Spis treści

Test świetlówek LED – ranking jaką świetlówkę LED wybrać?

Test świetlówek LED na rok 2023 to obok lamp to najbardziej pożądany test jaki postanowiliśmy zrobić. Do testu użyliśmy 8 produktów które były zarejestrowane w bazie Eprel. Nasz ranking oparliśmy na jednym rodzaju świetlówek T8 o jednej mocy 18W, które posiadają barwę światła od 3000K do 6400K oraz identyczną długość 120 cm. W teście mamy wyłonić kilku zwycięzców w różnorodnych kategoriach. Sprawdź ranking najchętniej wybieranych świetlówek ledowych które z nich mają najlepszy współczynnik CRI, jaka cenna jest najniższa oraz energooszczędność świetlówek. Ranking na kwiecień 2023r. pokaże Ci jakie LED marki najlepiej wybrać które cechują się długą żywotnością wytrzymałością od tradycyjnych żarówek oraz która jest energooszczędną świetlówka. Zapraszamy zobacz test najlepszych świetlówek LED o mocy 18W. Zapraszamy również do naszego sklepu na szeroki wybór świetlówek LED.

Opracowaliśmy trzy kategorie oceny świetlówek LED, aby wyłonić najlepsze produkty w różnych aspektach:

Produkt Ekonomiczny – wybieramy produkt na podstawie najniższej ceny, aby zapewnić korzystny stosunek jakości do ceny.

Produkty najwydajniejszy – skupiamy się wyłącznie na parametrach świetlnych, oceniając stosunek liczby lumenów do mocy w watach, co pozwala uznać dany produkt za najbardziej efektywny pod względem energetycznym.

Produkt Premium – przy ocenie tej kategorii uwzględniamy: moc świetlną, wskaźnik RA, gwarancję oraz wiarygodność informacji podawanych przez producenta, co pozwala wyłonić najlepszy produkt pod względem jakości i niezawodności.

 

 1. Omówienie ogólne, jakie parametry będziemy brali pod uwagę podczas testu i jakie produkty testujemy.
 2. Pomiar zużycia energii przez świetlówki LED – sprawdzimy zużycie prądu przez każdy z testowanych świetlówek, zarówno w trybie pracy, jak i czuwania.
 3. Jakość odwzorowania barw (wskaźnik Ra) – porównamy, jak dobrze poszczególne świetlówki oddają kolory.
 4. Jakość odwzorowania barwy czerwonej (wskaźnik R9) – ocenimy, jak dobrze panele odtwarzają odcień czerwony.
 5. Efektywność świetlna – sprawdzimy ilość lumenów przypadających na każdy Wat mocy.
 6. Utrzymanie strumienia świetlnego – ocenimy, jak dobrze świetlówki utrzymują strumień świetlny.
 7. Jednolitość kolorów w elipsach McAdama – porównamy, jak jednolite są kolory w każdym z paneli.
 8. Wskaźnik migotania – ocenimy, jak mocno migają poszczególne świetlówki, co wpływa na komfort wzrokowy.
 9. Efekt stroboskopowy – sprawdzimy, czy świetlówki powodują wrażenie spowolnienia, co jest niekorzystne dla użytkownika.
 10. Ceny produktów – przedstawimy porównanie cen na dzień 06.04.2023 r.
 11. Gwarancja producenta – sprawdzimy, jaka gwarancja jest oferowana dla każdego z paneli.
 12. Współczynnik przesuwu fazowego – ocenimy ten parametr dla każdego z testowanych świetlówek.
 13. Podsumowanie testu świetlówek LED.

 

TESTOWANE ŚWIETLÓWKI LED na dzień 06.04.2023r.

