Spis treści

Oświetlenie do szafy — jakie oświetlenie LED wybrać

Każdego dnia korzystamy z szafy, zazwyczaj jest to wcześnie rano lub wieczorem, dlatego ważne jest, by podświetlić ją w odpowiedni sposób. Jakie oświetlenie do szafy? Oświetlenie do szafy powinno być oświetlone za pomocą taśmy LED najlepiej COB o naturalnej barwie o wartości około 4500K. Dzięki temu ubrania będą wyglądały naturalnie, a nasz wzrok nie zmęczy się od zbyt intensywnego i źle dobranego światła. Wczesny poranek, za oknem jeszcze ciemno, a my musimy przygotować się do wyjścia z domu. Otwieramy, więc szafę, którą posiadamy w sypialni, aby skompletować ubiór (o ile nie przygotowaliśmy się w tej sprawie dnia poprzedniego).

Chcesz nowoczesne oświetlenie

Chcesz nowoczesne oświetlenie

Niestety wczesna pora i poranny mrok uniemożliwia nam odnalezienie właściwego ubioru. Zmuszeni jesteśmy przemieścić się po pomieszczeniu, aby zapalić oświetlenie i niestety tym samym budzimy małżonkę/małżonka. Ileż razy każdy miał do czynienia z podobną sytuacją. Jakie mamy rozwiązania, aby temu zapobiec? Możliwe jest oczywiście osobne pomieszczenie garderobiane lub zabudowa szafy w innym pokoju niż sypialnia. Ze względu na ograniczony metraż mieszkania nie zawsze jest to niestety możliwe. Kolejnym rozwiązaniem jest oświetlenie szafy. Ułatwi ono odnalezienie właściwej garderoby, a korzystając z automatycznego włącznika oświetlenia do szafy, ograniczy konieczność przemieszczania się po pomieszczeniu w celu włączenia lub wyłączenia oświetlenia szafy przesuwnej, bo z takimi mamy głównie do czynienia.

Oświetlenie do szafy - jakie oświetlenie LED wybrać

Oświetlenie do szafy – jakie oświetlenie LED wybrać

Oświetlenie szafy przesuwnej

Oświetlenie szafy przesuwnej najlepiej zaprojektować i wykonać na etapie tworzenia zabudowy szafy. Do oświetlenia szafy przesuwnej najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED zamontowane w co najmniej 2 kombinacjach: Po 1 warto oświetlić szafę od góry w postaci drążka. Po 2 dodatkowo warto zamontować podświetlenie na spodzie półek. Dobrze jest też wykorzystać czujniki ruchu tak aby podchodząc do szafy oświetlenie zapalało się automatycznie. Najkorzystniejsze okazuje się oświetlenie LED do szafy w postaci taśm LED umieszczonych w profilu aluminiowym. Stolarz/meblarz, nawet średnio wprawiony z łatwością wyfrezuje specjalne rowki w płycie, z której zbudowana jest szafa i w ich wnętrzu umieści profile z oświetleniem LED.

Oświetlenie szafy przesuwnej

Oświetlenie szafy przesuwnej

W ten sposób otrzymujemy oświetlenie LED szafy idealnie dopasowane do wielkości danej jej części, LED-y do szafy przesuwnej będą miały długość dokładnie taką jak szerokość (w przypadku montaż oświetlenia w spodzie półki) lub wysokość szafy (wtedy gdy oświetlenie montowane jest w boku szafy). Możliwe jest także skorzystanie z rozwiązania w postaci drążka z podświetleniem LED. Jest to wytrzymały, aluminiowy drążek o średnicy takiej samej jak standardowe drążki do szafy. Możemy go wykonać, dokładnie na taką szerokość jak jest nam potrzebna w danej szafie. Oświetlenie LED szafy przesuwnej w postaci drążka może być skierowane w dół lub obustronnie (zarówno w dół, jak i w górę).

Planujesz oświetlenie szafy przesuwnej? Może przydać Ci się nasz profil aluminiowy LED.

Ledy w szafie

Ledy w szafie są bardzo dobrym pomysłem na oświetlenie. Dlaczego? Po 1 doskonale spełnią swoją funkcję oświetleniową, po 2 ich wygląd, zarówno tradycyjnego oświetlenia LED jak i w wersji RGB, wniesie dużo szyku i charakteru do naszego pomieszczenia. Oświetlenie LED w szafie ma szereg plusów. Przyjemnie rozjaśni nam wnętrze szafy, dokładnie oświetlając znajdujące się w niej przedmioty i ubrania. Barwa światła uatrakcyjni wizualnie ubrania, które będzie oświetlać. Ciepła barwa sprawi, że oświetlone ubrania wyglądają bardzo przyjemnie i miło dla oka. Niestety kolory ubrań mogą wyglądać inaczej w świetle dziennym, a inaczej oświetlone światłem ciepłej barwy.

