Jakie rodzaje taśm LED wybrać?

Wśród oświetlenia LED, jednym z bardziej wprowadzających w zakłopotanie klientów towarem są taśmy LED. Chodzi tu nie o samo ich zaawansowanie, a bardziej o to, że istnieje bardzo dużo ich rodzajów, a opisy tłumaczące czym jest dany pasek LED często są niezrozumiałe dla laików. Coraz częściej możemy spotkać w różnych miejsach zastosowanie taśmy LED czy to w mieszkaniach, pubach oraz w sklepach. Dlatego też poniżej przedstawimy podstawowe typy taśm LED i podpowiemy w jaki sposób najłatwiej je zidentyfikować.

Jakie rodzaje taśm LED wybrać
Jakie rodzaje taśm LED wybrać

Rodzaje taśm LED – modele jednokolorowe

Jednokolorowe taśmy LED są najbardziej podstawowym typem pasków ledowych. Ich zadaniem jest emisja światła w wybranym podczas etapu produkcji kolorze. Istnieje jednak wiele rodzajów taśm LED i to nie tylko wg. podziału na barwę bieli czy dany kolor. Różnią się zarówno ilością jak i zastosowaną w nich diodą. Dokładnie ten temat postaram się rozwinąć w jednym z kolejnych wpisów. Jak więc rozpoznać, że dana taśma należy do taśm jednokolorowych? Otóż wystarczy zweryfikować, czy w specyfikacji technicznej podana jest określona temperatura barwowa (np. biały ciepły – 3000K), bądź pojedynczy kolor.

Zobacz również nasze inne artykuły o taśmach LED

Typy o zmiennej barwie bieli

Taśmy LED o zmiennej barwie bieli coraz częściej są wybierane przez klientów ze względu na fakt, że nie ograniczają się oni do wykorzystania w danym miejscu tylko jednego odcienia koloru białego. Przykładowo, podczas imprezy ze znajomymi ustawić mogą kolor biały zimny, który będzie pobudzał wszystkich do zabawy, a już późną nocą przed pójściem spać, zmienić barwę bieli na ciepłą. Te rodzaje taśm LED określane są najczęściej jako taśmy CCT, taśmy LED multi white, bądź taśmy BiColor. To właśnie te określenia powinny nakierować Was na tego typu taśmy.

 

Najczęściej wybierane taśmy LED:

tasmy led 2835 przekierowanie do sklepu Taśmy LED 3528 przekierowanie do sklepuTaśmy LED 5050 przekierowanie do sklepuTaśmy LED 5630 przekierowanie do sklepuTaśmy LED RGB przekierowanie do sklepu Taśmy LED RGBW przekierowanie do sklepu Taśmy LED COB przekierowanie do sklepu Taśmy LED RGB CCT przekierowanie do sklepu Taśmy LED cyfrowe przekierowanie do sklepu

Rodzaje taśmy LED z możliwością zmiany koloru

Chyba najłatwiejsze do odnalezienia, gdyż najbardziej rozpowszechnione. Oznaczane jako taśmy LED RGB, bądź RBG, są to typy taśm LED, które dzięki odpowiednim sterownikom i mieszaniu trzech podstawowych kolorów (czerwony, zielony, niebieski) umożliwiają regulację koloru świecenia w zakresie różnorodnej palety barw. Wartym wspomnienia jest również fakt, że możliwe jest ustawienie na takiej taśmie koloru białego. Nie będzie on jednak kolorem idealnie białym i może posiadać delikatny odcień któregoś z kolorów (wynikający z różnicy jasności różnych barw).

typy i rodzaje taśm led
Taśmy RGB umożliwiają zmianę koloru światła

Oświetlenie wielokolorowe z kolorem białym

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą posiadać możliwość zmiany koloru światła jak w taśmach RGB, ale nie satysfakcjonuje ich emitowane przez ww. taśmy kolor biały. Dodatkowa dioda (bądź też zintegrowana dioda 4w1) odpowiadająca specjalnie za emisję światła w danej temperaturze barwowej pozwala na ustawienie predefiniowanej barwy białej (np. biały ciepły). Ten podział taśm LED oznaczane są kodem RGBW, bądź RBGW.

Modele wielokolorowe ze zmienną temperaturą bieli

Najbardziej zaawansowane z typów taśm LED posiadają zarówno możliwość zmiany koloru świecenia jak i płynną regulację temperatury barwowej bieli. Oznaczane są przez połączenie zwrotów odpowiadających za tą możliwość (np. RGB + CCT). Jest to rzadko stosowane rozwiązanie, jednak warto o nim wspomnieć.

Jaką taśmę LED wybrać

Powyżej znajduje się podział taśm LED ze względu na ich podstawowe typy i zasadę działania. Należy pamiętać, że istnieją bardziej specjalistyczne typy, które postaram się opisać w przyszłości. Aby całkowicie rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie wyboru taśm, w kolejnych artykułach postaramy się dokładniej rozpisać inne oznaczenia i ich wpływ na to, jaką taśmę właśnie oglądamy.

Jakie rodzaje taśm LED wybrać
Jakie rodzaje taśm LED wybrać

Zobacz nasze pozostałe artykuły o taśmach i profilach LED

przez

Post Author: Marcin Pietrasik