 
ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM - BIAŁA ZIMNAŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM 18W SPECTRUM - BIAŁA ZIMNAŚWIETLÓWKA LED T8 120CM 18W SPECTRUM ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 120CM PREMIUM BARWA NEUTRALNAŚWIETLÓWKA LED T8 18W 120CM PREMIUM BARWA NEUTRALNA
TUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC 18W 120CM VT-1277 3000K ZE STARTEREM 1700LM 3 LATA GWARANCJITUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC 18W 120CM VT-1277 3000K ZE STARTEREM 1700LM TUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC SAMSUNG CHIP 120CM 18W G13 VT-121 6400K 5 LAT GWARANCJI 1700LMTUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC SAMSUNG CHIP 120CM 18W G13 VT-121 6400K 1700LM TUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LMTUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LM
ŚWIETLÓWKA LED 18W 1850LM 4000K 120CMŚWIETLÓWKA LED 18W 1850LM 4000K 120CM ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM EMI 18W 4000KŚWIETLÓWKA LED T8 120CM EMI 18W 4000K

TEST ŚWIETLÓWEK LED – PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

TEST ŚWIETLÓWEK LED - PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

TEST ŚWIETLÓWEK LED – PIERWSZE MIEJSCA WG.  3 KLASYFIKACJI

1. Test świetlówek LED 18W – prezentacja i omówienie

test świetlówek led - jaki panel wybrać w 2023r

test świetlówek led – jaki panel wybrać w 2023r

Do naszego testu użyliśmy 8 świetlówek, które znajdują się w europejskiej bazie EPREL to system informatyczny, który służy do zbierania, przetwarzania i udostępniania informacji na temat produktów energochłonnych sprzedawanych w Unii Europejskiej. W bazie podane są informacje dotyczące m.in. cech technicznych, składu, właściwości ekologicznych oraz oznakowania produktów, informacje te są wykorzystywane do przyznawania etykiet energetycznych oraz do monitorowania ich skuteczności w celu promowania bardziej energooszczędnych produktów na rynku UE i poprawy efektywności energetycznej w całej UE. Baza Eprel ma na celu ułatwienie wymiany informacji pomiędzy producentami a organami regulacyjnymi oraz zapewnienie konsumentom dostępu do rzetelnych informacji na temat oferowanych produktów. Testowane tuby LED są zamiennikami tradycyjnych świetlówek gazowych mają trzy cechy wspólne czyli parametr mocy urządzenia 18W, trzonek T8 oraz długość 120cm. Kąt padania światła był zróżnicowany od 160 do 320 stopni. W ocenie naszego testu mamy do czynienia ze świetlówkami o podanych parametrach: deklarowania moc, strumień świetlny, współczynnik oddawania Ra, współczynnik oddawania barw R9, skuteczność świetlną, współczynnik zachowania strumienia świetlnego, jednolitość barwy w elipsach McAdama, wskaźnik migotania, wskaźnik efektu stroboskopowego, współczynnik przesuwu fazowego, cenę brutto za jedną szt. na dzień 06.04.2023r i gwarancję producenta świetlówek. Zadaniem testu jest wskazanie trzech zwycięzców w klasyfikacji: produkt ekonomiczny, produkt z największą skutecznością świetlną i produkt Premium.

 

Produkt Ekonomiczny – wybrany został na podstawie najniższej ceny.

Produkt najwydajniejszy – Wybierając produkt z największą wydajnością świetlną kierowaliśmy się wyłącznie stosunkiem ilości lumenów przypadających na 1W poboru mocy

Produkt Premium – Oceniając produkt Premium wzięliśmy pod uwagę następujące parametry:  moc świetlną, wydajność lm/W, współczynnik oddawania barw RA, współczynnik oddawania barw R9. Kolejnymi ważnymi parametrami są: współczynnik zachowania strumienia świetlnego, jednolitość barwy w elipsach McAdama, wskaźnik migotania, wskaźnik efektu stroboskopowego, współczynnik przesuwu fazowego, klasa szczelności, gwarancję producenta oraz cenę.

 

2. Test poboru mocy świetlówek LED

Przeanalizowaliśmy zużycie energii przez świetlówki LED, porównując dane podane przez producenta z informacjami zawartymi w bazie EPREL. Zużycie energii przez źródło światła to ilość energii elektrycznej potrzebnej do wygenerowania określonej ilości światła, mierzona w watach (W). Im wyższe zużycie energii przez źródło światła, tym większa ilość prądu jest wymagana do wytwarzania odpowiedniego poziomu oświetlenia. Zużycie energii jest istotnym parametrem przy wyborze oświetlenia LED, szczególnie jeśli priorytetem jest oszczędność energii i redukcja kosztów energii elektrycznej. We wszystkich przypadkach parametry zgadzały się z wartościami zadeklarowanymi przez producenta.

