INFOLINIA: 42 617 28 39

Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

 

Biuro obsługi klienta

 

Darmowa wysyłka

 

Żarówki LED

 

Darmowy projekt oświetlenia

 

Fundament pod lampy ogrodowe

 

ŻARÓWKA LED

Jak wybrać żarówki LED ?

Z pozoru łatwy i szybki do rozwiazania problem wyboru odpowiedniej żarówki LED po głębszym zapoznaniu z tematyką wcale nie okazuje się taki prosty jak  by się mogło wydawać. Wynika to w głównej mierze z faktu że żarówki ledowe w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł światła dają nam o wiele większe pole wyboru. Możemy swobodnie zdecydować jaki rodzaj mocowania potrzebujemy, jaka barwa światła byłaby najodpowiedniejsza w naszym pomieszczeniu oraz jaka moc świetlna będzie optymalna dla naszego wnętrza. Kiedyś głównym kryterium wyboru była jedynie moc podana w wattach. Przystępując do zakupu żarówki LED ten parametr schodzi na dalszy plan ustępując miejsca  takim cechom jak moc świetlna, barwa światła rodzaj mocowania, współczynnik oddawania barw czy kąt świecenia. Mając na trosce cenny czas i dbając o maksymalne zadowolenie naszego klienta przygotowaliśmy poradnik wyboru żarówki LED który pozwoli Państwu  odnaleźć się  w zalewie różnych modeli żarówek LED, poznać opinie o poszczególnych rodzajach żarówek LED,  dowiedzieć się jak czytać tabelkę z parametrami żarówki LED oraz na końcu skutecznie wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Jaki trzonek żarówki LED wybrać ?

  • Żarówki LED E27 -  Bardzo popularny duży, wkręcany gwint o średnicy 27mm - znany również jako duży gwint Edisona.  Gwint najczęściej spotykany w żyrandolach, lampach i kinkietach.  Żarówka z gwintem E27 jest zasilana napięciem  230V (zastosowanie zamiennika w postaci  żarówki ledowej nie wymaga żadnych przeróbek instalacji elektrycznej).
  • Żarówki LED E14 – tradycyjny, mały, wkręcany gwint o średnicy 14mm - określany również jako mały gwint Edisona. Bardzo popularny w gospodarstwach domowych, najczęściej w instalacjach o mniejszej mocy,  takich jak lampki biurkowe, lampki nocne,  małe żyrandole, żyrandole świecowe i kinkiety. Żarówka z gwintem E14 są zasilane napięciem  230V (zastosowanie zamiennika w postaci  żarówki ledowej nie wymaga żadnych przeróbek instalacji elektrycznej).
  • Żarówki LED GU10 - Wtyk reflektorowy zwany również mocowaniem bagnetowym.  Trzonek GU10 wyróżnia  bardzo szybki montaż na zatrzask. Bardzo powszechnie stosowany w oprawach sufitowych. Żarówka LED z trzonkiem GU10 kieruje najczęściej strumień świetlny bezpośrednio ku dołowi. Rozstaw nóżek tego trzonka to 10mm. Żarówka ledowa z trzonkiem GU10 jest zasilana napięciem  230V (zastosowanie zamiennika w postaci  żarówki LED nie wymaga żadnych przeróbek dotychczasowej instalacji elektrycznej).
  • Żarówki LED G9 - Wtyk mocowany na wcisk. Rozstaw nóżek trzonka G9 to 9mm.Spotykany w oprawach meblowych , lampkach nocnych, nowoczesnych żyrandolach czy do oświetlenia dekoracyjnego(punktowego). Żarówka ledowa z mocowaniem G9 są zasilane napięciem  230V (zastosowanie zamiennika w postaci  żarówki LED nie wymaga żadnych przeróbek dotychczasowej instalacji elektrycznej).
  • Żarówki LED MR11 - Wtyk reflektorowy, mocowany na wcisk.  Żarówka z trzonkiem MR11 ma zastosowanie w oświetleniu punktowym i dekoracyjnym . Rozstaw nóżek tego mocowania MR11  to 4mm. Źródła światła z trzonkiem MR11 pracują przeważnie na napięciu 12V -  do prawidłowej pracy żarówki LED wymagany jest zasilacz / transformator stabilizujący napięcie
  • Żarówki LED MR16 – Wtyk reflektorowy, mocowany na wcisk.  Rozstaw nóżek tego mocowania to 6mm.Żarówki  z trzonkiem MR16 stosuje się głównie w sufitach podwieszanych,  jako oświetlenie meblowe czy schodowe . Źródła światła z trzonkiem MR16 pracują przeważnie na napięciu 12V -  do prawidłowej pracy żarówki LED wymagany jest zasilacz / transformator stabilizujący napięcie.
  • Jak dobrać moc świetlną żarowek LED do pomieszczenia? Żarówki LED G4 - Wtyk mocowany na wcisk.  Zwany również jako trzonek z  "wąskimi widełkami" rozstaw nóżek tego trzonka to 4mm. Wykorzystywany w szczególności do oświetlenia dekoracyjnego (punktowego) i meblowego. Źródła światła z trzonkiem G4 pracują na napięciu 12V -  do prawidłowej pracy żarówki LED wymagany jest zasilacz / transformator stabilizujący napięcie.