Taśmy LED do szafy

Taśmy LED do szafy

Rozwiązaniem jest skorzystanie z oświetlenia o barwie dziennej. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego, tym samym najmniej „przekłamuje” kolory tkanin. Do oświetlenia biżuterii możemy wykorzystać oświetlenie LED do szafy o barwie neutralnej. Jeśli natomiast drzemie w nas odrobina szaleństwa możemy zamontować LED-y do szafy w odważnym kolorze lub wielokolorowe RGB. Dzięki taśmie RGB ze sterownikiem na pilota uzyskamy oświetlenie szafy LED, które będzie charakteryzowało się kolorowymi efektami świetlnymi, sekwencją zmiany kolorów lub ustawimy taki kolor światła, jaki nam w danym momencie najbardziej odpowiada.

Ledy w szafie

Ledy w szafie

W celu wyeliminowania konieczności ręcznego sterowania oświetleniem możemy skorzystać z pomocy czujników zbliżeniowych. Spowodują one, że światło do szafy załączy się automatycznie po otwarciu drzwi szafy i samoczynnie wyłączy po ich zamknięciu. Podobne rozwiązanie sterowania oświetleniem mamy w lodówkach.

Taśmy LED do szafy

Taśmy LED do szafy stosowane do oświetlenia szaf przesuwnych są wysoko energooszczędne. 1 metr taśmy wykorzystuje jedynie ok. 4,5-5,0 W. Taśmy LED są elastyczne, możemy je docinać nożyczkami co 5 cm w przypadku taśm LED jednokolorowych i co 10 cm w przypadku taśm RGB. Posiadają samoprzylepne podłoże, co jest ważne w przypadku gdy nie montujemy ich w profilach, tylko bezpośrednio do mebla. Posiadają różne zagęszczenie diod (od 30 do 120 LED/m), różne kolory świecenia (jak już wcześniej napisaliśmy, mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe RGB), różną jasność (a co za tym idzie różny pobór mocy 1 mb taśmy), a także różne klasy szczelności (wodoodporności).

Taśmy LED do szafy

Taśmy LED do szafy

Standardowo taśmy LED mają długość 5 m, spotykane jednak są i taśmy o większej długości. Możemy je łączyć ze sobą w celu osiągnięcia pożądanej długości odcinka. Charakteryzują się długą żywotnością, nawet do 50 tys. godzin świecenia. Do ich montażu możemy wykorzystać profile albuminowe z mleczną osłonką. Odpowiada ona za dokładne rozproszenie światła, a co za tym idzie dokładne oświetlenie wszystkich zakątków szafy.

Szukasz taśmy LED? Odwiedź nasz sklep, może znajdziesz taśmy ledowe idealne dla Ciebie.

Oświetlenie LED półek szklanych

Oświetlenie LED półek szklanych to klips LED, czyli nakładka na tylną część półki posiadająca wbudowanych kilka diod LED, które w atrakcyjny sposób rozświetlą półkę. Klipsy rekomendowane są do półek szklanych o grubościach 4-8 mm, posiadających matowe krawędzie. Jeśli wnętrze naszej szafy posiada wbudowane półki szklane, możemy je również w bardzo atrakcyjny sposób, oświetlić uzyskując nowoczesny wygląd, a zarazem dużą funkcjonalność. Oświetlenie LED półek szklanych znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku szaf. Ledy do półek szklanych znajdą zastosowanie we wszystkich miejscach, w których takie półki posiadamy. Regał z książkami, bibelotami, półka z płytami czy sprzętem RTV, witryna z kolekcją np. samochodzików, półki w kuchni czy łazience, barek i wiele innych miejsc będzie uatrakcyjnionych zastosowaniem podświetlenia pólek szklanych LED. Oświetlenie LED do półek szklanych w postaci nakładki na tylną część półki posiadająca kilka diod LED, które w atrakcyjny sposób rozświetlą półkę. Klipsy rekomendowane są do półek szklanych o grubościach 4-8 mm, posiadających matowe krawędzie. W przypadku gdy chcemy zamontować oświetlenie LED półki szklanej nieposiadającej krawędzi do tego odpowiedniej, wystarczy zlecić usługę szlifowania krawędzi w zakładzie szklarskim. Dzięki odpowiedniej krawędzi uzyskamy efektowny efekt rozmycia światła na niej. Podświetlenie szklanych półek LED zapewni nam nowoczesny, interesujący i miły dla oka efekt świetlny, jest dyskretne, posiada nieduży rozmiar i zgrabną formę, charakteryzuje się dużą żywotnością i odznacza niewielkim poborem mocy. LED-y do podświetlania półek szklanych dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy dobierze oświetlenie zgodnie z własnymi preferencjami.

