Spis treści

Zasilacz awaryjny UPS jaki wybrać?

 

Wyposażając nasze domy, biura i firmy w drogie urządzenia i całe systemy elektroniczne i elektryczne zależy nam na odpowiednim ich zabezpieczeniu przed wszystkimi możliwymi niebezpieczeństwami, jakie mogą je spotkać w trakcie eksploatacji. Zasilacz awaryjny UPS jaki wybrać? W tym wpisie postaramy się pomóc Państwu w:

 • Wyjaśnimy, czym jest zasilacz awaryjny UPS i jak on działa
 • Wybierzemy właściwy zasilacz UPS
 • Przedstawimy podstawowe rodzaje zasilaczy
 • Zastosowanie zasilaczy awaryjnych
 • Pokażemy najważniejsze typy zasilaczy
 • Opiszemy działania zasilaczy
 • Wybierzemy najlepszy zasilacz UPS
 • Pokażemy odpowiedniego przeznaczenia dla danego typu zasilacza awaryjnego UPS
Szukasz UPS? - zasilacz awaryjny ups jaki wybrać ?

Szukasz UPS? – zasilacz awaryjny ups jaki wybrać ?

Zasilacz awaryjny UPS – co to jest i jak działa?

Często podejmujemy decyzje o włączeniu w naszą instalację zasilania awaryjnego. Myślimy wówczas o podłączeniu urządzeń pod zasilacz awaryjny UPS. Stajemy przed pytaniem, jaki zasilacz UPS wybrać do naszej instalacji lub naszego urządzenia.  Najpierw musimy odpowiedzieć na pytanie, co to jest UPS tak w ogóle? Otóż zasilacz awaryjny UPS (uninterruptible power supply), czyli zasilacz bezprzerwowy jest to urządzenie, które zapewnia nieprzerwaną pracę podłączonych o niego urządzeń w przypadku awarii zasilania. Wszelkiego rodzaju awarie sieci energetycznej czy instalacji elektrycznej w budynku mogą nieść za sobą różne, poważne konsekwencje. Zasilacz UPS służy ograniczeniu ryzyka uszkodzenia sprzętu lub konsekwencji niedziałającego sprzętu niemalże do zera. Zasilacz UPS wpięty pomiędzy sprzętem a siecią energetyczną działa tak, że w momencie, gdy zabraknie napięcia w sieci, automatycznie przełączy zasilanie na bateryjne. Wówczas urządzenia podłączone do zasilacza UPS zaczynają pracować zasilane prądem z akumulatora wbudowanego w zasilaczu UPS. Możemy również podłączyć do zasilacza dodatkowy magazyn energii, jakim jest np. zewnętrzny akumulator AGM. Wykorzystanie dodatkowych baterii zdecydowanie wydłuża czas podtrzymania i umożliwia podłączenie do UPS-a większej ilości urządzeń o większym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkową funkcjonalnością wielu lepszych zasilaczy UPS jest ochrona sprzętu przed niestabilnością napięcia. Wszelkie nagłe skoki napięć czy przepięcia w sieci są niwelowane przez zasilacz UPS, który w ten sposób chroni urządzenia przed możliwymi konsekwencjami takich skoków napięć.

jaki zasilacz UPS

 

Rodzaje zasilaczy UPS do domu

Zasilacze awaryjne UPS możemy podzielić na te do użytku domowego oraz komercyjnego. Zasilacz UPS do domu ma za zadanie zabezpieczyć działanie wszelkich urządzeń, jakie są na wyposażeniu domowym. Mamy więc zasilacz UPS do komputera, zasilacze UPS chroniące sprzęt RTV i AGD czy zasilacz UPS do pieca. UPS, do którego podłączymy sprzęt komputerowy, zapobiegnie ewentualnym jego awariom i utracie danych zapisanych na komputerze. Zasilacze awaryjne UPS, które wykorzystamy do ochrony sprzętu RTV i AGD zapewnią możliwość ukończenia pracy każdego z nich i bezpieczne ich wyłączenie, gdy zabraknie prądu w sieci. Uchronią także sprzęt w przypadku przepięć spowodowanych np. wyładowaniami atmosferycznymi, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia urządzenia. Kolejnym niezwykle istotnym elementem zasilania awaryjnego w domu jest zasilacz UPS do pieca. Zasilacz taki zabezpieczy funkcjonowanie ogrzewania w sytuacjach awaryjnych. Nawet krótkotrwałe bowiem wyłączenie prądu potrafi doprowadzić do poważnej usterki instalacji grzewczej. Zanik prądu może na przykład spowodować przerwę w pracy pompy CO, co doprowadzić może do wrzenia wody, wzrostu ciśnienia i w skrajnym przypadku nawet rozsadzenia instalacji.

