Spis treści

Test plafonów LED z czujnikiem

W dzisiejszych czasach oświetlenie LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm. Plafony LED z czujnikiem oferują wiele zalet, takich jak oszczędność energii, długą żywotność i wygodę użytkowania. W poniższym teście postaramy się porównać kilka popularnych modeli plafonów LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego produktu dla Twoich potrzeb. Nasz ranking oparliśmy na plafonach o podobnych mocach 18-19W oraz jednakową temperaturą barwową 4000K. Lampy LED z czujnikiem ruchu niektóre z nich posiadają również czujnik zmierzchu. W teście mamy 1 plafon LED kwadratowy oraz 6 okrągłych. Zapraszamy zobacz test najlepszych plafonów LED z czujnikiem.

 

Opracowaliśmy trzy kategorie oceny plafonów LED, aby wyłonić najlepsze produkty w różnych aspektach:

Produkt Ekonomiczny – wybieramy produkt na podstawie najniższej ceny, aby zapewnić korzystny stosunek jakości do ceny.

Produkty najwydajniejszy – skupiamy się wyłącznie na parametrach świetlnych, oceniając stosunek liczby lumenów do mocy w watach, co pozwala uznać dany produkt za najbardziej efektywny pod względem energetycznym.

Produkt Premium – przy ocenie tej kategorii uwzględniamy: moc świetlna, wskaźnik RA, gwarancję, klasę szczelności, regulacja zasięgu DETEKCJI czujnika, regulacja zakresu czasu działania czujnika, regulacja natężenia światła oraz wiarygodność informacji podawanych przez producenta, co pozwala wyłonić najlepszy produkt pod względem jakości i niezawodności.

 

 1. Omówienie ogólne, jakie parametry będziemy brali pod uwagę podczas testu i jakie produkty testujemy.
 2. Pomiar zużycia energii przez plafony LED – sprawdzimy zużycie prądu przez każdy z testowanych plafon.
 3. Jakość odwzorowania barw (wskaźnik Ra) – porównamy, jak dobrze poszczególne plafony oddają kolory.
 4. Efektywność świetlna – sprawdzimy ilość lumenów przypadających na każdy Wat mocy.
 5. Strumień świetlny – porównujemy strumień świetlny lamp z czujnikiem ruchu.
 6. Ceny produktów – przedstawimy porównanie cen na dzień 07.04.2023 r.
 7. Gwarancja producenta – sprawdzimy, jaka gwarancja jest oferowana dla każdego z paneli.
 8. Klasa szczelności – wyłaniamy produkt z najlepszą klasą szczelności.
 9. Regulacja zasięgu DETEKCJI czujnika – test porównawczy który plafon posiada regulacje Detekcji czujnika.
 10. Regulacja zakresu czasu działania czujnika – test porównawczy który plafon posiada regulacje zakresu czasu działania czujnika.
 11. Regulacja natężenia światła – test porównawczy który plafon posiada czujnik zmierzchu i jaką regulacje.
 12. Podsumowanie testu plafonów LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Test plafonów LED z czujnikiem

Test plafonów LED z czujnikiem

TESTOWANE PLAFONY LED Z CZUJNIKIEM NA DZIEŃ 07.04.2023r.

 
PLAFON LED 18W 4000K 1260lm Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYMPLAFON LED 18W 4000K 1260lm Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM PLAFON SUFITOWY OKRĄGŁY LOPEZ LED S 18W 4000KPlafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K Plafoniera LED 18W Radi IP54 z czujnikiem ruchu MVPlafoniera LED 18W Radi IP54 z czujnikiem ruchu MV
Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNAOprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUXPlafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX PLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000KPLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000K
PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHUPLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU

TEST PLAFONÓW LED Z CZUJNIKIEM – PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

TEST PLAFONÓW LED Z CZUJNIKIEM - PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

TEST PLAFONÓW LED Z CZUJNIKIEM – PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

Zobacz inne nasze rankingi:

1. Test plafonów LED z czujnikiem – prezentacja i omówienie

Test plafonów LED z czujnikiem - prezentacja i omówienie

Test plafonów LED z czujnikiem – prezentacja i omówienie

Do naszego testu użyliśmy 7 plafonów z czujnikiem o mocy 18W i 19W oraz o różnych klasach szczelności od IP20 do IP65 dostępnych na rynku. Celem testu było sprawdzenie jakości oświetlenia, wydajności, wykrywania ruchu oraz trwałości produktów.  Wszystkie plafony zapewniały dobre oświetlenie, z nieznacznymi różnicami w jasności i kolorze światła. Plafony z wyższymi wskaźnikami oddawania barw (Ra>80) zapewniały bardziej naturalne i emitowane przyjemne światło.  Wydajność energetyczna: Lampy LED o mocy 18-19W oferowały podobne osiągi, generując od 1100 do 1700 lumenów.  W teście bierzemy też pod uwagę regulacja zasięgu DETEKCJI czujnika oraz regulacja zakresu czasu działania czujnika przy tym też regulację natężenia światła (lux). Cenę brutto za jedną szt. na dzień 06.04.2023r i gwarancję producenta oraz klasę szczelności. W  naszym teście wyróżnione zostało 6 plafonów okrągłym z czujnikiem ruchu oraz jeden kwadratowy. Zadaniem testu jest wskazanie trzech zwycięzców w klasyfikacji: produkt ekonomiczny, produkt z największą skutecznością świetlną i produkt Premium.

Produkt Ekonomiczny – wybrany został na podstawie najniższej ceny. Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K od firmy IDEUS o kodzie 3594.

Produkt najwydajniejszy – Wybierając produkt z największą wydajnością świetlną kierowaliśmy się wyłącznie stosunkiem ilości lumenów przypadających na 1W poboru mocy. Najlepszym wyborem będzie lampa – Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX od firmy ANLUX o kodzie LED2-PF-BARI2-MV-18W-NW którego wydajność lumenów na jednego wata wyniosła 94lm/W.

Produkt Premium – przy ocenie tej kategorii uwzględniamy: moc świetlna, wskaźnik RA, gwarancję, klasę szczelności, regulacja zasięgu DETEKCJI czujnika, regulacja zakresu czasu działania czujnika, regulacja natężenia światła oraz wiarygodność informacji podawanych przez producenta, co pozwala wyłonić najlepszy produkt pod względem jakości i niezawodności. Wygrał PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU od firmy LED Line o kodzie 470584.

 

2. Test poboru mocy plafonów LED z czujnikiem

Przeanalizowaliśmy zużycie energii przez plafony LED w naszym teście, aby sprawdzić, czy faktycznie są energooszczędne i czy wartości zużycia energii zgadzają się z tymi podanymi przez producenta. Zużycie energii przez źródło światła, mierzone w watach (W), wpływa na ilość prądu potrzebnego do wytwarzania odpowiedniego poziomu oświetlenia oraz na koszty energii elektrycznej. W przypadku wszystkich testowanych plafonów LED, zużycie energii zgadzało się z wartościami zadeklarowanymi przez producenta. Oznacza to, że plafony te są rzeczywiście energooszczędne i można je z powodzeniem stosować w celu oszczędności energii i redukcji kosztów energii elektrycznej. Tym samym, wybierając oświetlenie ledowe, warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące zużycia energii, aby mieć pewność, że wybrane źródło światła będzie energooszczędne i nie będzie generować nadmiernych kosztów związanych z energią elektryczną.

Test poboru mocy plafonów LED z czujnikiem 

Test poboru mocy plafonów LED z czujnikiem

3. Test Wskaźnika oddawania barw Ra w plafonach LED z czujnikiem

Współczynnik oddawania barw Ra (ang. Color Rendering Index) to wskaźnik, który mierzy, jak dobrze źródło światła może wiernie odwzorowywać kolory obiektów w porównaniu z idealnym źródłem światła o określonej temperaturze barwowej (mierzonej w Kelwinach). Wartość współczynnika Ra mieści się w zakresie od 0 do 100, gdzie wyższe wartości oznaczają lepsze odwzorowanie barw. W praktyce, im wyższy współczynnik Ra, tym bardziej naturalne i wiernie odwzorowane będą kolory oświetlanych obiektów, zbliżając się do jakości światła neutralnego. Testowane plafony LED z czujnikiem posiadały współczynnik oddawania barw na poziomie Ra80, co oznacza, że zapewniają dobre odwzorowanie barw i są odpowiednie dla większości zastosowań.