Test poboru mocy świetlówek LED

Test poboru mocy świetlówek LED

3. Test Wskaźnika oddawania barw Ra w świetlówkach LED T8

W teście przeprowadzony za pomocą informacji z bazy EPREL  wskaźnika oddawania barw Ra w świetlówkach LED T8 na podium testu uplasowały się aż 4 świetlówki o takiej samej wartości 82Ra w:

Wskaźnik odwzorowania barw Ra (ang. Color Rendering Index) to miernik jakości światła emitowanego przez daną lampę, oceniający jej zdolność do wiernego przedstawiania kolorów obiektów w porównaniu z referencyjnym źródłem o ustalonej temperaturze barwowej (np. emituje światło o temperaturze 4000K neutralny). Wskaźnik ten oznaczany jest symbolem Ra i przyjmuje wartości procentowe od 0 do 100. Im wyższa wartość Ra, tym lepiej źródło światła oddaje naturalne barwy przedmiotów.

Test Wskaźnika oddawania barw Ra w świetlówkach LED T8

Test Wskaźnika oddawania barw Ra w świetlówkach LED T8

4. Test Wskaźnika oddawania barw R9 w świetlówkach LED

Test wskaźnika oddawania barw R9 w świetlówkach LED które zostały zarejestrowane w bazie Eprel. Wyniki testowanych świetlówek o długości 120 cm są zaskakujące najniżej oceniana świetlówka ma wskaźnik R9 wynoszący -17  TUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LM  a najwyższy 24 ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA oraz ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM 18W SPECTRUM – BIAŁA ZIMNA.

Wskaźnik R9 to część ogólnego wskaźnika odwzorowania barw Ra, który ocenia zdolność źródła światła do wiernego przedstawiania koloru czerwonego. Jest to istotne w niektórych obszarach, takich jak oświetlenie sklepów odzieżowych, salonów samochodowych, galerii sztuki oraz w sektorze kosmetycznym i modowym, gdzie precyzyjne używanie i odwzorowanie kolorów ma kluczowe znaczenie w podświetlaniu. W przypadku diod LED gwarantuje osiągnięcie wiernego koloru czerwonego R9 jest trudniejsze z kilku powodów. Po pierwsze, czerwień jest trudnym kolorem do uzyskania w diodach LED ze względu na konieczność użycia materiałów półprzewodnikowych o wysokim współczynniku załamania światła. Po drugie, w diodach LED stosuje się zazwyczaj mieszankę dwóch rodzajów fosforów: zielonego i czerwonego, które łączą się, aby uzyskać różne barwy. Mieszanie tych fosforów w celu uzyskania czerwieni może jednak wpłynąć na obniżenie jakości koloru i zwiększenie emisji światła innych kolorów, wpływając na odwzorowanie barwy R9. Po trzecie, niektóre diody LED są mniej efektywne w generowaniu światła o długości fali odpowiadającej kolorowi czerwonemu. Wskaźnik R9 w LED-ach jest miarą jakości odwzorowania koloru czerwonego. Jest to jeden z 14 wskaźników barwnych Ra stosowanych do określania jakości odwzorowania barw przez źródło światła. Im wyższa wartość wskaźnika R9, tym lepsza jakość odwzorowania koloru czerwonego przez diody LED i ogólnie lepsza jakość wiernego przedstawiania barw.

Test Wskaźnika oddawania barw R9 w świetlówkach LED

Test Wskaźnika oddawania barw R9 w świetlówkach LED

5. Test skuteczności świetlnej świetlówek

Testowane w rankingu źródła światła LED uzyskały skuteczności świetlną od 94lm/W do 144lm/W które zostały podane w europejskiej bazie Eprel. Najlepsza z najlepszych okazała się być ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 120CM PREMIUM BARWA NEUTRALNA od firmy Spectrum LED.

