Spis treści

Jak oświetlić fontannę? – jak zrobić oświetlenie fontanny

Aby oświetlić fontannę, należy zastosować odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Można w tym celu zamontować lampy najlepiej dedykowane typowo do fontann  z podwyższoną klasą szczelności minimum IP68, takie jak reflektory lub halogeny. Ważne jest, aby oświetlenie było odpowiednio skierowane, aby dobrze oświetlało całą fontannę oraz teren wokół niej. Można również zastosować specjalne efekty świetlne, takie jak kolorowe reflektory lub dysze wodne, które tworzą efektowne wodne wzory. Ważne jest, aby oświetlenie było wystarczająco jasne, aby zapewnić dobrą widoczność fontanny oraz estetyczne i atrakcyjne efekty świetlne. Najczęściej spotykane oświetlenie do fontann pozwala na stosowanie iluminacjach np. RGB lub barwach białego światła. Oświetlenie Led do fontanny może być o różnej mocy zaczynając od 3 watów po lamy o naprawdę mocnej iluminacji i mocy sięgającej nawet 1000W w Ledzie. Często lampy do fontann to te same lampy stosowane do oczka wodnego ich klasa szczelności sięga nawet IP68 co pozwala na bezpieczne użytkowanie. Lampy fontannowe często posiadają optykę dzięki czemu możemy sterować dowolnie kątem padania światła i skierować je odpowiednio tam gdzie jest to wymagane. Aby dobrze oświetlić fontannę musimy też mieć świadomość jakie rodzaje fontann.

Jakie są rodzaje fontann?

Istnieje wiele rodzajów fontann. Oto kilka przykładów:

 • Fontanna statyczna – jest to najprostszy rodzaj fontanny, w której woda wystrzeliwana jest z dysz znajdujących się na stałej wysokości i tworzy stały strumień lub kaskadę wody.
 • Fontanna dynamiczna – jest to bardziej skomplikowany rodzaj fontanny, w której woda wystrzeliwana jest z dysz o różnej wysokości i tworzy ruchome wzory i kształty, np. spirale, kule czy fontanny wodne.
 • Fontanna interaktywna – jest to fontanna, w której publiczność może brać udział w tworzeniu efektów wodnych, np. poprzez dotykanie specjalnych paneli lub wchodzenie w obszar fontanny.
 • Fontanna sztuczna – jest to fontanna, która nie ma naturalnego źródła wody, a woda do jej funkcjonowania jest dostarczana z zewnątrz, np. z ujęcia wody lub ze studni.
 • Fontanna naturalna – jest to fontanna, która jest zasilana wodą z naturalnego źródła, np. rzeki, jeziora lub strumienia.
dobór oświetlenia do fontanny

dobór oświetlenia do fontanny

Oprócz tych rodzajów fontann, istnieją również różne warianty tych obiektów, np. fontanna ogrodowa, miejska, dekoracyjna lub pokazowa. Każdy z tych rodzajów fontann może mieć swoje charakterystyczne cechy i zastosowania.

Jakie są rodzaje fontann

Rodzaje Lamp do fontann?

Istnieje wiele rodzajów lamp, które mogą być stosowane do oświetlenia fontann. Oto kilka przykładów:

 • Lampy ogrodowe – są to lampy przeznaczone do oświetlenia ogrodów i terenów zielonych umiejscowionych często w terenach wokół fontann.
 • Lampy LED – są to lampy wykonane z diod LED, które emitują jasne i energooszczędne światło. Są trwałe i niezawodne, a także pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów świetlnych. Ich klasa szczelności pozwala na montaż w miejscach narażonych na dużą wilgotność
 • Lampy reflektorowe – są to lampy wyposażone w specjalne reflektory, które skupiają i kierują światło w określonym kierunku. Idealnie nadają się do oświetlenia fontann, ponieważ pozwalają na precyzyjne i skuteczne doświetlenie wody i wodnych wzorów.
 • Lampy halogenowe – są to lampy wyposażone w specjalne żarniki halogenowe, które emitują bardzo jasne i intensywne światło. Są idealne do oświetlenia fontann, ponieważ pozwalają na uzyskanie efektownych i wyrazistych wodnych wzorów. W tej chwili wypierane są przez halogeny Ledowe.
 • Lampy Led z możliwością sterowania wodoodporne nadające się do bezpośredniego zanurzenia w wodzie.