Test wskaźnika oddawania barw Ra w plafonach LED z czujnikiem

Test wskaźnika oddawania barw Ra w plafonach LED z czujnikiem

4. Test skuteczności świetlnej plafonów LED z czujnikiem

Testowane w rankingu źródła światła LED uzyskały skuteczności świetlną od 60lm/W do 94lm/W które zostały podane przez producenta. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajął Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX a na samym końcu tabeli uplasowała się Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA.

Efektywność świetlna to parametr, który pokazuje, jak efektywnie źródło światła zamienia energię elektryczną na światło. Mierzy się go w jednostkach lumenów na watt (lm/W) i opisuje, jak dużo światła jest wytwarzane przy zużyciu jednego wata energii elektrycznej. Im większa efektywność świetlna, tym bardziej wydajne energetycznie jest źródło światła, co prowadzi do lepszego oświetlenia i korzystniejszych efektów, jak większą energooszczędność czy wygodne rozwiązanie. Efektywność świetlna jest ważna przy ocenie źródeł światła, szczególnie w kontekście oszczędności energii i zrównoważonego rozwoju. Źródła światła o wyższej efektywności świetlnej mają szereg korzyści, takich jak niższe koszty energii elektrycznej, dłuższa żywotność oraz zmniejszony wpływ na środowisko. Wyższa efektywność świetlna prowadzi do mniejszego zużycia energii, co z kolei pomaga ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza zużycie surowców naturalnych potrzebnych do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu, energooszczędność i efektywność świetlna doskonale sprawdza się jako wygodne rozwiązanie, które wpływa na zrównoważony rozwój.

Test skuteczności świetlnej plafonów LED z czujnikiem

Test skuteczności świetlnej plafonów LED z czujnikiem

5. Test porównawczy strumienia świetlnego w plafonach LED z czujnikiem

W teście porównawczy strumienia świetlnego w plafonach LED wykazaliśmy który lampa z wbudowanym czujnikiem ruchu posiada najwyższą wartość strumienia (lumenów). Zakres wartości był dosyć spory od 1135lm do 1700lm z najniższą miara okazała się być Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA a najwyższą i najlepszą wartością oraz nowoczesnym wyglądzie Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁY Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX który wyposażony jest w czujnik oraz emituje światło barwy białej.

Strumień świetlny to miara określająca całkowitą ilość światła emitowaną przez źródło światła w jednostce czasu. Wyrażany jest w jednostkach lumenów (lm) i służy do opisania jasności, czyli ilości światła, jaką dana lampa jest w stanie wyprodukować. Im większy strumień świetlny, tym jaśniejsze jest oświetlenie.

Plafony LED z czujnikiem mają kilka plusów związanych z wykorzystaniem strumienia świetlnego:

 1. Energooszczędność: Diody LED są znane ze swojej wydajności energetycznej, co oznacza, że potrzebują mniej energii do wytwarzania tego samego strumienia świetlnego w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła, takimi jak żarówki czy świetlówki. To przekłada się na oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.
 2. Długa żywotność: Plafony LED mają dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że wymagają mniej częstej wymiany i generują mniejsze koszty eksploatacyjne.
 3. Wygodne rozwiązanie: Czujnik ruchu wbudowany w plafon LED pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła, gdy zostanie wykryty ruch w zasięgu czujnika. To sprawia, że oświetlenie jest bardziej wygodne w obszarach, gdzie nie potrzebujemy stałego światła, takich jak korytarze, piwnice czy garaże.
 4. Bezpieczeństwo: Automatyczne włączanie światła dzięki czujnikowi ruchu może zwiększyć bezpieczeństwo na terenie posesji, odstraszając potencjalnych włamywaczy i ułatwiając poruszanie się po ciemnych obszarach.
 5. Oszczędność energii i ochrona środowiska: Ponieważ plafony LED z czujnikiem zużywają mniej energii i mają dłuższą żywotność, przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia surowców naturalnych potrzebnych do wytwarzania energii elektrycznej.
Test porównawczy strumienia świetlnego w plafonach LED z czujnikiem

Test porównawczy strumienia świetlnego w plafonach LED z czujnikiem

6. Test porównawczy ceny plafonów LED z czujnikiem

Porównaliśmy cenne plafonów LED z czujnikiem na pierwszym miejscu znalazł się  Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K z cenną brutto 99,17 zł a najdroższą ofertą okazała się PLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000K od firmy INQ z cenną brutto 196,80 zł.