Rodzaje zasilaczy UPS do firm – zasilacz awaryjny ups jaki wybrać

Różnego rodzaju firmy, przedsiębiorstwa, urzędy, szkoły itp. muszą zabezpieczać sprzęt w nich wykorzystywany zasilaniem awaryjnym UPS. Zasilacz UPS do serwera na przykład uchroni wszelkie urządzenia oraz dane umieszczone na serwerach w każdej firmie, biurze czy nawet dużej serwerowni. Zasilacz UPS przemysłowy służy także do zabezpieczenia pracy różnego rodzaju maszyn i urządzeń w różnego typu zakładach produkcyjnych i usługowych. Przemysłowy zasilacz UPS uchroni wszystkie podłączone do niego maszyny i urządzenia, umożliwi ukończenie ich pracy i bezpieczne wyłączenie. Zasilacze UPS wykorzystywane w różnego typu przychodniach, gabinetach lekarskich czy nawet szpitalach służą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Dzięki nim możliwa jest niezakłócona, stała praca wszelkich urządzeń medycznych. Zastosowanie przemysłowe zasilaczy UPS ze względu na duże zapotrzebowanie na prąd wymaga czasami wykorzystania kilku zasilaczy lub dodatkowego doposażenia ich w zewnętrzne baterie. Idealne takim przypadku są zasilacze UPS Rack. To profesjonalne zasilacze UPS do montażu w szafach 19 cali rack. Szafy te umożliwiają montaż w nich kilku zasilaczy, dodatkowych kaset bateryjnych czy np. dodatkowego chłodzenia. Zasilacze UPS rack mogą być naprawdę potężnym narzędziem w sytuacji awaryjnej.

zasialcz UPS do firmy

Typy zasilaczy UPS

Zasilacze UPS dzielimy na trzy podstawowe typy. Są to:

 • Zasilacze off-line
 • Zasilacze line-interactive
 • Zasilacze online

UPS offline to zasilacz, który w podstawowym stopniu chroni jedynie przed zanikami napięcia w sieci. Urządzenia podłączone do niego, pracują cały czas zasilanie napięciem sieciowym, a dopiero w przypadku jego zaniku, zasilanie zostaje automatycznie przełączone na bateryjne. Zasilacz offline nie daje żadnej ochrony przed wahaniami napięć w sieci energetycznej. Zasilacze UPS offline to najprostszy rodzaj zasilaczy UPS. Są to UPS-y najprostsze konstrukcyjnie i najtańsze jednocześnie. Niestety czas przełączania na zasilanie awaryjne jest stosunkowo długi. Nie oferują one również ochrony przed przepięciami i skokami napięć.

Ochronę taką oferują dopiero bardziej zaawansowane zasilacze UPS typu line-interactive. To zasilacze UPS offline z przetwornikiem napięcia, stabilizującym prąd sieciowy. Takie zasilacze z reguły służą zabezpieczeniu urządzeń biurowych, komputerów, małych serwerów.

jaki zasilacz UPS

Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe o akumulatorach

Zasilacz UPS typu online

Zasilacze awaryjne UPS typu online to najlepsza ochrona podłączonych urządzeń. Te najbardziej zawansowane zasilacze UPS całkowicie bowiem izolują urządzenia od prądu sieciowego i ryzyka związanego z jego niestabilnością. Podłączone urządzenia są zasilane cały czas prądem z wbudowanych akumulatorów. Akumulatory te są z kolei cały czas doładowywane prądem z sieci. Odpowiada on za utrzymanie stałego wysokiego poziomu naładowania akumulatorów. Zasilacze UPS online gwarantują pełną ochronę wszystkim urządzeniom i zerowy czas przełączenia na zasilanie awaryjne w sytuacji zaniku zasilania. Prąd zasilający urządzenia płynący z zasilacza ma zawsze doskonałe parametry i jest pozbawiony wszelkich zakłóceń. Zasilacze UPS typu online nie są jednak pozbawione wad. Zasilacz UPS typu online emituje ciepło podczas pracy, zużywa prąd przez cały czas swojego funkcjonowania, a akumulatory znajdujące się na jego wyposażeniu ulegają szybszemu zużyciu. Zasilacze online są niestety także zasilaczami najdroższymi.

jaki zasilacz UPS

Jaki zasilacz UPS najlepszy?

Na to pytanie można odpowiedzieć – najlepszy zasilacz UPS to taki, który zagwarantuje pełne bezpieczeństwo urządzeniom do niego podpiętym. Ponieważ za pomocą UPS zasilać można wiele rodzajów urządzeń, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Zupełnie inny UPS będzie doskonały do routera, a inny do dużego serwera. Dlatego zamierzając zakupić zasilacz UPS, zdecydujmy się na skorzystanie z porady fachowców. Oni znając potrzeby i oczekiwania będą mogli dobrać najlepszy zasilacz UPS do danego zastosowania. Najlepszy zasilacz UPS z pewnością nie będzie też tym najtańszym. Szeroka oferta tanich zasilaczy dostępnych na rynku może sprawić, że pokusimy się o zakup taniego urządzenia. Tani UPS i jego zakup mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Otóż parametry rzeczywiste takiego zasilacz mogą być dalekie od deklarowanych, serwis gwarancyjny fikcyjnym, a brak jakiegokolwiek wsparcia technicznego sprawić wiele problemów. Decydując się na zakup zasilacza UPS, wybierajmy produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł i produkowane przez renomowanych producentów. Tylko taki zakup zagwarantuje wyposażenie planowanej instalacji w urządzenie wysokiej jakości o doskonałych parametrach.

UPS router

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 12 marca 2021