Do oświetlenia fontann można stosować różne rodzaje lamp, w zależności od potrzeb i preferencji. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie lampy, które będą spełniać wymagania dotyczące natężenia, barwy i kierunku światła oraz pozwolą na uzyskanie pożądanych efektów świetlnych. Ważne jest by ich klasa szczelności była odpowiednia i chroniła przed wilgocią.

rodzaje lamp do fontann

Jak zrobić oświetlenie spójne z architekturą 

Aby stworzyć oświetlenie spójne z architekturą, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto kilka wskazówek:

 1. Dostosuj oświetlenie do charakteru budynku i otoczenia. Pamiętaj by oświetlenie fontann wpisywało się w otaczającą architekturę.  Oświetlenie powinno być zgodne z stylem architektonicznym budynku i pasować do otoczenia. Na przykład, w przypadku budynków w stylu klasycznym, można zastosować lampy ogrodowe w kształcie latarni, natomiast w przypadku nowoczesnych budynków, lepszym rozwiązaniem będą lampy o prostej i geometrycznej formie.
 2. Wybierz odpowiednie miejsca na instalację lamp. Ważne jest, aby lampy były zamontowane w strategicznych miejscach, tak aby dobrze oświetlały budynek i otoczenie. Na przykład, lampy powinny być zamontowane przy wejściach, schodach, ścianach zewnętrznych oraz wokół wyjątkowych elementów architektonicznych, takich jak kolumny, rzeźby czy ogrodzenia.
 3. Zadbaj o odpowiednią jakość i natężenie światła. Oświetlenie powinno być wystarczająco jasne i równomierne, aby zapewnić dobrą widoczność i bezpieczeństwo. Należy unikać prześwietleń i cieni, które mogą zakłócać estetykę budynku i otoczenia.
jak zrobić oświetlenie spójne z architekturą

oświetlenie spójne z architekturą

Jakie są kolory podświetlenia fontann ?

Do podświetlenia fontann można stosować różne kolory światła, w zależności od preferencji i efektów, jakie się chce uzyskać. Oto kilka przykładów:

 1. Biały – jest to kolor uniwersalny i sprawdza się w wielu sytuacjach. Białe światło jest naturalne i neutralne, dlatego dobrze podkreśla i rozjaśnia kolory wody i otoczenia.
 2. Czerwony – jest to kolor kojarzący się z pasją, miłością i radością. Czerwone światło dodaje uroku i tajemniczości fontannie, a także tworzy ciekawe kontrasty z kolorami wody i otoczenia.
 3. Zielony – jest to kolor kojarzący się z naturą, spokojem i harmonią. Zielone światło dodaje świeżości i witalności fontannie, a także tworzy przyjemne i relaksujące kompozycje kolorystyczne.
 4. Niebieski – jest to kolor kojarzący się z chłodem, głębią i tajemnicą. Niebieskie światło dodaje głębi i złożoności fontannie, a także tworzy interesujące i dynamiczne kontrasty z kolorami wody i otoczenia.
 5. Fioletowy – jest to kolor biskupi kojarzący się czymś mistycznym , bajkowym i natchniony.
 6. Różowy – Kolor potocznie zwany kolorem dziewczęcym kojarzy się z młodością radością i ekspresją

Jakie są kolory podświetlenia fontann

Jak zrobić oświetlenie fontanny ?

Aby zaprojektować oświetlenie fontanny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wielkość fontanny, jej kształt i otoczenie, a także cel oświetlenia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zaprojektowaniu oświetlenia fontanny:

 1. Określ cel oświetlenia fontanny. Czy ma ono zwiększać bezpieczeństwo, nadawać fontannie atrakcyjnego wyglądu wieczorem, czy też może ma być używane do oświetlenia specjalnych wydarzeń lub pokazów? Określenie celu oświetlenia pomoże w dalszych decyzjach dotyczących jego projektowania.
 2. Zastanów się nad wielkością fontanny i jej kształtem. Im większa fontanna, tym więcej światła będzie potrzebne do jej oświetlenia. Kształt fontanny również ma znaczenie, ponieważ niektóre kształty będą wymagały więcej światła niż inne.
 3. Zwróć uwagę na otoczenie fontanny. Czy jest ona otoczona drzewami lub budynkami, które mogą zacieniać światło? A może jest ona otoczona przestrzeniami otwartymi, które pozwalają na swobodne rozprzestrzenianie się światła? Otoczenie fontanny może wpłynąć na to, jakiego rodzaju oświetlenia będzie wymagane.
 4. Wybierz odpowiedni rodzaj oświetlenia. Do oświetlenia fontanny najlepiej sprawdzą się specjalne reflektory lub kinkiety wysoką klasą szczelności minimum IP68. Dobrze jest też gdy ma regulowaną optykę, które pozwalają na precyzyjne skierowanie światła w określone miejsca. Można również zdecydować się na taśmy LED lub inne rodzaje oświetlenia dekoracyjnego, które nadają fontannie niepowtarzalnego charakteru.

jak zrobić oświetlenie do fontanny

Jak sterować oświetleniem w fontannach?