Cena to duży czynnik w zakupie oświetlenia biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, ceny mogą ulegać zmianom, ale musieliśmy ustalić pewien punkt odniesienia. Dlatego oparliśmy nasze porównanie na cenach aktualnych na dzień 07.04.2023 r. Warto pamiętać, że ceny mogą się różnić, dlatego warto regularnie aktualizować te informacje lub zwrócić się do sprzedawcy o informację na temat aktualnej ceny. Nasze porównanie dotyczyło cen brutto zakupu testowanych plafonów LED z czujnikiem w dniu 07.04.2023 r.

Test porównawczy ceny plafonów LED z czujnikiem

Test porównawczy ceny plafonów LED z czujnikiem

7. Test porównawczy gwarancji producenta na plafony z czujnikiem

Sprawdziliśmy długość gwarancji oferowanej przez producentów na testowane plafony LED z czujnikiem najlepszy z najwyższą gwarancją okazał się PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU od firmy LED Line z wysoką pięcioletnią gwarancją producenta.

Długość gwarancji oferowanej przez producentów na testowane plafony LED, co jest ważnym czynnikiem dla niektórych klientów. Wiele osób jest gotowych zapłacić więcej za model z dłuższą gwarancją. W przypadku testowanych plafonów LED, gwarancje 2-, 3- i 5-letnie różnią się okresem, przez który producent pokrywa ewentualne wady fabryczne oraz uszkodzenia wynikające z normalnego użytkowania. Warto jednak pamiętać, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem, takich jak zalanie wodą, upadek czy uszkodzenia mechaniczne. Zaleca się zapoznać się z warunkami gwarancji przed zakupem i sprawdzić, czy nie ma ukrytych ograniczeń. Nasza ocena dotyczy jedynie długości gwarancji, a nie jej warunków. Generalnie, produkty z dłuższą gwarancją są bardziej polecane, gdyż zwiększają poczucie bezpieczeństwa klienta oraz wartość inwestycji w technologię LED.

Test porównawczy gwarancji producenta na plafony z czujnikiem

Test porównawczy gwarancji producenta na plafony z czujnikiem

8. Test porównawczy klasę szczelności w plafonach LED z czujnikiem

W teście porównawczym klasę szczelności w plafonach LED z czujnikiem przedział był wielki od IP20 do IP65 najlepszym z nich okazał się być PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU z firmy LED Line o kodzie 470584 z klasą szczelności IP65 idealnie sprawdzi się jako lampa LED zewnętrzna z czujnikiem ruchu.

Klasa szczelności, oznaczana jako IP (Ingress Protection), to międzynarodowy standard określający poziom ochrony urządzeń elektrycznych, takich jak plafony LED, przed wnikaniem ciał obcych (takich jak kurz czy owady) oraz przed wodą. Klasyfikacja IP który składa się z dwóch cyfr. Pierwsza cyfra określa poziom ochrony przed ciałami stałymi (jak kurz i obce przedmioty), a druga cyfra określa poziom ochrony przed wodą. Porównując klasy szczelności IP20, IP42, IP44, IP54 oraz IP65:

IP20:

 • Pierwsza cyfra (2) oznacza ochronę przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 12,5 mm.
 • Druga cyfra (0) oznacza brak ochrony przed wodą.
 • Idealne do wnętrz mieszkalnych, takich jak sypialnie, salony, korytarze czy jadalnie, gdzie nie występuje zagrożenie wilgocią ani wodą.

IP42:

 • Pierwsza cyfra (4) oznacza ochronę przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1 mm.
 • Druga cyfra (2) oznacza ochronę przed kapaniem wody (kiedy urządzenie jest nachylone pod kątem do 15 stopni).
 • Może być stosowane w miejscach, gdzie występuje niewielkie ryzyko kapanie wody, takich jak kuchnie, biura czy pomieszczenia magazynowe.

IP44:

 • Pierwsza cyfra (4) oznacza ochronę przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1 mm.
 • Druga cyfra (4) oznacza ochronę przed kapaniem wody ze wszystkich kierunków.
 • Dobry wybór do łazienek, toalet, pomieszczeń gospodarczych, garaży czy balkonów, gdzie istnieje ryzyko kapania wody ze wszystkich kierunków, ale nie występują silne strugi wody.

