Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Piktogramy ewakuacyjne

Jednym z elementów niezbędnych podczas projektowania budynków jest wyznaczenie odpowiedniej drogi ewakuacyjnej. Celem wskazania jej użytkownikom obiektu stosuje się specjalne oznaczenia - piktogramy ewakuacyjne. Piktogram ewakuacyjny to nic innego jak wizualne przedstawienie tego, w jaki sposób należy się poruszać po obiekcie, aby bezpiecznie się z niego wydostać. Na ogół piktogramy ewakuacyjne przybierają postać zielonych znaków obrazowo przedstawiających np. kierunek ewakuacji. Jako że piktogramy ewakuacyjne muszą być widoczne również w nocy, często są fluorescencyjne, by nawet po zmroku widać było oznaczenie. Najczęściej jednak stosuje się piktogramy ewakuacyjne do lamp ewakuacyjnych zapewniających oświetlenie po odcięciu zasilania i gwarantujących jasność piktogramu podczas zaniku energii. Piktogramy ewakuacyjne w połączeniu z lampami ewakuacyjnymi są najlepszym rozwiązaniem, jako że zawsze mamy pewność, że oznaczenie będzie odpowiednio rozświetlone. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo osób użytkujących obiekt.

  1. Oznaczenia ewakuacyjne
  2. Oprawa ewakuacyjna z piktogramem
  3. Piktogramy znaki ewakuacyjne
  4. Piktogramy ewakuacyjne do lamp
Cena:
od: do
Sortowanie:
Produktów w tej kategorii: 28    Wyświetl po:

Oznaczenia ewakuacyjne

Piktogramy ewakuacyjne, czy też inaczej oznaczenia ewakuacyjne służą do tego, by niezależnie od bariery językowej każdy mógł bezpiecznie opuścić obiekt podczas ewentualnego zagrożenia. Dlatego też oznaczenia ewakuacyjne wykonywane są w oparciu o międzynarodowe standardy i prosty przekaz wskazujący istotne dla ewakuacji informacje. Przewidzianą normą dla systemu ewakuacyjnego i awaryjnego w Polsce jest certyfikat CNBOP wydawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Dlatego też, w większości przypadków piktogramy ewakuacyjne są w dużej mierze zunifikowane, a wizualny przekaz dobrze rozpoznawalny przez każdego. Piktogramy znaki ewakuacyjne z prostotą przedstawiają wskazówki dotyczące drogi ucieczki. Stąd, jeśli droga ewakuacji każe nam skręcić w lewo, piktogram w prosty sposób przedstawi to za pomocą biegnącego ludzika i strzałki w lewo. Jest to przekaz, jaki ciężko zinterpretować w inny sposób. Wszystkie piktogramy wykonywane są w oparciu o zielone tło, które samo w sobie wskazuje, że jest to element informacyjny dla obiektu. Dzięki ujednoliceniu i trzymaniu się certyfikacji CNBOP każdy piktogram ewakuacyjny zapewnia przejrzystość i transparentność przy rozpoznaniu.

 

Oprawa ewakuacyjna z piktogramem

Każdy piktogram ewakuacyjny musi być widoczny po zmroku czy przy zaniku prądu. Wiele modeli opartych jest o zjawisko luminescencji, jednak pełnię właściwości użytkowych uzyskać można w połączeniu z oświetleniową oprawą ewakuacyjną. Oprawa ewakuacyjna z piktogramem zapewnia doskonałe doświetlenie wskazań dotyczących opuszczenia budynku. Wszystko to dzięki oprawie ewakuacyjnej posiadającej własne zasilanie bądź wpiętej w system centralnej baterii. Dzięki temu lampa świeci nawet po całkowitym zaniku napięcia na obiekcie. Zaletą tego rozwiązania ponad wersje luminescencyjną jest fakt, że piktogram widoczny może być nawet kilka godzin po uruchomieniu lampy, niezależnie od tego, kiedy zrobiło się ciemno w pomieszczeniu. Piktogram ewakuacyjny oparty o zjawisko luminescencji musi się odpowiednio naświetlić, by zapewnić widoczność w ciemności. Jeśli nie jest zamontowany przy lampie oświetlenia awaryjnego, a lampy są gaszone znacznie wcześniej, może być on doświetlony nieodpowiednio. Przez to natomiast zaburzone może być oznaczenie ścieżki ewakuacyjnej np. podczas nocnego alarmu. Dlatego też oprawa ewakuacyjna z piktogramem jest rozwiązaniem pewniejszym i jeśli zależy nam na maksymalizacji bezpieczeństwa, to warto decydować się na taki wariant.

 

Piktogramy znaki ewakuacyjne

Piktogramy ewakuacyjne można określić na różne sposoby. Piktogramy znaki ewakuacyjne czy też oznaczenia ewakuacyjne. Używa się również określenia potocznego tj. ludziki ewakuacyjne. Związane jest to z faktem, że większość oznaczeń oparte jest właśnie o proste wyobrażenie człowieka i akcji, którą powinien wykonać. Związane jest to głównie z określeniem kierunku drogi ewakuacyjnej. Piktogramy znaki ewakuacyjne wskazują kierunek, w jakim przebiega droga ewakuacyjna poprzez przedstawienie tzw. biegnącego ludzika i odpowiednio wskazującą kierunek strzałkę. Strzałka jest elementem głównym i to ona określa, gdzie należy się udać. W ten sposób piktogramy ewakuacyjne określają miejsce i kierunek ewakuacji. Istnieją jednak również inne piktogramy. Niektóre oznaczone są po prostu napisu jak piktogram wyjście ewakuacyjne czy piktogram EXIT. Coraz częściej zastępowane są one jednak przez wyobrażenie człowieka i drzwi celem uniknięcia barier językowych. Spotkać można również piktogramy wskazujące istotne podczas ewakuacji elementy jak miejsca z kluczem do drzwi ewakuacyjnych, drabiny, przeszkody czy miejsca zbiórki. Są to jednak piktogramy dodatkowe - główne piktogramy ewakuacyjne to właśnie strzałki.

 

Piktogramy ewakuacyjne do lamp

O ile same piktogramy ewakuacyjne są w dużej mierze znormalizowane, o tyle oprawy ewakuacyjne mają różne obudowy i wymiary. Dlatego też piktogramy ewakuacyjne do lamp różnić się mogą wymiarem. Stąd też istotne jest, aby odpowiednio dobrać piktogram do lampy ewakuacyjnej. Dla przykładu inny wymiar będzie mieć piktogram do lamp Vella (123 x 123), a inny piktogram do lamp Orion (300x100). Odpowiednio dobrany piktogram zmaksymalizuje wartości użytkowe oprawy ewakuacyjnej przez oznaczenie całej jej powierzchni.

Piktogram do lampy ewakuacyjnej musi być również odpowiednio zamontowany. O ile sam montaż to głównie klejenie (piktogramy ewakuacyjne do lamp mają przeważnie z drugiej strony warstwę klejącą), o tyle muszą być przy tym widoczne. Dlatego też nie zawsze klei się je bezpośrednio nas lampę. Dlatego też bardzo często lampy posiadają dodatkowe dedykowane elementy do montażu piktogramu. Są to specjalne stelaże pozwalające na montaż np. flagowy, czy też przekształcające oprawy awaryjne w wersje ewakuacyjne przy montażu nasufitowym. Dzięki temu piktogramy ewakuacyjne do lamp będą zawsze widoczne i zapewnią dokładne wskazówki dotyczące opuszczenia budynku w razie zagrożenia.* Pola wymagane