Oświetlenie fontann można sterować na kilka sposobów, w zależności od rodzaju i ilości oświetlenia oraz preferencji użytkownika. Oto kilka sposobów sterowania oświetleniem w fontannach:

 1. Przełącznik światła. Najprostszym sposobem sterowania oświetleniem w fontannie jest zastosowanie zwykłego przełącznika światła, który można umieścić w pobliżu fontanny lub w innym wygodnym miejscu.
 2. Pilot zdalnego sterowania. Drugim sposobem jest zastosowanie pilota zdalnego sterowania, który pozwala na włączanie i wyłączanie oświetlenia z dowolnego miejsca w pobliżu fontanny.
 3. Sterowanie za pomocą aplikacji na smartfonie. Coraz częściej stosowanym sposobem sterowania oświetleniem w fontannach jest zastosowanie specjalnej aplikacji na smartfonie, która pozwala na zdalne sterowanie oświetleniem za pomocą połączenia WiFi.
 4. Automatyczne sterowanie czasem. Innym sposobem jest zastosowanie automatycznego sterowania czasem, które pozwala na ustawienie godziny włączenia i wyłączenia oświetlenia w fontannie.
 5. Sterowanie za pomocą czujników ruchu. Można również zastosować czujniki ruchu, które włączają oświetlenie w fontannie w momencie wykrycia ruchu w pobliżu fontanny. Jest to dobre rozwiązanie zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i oszczędności energii.
 6. Sterowanie za pomocą Systemy dmx , często są to oprawy RGB DMX którymi możemy sterować za pomocą specjalnych konsol. Ważne jest to że fontanna jest miejscem spotkań publicznych, dla tego wszystkie warunki bezpieczeństwa muszą być spełnione. Nie powinno używać się opraw oświetleniowych nie spełniających wymagań. Odpowiedni model lampy musi cechować się spełnieniem norm bezpieczeństwa. Lampy do fontann to często rodzina lamp stosowanych w basenach

Jak sterować oświetleniem w fontannach?

Jak dbać o higienę lamp do fontannowych?

Aby zapewnić dobrą higienę lamp do fontannowych, należy pamiętać o kilku ważnych krokach. Oto kilka wskazówek dotyczących dbania o higienę lamp do fontannowych:

 1. Regularnie czyść lampy. Lampy do fontannowych powinny być regularnie czyścić, aby usunąć zanieczyszczenia i kurz, które mogą osłabić ich skuteczność i wydajność. Można to zrobić za pomocą miękkiej, suchy szmatki lub delikatnego płynu do czyszczenia.
 2. Unikaj mycia lamp wodą. Lampy do fontannowych nie powinny być myte wodą, ponieważ może to uszkodzić elektronikę i spowodować awarię oświetlenia. W razie konieczności mycia lamp wodą, należy upewnić się, że są one w pełni wyłączone i wysuszone przed ponownym włączeniem.
 3. Używaj odpowiednich środków czyszczących. Do czyszczenia lamp do fontannowych należy używać tylko specjalnych środków czyszczących, które są przeznaczone do tego typu oświetlenia. Nie wolno używać silnych detergentów lub innych środków, które mogą uszkodzić lampy.
 4. Sprawdzaj lampy przed użyciem. Przed każdym użyciem lamp do fontannowych należy sprawdzić, czy działają prawidłowo i czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń lub zanieczyszczeń. W razie wątpliwości należy skontaktować się z producentem lub autoryzowanym serwisem w celu sprawdzenia i ewentualnej naprawy lamp.
 5. Praca pod wodą lamp sprawia iż odpowiednia higiena lamp może przedłużyć żywotność naszego oświetlenia fontannowego.

Jaka instalacja pod oświetlenie fontann ?