Co to jest moc świetlna żarówki LED ?

Moc świetlna to najważniejszy parametr żarówki LED. Podaje się ja w lumenach. Ilość lumenów mówi, ile żarówka LED daje światła w sumie, we wszystkich kierunkach. Im więcej żarówka posiada lumenów tym jaśniejszym i mocniejszym świeci światłem. Jak to odnieść do tradycyjnych żarówek z żarnikiem w którym głównym kryterium porównawczym była moc w Wattach? Otóż tradycyjna żarówka  o mocy 100W produkuje światło o mocy 1000 lumenów, czyli jej ledowy zamiennik w parametrze moc świetlna powinien mieć wartość około 1000 lumenów.  Poprze analogie zamiennik żarówki 60W to żarówka ledowa o mocy 600 lumenów, a odpowiednik 25W to żarówka LED o mocy świetlnej ok. 250 lumenów.

Co to jest sprawność świetlna żarówki LED ?

Przy doborze żarówki LED warto zwrócić na jeszcze jeden  istotny parametr  który pozwoli w prosty sposób porównać ze sobą poszczególne modele żarówek LED.  Jest to współczynnik sprawności świetlnej który podaje nam stosunek mocy świetlnej emitowanej przez określoną żarówkę LED  do pobieranej przez nią  mocy.  Jednostką sprawności świetlnej jest lumen/W.  Najbardziej wydajne żarówki LED powinny mieć tą wartość zbliżoną do 100 lumenów/1W.

Ile żarówek LED potrzebujemy do oświetlenia powierzchni  pomieszczenia podanej w metrach kwadratowych (m2) ?

Na każdy metr kwadratowy (m2) przyjmuje się że minimalny strumień świetlny powinien wynosić minimum 200 lumenów  Ta wartość może się zmieniać od naszych preferencji i przeznaczenia pomieszczenia – na przykład łazienka wymaga bardzo jasnego oświetlenia.  Podsumowując jeśli chcemy oświetlić pokój o powierzchni 12 m2 zaleca się zastosowanie źródeł światła o łącznej mocy świetlnej 2400 lumenów – np. 4 żarówki GU10 w ruchomej oprawie z możliwością regulacji kąta świecenia.  Można również podłączyć więcej żarówek stosując prócz oświetlenia głównego również oświetlenie punktowe. W tym celu należy żarówki LED podłączyć do instalacji wielosektorowo – nie podłączając wszystkich sekcji równolegle.

Jakie wybrać napięcie zasilania żarówki LED 230V/12V ?