IP54:

 • Pierwsza cyfra (5) oznacza ochronę przed szkodliwym osadem kurzu.
 • Druga cyfra (4) oznacza ochronę przed kapaniem wody ze wszystkich kierunków.
 • Może być używane na zewnątrz budynków, na przykład na tarasach, patio, wiatrołapach, wejściach do domów, gdzie oprócz kapania wody występuje również zagrożenie kurzem.

IP65:

 • Pierwsza cyfra (6) oznacza całkowitą ochronę przed kurzem.
 • Druga cyfra (5) oznacza ochronę przed strumieniami wody z dowolnego kierunku.
 • Idealne do zastosowań zewnętrznych, gdzie występuje ryzyko obecności zarówno kurzu, jak i silnych strumieni wody, takich jak w ogrodach, na elewacjach budynków, klatkach schodowych, basenach, miejscach narażonych na intensywne opady deszczu czy myjniach samochodowych.

Która klasa szczelności jest najlepsza zależy od konkretnego zastosowania i warunków, w jakich plafon LED będzie podłączony. W miejscach narażonych na kurz, wilgoć lub wodę, wyższa klasa szczelności, jak IP65, zapewni lepszą ochronę i dłuższą żywotność urządzenia. Wewnątrz pomieszczeń, gdzie nie ma takich zagrożeń, niższa klasa szczelności, jak IP20, może być wystarczająca.

Wybór plafonu LED z czujnikiem o wyższej klasie szczelności może być korzystny z kilku powodów:

 • Ochrona przed kurzem i owadami: Wyższa klasa szczelności zapewnia lepszą ochronę przed dostępem kurzu i owadów do wnętrza urządzenia, co może wpłynąć na dłuższą żywotność i niższe koszty utrzymania.
 • Odporność na wilgoć: Plafony z wyższą klasą szczelności są bardziej odporne na wilgoć i wodę, co jest szczególnie ważne w miejscach narażonych na działanie wody, takich jak łazienki, prysznice czy zewnętrzne ściany budynków.
 • Bezpieczeństwo: Wyższa klasa szczelności oznacza również większe bezpieczeństwo użytkowania, gdyż zmniejsza ryzyko zwarcia czy porażenia prądem elektrycznym wynikającego z kontaktu z wodą.
 • Uniwersalność zastosowań: Plafony zewnętrzny z czujnikiem ruchu o wyższej klasie szczelności są bardziej uniwersalne i mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków czy na przykład na korytarzu.

Warto zainwestować w lampę Led z czujnikiem o wyższej klasie szczelności, zwłaszcza jeśli planujesz montaż w miejscach narażonych na wilgoć, wodę czy kurz. Taki plafon nie tylko zapewni lepszą ochronne, dłuższą żywotność i większe bezpieczeństwo użytkowania, ale także stanowi doskonałe rozwiązanie, gdy zależy nam na wysokiej jakości produktu. Inwestując w plafony o lepszej klasie szczelności, wybieramy jakość produktów, które są przemyślane, wytrzymałe i niezawodne, co z pewnością przekłada się na zadowolenie z ich użytkowania na co dzień.

Test porównawczy klasę szczelności w plafonach LED z czujnikiem

Test porównawczy klasę szczelności w plafonach LED z czujnikiem

9. Test porównania regulacji zasięgu DETEKCJI czujnika w plafonach LED

W teście porównania regulacji zasięgu detekcji braliśmy pod uwagę funkcjonalność możliwości regulacji zasięgu działania czujnika produktem z największą regulacją okazał się PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU którego wyniosła aż od 4 metrów do 16 metrów.