Instalacja pod oświetlenie fontann powinna być wykonana przez doświadczonego elektryka lub specjalistę w tej dziedzinie. Instalacja powinna spełniać wszystkie obowiązujące przepisy i normy bezpieczeństwa, takie jak norma PN-EN 60598 dotycząca oświetlenia ogrodowego.

Podstawowe elementy instalacji pod oświetlenie fontann to:

 1. Zasilanie elektryczne. Instalacja oświetlenia fontanny powinna być podłączona do zasilania elektrycznego o odpowiedniej mocy i napięciu. Należy upewnić się, że zasilanie jest odpowiednio zabezpieczone przed przepięciami i awariami.
 2. Przewody elektryczne. Przewody elektryczne do oświetlenia fontanny powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Przewody powinny być odpowiednio izolowane i ułożone w sposób zapewniający bezpieczeństwo i estetykę.
 3. Lampy ogrodowe. Lampy ogrodowe stanowią serce instalacji oświetlenia fontanny. Należy wybrać lampy o odpowiedniej mocy i klasie szczelności, aby zapewnić wydajne i bezpieczne oświetlenie fontanny.
 4. Kinkiety ogrodowe. Kinkiety ogrodowe mogą być używane do oświetlenia fontanny z większą precyzją i kontrolą. Należy wybrać kinkiety o odpowiedniej mocy i klasie szczelności, aby zapewnić wydajne i bezpieczne oświetlenie fontanny.
 5. Przełączniki i sterowanie. Instalacja oświetlenia fontanny powinna zawierać odpowiednie przełączniki i sterowanie, umożliwiające wygodne i bezpieczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz jego regulację. Można zastosować zwykłe przełączniki, piloty

Jaka instalacja pod oświetlenie fontann

Dezynfekcja fontann – i ich rodzaje

Dezynfekcja fontanny polega na usunięciu bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń z jej wody, aby zapewnić czystą i bezpieczną wodę do kąpieli i użytkowania. Dezynfekcja fontanny może być wykonana za pomocą różnych metod i środków, w zależności od potrzeb i preferencji.

Oto kilka sposobów na dezynfekcję fontanny:

 1. Chlorowanie. Najczęściej stosowaną metodą dezynfekcji fontanny jest chlorowanie, czyli dodawanie chloru do wody w celu zabicia bakterii i wirusów. Chlor jest skuteczny w zwalczaniu szerokiego spektrum zanieczyszczeń, ale może być szkodliwy dla roślin i zwierząt.
 2. Ozonowanie. Innym sposobem jest ozonowanie, czyli dodawanie ozonu do wody w celu zabicia bakterii i wirusów. Ozon jest bardziej skuteczny niż chlor w zwalczaniu zanieczyszczeń, ale jego stosowanie wymaga specjalnego urządzenia i odpowiedniej wiedzy.
 3. Użycie filtrów mechanicznych. Filtry mechaniczne pochłaniają zanieczyszczenia i zatrzymują je w swoich wkładach, co pozwala na usunięcie bakterii i wirusów z wody. Filtry tego typu są łatwe w obsłudze i stosunkowo tanie, ale wymagają regularnego czyszczenia i wymiany wkładów.
 4. Użycie filtrów węglowych. Filtry węglowe pochłaniają zanieczyszczenia i bakterie za pomocą specjalnego wkładu z węgla aktywnego. Są one skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, ale wymagają regularnego czyszczenia i wymiany wkładów.
 5. Użycie promieni UV. Promieniowanie UV jest skuteczne w zabijaniu bakterii i wirusów, dlatego coraz częściej stosowane jest w dezynfekcji fontann
Oświetlenie fontanny

Oświetlenie fontanny

Jaki sposób dezynfekcji fontann nie niszczy lamp?

Jednym ze sposobów dezynfekcji fontanny, który nie niszczy lamp, jest ozonowanie. Ozon jest skuteczny w zabijaniu bakterii i wirusów, ale jego stosowanie wymaga specjalnego urządzenia, takiego jak ozonator. Ozonator jest podłączony do fontanny i dodaje ozon do wody, co pozwala na skuteczną dezynfekcję bez uszkodzenia lamp.

Innym sposobem dezynfekcji fontanny, który nie niszczy lamp, jest użycie promieni UV. Promieniowanie UV jest skuteczne w zabijaniu bakterii i wirusów, dlatego coraz częściej stosowane jest w dezynfekcji fontann. Do tego celu stosuje się specjalne lampy UV, które emitują promieniowanie.

 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 9 grudnia 2022