INFOLINIA: 42 617 28 39

Wybierz kategorię

oświetlenie LED

 

żarówki led

 

Monitoring do domów

 

Oświetlenie ogrodowe LED

Poradnik LED

Jaką barwę światła wybrać - biała ciepła, dzienna czy zimna?

18.04.2015

Którą barwę światła żarowki LED wybrać?

Czytając opisy żarówek LED często widzimy określenia barwy światła nazwami ciepła, dzienna, naturalna, neutralna, zimna itp.. Do tej pory kupując żarówkę nie mieliśmy takiego wyboru. Jak więc wykorzystać tą zaletę jakie niesie ze sobą oświetlenie LED i która barwa będzie najkorzystniejsza do naszego pomieszczenia.  W tym podpunkcie postaramy się odpowiedzieć na pytanie Jak wybrać barwę światła żarówki LED?
Czytając skalę barw musimy zacząć od zdefiniowania w czym jest ona podana. Otóż Temperatura barwowa podawana jest w Stopniach Kelwina [K]. Im więcej "Kelwinów" tym zimniejsza barwa.  Różnice miedzy barwami widoczne są gołym okiem, co prawda nie zauważymy różnic rzędu 50K ale 150 czy 200K. Poniższy wykres przedstawia rozpiętość temperatury od 2700K do 6500K wraz z przykładami temperatury barwowej dla poszczególnych naturalnych źródeł światła.

 Mając już zdefiniowane określenia barw światła – ciepłej, zimnej i neutralnej Zastanówmy się którą barwę  światła a co za tym idzie jaką żarówkę LED wybrać. Oczywiście ważne jest wtedy  wybór konkretnego pomieszczenia i określenie jego sposób przeznaczenia(wypoczynek, miejsce pracy, miejsce sprzedaży,  sypialnia, łazienka) . Taki wybór wiąże z substancja o nazwie melanopsyna - barwnikiem zawartym w siatkówce oka .  Melanopsyna reaguje  głównie na światło błękitne. Im więcej błękitnego czyli zimnego światła odbiera wzrok tym mniejsza produkcja melatoniny odpowiedzialnej za sen naszego organizmu.  Z tego względu żarówki o chłodniejszej barwie które  rozbudzają i wpływają korzystanie na pracę są zalecane do pomieszczeń w których uczymy się , czytamy i pracujemy. Nie są z kolei zalecane do pomieszczeń mieszkalnych gdyż zaburzają sen. Prześledźmy więc jak rozmieścić  żarówki mając na uwadze naszą aktywność w określonym pomieszczeniu.

 

 

 

 

Barwa Światła

  • Barwa ciepła biała mieści się w przedziale 2800-3300K. Światło białe ciepłe jest bardzo zbliżone do koloru tradycyjnej żarówki żarowej i do jego obecności w naszych domach i mieszkaniach  jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni.  Ciepła barwa pozwala się zrelaksować, roztacza aurę domowego ogniska, i ułatwia zasypianie. Żarówki LED o ciepłej barwie są polecane do oświetlenia sypialni, pokoju dziecięcego,  salonu, pokoju wypoczynkowego, jadalni  i kuchni.
  • Barwa neutralna biała - mieści się w przedziale 3300-5300K. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od barwy zimnej jeśli jednak zestawi się te dwie barwy razem od razu widać różnicę( barwa biała neutralna ma oliwkowy odcień).  Barwa neutralna posiada właściwości pobudzające nasz organizm do wzmożonej aktywności umysłowej. Poleca się ją  do oświetlania pomieszczeń w których chcemy oddać się pracy – gabinetów, biur,  sklepów, do pokoi w których czytamy i uczymy się. Nie należy żarówek o neutralnej barwie światła stosować do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i spania.
  • Barwa biała zimna  - powyżej 5300K - doskonale odwzorowuje ono barwy, poprawia koncentrację i zwiększa wydajność. Z tego względu poleca się je do miejsc pracy, hal przemysłowych oraz pomieszczeń biurowych. Żarówka ledowa o zimnej barwie polecane jest również do oświetlenia łazienek i garderoby. Zimne światło może powodować uczucie przygnębienia dlatego należy go unikać w miejscach w których często przebywamy i w których chcemy wypocząć i zrelaksować się.
Wstecz


* Pola wymagane