Spis treści

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie – jak to zrobić?

Obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych stał się faktem. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędach obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy przeprowadzić modernizację oświetlenia, którego używamy każdego dnia w urzędach. Większość placówek administracyjnych pracuje minimum 8 godzin, przez ten czas istnieje możliwość wygenerowania oszczędności poprzedzonej wymianą oświetlenia. Z czego wynika decyzja o nakazie oszczędności prądu? W związku z trudną sytuacją geopolityczną podjęto takie działania, by dać przykład i zachęcić każdego do oszczędzania prądu. Zgodnie z ustawą obowiązek ten nie dotyczy m.in szkół, hal sportowych. Przepisy nie obejmują także oświetlenia ulicznego, urządzeń gospodarki wodno-ściekowej. Państwo ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną, co pomoże wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Na zmniejszenie zużycia prądu ma wpływ wiele codziennych czynności, takich jak korzystanie z klimatyzacji, wyłączanie komputerów i światła, gdy nie są już potrzebne. Przestrzeganie kilku głównych metod na mniejsze zużycie energii elektrycznej gwarantuje uzyskanie zadowalających efektów. Jak wprowadzić je w życie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artkule.

 • W jaki sposób gminy radzą sobie z obowiązkiem oszczędzania energii elektrycznej?
 • Audyt oświetlenia – czy warto?
 • Na co zwracać uwagę każdego dnia pracy w urzędzie?
Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie - jak to zrobić?

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie – jak to zrobić?

Najczęściej wybierane lampy do urzędów przez miasta: 

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Oszczędność prądu w urzędach

Jak już wiemy przez najbliższy rok kierownicy jednostek sektora finansów publicznych. W tym czasie kierownicy mają obowiązek zmniejszyć całkowite zużycie energii o 10%. Jak poradzić sobie z obowiązkiem jakim jest oszczędność prądu w urzędach? Przede wszystkim należy przeprowadzić audyt oświetlenia. Dzięki temu dowiemy się w jaki sposób i ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić poprzez wymianę starego oświetlenia na nowe. Starsze lampy używane w budynkach publicznych posiadają zazwyczaj mało energooszczędne żarówki, które zużywają duże ilości prądu, nie wytwarzając przy tym wystarczająco dużo światła. Sama wymiana żarówek na energooszczędne stanowi duży wpływ na to ile prądu zużywa urząd. Używanie urządzeń z najwyższych klas energetycznych stanowi bardzo duży procent oszczędności w dłuższej perspektywie. Na ceny energii nie mamy wpływu, jednak na jego odpowiednie wykorzystanie i zminimalizowanie jego zużycia już tak.

Oszczędność prądu w urzędach

Oszczędność prądu w urzędach

Jak to wygląda w różnych częściach Polski? Jakie sposoby na zmniejszenie zużycia energii o 10% okazują się skuteczne w różnych gminach? Najczęściej wybieranymi metodami są:

 • Szczegółowe przeprowadzenie audytu i projektu oświetlenia
 • Zastosowanie energooszczędnego oświetlenia w technologii LED. Wymiana świetlówek gazowych i zastąpienie ich świetlówkami LED lub panelami LED.
 • Rezygnacja z całodobowego oświetlenia zewnętrznego. W godzinach nocnych wszelkie oświetlenie zewnętrzne np. świąteczne nie jest wyświetlane.
 • Zastosowanie czujników ruchu w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których pracownicy i klienci przebywają tylko czasowo.

Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie?

„Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie?” – to pytanie coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach internetowych w związku z obowiązkiem oszczędzania prądu. Ograniczyć zużycie energii możemy przede wszystkim poprzez modernizację oświetlenia. Ograniczenie oświetlenia zewnętrznego i wymiana starych opraw na lampy w technologii LED pozwoli nam na oszczędność prądu o 80%. Sposobów na oszczędzanie energii jest wiele. Jeśli chcemy skutecznie oszczędzać energię elektryczną i obniżyć rachunki w urzędach, należy stosować się do kilku podstawowych porad każdego dnia.

 • Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń elektrycznych. Wszelkie drukarki, ksero, czy komputery mogłoby się wydawać, nie zużywają wielkich ilości prądu. Jednak warto pamiętać, że w perspektywie dłuższego czasu każde jedno działające urządzenia ma znaczenie. Należy każdego dnia pilnować prawidłowego użytkowania oraz wyłączania maszyn, gdy nie są nam już potrzebne. Wyciągajmy wszelkie ładowarki z gniazdka.
 • Wymiana starych świetlówek gazowych używanych w urzędach. Świetlówki starszego typu posiadają znacznie mniejszą wydajność niż świetlówki ledowe. Świetlówka gazowa posiada wydajność na poziomie około 80 – 90 lumenów na 1W, gdzie nowoczesne świetlówki LED posiadają od 120 lumenów na 1W wzwyż (około 120 – 160 lm/1W). Ponad to warto zwrócić uwagę na pewien ważny szczegół. Świetlówka gazowa świeci dookoła, przez co odbija część światła w oprawę. W obecnych warto również zastanowić się nad zainstalowaniem paneli LED. Posiadają mocne źródło światła, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Cechuje się niskim zużyciem energii i dużą wydajnością. Poza tym doskonale wpasują się w każde pomieszczenie, szczególnie biurowe.
Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie? -Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie

Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie? -Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie

 • Zainstalowanie czujników dbających o zapewnienie odpowiedniej ilości lumenów na danym stanowisku. Takie urządzenie pozwoli nam na zaoszczędzenie znacznej części energii elektrycznej. Każde stanowisko w pracy posiada wytyczne i normy oświetleniowe, które należy spełnić. Stosując czujniki mamy pewność, że oświetlenie ściemni się oszczędzając przy tym prąd, jeśli światło w pomieszczeniu będzie wystarczające za sprawą np. światła wpadającego przez okna.
 • Bardzo ważnym czynnikiem podczas prób oszczędzania energii elektrycznej jest kontrola temperatury powietrza w pomieszczeniach. Unikanie przegrzewania, pozwoli nam na znaczne oszczędności. Obniżona temperatura w biurach do ustawowych 18-stu stopni Celsjusza jest temperaturą optymalną, pozwalającą na znaczne zmniejszenie zużycia prądu.
 • Znacznie zaoszczędzić na prądzie można poprzez prostą czynność jaką jest wyłączanie po sobie światła przez każdego pracownika. Wychodząc z pomieszczenia należy pamiętać o natychmiastowym wyłączeniu oświetlenia, zarówno w toaletach jak i innych pomieszczeniach z których nikt w danej chwili nie korzysta. W tym celu najwygodniejsze będzie zakupienie czujników ruchu i obecności, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że żadne pomieszczenie nie jest oświetlane bez powodu. Takie oszczędzanie światła w pomieszczeniach w urzędzie, jest jedną z podstawowych metod , którą warto zastosować.
 • Zmniejszenie zużycia czajnika elektrycznego, kuchenek mikrofalowych oraz ekspresów do kawy stanowi ważną sprawę w obniżaniu rachunków za energię elektryczną. Jak ograniczyć używanie tych urządzeń? W naszą codzienną rutynę powinno wplątać się wspólne picie kawy czy herbaty z naszymi współpracownikami. Zawsze upewnijmy się czy ktoś tak jak my planuje w niedługim czasie napić się kawy, a gdy już korzystamy z czajnika, gotujmy tylko tyle wody ile nam potrzeba. Większa ilość wody, niż ta która zostanie zużyta tylko niepotrzebnie narazi urząd na dodatkowy pobór prądu.
 • Całkowite wyłączanie komputerów oraz innych urządzeń po skończonej pracy to czynność bez której nie obejdziemy się jeśli oszczędność energii jest dla nas ważna. Błędem jest pozostawienie komputerów w stanie czuwania. Zużywają wtedy małe ilości prądu, jednak przeliczając ilość urządzeń oraz ilość dni, podczas których właśnie w ten sposób pozostawiamy budynek, wyjdzie nam dość znacząca suma. Warto pomyśleć na ten temat za każdym razem, gdy opuszczamy miejsce pracy. Szczególnie przed weekendem. Stawka za energię elektryczną stale rośnie, a sporo prądu „ucieka” nam właśnie poprzez małe niedopatrzenia, które bezproblemowo możemy wykluczyć z codziennego życia urzędu.
 • Rezygnacja z zewnętrznego oświetlenia całodobowego. Wszelkie oświetlenia zewnętrzne niezależnie, czy mowa o świątecznych lampkach, czy innych całodobowych iluminacjach, powinno zostać ograniczone. W godzinach nocnych nie ma potrzeby podświetlania budynków w celach dekoracyjnych.
 • Wśród sposobów na oszczędzanie zużycia energii elektrycznej warto wymienić również zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Odnawialne źródła energii pozwolą na znaczne oszczędności.
 • Dodatkowe uszczelnienie okien w budynku. Dzięki temu zmniejszymy zapotrzebowanie na dogrzewanie pomieszczeń. Posiadając dokładnie uszczelnione okna nie ucieka przez nie ciepłe powietrze, dzięki czemu w prosty sposób uda się zachować odpowiednią temperaturę.
 • Umiejętne używanie klimatyzacji w okresie letnim. Zwracajmy uwagę na to, by w upalne dni nie otwierać okien i drzwi przez długi czas, dzięki czemu nie będzie konieczności chłodzenia pomieszczenia.
Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie? - Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej

Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w urzędzie? – Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej

panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

5 najlepszych sposobów na oszczędzanie prądu w administracji

Pośród wielu metod, których stosowanie zapewni mniejsze zużycie energii elektrycznej w urzędach wyróżnić można kilka, które zdecydowanie przyniosą najwyższe efekty. Oto 5 najlepszych sposobów na oszczędzanie prądu w administracji:

 1. Przeprowadzenie audytu oświetlenia to zdecydowana konieczność, którą należy wykonać jako pierwszą. W tym celu skontaktuj się z SMD-LED.pl, a nasi profesjonaliści wykonają darmową estymację oświetleniową. Jak wiadomo, najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem na zaoszczędzenie energii jest wymiana oświetlenia lub jego części na bardziej wydajne. Stosowane w większości urzędów oprawy rastrowe z świetlówkami gazowymi już dawno wyszły z mody i zostały zastąpione świetlówkami w technologii LED, które stanowią znacznie lepsze i wydajniejsze źródło światła. Dlaczego warto wymienić oświetlenie na ledowe? Przede wszystkim należy pamiętać o dużo niższym zużyciu energii. Jest to kluczowa sprawa przy oszczędzaniu prądu. Panele LED doskonale sprawdzą się w jako oświetlenie główne w urzędach. Wyglądają niezwykle profesjonalnie, ich zużycie energii jest niewielkie w stosunku do wydajności jaką oferują. Ponad to za ich pomocą jesteśmy w stanie równomiernie oświetlić pomieszczenie, nawet o dużych rozmiarach.
 2. Instalacja czujników natężenia światła stanowi efektywny sposób na oszczędność prądu. Zastosowanie tego typu urządzenia sprawdzi się doskonale w każdym urzędzie. Jego zadaniem jest pilnowanie jasności światła znajdującego się w danym pomieszczeniu i jego odpowiednia regulacja. Jak wiadomo w ciągu dnia, szczególnie w okresie letnim i wiosennym, duża ilość światła słonecznego wpada przez okna, a co za tym idzie zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne jest mniejsze. Posiadając czujnik, mamy pewność, że lampa zostanie odpowiednio ściemniona (lub rozjaśniona w razie potrzeby) tak, by natężenie w miejscu pracy wynosiło odpowiednią wartość.
 3. Wyłączanie komputerów, ładowarek i wszelkich urządzeń typu ksero i drukarka – to bez wątpienia ważna czynność, która skrupulatnie wykonywana każdego dnia, przyniesie efekty. Każdy pracownik powinien przestrzegać tego obowiązku, nie pozostawiając urządzeń w trybie czuwania, szczególnie przed weekendem.
 4. Zmniejszenie temperatury panującej w pomieszczeniu do 18 – 19 stopni Celsjusza przynosi wiele korzyści. Jest to optymalna temperatura, w której pracownicy czują się dobrze i komfortowo. Przegrzewając pomieszczenie możemy stać się zbyt ospali i mniej wydajni, a nasze skupienie na wykonywanej pracy mogłoby ulec pogorszeniu. Oszczędność z utrzymywania stałej temperatury pozwala na dużo mniejsze zużycie energii elektrycznej.
 5. Zakaz używania urządzeń dogrzewających to ważny aspekt, który nieprzestrzegany może prowadzić do znacznie wyższego poboru energii w skali miesiąca. Używanie różnego rodzaju farelek i grzejników elektrycznych bez wyraźnego powodu (np. niesprawność ogrzewania centralnego) jest nieodpowiednie.
5 najlepszych sposobów na oszczędzanie prądu w administracji

5 najlepszych sposobów na oszczędzanie prądu w administracji

Oszczędzanie energii elektrycznej w urzędach stało się obowiązkiem i wyzwaniem, szczególnie w obliczu rosnących cen energii i potrzeby dbania o środowisko. W naszym artykule przedstawiliśmy skuteczne metody i praktyczne wskazówki, które pomogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10%, zgodnie z nowymi wymaganiami prawnymi.

Podkreśliliśmy znaczenie przeprowadzenia audytu oświetlenia jako pierwszego kroku w procesie oszczędzania. Wskazaliśmy na wymianę tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne lampy LED oraz instalację czujników natężenia światła jako kluczowe działania. Te zmiany mogą przynieść znaczne oszczędności, zarówno w krótkim, jak i długim terminie.

Zwróciliśmy również uwagę na codzienne praktyki, takie jak wyłączanie urządzeń elektrycznych po zakończeniu pracy, kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach oraz ograniczenie używania urządzeń dogrzewających. Podkreśliliśmy, że proste zmiany w codziennym użytkowaniu sprzętu mogą mieć znaczący wpływ na ogólną redukcję zużycia energii.

Podsumowując, oszczędność energii elektrycznej w urzędach jest realizowalna poprzez kombinację nowoczesnych technologii oświetleniowych i świadomego użytkowania urządzeń. Działania te nie tylko przynoszą korzyści finansowe i środowiskowe, ale także poprawiają efektywność pracy i komfort pracowników. Zachęcamy do adaptacji tych praktyk w urzędach oraz do dalszego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zakresie oszczędzania energii.

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 10% w urzędzie - jak to zrobić?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 25 listopada 2022