Wśród żarówek LED mamy do wyboru żarówki LED zasilane napięciem 230V (E27, E14, GU10, G9) oraz  żarówki LED 12V ( MR16, MR11, G4,). Zastosowanie źródeł światła LED zasilanych napięciem 230V z reguły nie wymaga zamiany dotychczasowej instalacji elektrycznej. Problem zaczyna się gdy nie mamy dostępu do stałego napięcia 230V (przyczepy kempingowe, łodzie, samochody, domki działkowe) potrzebujemy źródeł światła wykorzystujących napięcie 12V (możemy je z powodzeniem podłączyc bezpośrednio do akumulatora).   Bezpieczne napięcie 12V stosujemy również w oprawach łazienkowych, schodowych, kuchennych i meblowych gdzie występuje wilgoć oraz większe ryzyko porażenia prądem.  Przy zakupie żarówek LED zasilanych napięciem 12V  (a także taśm LED 12V czy opraw LED 12V)  musimy kupić zasilacz (jeśli chcemy je podłączyć do domowej sieci elektrycznej w której napięcie wynosi 230V) , który zamieni napięcie 230V na stałe napięcie 12V.

Którą barwę światła żarowki LED wybrać?

Czytając opisy żarówek LED często widzimy określenia barwy światła nazwami ciepła, dzienna, naturalna, neutralna, zimna itp.. Do tej pory kupując żarówkę nie mieliśmy takiego wyboru. Jak więc wykorzystać tą zaletę jakie niesie ze sobą oświetlenie LED i która barwa będzie najkorzystniejsza do naszego pomieszczenia.  W tym podpunkcie postaramy się odpowiedzieć na pytanie Jak wybrać barwę światła żarówki LED?
Czytając skalę barw musimy zacząć od zdefiniowania w czym jest ona podana. Otóż Temperatura barwowa podawana jest w Stopniach Kelwina [K]. Im więcej "Kelwinów" tym zimniejsza barwa.  Różnice miedzy barwami widoczne są gołym okiem, co prawda nie zauważymy różnic rzędu 50K ale 150 czy 200K. Poniższy wykres przedstawia rozpiętość temperatury od 2700K do 6500K wraz z przykładami temperatury barwowej dla poszczególnych naturalnych źródeł światła.

 

TEMPERATURA BARWOWA

Mając już zdefiniowane określenia barw światła – ciepłej, zimnej i neutralnej Zastanówmy się którą barwę  światła a co za tym idzie jaką żarówkę LED wybrać. Oczywiście ważne jest wtedy  wybór konkretnego pomieszczenia i określenie jego sposób przeznaczenia(wypoczynek, miejsce pracy, miejsce sprzedaży,  sypialnia, łazienka) . Taki wybór wiąże z substancja o nazwie melanopsyna - barwnikiem zawartym w siatkówce oka .  Melanopsyna reaguje  głównie na światło błękitne. Im więcej błękitnego czyli zimnego światła odbiera wzrok tym mniejsza produkcja melatoniny odpowiedzialnej za sen naszego organizmu.  Z tego względu żarówki o chłodniejszej barwie które  rozbudzają i wpływają korzystanie na pracę są zalecane do pomieszczeń w których uczymy się , czytamy i pracujemy. Nie są z kolei zalecane do pomieszczeń mieszkalnych gdyż zaburzają sen. Prześledźmy więc jak rozmieścić  żarówki mając na uwadze naszą aktywność w określonym pomieszczeniu.