Efektywność świetlna to miara opisująca zdolność źródła światła do zamiany energii elektrycznej na światło. Jest wyrażona w jednostkach lumenów na watt (lm/W) i pokazuje, ile światła (w lumenach) jest produkowane przez źródło światła przy poborze mocy wynoszącym 1 watt. Im większa efektywność świetlna, tym bardziej energetycznie wydajne jest źródło światła, ponieważ generuje więcej światła przy niższym zużyciu energii które lepiej świeci i daje lepsze efekty. Efektywność świetlna jest istotnym parametrem przy ocenie źródeł światła, zwłaszcza w kontekście oszczędzania energii i zrównoważonego rozwoju. Wyższa efektywność świetlna przynosi liczne korzyści. Po pierwsze, źródło światła o większej efektywności świetlnej zużywa mniej energii do wytworzenia tej samej ilości światła, co prowadzi do obniżenia kosztów energii elektrycznej i oszczędności na rachunkach za prąd. Po drugie, większa efektywność świetlna wpływa na dłuższą żywotność źródła światła. Po trzecie, wyższa efektywność świetlna przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, gdyż prowadzi do niższego zużycia energii elektrycznej i mniejszej emisji ciepła. Pomaga to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza eksploatację surowców naturalnych potrzebnych do wytwarzania energii elektrycznej.

Test skuteczności świetlnej świetlówek

Test skuteczności świetlnej świetlówek

6. Test współczynnika zachowania strumienia świetlnego w świetlówkach LED

W wykonanym teście współczynnika zachowania strumienia świetlnego w świetlówkach LED wszystkie świetlówki okazały się uzyskać bardzo dobry wynik 0,96% oprócz jednej z firmy IDEUS ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM EMI 18W 4000K która uzyskała wynik w wysokości 0,7%. Dane do rankingu braliśmy z europejskiej bazy EPREL.

Współczynnik utrzymania strumienia świetlnego wskazuje, jaką część początkowej jasności źródło światła zachowuje po pewnym okresie użytkowania. Wyrażany jest w procentach i pokazuje, ile procent światła generowanego przez źródło pozostaje w porównaniu do jego początkowej wartości. Im wyższa wartość współczynnika, tym dłużej źródło światła zachowuje swoją pierwotną wydajność, co jest istotne w przypadku zastosowań wymagających stabilnego i długotrwałego oświetlenia. Większość przetestowanych świetlówek LED osiągnęła wysoki współczynnik utrzymania strumienia świetlnego na poziomie 0,96%, co jest bardzo dobrym wynikiem, z wyjątkiem jednego produktu, którego współczynnik wyniósł 0,7%. Ważne jest również, aby pamiętać o właściwym montażu źródła światła, ponieważ niewłaściwe zamontowanie może wpłynąć na jego wydajność i trwałość. Wysoki współczynnik utrzymania strumienia świetlnego przynosi takie korzyści, jak:

 • Dłuższa żywotność źródła światła – źródło światła o wysokim współczynniku utrzymania strumienia świetlnego utrzymuje swoją jasność dłużej, co zmniejsza potrzebę częstej wymiany.
 • Niezmieniona jakość oświetlenia – utrzymanie pierwotnej jasności źródła światła zapewnia stały poziom oświetlenia, co jest ważne w miejscach, gdzie wymagane jest równomierne i niezmienne oświetlenie, np. na parkingach, w magazynach czy na ulicach.
 • Oszczędność energii – dzięki zachowaniu początkowej jasności, można uzyskać pożądany poziom oświetlenia przy użyciu mniejszej liczby źródeł światła, co prowadzi do oszczędności energii i niższych kosztów.
 • Lepsza wydajność – wysoki współczynnik utrzymania strumienia świetlnego może zwiększyć wydajność źródła światła, co ma znaczenie w miejscach, gdzie potrzebne są duże ilości światła, takich jak hale produkcyjne.
Test współczynnika zachowania strumienia świetlnego w świetlówkach LED

Test współczynnika zachowania strumienia świetlnego w świetlówkach LED

Zobacz nasz inne rankingi:

7. Test Jednolitość barwy w elipsach McAdama w świetlówkach LED

W teście świetlówek, jednolitość kroków MacAdama waha się od 1 do 6, co pokazuje różne poziomy jakości i precyzji kolorów w tych urządzeniach. Najlepsza z nich ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM EMI 18W 4000K od firmy IDEUS a najgorsza chodź też z zadowalającym wynikiem została ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 120CM PREMIUM BARWA NEUTRALNA od firmy KOBI.