Regulacja zasięgu detekcji czujnika pozwala na dostosowanie zakresu, w jakim czujnik ruchu będzie reagować na ruch w swoim otoczeniu. Dzięki temu można uniknąć fałszywych alarmów oraz zapewnić odpowiednią pracę oświetlenia LED z czujnikiem w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu czy na zewnątrz budynku. W przypadku plafonów LED z czujnikiem ruchu, regulacja zasięgu detekcji może być bardzo przydatna, szczególnie w pomieszczeniach o zróżnicowanej wielkości czy w miejscach, gdzie występuje dużo ruchu, np. na korytarzach, parkingach czy wejściach do budynków. Dostosowanie zasięgu detekcji czujnika pozwala na zoptymalizowanie pracy oświetlenia, oszczędność energii oraz wydłużenie żywotności źródła światła. Regulacja zasięgu detekcji może być różnie zaimplementowana w zależności od modelu plafonu LED z czujnikiem. W niektórych przypadkach regulacja odbywa się za pomocą pokrętła znajdującego się na obudowie czujnika, a w innych może być konieczne korzystanie z pilota, aplikacji mobilnej czy innego narzędzia dedykowanego do tego celu. Przed zakupem warto sprawdzić, w jaki sposób można regulować zasięg detekcji w wybranym modelu oraz czy jest to funkcja, której będziemy potrzebować.

Test porównania regulacji zasięgu DETEKCJI czujnika w plafonach LED

Test porównania regulacji zasięgu DETEKCJI czujnika w plafonach LED

10. Test porównawczy regulacji zakresu czasu działania czujnika w plafonach LED z czujnikiem

W teście porównawczym regulacji zakresu czasu działania czujnika w plafonach LED z czujnikiem prawie każdy plafon okazał się mieć funkcję regulowania czasu działania poza jednym który posiada stały zakres w wysokości 30s Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K od firmy IDEUS.

Regulacja zakresu czasu działania czujnika umożliwia dostosowanie czasu, przez jaki oświetlenie LED z czujnikiem pozostanie włączone po zarejestrowaniu ruchu. Dzięki tej funkcji można zoptymalizować czas świecenia oraz oszczędzać energię, gdy oświetlenie nie jest potrzebne przez dłuższy czas. W przypadku plafonów LED z czujnikiem, regulacja czasu działania pozwala na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb, takich jak np. czas potrzebny na przejście przez korytarz, czas spędzany w pomieszczeniu czy oczekiwanie na zewnątrz budynku. Odpowiednio dostosowany czas działania czujnika może przyczynić się do wydłużenia żywotności źródła światła oraz obniżenia kosztów energii elektrycznej. Regulacja czasu działania czujnika może być różnie zaimplementowana w zależności od modelu plafonu LED z czujnikiem. W niektórych przypadkach regulacja odbywa się za pomocą pokrętła znajdującego się na obudowie czujnika, a w innych może być konieczne korzystanie z pilota, aplikacji mobilnej czy innego narzędzia dedykowanego do tego celu. Przed zakupem warto sprawdzić, w jaki sposób można regulować czas działania czujnika w wybranym modelu oraz czy jest to funkcja, której będziemy potrzebować.

Test porównawczy regulacji zakresu czasu działania czujnika w plafonach LED z czujnikiem

Test porównawczy regulacji zakresu czasu działania czujnika w plafonach LED z czujnikiem

11. Test porównawczy regulacji natężenia światła w plafonach LED z czujnikiem

W teście porównawczym regulacji natężenia światła w plafonach LED z czujnikiem polegał na sprawdzeniu czy lampa LED posiada regulacje i jaką. Najlepszymi produktami okazały się plafony z firmy EcoLight o kodzie EC79760 , KOBI o kodzie KFZX19WNBCZ oraz LED Line z kodem produktu 470584 wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz posiadające szerokie spektrum zastosowań.

Regulacja natężenia światła, zwana również ściemnianiem lub dimmingiem, pozwala na zmianę jasności oświetlenia LED w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ta funkcja umożliwia osiągnięcie pożądanego poziomu oświetlenia, co może wpłynąć na komfort użytkowania, oszczędność energii oraz estetykę wnętrza. W przypadku plafonów LED z czujnikiem, regulacja natężenia światła może być szczególnie przydatna w miejscach, gdzie niezbędne jest dopasowanie jasności do różnych warunków, takich jak zmieniająca się ilość światła dziennego czy różne rodzaje wykonywanych czynności. Dzięki tej funkcji można wykorzystać oświetlenie LED zarówno do pracy, jak i relaksu, czy tworzenia odpowiedniego nastroju. Regulacja natężenia światła może być realizowana na różne sposoby, w zależności od modelu plafonu LED z czujnikiem. W niektórych przypadkach można użyć standardowego przełącznika ściemniającego, a w innych może być konieczne zastosowanie specjalnego sterownika, pilota, aplikacji mobilnej czy innego dedykowanego narzędzia. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model plafonu LED z czujnikiem obsługuje regulację natężenia światła oraz jakie urządzenia są niezbędne do jej realizacji.