  • Barwa ciepła biała mieści się w przedziale 2800-3300K. Światło białe ciepłe jest bardzo zbliżone do koloru tradycyjnej żarówki żarowej i do jego obecności w naszych domach i mieszkaniach  jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni.  Ciepła barwa pozwala się zrelaksować, roztacza aurę domowego ogniska, i ułatwia zasypianie. Żarówki LED o ciepłej barwie są polecane do oświetlenia sypialni, pokoju dziecięcego,  salonu, pokoju wypoczynkowego, jadalni  i kuchni.
  • Barwa neutralna biała - mieści się w przedziale 3300-5300K. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od barwy zimnej jeśli jednak zestawi się te dwie barwy razem od razu widać różnicę( barwa biała neutralna ma oliwkowy odcień).  Barwa neutralna posiada właściwości pobudzające nasz organizm do wzmożonej aktywności umysłowej. Poleca się ją  do oświetlania pomieszczeń w których chcemy oddać się pracy – gabinetów, biur,  sklepów, do pokoi w których czytamy i uczymy się. Nie należy żarówek o neutralnej barwie światła stosować do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i spania.
  • Barwa biała zimna  - powyżej 5300K - doskonale odwzorowuje ono barwy, poprawia koncentrację i zwiększa wydajność. Z tego względu poleca się je do miejsc pracy, hal przemysłowych oraz pomieszczeń biurowych. Żarówka ledowa o zimnej barwie polecane jest również do oświetlenia łazienek i garderoby. Zimne światło może powodować uczucie przygnębienia dlatego należy go unikać w miejscach w których często przebywamy i w których chcemy wypocząć i zrelaksować się.

Jakie powinno być skupienie światła oraz kąt świecenia żarowki LED ?

Światło żarówki LED może być skupione i rozproszone. Różny rodzaj kąta padania światła zależy od ukształtowania użytej w żarówce soczewki. Soczewki wypukłe ( np. użyte w niektórych diodach Power LED) pozwalają uzyskać światło skupione w kącie 45 stopni. Taki mocny lecz wąski strumień świetlny jest idealny do oświetlenia punktowego a także do oświetlenia pomieszczeń o dużej wysokości. Diody o płaskiej soczewce (np. SMD) pozwalają uzyskać rozproszone światło idealne do równomiernego oświetlenia całej powierzchni pomieszczenia.

Żarówka LED jak wszystkie źródła światła czy oprawy oświetleniowe mają określoną klasę szczelności, którą określa międzynarodowa kodyfikacja IP.  Klasa IP składa się z dwóch cyfr – pierwsza  określa szczelność obudowy żarówki LED na przenikanie ciał stałych. Im wartość wyższa tym lepiej gdyż szczelność rośnie. Najwyższa wartość w przypadku żarówki LED wynosi 6 i oznacza całkowitą ochronę przed pyłem i kurzem. Druga z cyfr to informacja o odporności  obudowy żarówki LED na przenikanie wody podobnie  jak w  przypadku szczelności na kurz - to im wartość wyższa tym ochrona przed wilgocią i wodą większa. Z reguły najczęściej spotykane są żarówki z ochronna szybką o klasie szczelności IP44. Nie są one całkowicie wodoodporne ale możemy je spokojnie stasować w miejscach dużej wilgotności :  w oświetleniu sufitowym łazienek, pod okapami i rynnami – w podbitkach czy w oprawach ogrodowych.

 Na czym polega działanie radiatora i przetwornicy CCD w żarówce LED ?

Radiator żarówki LED to metalowy badź ceramiczny element który odprowadza nadmiar ciepła z urządzeń elektrycznych . Wykonany z metalu dobrze przewodzącego ciepło na przykład aluminium bądź miedź. Uformowany najczęściej w formie żeber dla jak najbardziej efektywne pracy. Chroni diody i żarówkę LED przed szybkim wypaleniem oraz wydłuża jej żywotność. Instalowany w żarówkach LED dobrej jakości oraz dużej mocy


Przetwornica CCD to  innowacyjny system zasilania żarówki, który znacznie wydłuża żywotność żarówki LED. Całkowicie eliminuje efekt stroboskopowego migania światła, emitowanego przez żarówki przy wahaniach napięcia. Przetwornica CCD, to doskonałe zabezpieczenie wrażliwych diod LED, przed skokami napięcia oraz przepięciami.* Pola wymagane