Kroki MacAdama to miara zmienności kolorów w źródłach światła, która opisuje odchylenie koloru emitowanego przez te źródła. Im mniejsza wartość kroków MacAdama, tym bardziej jednolite są kolory emitowane przez źródło światła, co jest istotne dla precyzyjnego i spójnego odwzorowania kolorów. Wartość kroków MacAdama zależy od zastosowania. W przypadku niektórych zastosowań, takich jak druk czarno-biały, mniejsza precyzja kolorów może być wystarczająca, dlatego większa wartość kroków MacAdama jest akceptowalna. W przypadku bardziej wymagających zastosowań, takich jak projektowanie oświetlenia, gdzie lepsza precyzja kolorów jest wymagana, preferowane są mniejsze wartości kroków MacAdama. Większość zastosowań radzi sobie z wartościami 5-7 kroków MacAdama, ale dla bardziej precyzyjnych zastosowań zaleca się wartości 3 lub mniej.

Test Jednolitość barwy w elipsach McAdama w świetlówkach LED

Test Jednolitość barwy w elipsach McAdama w świetlówkach LED

8. Test Wskaźnika migotania świetlówek

Wskaźnik migotania (Flicker Index) to miara, która pokazuje, jak bardzo źródło światła zmienia swoją jasność i barwę w czasie. Migotanie może być niekorzystne dla komfortu widzenia i zdrowia, zwłaszcza gdy jest zbyt intensywne. Wskaźnik migotania jest wyrażony w procentach i pokazuje, jaki procent zmienności jasności występuje w strumieniu świetlnym emitowanym przez źródło światła. Im niższa wartość wskaźnika migotania, tym stabilniejsze i bardziej komfortowe jest oświetlenie. Wśród różnych rodzajów świetlówek, takich jak świetlówki liniowe T8, T5, T12 czy też świetlówki kompaktowe, wskaźnik migotania może się różnić. Warto jednak pamiętać, że im niższa wartość wskaźnika migotania, tym mniej uciążliwe jest oświetlenie dla naszych oczu. W przypadku świetlówek LED, wskaźnik migotania może również mieć wpływ na komfort użytkowania i zdrowie użytkowników. Dlatego też warto zwracać uwagę na tę wartość podczas wyboru lamp LED. Aby zapewnić odpowiedni komfort widzenia i minimalizować ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych związanych z migotaniem, wartość wskaźnika migotania powinna być jak najniższa, najlepiej poniżej 5%. Dążenie do wartości wskaźnika migotania bliskiej zera oznacza dążenie do optymalnego komfortu widzenia i minimalizacji wpływu migotania na zdrowie użytkowników.

 

Duży wskaźnik migotania w świetlówkach LED może prowadzić do różnych negatywnych skutków, takich jak:

 • Dyskomfort wzrokowy: Migotanie może powodować uczucie dyskomfortu, szczególnie gdy osoba jest narażona na takie oświetlenie przez dłuższy czas. Objawy obejmują zmęczenie oczu, suchość oczu, pieczenie i podrażnienie.
 • Bóle głowy: Długotrwałe narażenie na migotanie może prowadzić do bólów głowy u niektórych osób, szczególnie u osób wrażliwych na takie zmiany oświetlenia.
 • Zmniejszenie koncentracji i wydajności pracy: Migotanie może wpłynąć na zdolność koncentracji i utrzymania uwagi, co z kolei może prowadzić do spadku wydajności pracy.
 • Niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego: Długotrwałe narażenie na duże migotanie może prowadzić do stresu, lęku i innych problemów zdrowia psychicznego, szczególnie u osób już podatnych na tego rodzaju problemy.
 • Wpływ na osoby z padaczką: Migotanie może wywołać napady u osób z padaczką, zwłaszcza gdy częstotliwość migotania znajduje się w zakresie wrażliwym dla tych osób.
 • Negatywny wpływ na jakość snu: Migotanie może wpłynąć na produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację snu, co może prowadzić do problemów ze snem i zmniejszenia jego jakości.
 • Aby uniknąć tych negatywnych skutków, warto zainwestować w oświetlenie LED o niskim wskaźniku migotania, które zapewnia stabilne i komfortowe warunki oświetleniowe.
Test Wskaźnika migotania świetlówek

Test Wskaźnika migotania świetlówek

9. Test Wskaźnika efektu stroboskopowego świetlówek LED

W przeprowadzonych badaniach poziom wskaźnika efektu stroboskopowego wahał się od 0,1% do 1%. Na dwóch pierwszych miejscach okazały się ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA oraz ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM 18W SPECTRUM – BIAŁA ZIMNA od firmy Spectrum LED a najgorszy w rankingu TUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LM od EcoLight o kodzie EC79538.

