Spis treści

Taśmy LED – rodzaje i oznaczenia

Taśmy LED to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie, które daje nam niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pasek LED to prosty sposób, aby odmienić nasze wnętrza i nadać charakteru każdemu pomieszczeniu czy meblowi. Tworząc własne aranżacje, warto zapoznać się z rodzajami taśm dostępnymi na rynku oświetlenia, aby jak najlepiej dopasować je do naszego pomysłu oraz przestrzeni, która moglibyśmy zagospodarować. Taśmy LED – rodzaje i oznaczenia: można wyróżnić taśmy np. SMD 3528, SMD 2835, SMD 5050, SMD 5630. Wybierając naszą taśmę LED, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: długość paska Led, barwę światła, stopień ochrony, ale także możliwości jej podłączenia. Standardowym sposobem podłączenia taśmy są odpowiednio dobrane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio do taśmy. Niemniej jednak brak możliwości podłączenia do stałego źródła prądu nie jest już problemem, gdyż na rynku pojawiły się również taśmy z opcją zasilania bateryjnego. Jakie zatem mamy rodzaje taśm Led i o czym informują nas zawarte na nich oznaczenia.

Podświetlenie ściany taśmą LED

Podświetlenie ściany taśmą LED

Interesują Cię taśmy ledowe? Znajdziesz je w naszym sklepie, zapraszamy!

Taśmy LED - rodzaje i oznaczenia

Taśmy LED – rodzaje i oznaczenia

Rodzaje taśm LED

Jednymi z najpopularniejszych pasków ledowych są te emitujące światło w jednym kolorze. Są to zazwyczaj różne odcienie bieli, ale również te w kolorze czerwonym, niebieskim, zielony czy żółtym. W asortymencie znajdziemy różne rodzaje taśm Led generujących światło białe: ciepłe, neutralne i zimne. Na tym jednak wybór się nie kończy, rynek oferuje nam bowiem mnóstwo dodatkowych możliwości. Taśmy dobieramy również pod względem rodzaju diody, a także ilości diod znajdujących się na pasku. Pierwsza z informacji, jaką znajdziemy na taśmie to rodzaj zastosowanej diody SMD. Jest to nic innego, jak wielkość diody. Rodzaje taśm LED – jakie możemy spotkać? Na rynku dostępne jest wiele rodzajów tego typu oświetlenia. Przykładowo SMD 3528 oznacza, że dioda świetlna ma wymiary 3,5 mm na 2,8 mm.

Do wyboru mamy taśmy LED:

– SMD 3528

– SMD 2835

– SMD 5050

 SMD 5630

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Taśmy Led dzielimy również na gęstość diod na metr taśmy. Paski sprzedawane są w rolkach 5-metrowych. Do wyboru mamy 150 LED (30 diod na metr), 300 LED (60) i 600 LED (120) im więcej punktów świetlnych tym więcej światła uzyskamy.

Rodzaje taśm LED

Rodzaje taśm LED

Kolejną informacją podaną na taśmie jest jej stopień ochrony (Index of Protection) IP. Cyfry następujące po skrócie IP oznaczają stopień ochrony przed, pierwsza-pyłem, druga-wodą. Oscylują one w granicach IP20 niewodoodporna do IP68 hermetyczna. Wybieramy więc taką, która sprawdzi się w poszczególnych warunkach.

Co to jest RGB?

Jednobarwne taśmy to nie jedyne rozwiązanie. Producenci do zaoferowania mają również Taśmy multikolor emitujące światło białe zmienne lub taśmy RGB. Taśmy CCT lub multiwhite emitują światło od ciepłego po zimne i od nas zależy jaki rodzaj światła mamy zamiar w danej chwili ochotę uzyskać. Co to jest RGB? Istnieje więcej niż 1 wybór barwy taśm. Jeśli biały nie jest dla nas wystarczającym kolorem naszej taśmy LED, wybieramy taśmę RGB. Również i w tym przypadku do wyboru mamy różne rodzaje taśm Led RGB.

TAŚMA LED 24V | 15W | 160 LED/1M | IP20 | RGB | 5M | 10MM

Pasek LED COB 15W od firmy PolskiLED o kodzie AA-439-FCOB-15W-36059. Barwa światła RGB oraz napięcie 24V.

Zobacz produkt

Tak jak w przypadku taśm jednokolorowy podzielić je możemy ze względu na rodzaj i wielkość zastosowanej diody, a także ilości zastosowanych na metrze taśmy. Taśma RGB wzbogacona może zostać również o dodatkową diodę odpowiadająca za światło białe w różnej temperaturze. Wyróżniamy zatem taśmy LED RGB z dodatkowym światłem białym. Taśmy takie oznaczamy skrótem RGBW i do wyboru mamy takie ciepłym białym światłem lub z tym w barwie zimnej. Taśmy Led RGB rodzaje, ale czym właściwie jest taśma Led RGB.

