Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Moduł oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne to typ oświetlenia, który ma świecić, po tym, jak zabraknie energii elektrycznej i aby to robić, niezbędny jest moduł oświetlenia awaryjnego. Cóż to takiego? Moduł oświetlenia awaryjnego to inaczej moduł zasilania awaryjnego. Służy on do tego, by zapewnić energię niezbędną do emisji światła, po tym, jak zostanie odcięte napięcie dochodzące z sieci elektrycznej. Wraz z rozwojem technologii i nowych rozwiązań oświetleniowych obecnie króluje moduł awaryjny LED, który montujemy połączeniu z energooszczędnymi lampami LED. Sam fakt, czym są moduły awaryjne do lamp, jest w miarę prosty. Są z nim jednak powiązane inne rozważania - jak go zamontować i czy ma dany moduł oświetlenia awaryjnego schemat podłączenia? Jaki moduł wybrać - moduł oświetlenia awaryjnego Mawel, moduł awaryjny Lider, a może serię Primus? Ile to kosztuje, czy kupując moduł oświetlenia awaryjnego, cena będzie bardzo wysoka i czy nie lepiej wyposażyć się w dedykowaną lampę awaryjną, zamiast przerabiać starą? Powyższe pytania są zrozumiałe, jako że oświetlenie awaryjne a co za tym idzie moduły awaryjne LED, są wąską specjalizacją i nie używa się ich na co dzień. Dlatego też, jeśli planujemy zakupić moduł oświetlenia awaryjnego LED, warto przyjrzeć się tematowi z bliska.

  1. Moduł awaryjny LED
  2. Moduł zasilania awaryjnego LED
  3. Moduł oświetlenia awaryjnego LED
  4. Moduły awaryjne do lamp
Czas podtrzymania:
od: do h
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 11    Wyświetl po:

Moduł awaryjny LED

Rozważając zakup, należy przede wszystkim zastanowić się, czym tak naprawdę jest moduł awaryjny LED i z czego się składa? Zostało już wcześniej wspomniane, że moduły awaryjne do opraw LED służą do tego, by zapewnić oświetlenie awaryjne po zaniku napięcia w sieci elektrycznej. Dlatego też, aby wykonać swą powinność, moduł musi składać się ze źródła energii i elementu sterującego. I tak tez właśnie jest - nieważne czy chodzi o moduł awaryjny do paneli LED, czy jest to jakaś inna lampa z modułem awaryjnym, schemat zawsze jest ten sam.

Pierwszy element to zasilanie. Najczęściej są to niewielkie baterie, takie jak akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd). Dzięki ich wykorzystaniu lampa świecić może nawet przez kilka godzin po zaniku prądu. Zaletą rozwiązania akumulatorów tego typu jest ich duża dostępność i dobre właściwości użytkowe. Są jednak moduły awaryjne do opraw LED oparte o inne zasilanie. Przykładem jest nowoczesny moduł Primus LED HP wykorzystujący nowoczesne baterie litowo-żelazowo-fosforanowe LiFePo4. Pozwalają one na niewiarygodny czas autonomii sięgający nawet 8h świecenia. Drugim elementem jest elektroniczny system ładowania i załączenia lampy. Jego zadaniem jest ładowanie energii akumulatorów przy aktywnym napięciu oraz przełączenie na zasilanie z baterii, gdy energii elektrycznej zabraknie. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów otrzymujemy kompletny moduł awaryjny do lamp LED.

 

Moduł zasilania awaryjnego LED

Decydując, że chcemy zakupić moduł zasilania awaryjnego LED, trzeba pamiętać o tym, aby dobrać go odpowiednio do źródła, z którym chcemy je zastosować. Przykładowo potrzebując moduł awaryjny do paneli LED i wybierając moduł o złych parametrach, nie tylko nie spełni on wymaganej funkcji, ale może również ulec uszkodzeniu. Dlatego też należy przede wszystkim zweryfikować, czy zakupiony przez nas moduł jest dedykowany dla oświetlenia LED. Istnieje wiele modułów kompatybilnych z oświetleniem fluorescencyjnym. Oczywiście moduły takie mają swoje plusy. Często służą ze standardowymi świetlówkami, są kompatybilne ze statecznikami elektronicznymi i magnetycznymi i pozwalają na pracę awaryjną starym oprawom oświetleniowym. Jeśli jednak chcemy wykorzystać moduł awaryjny do LED, to nie sprawdza się one.

