Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Oświetlenie LED a ekologia

W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze stają się rozwiązania proekologiczne. Coraz wyższy popyt na energię elektryczną w połączeniu z restrykcyjnymi obostrzeniami przepisów Unii Europejskiej dotyczących redukcji wykorzystywania energii z paliw kopalnych, skłania nas do wykorzystywania coraz bardziej oszczędnych źródeł światła.

 

Pierwszym krokiem było wycofanie tradycyjnych żarówek wolframowych i zastąpienie ich energooszczędnymi odpowiednikami, nadal jednak opartymi na technologii rozgrzewania gazu. Niestety, szereg wad tychże źródeł sprawia, że niemożliwe jest wykorzystanie ich w pełnej wydajności. Przy wykorzystaniu w oświetleniu domowym są one często włączane i wyłączane, co skraca ich żywotność i zmusza do ciągłego rozgrzewania gazów wewnątrz żarówki (podnosząc pobór mocy, który wstępnie podawany jest dla pełnego rozgrzania). Wykorzystanie ich na zewnątrz jest dobre, ale tylko latem, gdy temperatury nie wymuszają dogrzewania gazu. Zimą pobór mocy potrafi być nawet 3 razy wyższy. Najbardziej rozwiniętym źródłem oświetlenia w tej technologii są lampy sodowe, często używane w przemyśle. Niestety, szkodliwe substancje w nich zawarte, zmuszają właścicieli obiektów, do spełniania restrykcyjnych norm BHP, a w razie uszkodzenia lampy, cały obiekt może być sparaliżowany do czasu usunięcia i wywietrzenia substancji uwolnionych podczas naruszenia lamp. Na obiektach, gdzie przechowywane są artykuły spożywcze, jest to olbrzymi problem.

 

Odpowiedzią na wszystkie powyższe problemy stały się lampy LED. Skonstruowane na zupełnie innej zasadzie działania, są na daną chwilę najwydajniejszym i najbardziej oszczędnym oświetleniem, dostępnym na masową skalę.

 

Najważniejszą przewagą oświetlenia LED jest jego wydajność. Dzięki temu to samo natężenie światła osiągane jest przy mniejszym zużyciu energii. Jest to bardzo ważne w czasach, gdy liczy się każdy grosz. Redukcja poboru mocy oznacza niższe rachunki, a niższe rachunki – większe oszczędności. Wykorzystując lampy LED, które w obecnych czasach są bardzo tanie dzięki wykorzystaniu wydajnej i taniej w produkcji technologii SMD-LED, zredukować można globalne zapotrzebowanie na zużycie energii, co daje Polsce możliwość wykonania unijnego planu dotyczącego reorganizacji struktury energetycznej kraju. Oświetlenie stanowi ok.20% całkowitego zużycia energii na świecie. Redukując go dziesięciokrotnie, umożliwimy przeobrażenie zaplecza energetycznego świata na moc ze źródeł odnawialnych, wciąż mniej wydajną niż paliwa kopalne, ale wystarczającą dla zasilenia oszczędnego społeczeństwa w prąd. Lampy LED to dobry kierunek. Pierwszym miejscem, które to dostrzegło, był Hong Kong, który nie przyjmuje do użytku obiektów publicznych bez wykorzystania w nich lamp LED.

 

Kolejną przewagą oświetlenia LED jest brak substancji szkodliwych w nich zawartych. Dzięki kompletnie innej zasadzie działania, materiały takie jak rtęć, kadm, czy brom, nie występują w nich kompletnie. Jest to idealne rozwiązanie przy lampach przemysłowych LED, które dzięki bezpieczeństwu używania, umożliwiają bezproblemową i bezpieczną pracę, nawet w czasie awarii (które swoją drogą praktycznie nie występują z uwagi na bardzo długą żywotność lamp LED).

 

Warto wspomnieć również o tym, iż oświetlenie LED jest w pełni elektroniczne. Nie dość, że pozwala to na bezproblemową pracę w połączeniu z różnego rodzaju czujkami, oraz na zintegrowanie z systemem inteligentnego domu, daje możliwość pełnej utylizacji i recyklingu wymienianego oświetlenia. To redukuje ilość elektro-śmieci i sprawia, że nasze dzieci będą mogły żyć na czystej i zdrowej planecie.

 

Jak widać powyżej, oświetlenie LED jest przyszłością, jeśli chodzi o wprowadzanie energooszczędnych, ekologicznych rozwiązań. Po pierwsze dzięki ich właściwościom. Po drugie dzięki niskiej cenie. Dlatego naprawdę warto zaopatrzyć swój dom, czy halę przemysłową w LED’y. Warto pamiętać, aby zapewnić sobie produkt wiarygodnego sprzedawcy, co umożliwi nam korzystanie z oświetlenia przez wiele długich lat.* Pola wymagane