Test porównawczy regulacji natężenia światła w plafonach LED z czujnikiem

Test porównawczy regulacji natężenia światła w plafonach LED z czujnikiem

12. Podsumowanie testu plafonów LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Podczas analizy wszystkich plafonów LED z czujnikiem,  zastosowaliśmy różne klasyfikacje, aby porównać i ocenić produkty:

Produkt Ekonomiczny – który wygrał na podstawie najniższej ceny zakupu. W tej kategorii, cena była kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze produktu.

Produkt najwydajniejszy – biorąc pod uwagę wyłącznie parametry świetlne i stosunek ilości lumenów do watów. W tej kategorii, naszym celem było znalezienie produktu, którego zużycie energii podczas pracy byłoby jak najmniejsze z jak najwyższą energooszczędnością.

Produkt Premium – przy ocenie tej kategorii uwzględniamy: moc świetlna, wskaźnik RA, gwarancję, klasę szczelności, regulacja zasięgu DETEKCJI czujnika, regulacja zakresu czasu działania czujnika, regulacja natężenia światła oraz wiarygodność informacji podawanych przez producenta, co pozwala wyłonić najlepszy produkt pod względem jakości i niezawodności.

 

Przeprowadzony test plafonów 2023 wyłonił najlepsze plafony dostępne w naszym sklepie. Zwycięzcą testu okazał się PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU z firmy LED Line, który zajął pierwsze miejsce w kategorii Premium. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu wykonana została z najlepszych materiałów, przystosowana do montażu ściennego jak i sufitowego, najważniejszymi danymi technicznymi okazała się być gwarancja oraz wysoka klasa szczelności IP65. Plafon posiada również czujnik ruchu oraz zmierzchu co stawia go w dobrym świetle jako szerokie  zastosowanie. Produktem Najwydajniejszym kazał się być Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX z firmy ANLUX który posiada aż 94 lm/W. Lampa posiada okrągły kształt, mleczny klosz oraz gwarancje 24 miesiące. Pierwsze miejsce jako produkt Ekonomiczny zajmuje Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K z firmy IDEUS o kodzie 03594 którego cenna wyniosła 99,17 zł brutto. Jego zaletami jest zasilanie 230V czujnik dzień noc pir oraz wykonany z bardzo dobrego materiału z klasą szczelności IP42.

 

Miejsce 1 jako produkt Premium zajmuje PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU z firmy LED Line

Miejsce 1 jako produkt Najwydajniejszy zajmuje Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX z firmy ANLUX

Miejsce 1 jako produkt Ekonomiczny zajmuje Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K z firmy IDEUS

Linki do pozostałych produktów z testu:

PLAFON LED 18W 4000K 1260lm Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM z firmy ECO Light

Plafoniera LED 18W Radi IP54 z czujnikiem ruchu MV z firmy ANLUX

Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA z firmy KOBI

PLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000K z firmy INQ

 

Poniżej tabela przedstawiająca sumę punktów przyznanych w test plafonów 2023 roku.

 
NAZWA PRODUKTU PUNKTY
PLAFON LED 18W 4000K 1260lm Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM PLAFON LED 18W 4000K 1260lm Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18
PLAFON SUFITOWY OKRĄGŁY LOPEZ LED S 18W 4000K Plafon sufitowy okrągły LOPEZ LED S 18W 4000K 17
Plafoniera LED 18W Radi IP54 z czujnikiem ruchu MV Plafoniera LED 18W Radi IP54 z czujnikiem ruchu MV 15
Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA Oprawa LED ZOE LX z czujnikiem PREMIUM 19W CZARNA barwa NEUTRALNA 18
Plafon LED LED IP54 OKRĄGŁA Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX Plafon LED IP54 Z CZUJNIKIEM MIKROFALOWYM 18W BARI2 ANLUX 19
PLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000K PLAFONIERA LED SKADI Z CZUJKĄ RUCHU 18W 1620LM 4000K 15
PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁY 220-240V 16W 1360LM 4000K BIAŁA DZIENNA IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU PLAFON LED LINE LUNAR 240V 16W 1360LM 4000K IP65 Z CZUJNIKIEM RUCHU 20

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 11 kwietnia 2023