Po drugie należy sprawdzić moc źródła i napięcie zasilające. Moduły obsługują źródła o określonym poborze mocy i tak wybierając np. moduł awaryjny do LED Primus działa on ze źródłami do 30W. Wpinając go w źródło mocniejsze, nie spełni on swej funkcji prawidłowo. Bardzo istotne jest również dedykowane napięcie zasilające. Każdy moduł awaryjnego oświetlenia posiada wskazane napięcie źródła. I tak jeden będzie przystosowany do współpracy ze źródłami 230V, natomiast inny pod oświetlenie 12V, 24V, czy 110V.

Po trzecie, już po odpowiednim dobraniu ważne jest, by sprawdzić schemat podłączenia modułu awaryjnego i prawidłowo go wpiąć. Każdy moduł awaryjny schemat powinien mieć w karcie katalogowej bądź instrukcji obsługi. Jeśli interesuje nas lampa oświetlenia awaryjnego, schemat warto sprawdzić nawet przed zakupem celem weryfikacji czy jesteśmy w stanie ją podłączyć. Zawsze warto zdecydować się na wykwalifikowanego elektryka, który zapewni prawidłowe działanie całości i zakup u specjalisty, który doradzi, jaki model dobrać do danego źródła.

 

Moduł oświetlenia awaryjnego LED

Wybierając moduł oświetlenia awaryjnego LED, warto również zweryfikować jego dodatkowe parametry. Wskażą one funkcjonalności, jakie ma dany moduł awaryjny LED. I tak jeśli chcemy, by lampa miała, załączać się jedynie w przypadku zaniku prądu, wybrać należy model niemający podtrzymania - typowo awaryjny. Moduł awaryjnego oświetlenia tego typu podaje zasilanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy zabraknie zasilania. Jeśli natomiast lampa ma świecić cały czas i dodatkowo aktywować się po zaniku napięcia, interesuje nas moduł oświetlenia awaryjnego z potrzymaniem, zwany inaczej sieciowo-awaryjnym. Lampa z modułem tego typu służyć może zarówno, jako oświetlenie główne, jak i awaryjne.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, podczas wyboru modułu awaryjnego jest sposób testu. Zgodnie z prawem każda oprawa służąca za oprawę awaryjną musi być rok rocznie testowana pod względem prawidłowego działania. Dlatego też każdy moduł awaryjny LED powinien mieć funkcję testu działania. Wybierając wersje z testem manualnym, decydujemy się na ręczne sprawdzanie każdej oprawy poprzez naciśnięcie przycisku. Test automatyczny sprawia, że moduł oświetlenia awaryjnego samoczynnie wyzwala test co jakiś czas, sygnalizując ewentualną niesprawność oprawy. O ile test automatyczny jest znacznie wygodniejszy, o tyle wersja manualna jest zwykle tańsza - kwestia wyboru tego, na czym bardziej nam zależy.

Trzeci element, na który warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy moduły awaryjne do lamp to czas autonomii. Chodzi o nic innego jak o czas, przez jaki świeci lampa po odcięciu zasilania. Autonomia różni się w zależności od wykorzystanych w module baterii i wynosić może od 1h, przez 3h, sięgając nawet 8h w najbardziej wydajnych modelach. Najczęściej wybierane są jednak modele 2h i 3h. Jest to wystarczająco długi czas, by moduł awaryjny LED podtrzymał oświetlenie na czas ewakuacji.

 

Moduły awaryjne do lamp

Reasumując, jest kilka ważnych aspektów, które należy brać pod uwagę, kupując moduły awaryjne do lamp. Najważniejsze jednak, że nie ma się czego bać. Każdy moduł oświetlenia awaryjnego schemat podłączenia ma w instrukcji, co ułatwi montaż każdej mniej wykwalifikowanej osobie, natomiast zwracając uwagę na specyfikę oprawy zgodnie z podanymi wcześniej wskazówkami na pewno uda się dobrać odpowiedni dla danej lampy moduł oświetlenia awaryjnego. W razie ewentualnych nieścisłości bądź pytań zawsze można się również głosić do producenta lub wykwalifikowanego dystrybutora modułów awaryjnych. Często lampa z modułem awaryjnym schemat ma do pobrania w sklepie dystrybutora, a stała sprzedaż modułów pomaga podzielić się fachową wiedzą na ich temat. Dlatego też, przy zakupie zawsze można wspomóc się tą wiedzą.



* Pola wymagane