Taśmy CCT, taśmy LED RGB – znajdziesz je u nas!

Co to jest RGB?

Co to jest RGB?

Kolory RGB

Zacznijmy od tego, co dokładnie oznacza skrót RGB. Powstał on od pierwszych liter barw w języku angielskim R (RED) czerwony, G (GREEN) zielony i B (BLUE) niebieski. Czym są kolory RGB? Są to 3 podstawowe barwy, z których pomieszania uzyskać możemy całą paletę barw RGB. Zatem szukając wielobarwnego światła, poszukajmy na opakowaniu skrótu RGB. Taśmy RGB dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników pozwalają nam na uzyskanie niesamowitych aranżacji świetlnych, które zastosować możemy w naszych mieszkaniach. Z połączenia trzech podstawowych kolorów uzyskać możemy całą paletę kolorów RGB. I tak dzięki połączeniu niebieskiego i czerwonego uzyskamy różnego rodzaju odcienie fioletu i różu a z połączenia zielonego i czerwonego odcienie żółci.

Kolory RGB

Kolory RGB

Dzięki zastosowaniu technologi RGB zyskujemy niezliczone możliwości. Paleta barw RGB tworzy kolory o różnym stopniu nasycenia koloru i różne ich odcienie. Podstawowa paleta RGB to kolory o największym stopniu nasycenia barwą. Powstające one bezpośrednio z pomieszania wiązek światła więc do wyboru mamy 3 podstawowe: czerwony, zielony niebieski, a także te powstałe z ich pomieszania, czyli: pomarańczowy, żółty, brązowy, czarny, fioletowy i różowy. Kolory w RGB to również barwy o znacznie ciekawszych odcieniach jak np. turkus czy fuksja. Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy uzyskać niemal całą paletę barw i dostosować światło do każdej aranżacji. Wielobarwne światło stanie się ozdoba każdego pomieszczenia i urozmaici każde wnętrze, w którym je zastosujemy.

Kolory RGB

Kolory RGB

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do palety RGB dołożyć możemy również, różne odcienie światła białego. Skrót RGBW powstaje z dodania dodatkowej barwy (white) białej. Skróty wzbogacone o kolejne literki oznaczające kolory w języku angielskim informują nas, o jaką temperaturę bieli została wzbogacona paleta barw RGB. Dodatkowa litera W oznacza barwę ciepłą (warm) a literka C (cold) zimną. Znając te podstawowe oznaczenia, znaleźć możemy dokładnie to, czego szukamy i uzyskać oszałamiający efekt.

Zobacz więcej z kategorii

Taśma LED COBZobacz więcej

SMD 2835 czy 5730 – która lepsza?

Mamy te dwie taśmy i zastanówmy się SMD 2835 czy 5730 – która lepsza? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Wybierając diodę SMD 2835 zyskamy na mniejszym poborze prądu natomiast wybierając 5730 uzyskamy mocniejszy strumień światła. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, barwa światła to tylko jeden z aspektów podczas wyboru taśmy LED. Bardzo istotnym czynnikiem jest również rodzaj zastosowanej diody. Informacja o rodzaju zastosowanej diody również znajduje się na opakowaniu taśmy. Obecnie rynek oświetlenia oferuje nam wiele rozwiązań różniących się jakością i ceną. Diody wykorzystywane do produkcji taśm Led to diody kilku generacji. Najpopularniejsza z nich to te z pierwszych generacji i są one rozwiązaniem najtańszym. Zaliczamy do nich taśmy zbudowane na diodach SMD 3528 i 5050.

SMD 2835 czy 5730 - która lepsza?

SMD 2835 czy 5730 – która lepsza?

Dioda w taśmach LED 3528 pobiera ok. 0,06 W na sztukę i generuje strumień świetlny ok. 7,5 lumena. Diody te stosuje się zarówno w taśmach jednobarwnych, jak i RGB. Drugą najpopularniejszą diodą jest SMD 5050. Jest gabarytowo większa od swojej poprzedniczki, więc powierzchnia generująca strumień świetlny jest nieco większa. Moc pobierana w tym przypadku to 0,2 W a generowany strumień światła ok. 23 lm i tak jak jej poprzedniczka stosowana jest w każdym rodzaju taśm. Diody nowszych generacji o bardzo dobrej wydajności i strumieniu świetlnym o świetnych parametrach to efekt rozwoju technologicznego. Zaliczyć do nich możemy diody SMD 2853 i 5730. Obie z nich charakteryzują się dużą efektywnością i niewielką emisją ciepła. Która z nich jest jednak lepsza. Porównajmy diody SMD 2835 vs 5730. Pierwsza z nich jest nowocześniejszym następcą diody 3528. Jej wymiary to 2,8 mm na 3,5 mm więc gabarytowo jest mniejsza od diody 5730. Moc pobierana przez nią to 0,2 W a generowany strumień światła ok. 24 lm. Jest więc znacznie wydajniejsza od swojej poprzedniczki diody SMD 3528. Dioda 5730 jest nieco większa od 2835, więc optycznie strumień świetlny będzie nieco mocniejszy. Pomimo swoich wymiarów 5,7×3,0 mm moc pobierana przez nią to tylko 0,5 W a generowany strumień światła ok. 55 lm. Daje jednolite światło o niskiej emisji ciepła i jest bardzo chętnie wykorzystywana do produkcji taśm jednokolorowych.