Wskaźnik Efektu Stroboskopowego (SPE) to miara określająca, jak bardzo prawdopodobne jest doświadczenie efektu stroboskopowego podczas używania oświetlenia LED. Jest to wyrażone w procentach i pokazuje, jak bardzo intensywność światła zmienia się w krótkim czasie. Im niższa wartość wskaźnika SPE, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia tego efektu. Dla oświetlenia domowego, biurowego i przemysłowego wartość SPE powinna być jak najniższa, najlepiej nie przekraczając 30%, aby zapewnić komfortowe warunki widzenia. W ten sposób można zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu efektu stroboskopowego na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach oświetlonych przez źródła LED.

Test Wskaźnika efektu stroboskopowego świetlówek LED

Test Wskaźnika efektu stroboskopowego świetlówek LED

10. Porównanie ceny produktów świetlówek

Porównaliśmy ceny brutto zakupu testowanych świetlówek LED na dzień 6 kwietnia 2023 roku  z najniższą ceną okazał się być to świetlówka od firmy EcoLight TUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LM a najdroższa zajmująca ostatnie miejsce w naszym rankingu została ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA z kodem WOJ+22383 która pracuję pod napięciem 230V.

Cena jest czynnikiem, który w dobie kryzysu może się zmieniać często, ale musieliśmy przyjąć jakiś parametr do porównania, dlatego oparliśmy się na bieżącym dniu. Należy mieć na uwadze, że ceny mogą ulegać zmianom, dlatego warto aktualizować dane z dnia bieżącego lub zapytać sprzedawcę o najnowszą cenę.

Porównanie ceny produktów świetlówek

Porównanie ceny produktów świetlówek

11. Gwarancja producenta na świetlówki

Sprawdziliśmy jakiej gwarancji udzielają producenci na testowane świetlówki LED. Jest niezwykle ważny parametr dla niektórych klientów. Są skłonni dopłacić za model z dłuższą gwarancją. W przypadku testowanych świetlówek sprawa wygląda następująco. 2-letnia, 3-letnia i 5-letnia gwarancja na panele LED różnią się czasem trwania ochrony udzielonej przez producenta na wady fabryczne oraz czasem odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku normalnego użytkowania produktu. 2-letnia gwarancja oznacza, że producent zobowiązuje się do naprawy lub wymiany żarówki w przypadku wykrycia wad fabrycznych przez okres dwóch lat od daty zakupu. 3-letnia gwarancja obejmuje ten sam zakres ochrony, ale producent zobowiązuje się do naprawy lub wymiany produktu przez okres trzech lat od daty zakupu. Natomiast 5-letnia gwarancja oznacza, że producent zobowiązuje się do naprawy lub wymiany produktu led przez okres pięciu lat od daty zakupu, zarówno w przypadku wykrycia wad fabrycznych, jak i uszkodzeń wynikłych z normalnego użytkowania produktu.
Warto pamiętać, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych w wyniku nieprawidłowego użytkowania produktu, np. zalania wodą, upadku lub uszkodzeń mechanicznych. Zawsze jednak warto poprosić o warunki gwarancji i sprawdzić, czy nie ma jakiś ukrytych gwiazdek itd. Zalecamy zawsze poprosić sprzedawcę o warunki gwarancji przed zakupem i wczytanie się w nie dokładnie. Naszej ocenie podlega wyłącznie długość gwarancji, a nie jej warunki. Zdecydowanie polecamy produkty z dłuższą gwarancją, zwiększa to poczucie naszego bezpieczeństwa i trafność inwestycji oraz technologią led.

Gwarancja producenta na świetlówki

Gwarancja producenta na świetlówki

12. Test Współczynnika przesuwu fazowego w świetlówkach

Test Współczynnika przesuwu fazowego w świetlówkach okazał się być trafem w dziesiątkę który pokazuję nam jak współczynniki może wpłynąć na pobór energii eklektycznej. Najlepszy z nich został wyłoniony za pomocą informacji z europejskiej bazy EPREL i została nim ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA od firmy Spectrum LED z kodem WOJ+22383.