Oświetlenie LED półek szklanych

Oświetlenie LED półek szklanych

Podsumowując temat, oświetlenie do szafy w postaci taśm LED, profili z wbudowaną taśmą LED czy też klipsów LED okazuje się także i w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Oświetlenie LED szafy z drzwiami przesuwnymi, standardowej szafy z drzwiami otwieranymi na boki, a także garderoby jest rozwiązaniem funkcjonalnym (zwłaszcza w połączeniu z czujnikiem zbliżeniowym), nowoczesnym, estetycznym, miłym dla oka i energooszczędnym zarazem. Charakteryzuje się wysoką efektywnością (najbardziej energooszczędne źródło światła oferowane na rynku), trwałością (bardzo długi czas pracy), niską emisją ciepła (wysoka sprawność diody powoduje emisję bardzo małej ilości ciepła), a także ekologią (nie wymaga używania rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska).

Oświetlenie nad szafą

Jakie powinno być oświetlenie nad szafą? Do oświetlenia nad szafą najlepiej użyć halogenów. Dlaczego? Halogeny zamieszczone nad szafą pozwolą na dokładne oświetlenie 2 najważniejszych punktów, czyli osoby stojącej przy szafie oraz samej szafy. Takie oświetlenie jest zarówno funkcjonalne jak i stylowe. Do szafy zazwyczaj zaglądamy, gdy jest na tyle wcześnie rano, że bez oświetlenia nie będziemy w stanie dokładnie zobaczyć ubrania, ani go znaleźć. To samo tyczy się pory wieczorowej, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to przez znaczną część doby panuje zmrok. W obecnych czasach wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, dlatego każdemu z nas zależy na tym, by codziennie odpowiednio dobrać ubiór.

Oświetlenie nad szafą

Oświetlenie nad szafą

Czasem nie jest to takie proste, gdyż zazwyczaj robimy wszystko w pośpiechu. Właściwy i schludny wygląd wpływa nie tylko na postrzeganie nas przez innych, ale także często na nasz nastrój. Im lepiej wyglądamy tym lepiej czujemy się we własnej skórze, co bez wątpienia przekłada się na naszą wydajność w pracy i pozytywne relacje osobiste. Oświetlenie nad szafą powinno być przymocowane na tyle wysoko, by oświetlać potrzebne rzeczy, ale jednocześnie nie razić np. śpiącej obok osoby, gdyż szafy zazwyczaj znaleźć możemy w sypialni. O czym jeszcze należy pamiętać? Barwa światła powinna oddawać kolory ubrań jak najlepiej, by uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania, gdy wyjdziemy i zauważymy, że nasz strój nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażaliśmy w domu.

Jak oświetlić wnętrze szafy?

Jak oświetlić wnętrze szafy? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem na oświetlenie wnętrza szafy jest użycie światła LED w postaci taśmy lub listwy LED. Nie tylko doskonale można je dopasować do szafy, ale też doskonale oświetlają, a ich montaż jest niezwykle prosty. Istnieje wiele szafek, które albo nie mają żadnego światła, albo mają odsłoniętą żarówkę zamontowaną w oprawie, która generuje znaczną ilość ciepła. Używanie tych żarówek i lamp halogenowych w szafach jest ryzykowne, ponieważ są one zazwyczaj wypchane przedmiotami palnymi, takimi jak odzież. Jeśli zależy nam na właściwym i bezpiecznym oświetleniu wnętrza szafy, dobrym rozwiązaniem jest wybranie taśmy LED. Jeśli lubimy klasyczne rozwiązania, naszym wymaganiom sprosta klasyczna taśma. Natomiast jeśli mamy niestandardowe podejście i cenimy sobie szaleństwo nawet w przypadku oświetlenia szafy, idealnym rozwiązaniem będzie użycie taśmy wielokolorowej RGB. Lampki LED są trwałe i zużywają niewiele energii, co przy codziennym użytkowaniu na pewno ma znaczenie. Do oświetlenia wnętrza szafy za pomocą taśmy LED umieszczonej w profilu aluminiowym potrzebujemy minimum umiejętności lub w przypadku, gdy nie czujemy się na siłach, możemy poprosić fachowca lub znajomego stolarza, który bez większych trudności powinien poradzić sobie z tym zadaniem.

Jak oświetlić wnętrze szafy

Jak oświetlić wnętrze szafy

 

 

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 11 lipca 2022