm LED w profilach aluminiowych, podkreślając ich zalety i poruszając ważne kwestie związane z montażem i konserwacją. Zaczyna od podstawowego pytania: czy montować taśmy LED w profilu czy bez, podkreślając, że montaż w profilu znacząco wydłuża żywotność taśm dzięki lepszemu rozpraszaniu ciepła. Następnie blog eksploruje różne aspekty montażu taśm LED w profilu, takie jak wybór odpowiedniego profilu do różnych zastosowań (np. kuchni), oraz omawia, jakie materiały najlepiej użyć do przyklejenia profilu LED. Dodatkowo, blog zawiera porady na temat montażu samych diod LED w profilu, podkreślając znaczenie dokładnego odtłuszczania profilu przed montażem oraz dobierania odpowiedniej szerokości taśmy LED. Porusza również kwestię wyboru klosza do profilu, zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Na koniec, blog przybliża różne metody montażu profilu LED, zależnie od jego rodzaju (meblowy, architektoniczny itp.), oraz przedstawia kroki, jak zamontować profil LED do sufitu, podkreślając przy tym, jakie narzędzia są najlepsze do cięcia profili aluminiowych. Podsumowując, blog stanowi kompleksowe źródło wiedzy dla tych, którzy rozważają użycie taśm LED w swoich projektach oświetleniowych, dostarczając praktycznych wskazówek i porad.

Nowoczesne oświetlenie

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 25 stycznia 2021