Współczynnik przesuwu fazowego, znany również jako przesunięcie fazowe, to miara, która opisuje różnicę w fazie między dwoma falami, na przykład między wejściem a wyjściem układu liniowego. Przesunięcie fazowe mierzone jest w radianach lub stopniach i odnosi się do różnicy w fazie między dwoma sygnałami o tej samej częstotliwości. W kontekście analizy układów elektrycznych, przesunięcie fazowe często jest stosowane do opisu zmiany fazy napięcia i prądu w obwodach przechodzących przez elementy reaktywne, takie jak kondensatory i cewki. Współczynnik przesuwu fazowego może mieć wpływ na wydajność i zachowanie obwodów, a jego wartość zależy od charakterystyk elementów obwodu oraz częstotliwości sygnału. W matematyce i fizyce, przesunięcie fazowe jest stosowane do opisu różnicy w fazie między dwoma falami, takimi jak fale dźwiękowe, elektromagnetyczne czy mechaniczne. W analizie sygnałów, przesunięcie fazowe odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu, jak różne składowe sygnału oddziałują ze sobą i wpływają na jego ogólny kształt.

Czy Współczynnik przesuwu fazowego ma wpływ na pobór energii elektrycznej?

Tak, współczynnik przesuwu fazowego może wpłynąć na pobór energii w obwodach elektrycznych, szczególnie w obwodach zasilanych prądem przemiennym (AC). W przypadku obwodów AC, napięcie i prąd mogą mieć przesunięcie fazowe względem siebie z powodu obecności elementów reaktywnych, takich jak cewki (induktory) i kondensatory. Elementy te magazynują i oddają energię, zamiast ją tylko pobierać. Współczynnik, który opisuje stosunek między rzeczywistą mocą (mocą czynną) zużywaną przez obwód a pozorną mocą (mocą całkowitą) jest nazywany współczynnikiem mocy (PF – power factor). Współczynnik mocy może być określony jako cosinus kąta przesunięcia fazowego między napięciem a prądem, czyli: PF = cos(Φ) gdzie Φ jest przesunięciem fazowym między napięciem i prądem. Współczynnik mocy może mieć wartość od -1 do 1. Wartość 1 oznacza, że prąd i napięcie są w fazie, a cała energia jest wykorzystywana do wykonywania pracy (brak strat). Wartość 0 wskazuje, że prąd i napięcie są przesunięte o 90 stopni względem siebie i cała energia jest magazynowana, a następnie zwracana do źródła, bez wykonywania żadnej pracy. W praktyce, optymalizacja współczynnika mocy jest ważna w celu zmniejszenia strat energii i zwiększenia wydajności energetycznej. Niski współczynnik mocy może prowadzić do większego poboru energii, zwiększonych kosztów operacyjnych i obciążenia dla sieci energetycznej. W przemyśle, często stosuje się układy korekcji współczynnika mocy, aby zminimalizować te straty i poprawić wydajność energetyczną.

Jaka jest skala Współczynnika przesuwu fazowego ? Która jest lepsza 0,97 czy 0,5?

Skala współczynnika przesuwu fazowego wynosi od -1 do 1. Wartość 1 oznacza, że prąd i napięcie są w fazie, co oznacza brak przesunięcia fazowego między nimi. Wartość -1 oznacza, że prąd i napięcie są przesunięte w przeciwnych kierunkach, czyli przesunięcie fazowe wynosi 180 stopni. Wartość 0 oznacza, że prąd i napięcie są przesunięte o 90 stopni względem siebie. W przypadku Twojego pytania, wartość 0,97 jest lepsza niż 0,5, ponieważ oznacza to wyższy współczynnik mocy. Współczynnik mocy bliski wartości 1 oznacza, że cała energia jest wykorzystywana do wykonywania pracy, co jest bardziej efektywne energetycznie. Wartość współczynnika mocy powinna być jak najbliższa 1, aby zminimalizować straty energii i poprawić wydajność energetyczną obwodu w takim przypadku świetlówki z wyższą wartością są lepsze.

