Żarówki energooszczędne – jak działają? Działanie energooszczędnej żarówki LED to zachodzenie 2 procesów, a wyglądają następująco:
Świetlówki kompaktowe, czy żarówki energooszczędne jeszcze dosyć niedawno były standardem oświetleniowym w każdym domu. Żarówka energooszczędna i jej działanie nie było jednak zbyt jasne dla większości jego użytkowników, dlatego bardzo często, zamiast zadać sobie pytanie, jakie żarówki energooszczędne wybrać, decydowaliśmy się na te najtańsze lub najmocniejsze. Wszystko zmieniło się w dobie nowoczesnej technologii LED, kiedy to w pojedynku żarówki LED vs energooszczędne zdecydowanie wygrały te pierwsze. O ich zwycięstwie zdecydowała głównie jeszcze wyższa energooszczędność, ale także trwałość. Nie możemy również zapomnieć o tym, że najbardziej energooszczędne żarówki LED nie zawierały w sobie szkodliwych substancji takich jak rtęć czy nie emitowały dwutlenku węgla.
Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez naszych klientów:
Żarówki energooszczędne – czym są? Do niedawna obecne były wszędzie. Obecnie w 2022 roku najczęściej wybierane są żarówki LED. Jest to rodzaj żarówek, które pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. Przeciętna żarówka energooszczędna LED pozwala na oszczędność około 80% w porównaniu z energooszczędną. Żarówki energooszczędne największą swoją popularność zyskała w momencie zakazu używana tradycyjnych żarówek żarowych i przed zyskaniem ogromnej popularności produktów wykonanych w technologii LED. Żarówki energooszczędne posiadały swoje wady i zalety, ale ich atrakcyjna cena i dostępność w praktycznie każdym sklepie zdecydowały, że każdy z ówczesnych klientów, właśnie na takie źródło światła się decydował. Żarówki kompaktowe energooszczędne imponowały wtedy także niski poborem energii, który był nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Świetlówki energooszczędne, których moc sięgała 15W były w stanie zastąpić starodawne źródła światła o mocy aż 75W.
żarówki LED – znajdziesz je w naszym sklepie, zapraszamy!
Zapraszamy również na inne artykuły z tej serii
Na szkodliwość żarówek energooszczędnych zwróciliśmy uwagę dopiero wtedy, kiedy źródła światła LED stały się najczęściej wybieranymi żarówkami. Wszystko to przez rtęć w żarówkach energooszczędnych, która była toksyczna dla naszego organizmu, a w nich mogliśmy spotkać nawet do kilku gram takich substancji. Żarówka kompaktowa – szkodliwa czy nie? Stłuczona żarówka energooszczędna mogła wzbogacić nasze mieszkania o nawet 4 gramy rtęci, obecne energooszczędne żarówki LED są bezpieczne dla środowiska i dla nas, nie zawierają szkodliwych substancji. A kiedyś bądźmy szczerzy, rzadko kto z nas decydował się na wywiezienie tego typu lamp do specjalnych miejsc utylizacji i trafiały one prosto do naszych przydomowych koszów. W ostatnich latach większą uwagę zaczęliśmy zwracać jednak na ekologię i prócz sortowania śmieci, zdecydowaliśmy się na całkowitą zmianę naszego nastawienia odnośnie do samego oświetlenia. Dzisiaj w domach prym wiodą głównie żarówki LED, który nie tylko zużywają znacznie mniej energii, ale przede wszystkim są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu.
Występują różne rodzaje żarówek energooszczędnych jednak najpopularniejsze z nich to te w kształcie litery U lub Spirali. Żarówka kompaktowa ze zintegrowanym układem zapłonowy lub być przystosowana do opraw z takim układem. Jest to niezbędne do uruchomienia samej żarówki, która szklana wypełniona jest parami rtęci i argonu. Sam proces świecenia jest możliwi poprzez zjawisko wyładowania jarzeniowego, które pobudzane jest efektem promieniowania ultrafioletowego. Jest ono później przetwarzane na światło widzialne o odpowiedniej barwie przez luminofor znajdujący się wewnątrz szkła. Powstanie jedna z 3 barw. Taka konstrukcja sprawia, że żarówki energooszczędne podobnie jak te wykonane w technologii LED rzadko mają możliwość ściemniania, ale lampy energooszczędne za sprawą odpowiedniego luminoforu mogą emitować światło w barwie ciepłej, dziennej lub zimnej.
Zobacz więcej z kategorii
Żarówki LEDJak już wiemy żarówki energooszczędne są najlepszym wyborem jeśli zależy nam na oszczędności. Żarówka energooszczędna i jej budowa jest dosyć skomplikowanym pojęciem. Żarówka kompaktowa składa się z korpusu oraz szklanej rurki występującej w różnym kształcie. Wypełniona jest ona mieszaniną gazów w tym niewielkiej ilości rtęci. Ich uruchomienie odbywa się poprzez układ zapłonowy, który może być integralną częścią samej żarówki, lub znajdować się w jej oprawie. Żarówki energooszczędne jak działają? To właśnie dlatego żarówki energooszczędne nie są przystosowane o ciągłego włączania lub wyłączania. W tym właśnie procesie świetlówka kompaktowa pobiera największe ilości energii, które często nawet są wyższe niż w przypadku standardowych żarówek. Później, w momencie, kiedy żarówka energooszczędna rozgrzewa się, jej pobór energii znacząco spada i jest mniejszy od tradycyjnej żarówki o nawet 80%.
Żarówka energooszczędna i jej zasada działania sprawia, że posiada one wiele zalet, ale również wad. Poniżej przedstawię Państwu wszystkie najważniejsze zalety i wady energooszczędnych żarówek.
Żarówki energooszczędne zalety, 4 przykłady:
Żarówki energooszczędne wady, 9 przykładów:
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu żarówki? Jakie żarówki energooszczędne wybrać? Oto 4 punkty, których powinniśmy się trzymać przy wyborze:
Choć żarówki energooszczędne od ok. 4 lat zostają skutecznie wypierane przez te z technologii LED, warto wiedzieć co to jest żarówka energooszczędna? Żarówka energooszczędna to jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia stosowanych do niedawna. Są to inaczej mówiąc lampy fluorescencyjne, posiadające charakterystyczną cechę jaką jest kształt litery U lub spirala. Żarówki energooszczędne wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe, przetwarzane na światło, które jest widziane przez luminofor.
Wypełnione są parami rtęci oraz argonu. Żarówki energooszczędne charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Są także dużo trwalsze oraz pozwalają na uzyskanie światła o neutralnej barwie 4000 K, a także zimnej 6500 K, gdzie w tradycyjnych żarówkach standardowe było wytwarzanie 2500 K.
Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 8 sierpnia 2022