TAŚMA LED COB 24V | 20W | 608 LED | IP20 | CCT | RA>90 | 5M | 10MM | PROF+

Taśma LED COB 5m od firmy PolskiLED o kodzie AA-390-COB-20W-4635. Barwa światła CCT oraz napięcie 24V z mocą 20W.

Zobacz produkt

Jaka taśma LED?

Bez względu na to co postanowiliśmy oświetlić za pomocą taśmy, zastanawiamy się jaka taśma LED będzie odpowiednia? Aby uzyskać funkcjonalny i estetyczny efekt oświetleniowy najlepiej wybrać taśmę LED o pośredniej mocy wynoszącej 8,4W. Dzięki temu zapewnimy przyjemne światło. Jeśli zastanawiamy się nam tym jaką taśmę LED wybrać, powinniśmy przede wszystkim ustalić w jakim celu jej potrzebujemy. Dostępne są taśmy o różnej długości i różnym poborze mocy. Oświetlenie LED jest idealne do oświetlenia każdego pomieszczenia w domu, ale nie tylko.

Jaka taśma LED

Jaka taśma LED

Bardzo często taśmy LED służą do oświetlenia półek w sklepach i butikach. Wykorzystywane jest także do oświetlenia mebli oraz podkreślenia aranżacji wnętrza i udekorowania domu od zewnątrz. Właśnie dlatego podczas wyboru taśmy LED należy zastanowić się nad jej przeznaczeniem, a gdy już to zrobimy poradźmy się specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiedni rodzaj tego produktu.

Ile prądu pobiera taśma LED?

To ile prądu pobiera taśma LED zależy od rodzaju produktu. W przypadku taśmy SMD 5050 pobór prądu wynosi 7,2W przypadający na 1 metr. Są to dane podane do taśmy 5-cio metrowej. Jeśli zastanawiasz się nad poborem mocy przez taśmy LED, musisz wiedzieć, że nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Pobór mocy przez taśmę LED zależy od kilku czynników, które na to wpływają. Jakie to czynniki? Przede wszystkim mowa tu o modelu jaki wybierzemy.

Ile prądu pobiera taśma LED?

Ile prądu pobiera taśma LED?

Inną istotną sprawą odgrywającą rolę w poborze mocy jest sprawność zasilania. Jeśli chcesz obliczyć ile prądu pobiera taśma LED wystarczą Ci dane takie jak moc swojego produktu (wyrażona w Watach), a także obliczyć ile wynosi czas pracy (w godzinach). Jak wykonać równanie odpowiadające na nurtujące Cię pytanie? Pomnóż te dwie wartości przez siebie.

Ile prądu pobiera taśma LED?

Ile prądu pobiera taśma LED?

Ile kosztuje metr taśmy LED?

Taśmy LED to coraz popularniejsze rozwiązanie wykorzystywane do oświetlenia pomieszczeń i nie tylko. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego produktu. Ile kosztuje metr taśmy LED? W przypadku 5-cio metrowej taśmy LED SMD 2835 cena brutto wynosi 40,59 zł.

TAŚMA LED COB 24V | 14,4W | 480 LED | IP20 | RGB | 5M | 10MM

Taśma LED COB 14,4W od firmy PolskiLED o kodzie AA-391-COB-14,4W-36349 to nowoczesna taśma która sprawdzi się świetnie. Napięcie 24V oraz 480 LED diod.

Zobacz produkt

Jak wiadomo, każda taśma różni się od siebie, dlatego też ich cena będzie nieznacznie inna w każdym przypadku. W obecnych czasach stawiamy na niezawodne i przede wszystkim dobrze wyglądające oświetlenie. Musi ono pasować do wnętrza naszego domu czy mieszkania, wpasować się do wysokich standardów estetycznych jak i funkcjonalnych, jakie panują u większości z nas.

Ile kosztuje metr taśmy LED

Ile kosztuje metr taśmy LED

Istnieje wiele popularnych taśm, jednak każdy z nas musi wybrać specjalnie dla siebie odpowiednią długość taśmy i moc taśmy w zależności od przeznaczenia produktu. Innego wyboru dokonamy zakupując taśmę przeznaczoną do celów dekoracyjnych, a inną w przypadku, gdy zależy nam na zastosowaniu taśmy jako główne źródło światła.

Ile kosztuje metr taśmy LED?

Ile kosztuje metr taśmy LED?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 5 sierpnia 2022