Test Współczynnika przesuwu fazowego w świetlówkach

Test Współczynnika przesuwu fazowego w świetlówkach

13. Podsumowanie testu świetlówek LED

Podczas analizy wszystkich świetlówek,  zastosowaliśmy różne klasyfikacje, aby porównać i ocenić produkty:

Produkt Ekonomiczny – który wygrał na podstawie najniższej ceny zakupu. W tej kategorii, cena była kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze produktu.

Produkt najwydajniejszy – biorąc pod uwagę wyłącznie parametry świetlne i stosunek ilości lumenów do watów. W tej kategorii, naszym celem było znalezienie produktu, którego zużycie energii podczas pracy byłoby jak najmniejsze z jak najwyższą energooszczędnością.

Produkt Premium – biorąc pod uwagę moc świetlną, współczynnik RA, gwarancję oraz to, co dana świetlówka może zaoferować za najmniejszą cenę. W tej kategorii, naszym celem było znalezienie produktu, który oferuje najlepszą jakość światła, długi czas użytkowania oraz daje najwięcej korzyści w stosunku do jego ceny.

Przeprowadzony test świetlówek LED 2023 wyłonił najlepsze świetlówki 18W dostępnych na naszym sklepie. Zwycięzcą testu okazała się świetlówka od firmy Spectrum LED ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA o kodzie produktu WOJ+22383 została nie tylko wyłoniona jako produkt Premium a także jako najwydajniejszą świetlówkę z pośród wszystkich. Produkt ten posiada wysoki strumień świetlny w wysokości aż 144lm/W które tradycyjne źródła światła mogą pomarzyć o takich wartościach co daję nam to energooszczędne oświetlenie, kolejną zaletą jest wysoki wskaźnik oddawania barw wynoszący 82Ra oraz wskaźnik oddawana barw R9 24. Świetlówka posiada szeroki kąt padania światła 270 stopni oraz posiada 3 letnią gwarancje producenta. Świetlówki zasilane jednostronnie mają często zastosowanie jako zamiennik tradycyjnych gazowych świetlówek. Montowane są również w oprawach rastrowych, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu oprawy pod LED. Produktem Ekonomicznym okazała się świetlówka od firmy ECO Light TUBA SZKLANA LED 120CM 18W 4000K 1800LM o kodzie produktu EC79538 jej cena jest zaskakująco niska która wyniosła 11,05 zł brutto za sztukę. Jej zaletami są że posiada szeroki kąt świecenia 220 stopni oraz trwałość wynosi 20000h.

Miejsce 1 jako produkt Premium zajmuje ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA z firmy Spectrum LED – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/1100225?navigatingfrom=qr

Miejsce 1 jako produkt Najwydajniejszy zajmuje ŚWIETLÓWKA T8 LED 18W 120CM PREMIUM – BIAŁA ZIMNA z firmy Spectrum LED – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/1100225?navigatingfrom=qr

Miejsce 1 jako produkt Ekonomiczny zajmuje TUBA LED 120CM 18W 4000K 1800LM z firmy EcoLight – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/753428?navigatingfrom=qr

Linki do pozostałych produktów z tabeli:

ŚWIETLÓWKA LED T8 18W 120CM PREMIUM BARWA NEUTRALNA z firmy Kobi – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/792298?navigatingfrom=qr

TUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC 18W 120CM VT-1277 3000K ZE STARTEREM 1700LM 3 LATA GWARANCJI z firmy V-TAC – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/907376?navigatingfrom=qr

TUBA ŚWIETLÓWKA LED T8 V-TAC SAMSUNG CHIP 120CM 18W G13 VT-121 6400K 5 LAT GWARANCJI 1700LM – z firmy V-TAC – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/907385?navigatingfrom=qr

ŚWIETLÓWKA LED 18W 1850LM 4000K 120CM – z firmy EkoLight – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/1175533

ŚWIETLÓWKA LED T8 120CM EMI 18W 4000K – z firmy IDEUS – LINK DO BAZY EPREL – https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/lightsources/579935?navigatingfrom=qr

 

Poniżej tabela przedstawiająca sumę punktów przyznanych testowanych świetlówek led:

Podsumowanie test świetlówek LED

Podsumowanie test świetlówek LED

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 6 kwietnia 2023